Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

пазарната оценка

Публикувано от vavy 
пазарната оценка
06-09-2007 - 20:23:13
Здравейте! Налага ми се да направя ипотека, за да изтеглиа кредит за строеж. Бих била благодарна ако ниакои ми помогне за следните 2 въпроса:
1. Колко горе-долу се плаща на оценителя (той ми се посочва от избраната от мен банка)?
2. И на колко горе-долу би било оценен имот в с. Равно поле (на 5 мин от София) - УПИ 520 кв.м. Купихме го пре юни за около 40 000 лв., но от тогава изравнихме двора с допълнителна земя, сложихме ограда (бетонова основа+мрежа), прекарахме ток, вода и канализация. Има асфалтов път и спирка до нас - в смисъл, че е благоустроено. Имаме и договор със строителна фирма за къща 150 РЗП (на 2 етажа) и разрешително за строеж. Сега ще направим и фундамента, но нашите пари са до тук. По договр с фирмата къщата е 120 000 лв (!до ключ - с врати, дограми, паркети, плочки и пр.) - ние сме платили 20 000 лв. от тях. КАКВО ОЦЕНЯВАТ ОЦЕНИТЕЛИТЕ И НА КОЛКО БИХА ОЦЕНИЛИ ТОЗИ ИМОТ С ПРАВОТО НА СТРОЕЖ?
Благодаря ви предварително!
Re: пазарната оценка
07-09-2007 - 08:13:36
плати си на оценител и ще разбереш smiling smiley
Re: пазарната оценка
07-09-2007 - 10:16:31
Разбира се, че ще си платя, но просто исках да знам горе-долу на какво мога да разчитам и да преценя дали има смисъл. Освен това, когато правиш нещо такова, е хубаво да имаш предварително поне няколко мнения - затова беше добре да ги чуя от хора, кото имат някакъв опит и представа. С моето питане изобщо не съм си представяла, че ще си спестя пари, а по-скоро нерви. Все пак човек не ипотекира всеки ден единственото, което има...
Re: пазарната оценка
07-09-2007 - 14:09:38
Всяка банка (почти всяка) работи с определени оценители. Най - точна информация можеш да получиш от кредитният инспектор - той трябва да ти подаде информация за одобрените от банката оценители и тяхните координати. В повечето случай, кр. инспектор работи с 1 - 2 оценители - съответно той може да ти препоръча някой.
След като си получила данните за контакт, се обаждаш и молиш за становище по телефона или (най - добре според мен) с копие на документите са собственост + скица + разрешението за строеж отиваш в офиса на фирмата и получаваш ориентировъчни стойности за пазарната стойност на имота. Въпрос на политика на фирмата е дали ще те таксуват или не. И получила ориентировъчна информация, ще можеш да си направиш сметки, тъй като банката отпуска кредит на база определен % от стойността на пазарната оценка.
При мен таксата за оценка на ПИ беше 100 лв.

Относно вторият ти въпрос: оцениха земята на пазарна стойност - т.е. колкото си струва в района. Към тази цена следва да се прибавят и подобренията на мястото в инфраструктура - ток, вода, вертикална планировка.
Ако имаш одобрен инвестиционен проект, изграждане на къща примерно, следва да се оцени и стойността на инвестиционният проект. Често правото на строеж се бърка със стойност на инвестиционен проект. Ти залагаш правото на строеж, но се оценява стойността на инвестиционният проект - т.е. развитието на земята чрез застрояването и.
В общи линии това беше при мен. smiling smiley
Re: пазарната оценка
07-09-2007 - 15:07:54
както е писал/а/ рахан всяка банка работи със определени оценители ,миналата година ми правиха оценка на два имота в Булбанк на две различни места от двама оценители цената беше 150 лв при едното , 140 при другото , подобренията които сте направили също се вземат под внимание , а банките дават процент от оценката , може да стимулирате оценителя , но все пак той няма да мине определени граници така че сами си преценете дали си заслужава ,дано да съм бил полезен и успех, smiling smiley
Re: пазарната оценка
07-09-2007 - 16:29:56
Bezkrajno vi blagodaria! Pone ste znam predvaritelno kolko da si prigotvia za ocenka i kakvo se oceniava. Tova e mnogo cenno za men, zastoto zaemat ste mi trybva spe6no. Cenno e i zastoto predavritelnata informacia e ednovremeno nai-evtinoto i naj-skapoto nesto - izghubih cialo liato da "otkrivam toplata voda" za elementarni proceduri po dokumenti i pr. Znam, 4e ako imash pari, moje bi e drugo, no edva li povecheto normalni bulgari imat 100 000 pod raka i se 4udiat kak da si gi investirat...
Jelai Vi uspeh!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход