Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

септична яма-Цени, материали, изпълнение, отстояния

Публикувано от ranmen 
Re: септична яма-Цени, материали, изпълнение, отстояния
14-08-2007 - 12:49:27
Аз реших в полза на ямата от бетон и желязо и след 1 месец работа е готова.
Кофраж ми беше останал, имах и малко желязо.
Размерите са светло 2.60*2.60*2.15 височина. Стените са по 20 см горната плоча 16 см, долната 5 подложен бетон и около 20 върху него.
За долната плоча армировката е двойна скара №10, за стените пак двойна Ф8 за горната плоча единична, но подсилихме и с останали ми от преди по-дебели железа, че нали ще правя и вертикална, да не стане беля от Бобката.
Изкопа излезе 1,5 машиносмяна (копах и за кладенец), около 500 лв.
За основа взех земновлажен бетон 2.5 кубика и го бъркахме на място и мятахме отгоре след като направихме арматурата. На другия ден почнахме с кофража и за 1 седмица беше готов. С преливник я направихме, че имам денивелация и къде да отвеждам водите, така че не съм правил отдушник, само отвор за изгребване, но вкараха една от тръбите за отводняване на покрива вътре за да промива, така че няма да се изгребва често...
З а стените взех Б20 6,5 кубика. Горната плоча отново бъркахме на място - не си струваше за 2 кубика да викам бетоновоз.
Материалите излязоха бетона - готовия и земновлажния, пясъка, цимента около 1100 лв, желязото около 400 плюс имах останало, греди икофраж имах, пирони, един циркуляр купих от Практикер за 80 лв... тесли 2-3...
Трудът ми излезе 2500 лв.
Зариването - 2 часа на багера - 100 лв. Заедно с чмата в тая цена получиш и кладенец от 4 бетонови пръстена ф100, пълни се за часове - при мен водата е като поток под нивото на дренирания фундамент на къщата.
Re: септична яма-Цени, материали, изпълнение, отстояния
15-08-2007 - 00:13:41
Прочетох някой от мненията и аз като Вас съм на кръстопът коя идея е по добра. Не можах обаче да разбера какво ще ми струва това биологично почистване на отпадната вода, т.е. колко са скъпи комсумативите(химикали, обслужването от фирмата и др.). А ето и още адреси с полезна информация:
www.mbkbg.com
www.traidenis.com
Re: септична яма-Цени, материали, изпълнение, отстояния
15-08-2007 - 10:01:21
avatar
StefanB Написал:
-------------------------------------------------------



Така и не се изясни въпроса с входящата тръба.Някой беше казал,че трябва да влезе под най-ниското ниво на водата в ямата,за да не мирише.Друг говореше за два еса на края й,но тя да е над най-високото ниво на течността.Как го изпълниха при теб?
Ще бъда благодарна на всеки,който даде съвет,защото ще "пусна съоръжението в експлоатация" след няколко дни.......
smiling smiley
Re: септична яма-Цени, материали, изпълнение, отстояния
15-08-2007 - 10:29:58
E, kak под най-ниското ниво, нали е скачен съд и като се качи нивото в ямата, ще се качва и по тръбата... И реално като пуснеш водата ще наливаш практически в тръбата, не в ямата пряко. Освен това исках да няма препятствия за евентуално запушване, а всеки С си е преграда. Нещо не ми се връзва под нивото на водата да е входящата.... Ако не бъркам май Мажеа преди време споменаваше нещо, но се разрови по темите, не помня...
Моята си влиза на 20-тина см под долния ръб на горната плоча, направо, без есове и т.н. имам достатъчно отстояние от къщата и денивелация за наклон. Тръбите на канализацията в къщата са добре вентилирани - имам два хоризонтални щранга които излизат с Дуравенти на покрива на северно било при преобладаващ статистически западен вятър, тягата е гарантирана, така че реално това ще се яви и вентилация за ямата, отделно че е с преливник и има тръба и от другия й край, та затова и не сме правили нарочен отдушник, макар и да беше проектиран(отдушник задължително се слага ако не се прелива някъде, тогава ямата е затворено помещение само с входяща тръба и ако няма отдушник може да се създава противоналягане или да връща газове. Ямата при мен е с два отсека - по- голям е този, където е входящата тръба, за утаяване на твърди отпадъци и по-малък втория, като нивото на преливника е на височина от пода толкова, колкото е долния ръб на изходящата тръба.
Re: септична яма-Цени, материали, изпълнение, отстояния
15-08-2007 - 10:31:15
Двата щранга са вертикални, разбира се, не хоризонтални, не се чуди. Съжалявам за грешката.
Re: септична яма-Цени, материали, изпълнение, отстояния
15-08-2007 - 22:38:20
Камелия и др., за които не е късно вижте:
За входа и изхода на септика.
и Тук - подобна картинка и разяснения
Изяснявах го тоз въпрос, включително и по повод старата дискусия тук. Разбиращи хора настояват на показаното. Основната идея е "плуващите" гадости да не влияят на тръбите.
На тази картинка не се виждат отворите за ревизия и профилактика над двете вертикални тръби. Също и отдушниците, каквито трябва да има (вж.втория линк). На друго место беше показан вариант на отдушник чрез Т на входната тръба непосредствено преди ямата.

Стефан,
Говориш за денивелация на канала до ямата. Твърди се (не мога сега да го намера, та по памет), че наклона на вх. канал от къщата трябва да НЕ Е много голям -1/100 1,5/100.
Дано не си го "засилил" много.
Идеята е водата да не се оттича много бързо и твърдите отпадъци да остават в тръбата и да засъхват.
Re: септична яма-Цени, материали, изпълнение, отстояния
16-08-2007 - 09:25:11
1.5 e, maj азах, че попаднах на страхотен майстор ВИК, който 20 години само ВИК прави, е сега като видя, че фирмата дето построи къщата ме мотат 1.5 месеца че ще почват ямата а си джиткат на новия обект, дето е на километър от мен, склони да викне сина си и още един работник и с моя помощ от 1 седмица отпуск направихме кофража, дъното, армировки и т.н... Но хич не му беше по душа, той казва - аз правя ВИК и друго не искам да правя, не че не мога, но мисля, че всеки трябва да си отговаря и гарантира за направеното... Техническия само одваше сутрин и вечер от другия обект да погледне и накрая му предлагаше да ходи при него кофражист, голям смях....
Та толкова са наклоните, 1.5.0, Любо, и той това ми обясняваше за задържането..., прав си абсолютно
Re: септична яма-Цени, материали, изпълнение, отстояния
16-08-2007 - 11:38:03
avatar
Любо Написал:
-------------------------------------------------------
> Камелия и др., за които не е късно вижте:
> За входа и изхода на септика.
> и Тук - подобна картинка и разяснения
> Изяснявах го тоз въпрос, включително и по повод
> старата дискусия тук. Разбиращи хора настояват на
> показаното. Основната идея е "плуващите" гадости
> да не влияят на тръбите.
> На тази картинка не се виждат отворите за ревизия
> и профилактика над двете вертикални тръби. Също и
> отдушниците, каквито трябва да има (вж.втория
> линк). На друго место беше показан вариант на
> отдушник чрез Т на входната тръба непосредствено
> преди ямата.

Ох,английския не ми е най-силния език,но:Т образните елементи са потопени във водата,но съвсем не са спуснати надълбоко.Отгоре плува мръсната пяна.Акъла не ми побира,защо трябва да се затрудни падането на "златото" точно на финала?Пак ли нещо ми убягва? Така както те са дали,май трябва да направя тази утаечна и да изкопая още една-за условно чисти води. И мъжът ми ще ме упъди!


sad smiley



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-08-16 11:38 от камелия.
Re: септична яма-Цени, материали, изпълнение, отстояния
16-08-2007 - 12:25:55
Авторъс се базира на френски оригинал, ако го четеш, там е много ясно казано всичко, с картинки.
Идеята е, че ямата изкарва условно чисти, които впоследствие се филтрират по различни способи в почвата - чрез чакъл хоризонтално, пясък, може вертикално и т,н, , спи спокойно, засега у нас и до условно чисти да ги докараме е успех. А такива са тия, дето са в средния слой, там работят добрите бактерии.
Гледала ли си риби? Е, процесът е подробен на нутрификацията, ямата се старира и работи чрез биологичен процес, както става при аквариума - рибите цапат, бактериите папат, тика е същото.
Да, ама, ако ползваш препарати за миене в кенефа, ще ти избият бактериите, затова тъпите франсета препоръчват когато имаш яма да гледаш препарата да е ПОДХОДЯЩ ЗА СЕПТИЧНА ЯМА, демек да не трепе бактериите.
Камелия, като всичко, ако се заровиш може да луднеш, така че, easy!
Re: септична яма-Цени, материали, изпълнение, отстояния
16-08-2007 - 16:49:40
камелия Написал:
-------------------------------------------------------
Отгоре плува
> мръсната пяна.Акъла не ми побира,защо трябва да се
> затрудни падането на "златото" точно на финала?Пак
> ли нещо ми убягва? Така както те са дали,май
> трябва да направя тази утаечна и да изкопая още
> една-за условно чисти води. И мъжът ми ще ме
> упъди!

Във втория линк и подобните теми наоколо е разяснено доста. На входа точно това искат - да забавят хода на "златните" води за да не разбъркват утайката и да не пречат на бактериите - не че ми е кристално ясно - цитирам. Вторият отсек също е обяснен - зависи ще се използват ли повторно изсветлените води и/или къде ще се изливат (миризми, екология, дълговечност на попивното поле). За БГ може и да се спести - беше обяснено някъде там.
Цункай мъжо smiling smiley, пък както гледам ще съм на далавера да се менкаме с него.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход