Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

търся мнения за сглобяемите къщи

Публикувано от toniko 
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
12-11-2011 - 22:17:14
Модулната къща Гето представлява почти завършена в цехови условия къща с размери обикновенно 6 х 3 метра. Така може да ти монтират с кран няколко такива,които се съединяват на място и могат да бъдат с различно изпълнение всеки модул вътре ,според поръчката.Даже могат да се монтират и във височина.
Историята на една такава постройка - начало
18-11-2011 - 14:12:59
Здравейте на всички.
Следя тази тема от самото й начало. Научих, каквто можах и вече реших да си направя такава. Бих искал тук да споделя, какво съм намислил, през какви етапи съм минал, с какви фирми съм се сблъскал, с какви формалности и бюрокрации съм трябвало да се справям.
Надявам се да бъде от полза, за тези, които тръгват по този път. А и ще се радвам, ако компетентните участници в темата вземат отношение със съвет или коментар.
Планирам къща на етаж и половина. Долу 2 спалнички, хол, кухненски бокс, баня с тоалетна, малко антре и стълба към горния етаж. Горе една по-голяма спалня с баня и тоалетна и голяма тераса. Покривът - двускатен, едноплоскостен за всеки скат, покриващ и терасата на горния етаж. Това го прави доста стръмен, но не ми пречи. Получават се 3 подпокривни пространства - от страни на горната стая и едно над нея. Под терасата на долния етаж едната страна е затворена, с външна камина в ъгъла. В същия ъгъл, от вътрешната страна в хола - още една затворена камина с камера. Комините на двете камини ще бъдат от външната страна на къщата и, понеже са в края, доста ще стърчат над стряхата, но съм се примирил с това. Имам едно симпатично софтуерче, с което можах сам да си проектирам идейните скици, и то в 3 д.
Къщата е замислена за целогодишно ползване в топъл и сравнително сух район, ако не се броят влажните североизточни ветрове зимата.
Основа - бетонна плоча върху ивични основи. Отдолу изолирана с фибран, отгоре - с хидроизолация. Отстрани и под плочата - дренаж.
Структура на външната стената (от вътре навън): гипсокартон, ОСБ, паропропусклива мембрана, каменна вата 20 см, ОСБ, паропропусклива мембрана, рамка 30 мм за вентилация и за сайдинга. Интересно, че някои правят изолацията с вата на 2 части - една вътрешна 15 см, затворен в ОСБ-тата, и една - външна, покрита с фолиото, под сайдинга. Не ми е ясно, какво се цели с това. Изглежда ми по-разумно, да прибера ватата зад ОСБ-то.
Покрив (от горе надолу): битумни керемиди, битумна мушама, дъсчена основа, гредова конструкция с вата 15 см за изолация. По 2 отвора за всяко подпространство за вентилация. Малко ме притеснява, че над изолацията няма вентилационно пространство, но не ми е ясно може ли да се направи и дали е необходимо при тази конфигурация.
Тераса: продължение на междуетажната конструкция (греди), ОСБ 25мм, хидроизолация, гранитогрес, первази, оттичане на водата към улука на ската на покрива, дървени парапети.
Дървенията по конструкцията, парапетите, челни дъски и пр. ще бъде импрегнирана в автоклав. Само не ми е ясно, как ще го контролирам това. Имам доверие във фирмата-изпълнител, но и тя ще ползва външна услуга.
Вътр.стълба: иглолистен материал, с дъбови стъпала.
Комини: Schiedel
Очаквам коментари за това. Ще продължа по-нататък с избора на фирма и опита, който набрах от това.
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
18-11-2011 - 18:16:13
Val53,
Ако позволиш, ще напиша някои забележки, макар да не съм специалист - проучвам нещата за себе си.
По-лесно щеше да е с картинките ти.
По хода на твоето изложение:
- Разпределение - бих потърсил место за склад/килер за продукти и гориво, ако камината е основно отопление. Разбирам под терасата е пак навес (тераса) - защо се набутваш с горната? Сигурно имаш и някакво дворче.
- Стени - вътрешната пароПРОПУСКЛИВА мембрана е грешна, според мен. На това место би трябвало да е пароНЕпропусклива. Едното ОСБ може да се пропусне, ако конструкторът няма нещо друго наум. Иначе, фирмите за сайдинг оферират с някаква вата и ако сайдингът е отложен във времето трябва с нещо да се покрие "вътрешната" вата. По америките май имат ОСБ само отвън и му възлагат конструктивни функции, а отвътре са на гипскартон. В панелните варианти някъде две ОСБ оформят панела. Най-добре с конструктора да се дискутира броя на ОСБ. С два ката вата се цели изолиране на термомостовете от гредите. Външната мембрана (пароПРОПУСКЛИВА) се полага отвън на на външната вата. Поне една от двете мембрани трябва да се положи херметично за въздуха. Възможно е херметичността да се търси с уплътняване на ОСБ/гипсокартона, например с пяна.
- Покрив - разбирам подпокривните пространства в жилищната част ще са необитаеми. Хубаво е да се организира вентилация там, но за какво е топлоизолацията на покрива? Според мен покривът може да си остане "студен", да се топлоизолират помещенията и тавана. Прави сметка, че топлиш целия обем (включит. трите подпокривни) излишно. В този вариант безпокойствата по вентилация на покрива отпадат.
Ако по някакви причини решиш покривът да е "топъл", описаната топлоизолация е слаба, а вентилацията му е задължителна, особено при битумни керемиди. Подпокривното не се вентилира (изстудява), поне през зимата в този случай.
[www.tegolacanadese.com]
Чукай менюто вляво.
Re: Историята на една такава постройка - начало
20-11-2011 - 10:21:27
Quote
Val53
Отдолу изолирана с фибран, отгоре - с хидроизолация. Отстрани и под плочата - дренаж.

Логично е да е обратното-отдолу хидроизолацията против високи води и капилярна влага и отгоре на настилката фибрана да задържа топлото в стаята за да няма усещане,че пода "тегли" !
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
20-11-2011 - 11:09:42
Фло ме подсети.
Не лошо фундаментът да се топлоизолира и по периферията до нивото на ватата в стените.
Ако сайдингът слиза до фундамента, неговата вата може да свърши тази работа, не е по-сигурно там да е ХПС.
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
20-11-2011 - 17:40:50
Благодаря, момчета. Ще помисля върху съветите ви - със сигурност ще ми свършат работа. Тия дни ще продължа.
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
26-11-2011 - 19:56:26
Quote
Krum
Здравейте,
Изчетох цялата тема, но не намерих отговор на конкретен въпрос, който ме интересува. Това, което се опитвам да разбера от известно време е свързано с фирма "Еврохаус" и техните къщи с метална конструкция. В мнение отпреди две години имаше подобно запитване, но така и нямаше отговор на него. Та... някой има ли наблюдение или мнение за работата на въпросната фирма, изпълнени проекти и т.н. Харесал съм един модел от представените в сайта им, но зная, че снимките са ги взели от чужди сайтове. Ще направя запитване и към тях, но преди това искам да сондирам за мнения от хора интересуващи се и занимаващи се професионално с подобен род строителство. Благодаря!

Аз също си харесах модел от предложените в сайта им, но бих искала да разбера и подробности от техен клиент - ако има такъв, както и отзиви за качеството на материалите на предлаганите от тях къщи.
Историята на една такава постройка - фирми
27-11-2011 - 16:05:05
Здравейте,
продължавам с опита си в търсенето на подходяща фирма.
Започнах с ровене из И-нет и разпитване на приятели, които имат опит в този бранш. Едно е сигурно - тия, дето си правят дървеняшка реклама в този форум, бяха предварително отписани. Но се свързах с един от този форум (не споменавам името му по етични съображения), които е активен участник и правеше впечетление с компетентното си и конструктивно участие. Само дето, след няколко месечни дискусии по детайлите, когато стигнахме до оферта, той просто изчезна. Виждах го, че се мярка тук-там из Нета, но прекъсна всякакви контакти без обяснение. С една дума - много приказки, но като се стигна до действие, се покри. Толкова за него и етиката и коректността, с които ми предстоеше да се сблъскам с родните фирми. Така или иначе, направих един списък с фирмите, които изглеждаха най-надежни и започнах да пращам е-мейли с описние на намеренията си и въпросите, които имах. От 10-15 фирми, ми отговориха половината (имало криза в БГ?!). От тях половината ми отговориха с общи приказки, от рода "Ние можем всичко". Други се поизмъчиха да ми отговрят, кой по-точно, кой не толкова, на списъка ми от въпроси. Които, естествено, породиха нови въпроси. Исках максимално да изясня всичко още на тази фаза, защото смятам, че е в интерес и на двете страни. Това отказа друга част от фирмите, а едни даже ми поискаха пари за да ми направят офертата. Но поне вече натрупах достатъчно информация. Накрая останаха 2 фирми, които бяха винаги коректни и точни в отговорите си, с които установих и пряк контакт, за окончателно изясняване на заданието ми и от там - тяхната оферта. След няколко седмични дискусии заданието и офертите са изчистени и сега ми предстои анализ на офертите и сключване на договор с една от тях. При избора ми се ръководя освен от цената, и от компетентността на отговорите, които получавах, от кмплексността на предлаганите услуги (искам максимално да си спестя търчането по разни служби, ВиК-та, Електро и пр.), гаранциите за качество, които мога да получа, от услоията и етапите на плащане (като се има предвид риска за мен да платя на някой, дето ще изчезне, или риска за тях да свършат работа и да не си вземат парите - т.е. споделен риск). Договорите вече са изгладени, а заданието, офертата, етапите на работа и на плащане, и моите идейни скици са оформени като приложение към договора.
Засега няма да споменавам имената на тези фирми. След като започна работа с едната от тях, ако някой се интересува, с удоволствие ще споделя имената им чрез запитване през личните съобщения. А защо ли не и директно тук. Ако си заслужава*yes*
Re: Историята на една такава постройка - фирми
27-11-2011 - 16:19:50
Бях почти сигурен,че ще се откажеш и ще минеш на вариант "монолитно".
Цели две фирми...
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
27-11-2011 - 16:32:31
Здравей, Любо.
Тук искам да се спра на въпроса за мембраните - пропускливи или не.
Първоначално и аз разсъждавах като теб: вътрешното фолио трябва да е непропускливо, за да не допуска вътрешна влага да влезе в изолацията, а външното - пропускливо, за да изпуска навън тази, дето е влязла.
Обаче се оказа, че греша. Показаха ми къща, направено по този начин и видях проблемите им. Влагата в къщата (колкото и да проветряваш винаги я има), не можейки да излезе през "дишащи стени", се отлага върху гипсокартона, който направо я попива. Това с "недишащите" стени го изпитах на собстен гръб, след като в старото си жилище минах от постна боя (на варова основа) към латекс и имах глупостта да сложа влагоустойчив. Наложи се да го свалям, за да се спася от мокрите вади по стените.
Т.е. важно е стените да дишат и да изпускат влагата навън. Това го потвърдиха и фирмите, с които накрая контактувах. Може би вътрешното фолио е излишно при тази логика, но аз го слагам, защото очаквам много влага отвън и не искам да стига до вътрените пространства.

За топлоизолацията на покрива срещнах противоречиви мнения и се спрях на това, което твърдеше, че изолациите трябва да се изнасят максимално навън. Ще се види дали това е правилното winking smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход