Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

байцване на дърво

Публикувано от gurgata 
Re: байцване на дърво
04-01-2012 - 16:41:43
Quote
ctef60

Другото което добавям е и около 5% парафин, за още по-добро промазване на повърностите с-у влага. Обаче каквото и да се прави, това са само повърхностни обработки, тъй като веществата не проникват в дълбочина без автоклав.
Малко се отплеснах от същноста на темата, която все пак е байцване.

Малко май смесихме двете неща:байцването,което си е оцветяване и импрегнирането.При импрегнирането се търси първо ефекта на водоустойчивост и второ устойчивост на дървояди и гниене. В повечето случай за второто се ползват пестициди.За импрегнацията се ползват адски смеси,които обаче остават като филм,без да проникват в дълбочина,защото не ги пропуска целулозата.
За да проникнат дълбоко,дори и в условия на вакуум импрегнантите трябва да са на водна основа,тъй като целулозата осигурява транспортирането им/да не се впускаме на дълбоко за молекулната структура и хидроксилните групи на целулозата/ природата е създала дървото така, че да си транспортира вода,заедно с хранителните вещества от корена до листата.Поразителното е ,че това го прави дървото ,дори една част от ствола да е загинала,с умрели клетки,пак транспортира нагоре водата и през тази част.
Та с други думи,според мен импрегнанта трябва да е права емулсия /масло във вода/ като маслената фаза представлява натурална хидрофобна субстанция,каквато е ланолина.След като се изпари водата ,в дълбочина и по повърхноста на дървесината, остава ланолина, като силно водоотблъскващо вещество и естествен отблъскващ агент против дървоядите, особено и най-вече мравките-дървояди.Природата има решение за този проблем ,остава да се досетим и го видим решението.Ланолиновата емулсия може да направи дървената къща,ако е от масив, наистина еко и безвредна за обитателите при експлоатация.Живот и здраве в края на април-май мога да изпратя мостри на по- любознателните ,с екологичен уклон , колеги -съфорумци за тестване и впечатления!*drink1*
Re: байцване на дърво
05-01-2012 - 09:56:21
Здравей ФЛО, радвам се че се включи. Идеята ти с ланолина ме заитригува.
Това лято обсъждахме ефективноста на начините на защита на дърво при "полеви" у-я. Но дори и ползването на водна емулсия не повиши кой знае колко проникването в дървесината, а и се оказва неустойчива във времето. За това си останах на чисти петролни продукти, за сега. По-добре, според мен, отколкото нищо.
Но голяма част от проблема е и в това, че ние се опитваме да атакуваме дървесината напреко на дървесните влакна. Докато на челно срязаните местата, надлъжно на дървесните влакна, наистина се получава по-добро проникване.
Проблема е и друг. Трябва да има технологична последователност на операциите. Примерно, не първо да промажем с ланолина или маслото, а след това да се чудим как да байцваме дървото с байцове на водна основа. При мене дори е още по-сложно, защото се опитвам и предварително изкуствено да състаря дървенията по видимите места(механично), а след това да я докарам и на цвят, та чак и да я защитя от влгата и гадовете.
Така че заданито хич не е просто*xxx*
Поздрави!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2012-01-05 09:58 от ctef60.
Re: байцване на дърво
05-01-2012 - 15:49:58
Quote
ctef60
Но дори и ползването на водна емулсия не повиши кой знае колко проникването в дървесината, а и се оказва неустойчива във времето. За това си останах на чисти петролни продукти, за сега. По-добре, според мен, отколкото нищо.

Каква е била емулсията е от значение. Според мен фазата /маслената част/ ,ако е 5-10 до 15 % ще даде по-дълбоко проникване.Отделно значение има и големината на маслените сферички.Ланолиновата емулсия е с 0,56 микрона едрина на частиците,което не е достатъчно малко ,но ако се затопли до 38-40 градуса стават пластични и водата ги отнася на дълбоко в дървесната структура.Долу- горе това е аналогично действие ,като при безирите,които затоплени попиват по-дъбоко.
Разбира се последователноста е важна: състаряване ,байцване, импрегниране.
Re: байцване на дърво
09-01-2012 - 11:26:45
Добре, а по същноста на темата за байцовете.
Магазина за байцове, който беше в София на бул. Сливница, до Раковска, изглежда вече го няма. А от там съм купувал макар и по-скъп, но много концентриран и качествен байц. Нямащ нищо общо с нашите разфасовки, които се намират в момента по магазините.
Мисълта ми е, има ли друг подобен магазин за качествени байцове , на водна или спиртна основа?
Re: байцване на дърво
16-06-2012 - 16:59:33
Quote
фло

За най-набързо помоли жена си да ти карамелизира захар ,както се прави крем-карамел!След няколко опита ще е в състояние да ти предложи водоразтворим байц от карамелизирана захар или оцветител карамел-кульор, както се нарича още ,от златисто-кафяво до тъмно кафяво като цвят,който да си избереш!smiling smiley

Здравей ФЛО, обръщам се отново към тебе.
Пробвах с карамелизираната(горена) захар и наистина се получава. Цвят от кехлибарено до орех, кестен. Сигурно и черно може да стане smiling smiley Байц за без пари..
Но ми прави впечатление, че по повърхноста се образува някакъв тънък филм, вероятно от остатъчната захар. Притесненията ми са 2. Това няма ли да стане благоприятня среда за насекомите? И друго. Този филм няма ли да възпрепятства проникването в последствие на ланолина, или друг импрегнатор?
И във връзка с първото, може ли към байца да се добави борна киселина или син камък, или и двете.
Re: байцване на дърво
17-06-2012 - 08:32:44
Quote
ctef60
Quote
фло

За най-набързо помоли жена си да ти карамелизира захар ,както се прави крем-карамел!След няколко опита ще е в състояние да ти предложи водоразтворим байц от карамелизирана захар или оцветител карамел-кульор, както се нарича още ,от златисто-кафяво до тъмно кафяво като цвят,който да си избереш!smiling smiley

Здравей ФЛО, обръщам се отново към тебе.
Пробвах с карамелизираната(горена) захар и наистина се получава. Цвят от кехлибарено до орех, кестен. Сигурно и черно може да стане smiling smiley Байц за без пари..
Но ми прави впечатление, че по повърхноста се образува някакъв тънък филм, вероятно от остатъчната захар. Притесненията ми са 2. Това няма ли да стане благоприятня среда за насекомите? И друго. Този филм няма ли да възпрепятства проникването в последствие на ланолина, или друг импрегнатор?
И във връзка с първото, може ли към байца да се добави борна киселина или син камък, или и двете.

Карамелът като оцветител е устойчив на киселини. За пример може да се посочи кока-колата в която на 1 литър има 2 грама карамел-кульор и 0,8 грама ортофорфорна киселина и към 3 грама лимонена киселина.Мисля,че няма да има проблем в оцветителя карамел/байц/ да сложиш колкото си искаш борна киселина и син камък.Въпроса е да не са чак толкова много и да отидат отвъд границата на разтворимост. За да не оставя филм трябва да е с повече вода байца от карамел. Течният ланолин е капилярно проводим и ще си намери място,за да навлезе в структурата на дървото и да направи запечатка.Ако му удариш 2-3 ръце може да мине и без лак.
Re: байцване на дърво
17-06-2012 - 08:50:59
Да. Явно това ще е технологията, поне за обитаемите места.
За разните скрити и подпокривни пространства ще си остана на масло с нафта и парафин, че все пак са големи площи и трябва да се съобразявам с разходите.
Re: байцване на дърво
29-09-2016 - 10:03:03
не знам зашо се мъчите просто използвайте декоративните дъски у греди ...готови са за употреба ..няма да изметнат в времето нито пък ще напукат.
а и получавате и топлоизолация ...много лесно чисто и бързо....вижте : www.decorative-beams.com
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход