Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Грешка или как да манипулираме средната цена

Публикувано от biborana 
Грешка или как да манипулираме средната цена
05-03-2007 - 12:18:39
Бих нарекла темата "От статистика чрез средно аритметично към стъкмистика."

Следя този сайт от около 6 месеца. Всеки понеделник сутрин поглеждах информация за цените, обикновено те леко намаляваха, но в ранния след обяд се вдигаха. Това ме накара да се замисля над следните въпроси:

1. Графиката е "Движение на цените Продажби София, всички райони" - каво се включва тук, само жилища, или офиси, парцели, заведения, къщи и т.н. Този показател е важен, защото за много играчи на пазара е ориентир за тенденцията, и показател как е цената на прдлагания/купения от тях имот.



Имам предложение в новия вариант на имоти.нет да се отдели повече място за статистика, (ще пусна отделно предложение), но основното е да има средна цена за жилищни имоти.

2.
В сайта има обяви на нереално високи цени. Ето няколко примера от днес.
пукам търсачка за Княжево двустаен, Какво излиза
 Намерени са 162 оферти продава със средна цена 706.49 евро/кв.м.!
(аз като ги копирах и направих средно аритметично излезе цена от 692 евро/кв м, но може би имоти.нет ползват друг метод). Не мога да пропусна следната обява


доста скъпо

средна цена 6534 евро, вероятно, ако се обадя ще е техническа грешка.


След като извадих тази обява от сметките, се получи следното средна цена 661 евро (или 31 евро по-малко, което е 4.7%)

Ако аз искам да продавам в района и пусна една такава обява, вдигам веднага средната цена с 30-50 евро, и разбира се моето предложение излиза супер изгодно.
След известно време, тези които продават в райони, влизат и виждат, че средната цена се е повиишила и те вдигат офертите си и така нататък се получава верижна реакция.

Още една обява за къща - тук за 70 кв цената е 120.000 (1714), като се прегледа обявата се вижда, че има двро 250 кв.м, таван и т.н,
Предлагам обявите зa къщи да не влизат в средни цени за апартаменти, а да има отделни средни цени, или поне задължително да влиза и дворното място.

Ако махнем и тази обява от средното аритметично, се получава 656 евро/м2

Разликата с обявеното в началото е 50.65 евро, или 7.7 %

Извадила съм и други подобно примери, но да не ви губя времето.
С пускане на репорти до администратора играем на котка и мишка, някой да следи е невъзможно

Имам следното предложение, ЗА ДА СЕ НАМАЛЯТ МАНИПУЛАЦИИТЕ НА СРЕДНИ ЦЕНИ
ДА СЕ ВЪВЕДАТ 2-3 ЦЕНОВИ СЕГМЕНТИ, ЗА КОИТО ДА СЕ ИЗЧИСЛЯВАТ СРЕДНИ СТОЙНОСТИ. Например среден (масови обяви), нисък (30-50% под средния) и висок (лукс) - да попада всяка обява с 50-100% по-вискока от средното предлагане цена. Така няма да е възможно само с 1 оферта на 100-200 да се изкривява информацията.

Очаквам вашите коментари

Re: Грешка или как да манипулираме средната цена
05-03-2007 - 12:22:37
пробвам пак да направя линка
Re: Грешка или как да манипулираме средната цена
05-03-2007 - 18:25:43
Не искам да досаждам, но ето още някои обяви от "супер лукс"
1. къща 1 кв. м за 300К евро
imoti.net

по описанието се вижда, че трябва да е дядовата ръкавичка, за да се побере всичко това на 1 кв. м

Предполагам, че ако тази оферта се изключи от статистиката (защото явно е некоректна) средната цена за София ще падне поне с 1 евро, а за района с 20-30

2. ето и тази обява, Младост -2, тристаен 90 кв. м за 923.000 евро
imoti.net

сметки от тази сутрин - в района имаше 180 оферти, ако само тази безумна оферта се извади от сметките, средната цена пада с 40 евро (от 746 на 706).

Вижда се, че е твърдо лесно да се изкриви средната офертна цена за даден район в посока нагоре.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход