Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Конструкция на дървено-скелетна къща

Публикувано от n.nikoloff 
Re: Конструкция на дървено-скелетна къща
11-01-2010 - 12:15:40
avatar
Quote
Любо
Здравей Николов,
Това "запъване" само заради изолацията ли е?
Като здравина на конструкцията сигурно ти най-добре можеш да прецениш.
А като изолация и 10см. с най-проста вата влиза в норматива (U~0,4). Пък и винаги е хубаво да е изолират поне малко и гредите допълнително.
Като е тръгнала приказка - доколкото ми е известно т.н. америко/канадски конструкции са В и С, при това не с греди, а с ребра (през 60, 40см съответно). Ти разглеждал ли си тези варианти - ребрата не са ли по-достъпни и евтини?
Забелязвал съм, че архитекти (особено по-възрастни) мислят нещата със стъпка 60см., което вероятно си има причина и пасва на задокеанския подход, вероятно и на др. използвани (поне там) материали.
Винаги ме е вълнувал този въпрос, а не съм намерил читав отговор защо тук все бягаме от тази добре разработена и оптимизирана в годините система?
Ами първо за изолация - 20см тежка вата+5см EPS са прекрасна ( и малко прекалена) термо изолация . 20 см тежка вата са добра и шумоизолация, която при 15 и 10 см пада, но пак е търпимо. Клас А конструкция предразполага премостването на по-големи пространства безгредово. Това ми бяха осносните насоки. Иначе може да се направи конструкция и само с талпи 5/10 или 5/15 - просто на определени места се сдвояват или строяват талпите и се получава. Само обкова е малко по-особен, ама нищо страшно.

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Конструкция на дървено-скелетна къща
11-01-2010 - 13:09:00
Quote
n.nikoloff
Клас А конструкция предразполага премостването на по-големи пространства безгредово. Това ми бяха осносните насоки. Иначе може да се направи конструкция и само с талпи 5/10 или 5/15 - просто на определени места се сдвояват или строяват талпите и се получава. Само обкова е малко по-особен, ама нищо страшно.

Две въпросчета за обща култура (ориентация):

Колко горе-долу е нормалното "премостване" за класовете?
Лъжа ли се, че талпите са по-достъпни и евтини от гредите - разбира се в краен вид за работа. Мен там ми харесва, че се работи с един модел дърво, чрез въпросното сдво- строяване, поне за вертикалните елементи.
Re: Конструкция на дървено-скелетна къща
11-01-2010 - 14:09:06
Quote
n.nikoloff
Защото запъването ми като магаре на мост е именно 20 см за къща за постоянно целогодишно живеене, а 90% искат сезонна или ваканционна или уикендна къща. А там тези компромиси са не само допустими, а и обосновани.
Или не е така.
Моля за мнения.

Само за протокола - единствените недопустими компромиси са тези, намаляващи критично конструктивната здравина на сградата! Всичко друго може да варира в разумни граници. Важното е при договарянето с клиента да му бъде предоставена пълната информация за предимствата и недостатъците на отделните ценови решения. Изборът след това е негов, разбира се!
Re: Конструкция на дървено-скелетна къща
11-01-2010 - 15:59:59
Според мен не трябва да правиш компромиси. Като не им харесва твоя модел къщи да ходят при друг. Не са твои клиенти. В противен случай ще загубиш. Аз съм си направил изводите, че най-много съм загубил от желанието да предоставя на клиентите това, което искат. Повече се печели ако намериш клиентите, които ги удовлетворява твоя продукт.
Правиш само клас А и точка по въпроса. Може ли по-нискокачествена къща - не може. Ти държиш на името си и не правиш компромиси.
Re: Конструкция на дървено-скелетна къща
11-01-2010 - 16:00:25
avatar
Quote
ivorad
Quote
n.nikoloff
Защото запъването ми като магаре на мост е именно 20 см за къща за постоянно целогодишно живеене, а 90% искат сезонна или ваканционна или уикендна къща. А там тези компромиси са не само допустими, а и обосновани.
Или не е така.
Моля за мнения.

Само за протокола - единствените недопустими компромиси са тези, намаляващи критично конструктивната здравина на сградата! Всичко друго може да варира в разумни граници. Важното е при договарянето с клиента да му бъде предоставена пълната информация за предимствата и недостатъците на отделните ценови решения. Изборът след това е негов, разбира се!
Точно така. Оттам и ограничението, че не всеки проект може да се адаптира за Клас С.

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Конструкция на дървено-скелетна къща
11-01-2010 - 16:05:38
avatar
Quote
4ovek
Според мен не трябва да правиш компромиси. Като не им харесва твоя модел къщи да ходят при друг. Не са твои клиенти. В противен случай ще загубиш. Аз съм си направил изводите, че най-много съм загубил от желанието да предоставя на клиентите това, което искат. Повече се печели ако намериш клиентите, които ги удовлетворява твоя продукт.
Правиш само клас А и точка по въпроса. Може ли по-нискокачествена къща - не може. Ти държиш на името си и не правиш компромиси.

Това ми твърдата политика. Обаче има много клиенти за малкоплощни къщички. От чиста политика - да си държа монтажниците е по-добре да влизат във фирмата 4-5 000 лв на месец за издръжка. А клиенти за Клас А идват на 3-4 месеца един и то не поръчва веднага. Трудно ще задържа хората не само около мен, ами и в работна кондиция. Щото труда си е един и същ.

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Конструкция на дървено-скелетна къща
11-01-2010 - 16:09:53
avatar
Quote
Любо
Две въпросчета за обща култура (ориентация):

Колко горе-долу е нормалното "премостване" за класовете?
Лъжа ли се, че талпите са по-достъпни и евтини от гредите - разбира се в краен вид за работа. Мен там ми харесва, че се работи с един модел дърво, чрез въпросното сдво- строяване, поне за вертикалните елементи.
При 20 см може да се премости и 6 и 7 метра безгрижно. Според някои проекти и малко повече. За другите по-малко (тука вече хипотизирам - не съм сметнал още) - за Клас В - до 5м, за Клас С - до 4м, което за това за което става въпрос е достатъчно. Едно време осите по панелките бяха 3,40 , сега при новото строителство и по-малки съм виждал, така че за малка непретенциозна къщурка 4 м е достатъчно. Говоря за едната посока - в другата може и 6 и 8 метра да стане - не е проблем.

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Конструкция на дървено-скелетна къща
11-01-2010 - 16:12:28
Ако си мислиш , че има повече хляб в клас С се ориентирай само в него.
Re: Конструкция на дървено-скелетна къща
11-01-2010 - 16:20:47
avatar
Quote
4ovek
Ако си мислиш , че има повече хляб в клас С се ориентирай само в него.
Просто ще започна да предлагам и него. Аз Клас А няма да го оставя за нищо на света. Но от 45 запитвания от Август насам почти всички са за Клас С. И аз ги отказах до един, но това не вкара пари във фирмата ми, а момчетата (монтажниците) са ми свястни и не искам заради някакво упорство да ги губя. Ще преценям дали нещо може да мине в Клас С и ще го предлагам с условие. От Август досега имам само една сграда поръчана и тя замина за Австрия - даже не е тука.

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Конструкция на дървено-скелетна къща
11-01-2010 - 16:40:48
Е ти пък си тръгнал от 2009г. да си правиш изводи. През 2009г. всички бяха поразени от психозата, че сторителството ще излиза без пари. Споко, нещата ще се променят.
Аз лично за мен съм решил да зарежа всички евтини услуги. Макар, че през 2009г. само за такива имаше поръчки.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход