Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

ДЕВАЛВАЦИЯ

Публикувано от pritesnena 
Re: ДЕВАЛВАЦИЯ
16-11-2007 - 16:53:43
realnijat kurs na ewroto kym lewa pri tezi ceni v Bg e 1:4 ili 1:5
Re: ДЕВАЛВАЦИЯ
16-11-2007 - 17:38:42
Re: ДЕВАЛВАЦИЯ
Изпратено от: kuku987 (IP съхранено)
Дата: November 16, 2007 04:53PM

realnijat kurs na ewroto kym lewa pri tezi ceni v Bg e 1:4 ili 1:5
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
тук куку леко си се пообъркал.напротив ,за последните години ,ако нямаше борд,лева щеше да се зна4ително да се е оскъпил спрямо еврото!
Re: ДЕВАЛВАЦИЯ
16-11-2007 - 19:11:24
Ако приемем , че си прав, аз лично от стойности на валути не разбирам много, бих дал следния пример :
Преди година с 50000 евро си купувал 100кв.м. жилище , сега купуваш 70 - ясно е , че еврото е загубило стойността си.

Re: ДЕВАЛВАЦИЯ
16-11-2007 - 19:19:38
аз досега не съм чувал държава на която дефицита във външната търговия расте драстично и вече надминава 40 процента, на която външните задължения съобразени с ГДП да растат така бързо и като съотношение отдавна и значително надхвърлящи всякакви норми валутата й да скача...

Хавата в Бг е много ама много по-лоша от УС (виг какво сатана с УС долара) най-вече заради информацонното затъмнение в Бг затова сривът ще е внезапен и изключително SEVERE.

абсолютно съм сигурен че валутния борд ще падне, левът ще се инфлира до нива 4:1 или 5:1 към еврото, пазарът на имоти ща се срине, също и борсата, че е има безработица и жестока икономическа криза...

В същото време Станишев приказва глупости и сравнява покупателната способност на 50 лева след инфлацията от 1997 (=3 УС цента) с покупателната способност сега на 50 лева (=УС 35 долара).

Ако мериш в евро или УСД цените са скочили в пъти което е възможно само защото лева е надценен благодарение на чуждите кредити и инвестиции който вече стават само един добър спомен...

Държавата вече пипна валутния резерв и няма да има друг избор освен да девалвира лева и разтури борда, проблема тогава е че може да се повтори ситуацията от 1997 и като тръгне да няма спиране за дълги години инфлация...

Може да видим съвсем скоро и курс от 1:10, хич не се майтапя, не виджам откъде моге да дойде валутен резерв да стабилизира лева при това беогледно харчене, затъване в кредити и абсолютно мижаво производство. И при това предстоящо оттегляне на капитала при предстоящия крах.

няма да се учудя ако държава конфискува валутните влогове на БГ гражданите в български банки и ги замени за левове в някакъв измислен курс.

Тези пари обаче няма да стигнат за никъде...







Re: ДЕВАЛВАЦИЯ
16-11-2007 - 19:23:06
това дето се случва сега с учителските стачки е точното повторение на 1997 като целта е чрез вдигане на пушилка да се попречи на хората да видят какво точно става...
И да се прехвърли отговорността на други...
Re: ДЕВАЛВАЦИЯ
16-11-2007 - 19:31:17
sled izwestno wreme s 50 000 ewro shte kupuwash 120 kwadrata top location... ili 180 average location... (Sofia)
Re: ДЕВАЛВАЦИЯ
16-11-2007 - 20:59:44
куку,ти говориш за лева в бъдеще време ,в слу4ай на криза.аз съм съгласен с теб,и ако сега борда се премахне ще е равностоино на самоубииство.от сега нататък ,реалната цена на лева ще запо4не да девалвира.за това също писах в същия ми постинг.
аз говоря за реалната цена на лева,спрямо еврото в сегашно време,когато бг е в пик.
ако борда беше паднал преди 2-3години,в момента цената би трябвало да е около 1.5 лв за евро.за последните години,развитието на бг в пъти надска4а,това в европа.не говоря за стандарт на живот, а за приръст в икономиката.следва,4е бг лев4ето трябва да е поскъпнало,срямо еврото в продължение на този възход.още при първите на4енки на мощен прираст,бг трябваше да вдигне лихвите,за да охлади икономиката.според мен в момента основната междубанкова лихва би трябвало да е около 10%,ако не и пове4е.
така щеше да се забави развитието,както и галопиращата инфлация.
а европа беше в застой и трябваше да държи основния лихвен % нисък,за да насър4ава ръстежа и подпомага инвестициите с евтини заеми.
тъй като сме в борд,трябваше да се придържаме към техните лихви,които бяха за държава в застои ,а не с галопираща икономика.в бг лихвите трябваше да растат пропорционално с ръста на икономиката.
не знам то4но кога ще е кулминационната то4ка за бг-дали ве4е е минала,или ще ръсте
още малко,но този бисбаланс ще бъде пагубен.
като прибавиме силно надценения маркет на НИ и 4ужденците,които са хукнали да продават,както и борсовия пазар,където истинските акули ви поизсмукаха с нереален ръст и в момента надушват,4е е време да бягат....
твърде много лоши неща в един и същ момент...на станишев само мога да му съ4уствам
и тои правилно направи,като увели4и задъжителния банков резерв от 8 на 12%,което повлия аналоги4но на повишаване на лихвите(които не може да пипа),но тва трябваше да го направи преди 2 години.
както ве4е писах за това-дано не е след дъжд -ка4улка.....

не бойте се -европеиците ще помагат.тепърва ще си плащат за удоволствието,4е са ни разрешили да им се моткаме в задния двор.
ние и прибалтииците сме малки държави и не са нужни колосални средства,за да поддържат изкуствено икономиките ни.
или както Парцалев казва:
"КВОТО СА СИ НАДРОБИЛИ,ТВА ШЕ СЪРБАТ"

Re: ДЕВАЛВАЦИЯ
04-12-2007 - 13:16:17
Е, 4овек, недей така, ако го сметнеш през комп\три, ще излезе, че е поскъпнало еврото... Или ще кажеш, да, ама долара падна. Добре, така е, но Х\лет пакард се прави в Чехия, а там заплатите са в евро, с части от китай и Тайван.
Сравнението на стойностите на валутите чрез метода purchqsing power parity далеч не е единствения начин и методология, а масово хората ползват него - казано просто "кошница" Да ама е и условна - взимаш две коли, едната Кия, другата Мерцедес А - един клас са. А сравни ги... Или хляб - австрийски и български. И т.н.
Това е вярно, макар и донякъде, но само през имотите не става - там сам знаеш, че играят хиляди други фактори....
Re: ДЕВАЛВАЦИЯ
04-12-2007 - 14:29:40
Добре, нека не са имотите, нека са заплатите.
Преди няколко години са трябвали 500 евро на месец за да наемеш някакъв специалист, сега трябват 1000 евро на месец. При същата производителност на труда. Защо не кажем, че всъщност левът е поскъпнал спрямо еврото и се оказва, че човекът и преди и сега си работи за 1000лв.
Re: ДЕВАЛВАЦИЯ
04-12-2007 - 15:25:49
Днес е денят в който валутния борд в БГ престава да действа, което значи, че и левът е отвързан и започва да търси мястото си сред световните валути.
Как ще се определя курса на лева към останалите валути? Ами как - както и при другите, търсенето и предлагането ще го определят! Колкото до влизането в еврозоната, ще е необходимо в продължение на 2 (две) ПОСЛЕДОВАТЕЛНИ години да покрием изискванията на ЕС за инфлация и безработица. Кога точно ще се случат тези две години е много трудно да се предвиди. Но до тогава сценария може да е следния:
- този който е взел кредит в EUR , а има доход в лева, ще търси лева;
- този, койтое взел кредит в BGN, а има доход в лева пак ще търси лева, защото банката ще му каже, че месечната му вноска трябва да бъде равностойна на месечната вноска преди падане на борда, изчислена през EUR;
- търговеца на дребно ще сложи цена в BGN и EUR и то по негов си курс (естествено завишен, докато се усети);
- цените на стоките в EUR (напр. НИ) ще си останат, защото няма друга алтернатива и база. Те евентуално могат да се променят ако лева щъка нагоре-надолу за по дълъг период;
- заплатите в частния сектор ще търпят корекции нагоре само ако лева пада;
- бюджетните заплати могат много да изостанат отново ако лева пада, защото е заложено в бюджета;
- след като валутноя борд ни е отвързал, заначи, че си е прибрал каквото има да си прибира, а новите заеми ще ги връщаме в друго време, което ще рече, че вътрешния дълг непрестанно ще расте;
- услугите също формират БВП, а не само производството. Техият ръст ще продължи;
Аз лично смятам, че няма да е лошо да си отвържем лева и да не влизаме в еврозоната.
Въпроса е дали и Брюксел смята така!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход