Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

септична яма-Цени, материали, изпълнение, отстояния

Публикувано от ranmen 
Re: септична яма-Цени, материали, изпълнение, отстояния
02-03-2008 - 20:24:04
Здравейте,

попаднах на този форум и темата много ме заинтересува. Както при много хора така и при мен проблема с канализацията съществува (т.е. няма такава). Проучих нещата с локалните пречиствателни станции и стигнах до извода, че в моя случай не могат да се използват. Пречиствателните станции на Техна-пласт са наистина евтини, но имат консуматив - 30 лв/месец са бактериите. А за всички пречиствателни станции важи правилито, че ако решите да заминете някъде за около месец например, бактериите в пречиствателното съоръжение умират, т.е. къщата трябва да се обитава непрекъснато. За пречистените води: казват, че са 2-ра категория пречистени води, но ако нямате къде да ги зауствате стават само за поливане и то на тревни площи по които не ходят животни или хора, защото част от микрооргонизмите напускат пречиствателното съоръжение заедно с водата. Та сега по проект ми е изгребна яма, но се колебая дали да я правя. Един строител ми даде идея с пластмасов контейнер (и Техно-пласт ги произвеждат) който се слага в земята и е предварително добре надупчен с бормашината, та той казва, че този варянт го е правил многократни и работи безпогрешно. Цената на 3 кубиков резервоар е около 700-800 лв и се монтира наистина бързо и лесно. Има ли някой, който да е правил такова изпълнение или да го ползва, дайте мнения за тази идея, дали ще стане?

Предварително БЛАГОДАРЯ за всички мнения!!!
Re: септична яма-Цени, материали, изпълнение, отстояния
02-03-2008 - 21:04:55
Здравейте vdddd ,

Разровете се малко по старите учебници за строителните техникуми и ако желаете си направете септична яма с попивен кладенец . Като пари ще ви излезе около хиляда лева или малко отгоре , но ефекта ще е почти като на пречиствателните станции . Разбира се , ако не искате да ползвате повторно пречистените води , ама като говорите за продупчени бидони си мисля , че сте се отказали от това. Това за мен е по-интелигентното и икономично решение. УСПЕХ!
Re: септична яма-Цени, материали, изпълнение, отстояния
03-03-2008 - 20:10:44
Към argonavt.
Моля те да дадеш малко повече информация за тази яма с попивен кладенец или поне конкретно име на учебник.
Аз мислех да направя варианта мини пречиствателните станции за които vdddd говори и да я използвам само като утайник след което водите да ги вкарам в дренажно поле. Другата ми идея е да раздаля тоалетната от битовата вода. Битовата вода в дренажно поле, а тоалетната в септична яма или споменатия утайник.
Как ти звучи? При мен под 50 - 60 см. почвата става камениста и по-глинеста та затова мисля за дренажно поле от чакъл. Не знам попивен кладенец или класическата септична яма със суха зидария дали ще действат нормално.
Предварително благодаря!
Re: септична яма-Цени, материали, изпълнение, отстояния
04-03-2008 - 14:39:46
Tony ,

Учебниците са техникумите , но по-старите отпреди 30 години.
Ще се опитам да ти обясна :
Септична яма - яма с размери около 1.2 / 1.2 и дълбочина под вливането на входната тръба около 1 м . Куб с армирани стени или бетонови пръстени. Има капак достатъчно широк за почиствоне и отдушник.
Преливник - дупка с размери 1 / 1 и дълбочина 1.4 м. Суха каменна зидария.
Между ямата и преливника има тръба . Входната тръба влиза и завършва с тетка. Също така с тетка е и тръбата към преливника.
Когато се пълни ямата се развиват микроорганизми , които стават като каймак и не позволяват да има кислород . Като пада идващата вода не трябва да се разбутва каймака. Така твърдите отпадъци се оттаяват , а водата прелива в преливника. След време ямата се почиства/ изгребва се утайката , която без кислород е станала тор/
Размерите , които пиша горе са ориентировъчни .



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-03-14 09:27 от argonavt.
Re: септична яма-Цени, материали, изпълнение, отстояния
04-03-2008 - 14:43:35
Tony ,

До къде докара строежа ? Налепи ли плочки върху ОСВ ? Ако имаш желание може да пуснеш някоя снимка. smiling smiley
R.Velchev
04-03-2008 - 15:15:00
Velchev искам да те питам следното , имам на вилата септична яма , но отвеждащата тръба от нея е запушена и за съжаление на практика е невъзможно да бъде отпушена.


Има ли вариант, водоплътният цимент ,от който е изградена да бъде пробит отвън , на дадено ниво , така че един вид ямата да бъде водопропусклива и водата да се просмуква в почвата около ямата ?

Предварително ти благодаря за съвета
Re: септична яма-Цени, материали, изпълнение, отстояния
05-03-2008 - 09:28:10
А по закон задължително ли е да има яма?В село без канализация,но къщата е до дере.
Re: септична яма-Цени, материали, изпълнение, отстояния
05-03-2008 - 22:29:02
Към argonavt.
През миналия сезон не успях, но то не беше и планирано за тогава. Имам външна временна тоалетна и лятна баня. Тази година ще гледам да вкарам водата вътре. Имам обаче едно раздвоение. От начало мислех да използвам контактен грунд, хидроизолация и лепило на cerezit, но наскоро докато оглеждах плочки се заговорих с един човек и според него е достатъчно да използвам контактен грунд на Боро и след това направо с теракол. Има и вариант от вътре да се монтира гипсокартон от зеления водоустойчив и върху него плочките. Имам още няколко седмици да реша точно кой варянт да използвам. Ако имаш някакви наблюдения по въпроса, ще се радвам да ги споделиш. А колкото до снимки, имам на цялото бунгало но нещо не мога да ги кача в този форум, не знам защо.
Re: септична яма-Цени, материали, изпълнение, отстояния
05-03-2008 - 22:33:04
argonavt забравих да ти благодаря за подробната информация за ямата moody smiley
Re: септична яма-Цени, материали, изпълнение, отстояния
06-03-2008 - 07:48:05
Tony ,

виж лични съобщения
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход