Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Проблем със собственоста на земята

Публикувано от geocom 
Проблем със собственоста на земята
20-01-2009 - 22:46:27
Закупили сме ведомствено жилище от бившото предприятие Захарни заводи с идеална част от правото на строеж преди приватизацията на завода. След приватизацията земята би трябвало да стане общинска собственост като собствениците на апартаменти можем да закупим идеални части от нея без търг на цени по наредба - и ние решихме тъкмо това за да си построим гаражи. Оказа се обаче че собственик е новото търговско дружество "Захарни заводи" АД което ни иска баснословни цени за земята. Въпроса ми е може ли по някъкъв начин да се атакува сделката по която новото дружество е придобило земята.

Благодаря ви предварително.
Re: Проблем със собственоста на земята
21-01-2009 - 16:24:49
avatar
geocom Написал:
-------------------------------------------------------
> Закупили сме ведомствено жилище от бившото
> предприятие Захарни заводи с идеална част от
> правото на строеж преди приватизацията на завода.
> След приватизацията земята би трябвало да стане
> общинска собственост като собствениците на
> апартаменти можем да закупим идеални части от нея
> без търг на цени по наредба - и ние решихме тъкмо
> това за да си построим гаражи. Оказа се обаче че
> собственик е новото търговско дружество "Захарни
> заводи" АД което ни иска баснословни цени за
> земята. Въпроса ми е може ли по някъкъв начин да
> се атакува сделката по която новото дружество е
> придобило земята.
>
> Благодаря ви предварително.


Едва ли има причина. Щом сте купили правото на строеж от завода, то значи земята е била негова. Когато се приватизира, новите собственици купуват всичко- и сградите, и земята.
Re: Проблем със собственоста на земята
21-01-2009 - 16:55:00
Може би аз не съм се изразил правилно - това са ведомствени жилища но ни ги продава тогавашния кмет като държавна собственост и не е вярно че се приватизира всичко - приватизацията засяга само нежилищни имоти. По твоята логика какво съм купил аз.
Re: Проблем със собственоста на земята
21-01-2009 - 17:31:58
ти си купил сграда но не си купил земя . земята можеш да си купиш от настоящия собственик ако иска да ти продаде и на каквато цена иска да ти продаде. не виждам нищо неясно
Re: Проблем със собственоста на земята
21-01-2009 - 19:07:58
неясното е сегашния собственик как е придобил земата.
по закон не подлежи на приватизация
по закон общината не може да продаде жилищен имот на търговско дружество.
Re: Проблем със собственоста на земята
22-01-2009 - 00:51:03
avatar
geocom Написал:
-------------------------------------------------------
> неясното е сегашния собственик как е придобил
> земата.
> по закон не подлежи на приватизация
> по закон общината не може да продаде жилищен имот
> на търговско дружество.


Нещо бъркаш. По закон, земята подлежи на приватизация. Общината не е продала жилищен имот на търговско дружество. Ако беше така, вие вече нямаше да сте собственици на апартаментите си.
Общината е получила собствеността на терена от държавата/ ако наистина преди това е била държавна, а не общинска/.
Ти си купил ведомствено жилище, но не и земята под него. Тя си е останала на собственика, който ти е дал само право на строеж. Собственикът плаща данъци за земята, но фактически, не я ползва- поне там, където се намира блока и на три метра около него.
Re: Проблем със собственоста на земята
22-01-2009 - 01:07:04
Нещо ти бъркаш - имотите се делят на жилищни и нежилищни - подлежат на приватизация само нежилищни имоти - пише го в закона за приватизацията.

Пак повтарям проблемът е че собствениците на новото дружество са придобили собственост върху земята по незаконен начин - интересува ме как може да се атакува това придобиване.

И друго блокът е построен 1980г. а ние сме си го закупили 1994г. а завода е приватизиран 1997г от тогавашното РМД.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-01-22 01:18 от geocom.
Re: Проблем със собственоста на земята
22-01-2009 - 11:48:17
avatar
geocom Написал:
-------------------------------------------------------
> Нещо ти бъркаш - имотите се делят на жилищни и
> нежилищни - подлежат на приватизация само
> нежилищни имоти - пише го в закона за
> приватизацията.
>
> Пак повтарям проблемът е че собствениците на
> новото дружество са придобили собственост върху
> земята по незаконен начин - интересува ме как може
> да се атакува това придобиване.
>
> И друго блокът е построен 1980г. а ние сме си го
> закупили 1994г. а завода е приватизиран 1997г от
> тогавашното РМД.

Вземи и чети законите, ако ти е трудно да разбереш това, което ти обяснявам.
Къде във вашия случай виждащ приватизация на жилищен имот? Някой да се е опитал да приватизира блока ви, заедно с нежилищните сгради? То е и невъзможно, де, защото вие сте тези, които сте го приватизирали- като сте си купили жилищата в него.

Пак ще ти обясня- земята, върху която са построени завода и жилищния блок, е била държавна. При закупуването на жилищата, не ви е предложено да купувате и земята под блока, а сте купили само правото на строеж.
Когато РМД- то е купило завода, купило го е заедно със земята. Имали са пълното право да го купят така.
Не мога да разбера, защо си убеден, че собствениците на завода са придобили собственост върху земята незаконно?
Re: Проблем със собственоста на земята
22-01-2009 - 19:31:54
а бе какво излиза некои пита за компетентно мнение ,след което го получава и след това го оспорва . ами като е убеден че е наясно защо тогава пита
Re: Проблем със собственоста на земята
22-01-2009 - 21:24:12
Добре съгласен съм, но доколкото знам общината не продава земята под блоковете в жилищните квартали на други освен на живеещите в тях.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход