Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Коя печалба е по-неоправдана - брокер, строител, банка???

Публикувано от Продавач 
Re: Коя печалба е по-неоправдана - брокер, строител, банка???
18-05-2007 - 11:45:03
avatar
broker111 Написал:
-------------------------------------------------------
> > Какво значение има кой колко печели. Важното е
> всички да печелят, а не да злобеят.
>
> Лошото е следното, че когато българина види, че
> съседа му си е купил хубава кола, не мисли как и
> той да искара пари да си купи, а мисли как да му я
> надраска посред нощ.

Не е лъжа, а идеята ми за темата беше като всеки гледа в нашата чиния и цъка с език да поцъка малко гледайки не чинията, а казана на банката и строителя за да прецени, кога трябва да цъка smoking smiley

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Коя печалба е по-неоправдана - брокер, строител, банка???
18-05-2007 - 11:52:03
Имаш фундаментална грешка в понятието печалба. Щети дам пример с агенцията, че е най-лесно за обяснение.
Собственикът на агенцията наема хора, офиси, плаща телефони, реклами..... това са му разходите, приходите са му от комисионните. Ако и той работи в тази агенция, а не се шляе по света с яхти , то и неговата заплата на управител също е разход. ТА печалбата не е 2.5-5% от цената на сделките, а се намалява с разходите. Същото е и при банките и при строителите.
Иначе Стефан ти е казал и за друга фундаментална грешка - сравняваш несравними дейности.
Още една фундаментална грешка - процентът приход на АНИ го изчисляваш не върху инвестициите на АНИ, а върху инвеситциите на трето лице. На АНИ процентът трябва да е върху средствата, които собственикът влага в агенцията за да почвнеш да сравняваш.
Също така и при строителните фирми има различни начини за финансиране и процентите печалба не са еднакви. Предприемач 1 влага 10000лв. и продава на проект на ниска цена, Предприемач 2 влага 1млн. и продава на доста по-висока, Предприемач 3, влага 100000лв. , взима кредит от банка и продава на средна между двамата цена. На кого печалбата му е най-голяма като процент?
Освен всичко друго тръгваш от средата на процеса за цената и разпределението на парите що се касае до жилище. Началото е в суровината - пропуснал си , че има цимент, желязо, мед, глина, горива .... Вярно е, че в България чрез строителството се разпределят добри пари, но те са много по-малко отколкото парите , които се разпределят в Германия. Просто в Германия се разпределят по различен начин.
Re: мдам
18-05-2007 - 11:56:12
Относно гледането в паницата не си прав - гледат в паницата и на строителите и на банкеритеsmiling smiley И то здраво се гледа.
Ама това си е част от живота.
е добре деsmiling smiley
18-05-2007 - 11:59:34
avatar
4ovek Написал:
-------------------------------------------------------
> Имаш фундаментална грешка в понятието печалба.
> Щети дам пример с агенцията, че е най-лесно за
> обяснение.
> Собственикът на агенцията наема хора, офиси,
> плаща телефони, реклами..... това са му разходите,
> приходите са му от комисионните. Ако и той работи
> в тази агенция, а не се шляе по света с яхти , то
> и неговата заплата на управител също е разход. ТА
> печалбата не е 2.5-5% от цената на сделките, а се
> намалява с разходите. Същото е и при банките и
> при строителите.
> Иначе Стефан ти е казал и за друга фундаментална
> грешка - сравняваш несравними дейности.
> Още една фундаментална грешка - процентът приход
> на АНИ го изчисляваш не върху инвестициите на АНИ,
> а върху инвеситциите на трето лице. На АНИ
> процентът трябва да е върху средствата, които
> собственикът влага в агенцията за да почвнеш да
> сравняваш.
> Също така и при строителните фирми има различни
> начини за финансиране и процентите печалба не са
> еднакви. Предприемач 1 влага 10000лв. и продава на
> проект на ниска цена, Предприемач 2 влага 1млн. и
> продава на доста по-висока, Предприемач 3, влага
> 100000лв. , взима кредит от банка и продава на
> средна между двамата цена. На кого печалбата му е
> най-голяма като процент?
> Освен всичко друго тръгваш от средата на процеса
> за цената и разпределението на парите що се касае
> до жилище. Началото е в суровината - пропуснал си
> , че има цимент, желязо, мед, глина, горива ....
> Вярно е, че в България чрез строителството се
> разпределят добри пари, но те са много по-малко
> отколкото парите , които се разпределят в
> Германия. Просто в Германия се разпределят по
> различен начин.

Съгласен съм да поспорим нали за това направих темата. Аз не съм строител и не мога да вникна в детайлите, но ти можеш да помогнеш. Докато дейността на банките ми е доста по-позната и ще развихрим спора със Стефан. Така е може би правя фундаментална грешка при сравнението, но то се базира единствено и само на въпросите на недовлоните клиенти на АНИ, защото съм сигурен, че недоволни от строители и банки има много повече, но като, че ли никой не обръща внимание на тяхното оскъпяване на продукта или услугаsmiling smiley


Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
може
18-05-2007 - 12:03:25
avatar
Да ама понеже тук във форума се атакуват предимно брокерите...smiling smiley

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: мдам
18-05-2007 - 12:06:53
avatar
Продавач,

Много хора са недоволни от брокерите, защото:
1. Услугата не е регламентирана, няма стандарти за качество.
2. Брокер може да бъде и неграмотно лице, т.е няма никакви изисквания към тази професията. Хайде да кажем, че всички брокери могат да четат, но относно писането - мъка, мъка... За строител и банка - има доста изисквания, а дали се спазват, не знам.
3. Използване на заблуждаваща реклама - т.е пускане на обяви с невярно съдържание. За колко обяви изобщо няма реален имот. Ами ако задълбаем малко повече - агенцията няма право да пуска обява без договор със собственика, който иска да продава (от където и идват много от проблемите в бранша). И ако съвсем влезем в детайли - агенцията не "продава", а само посредничи при продажбата.
Вече банките не използват реклама с невярно съдържание. Те не казват цялата истина в рекламата. Но това е и невъзможно да се направи и няма законово изискване. Ако намериш заблуждаваща рекалама на банка - с удоволствие ще й спретна една отрицателна ПР кампания и ще я пратя в КЗК.

4. Нито строителя, нито банка твърди - без нас не може. Много хора си строят сами, и не всички имоти се купуват с кредит. Според едни сметки, които си правя процентът на ипотечните кредити е не повече от 50% за реални сделки, т.е изповядани сделки.

5. Да не засягаме подробности като отношение, култура на поведение и т.н.
За строителите не знам, но банките вече обръщат внимание на тези неща. Не че няма издънки и некомпетентност, но целта им е да се минимизира. Отдавна не съм чула служител в банка да нарече потенциален клиент "цървул".

и т. н.

Призивът ми към Вас е - оправете си нещата, създайте правила за всички, не работете залудо. Просто хората да са убедени в ползата от Вашата услуга, а на по-късен етап и да я ползват с удоволствие.



Блондинка по душа
Re: е добре деsmiling smiley
18-05-2007 - 12:09:32
Да бе не обръща smiling smiley - разрови се във форума и ще намериш достатъчно мнения относно колосалните печалби на строителите и банките.
Re: може
18-05-2007 - 12:12:43
Ами повече брокери влизат и пишатsmiling smiley Виж там за Ф-тур как някак вяло върви, защото всички са от едната страна. Просто си представям какво ще стане ако се появи някой участник от фирматаsmiling smiley
Re: е добре деsmiling smiley
18-05-2007 - 12:28:24
avatar
:}

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Коя печалба е по-неоправдана - брокер, строител, банка???
18-05-2007 - 13:38:20
Виж, Продавач, не се точи да развихряме спор - поне ние двамата, аз нямам желание да споря с теб, както аз не съм твърдял никога, че разбирам от НИ освен общото ниво - вестник и сайтове, при това чисто познавателно, така не мога да повярвам, че ти разбираш от банки (мисля, че не е тояно под банки да разбираш кредитната дейност на някои или повечето банки, при това крайния продукт на тази дейност - условията по даден кредит - ти според мен визираш именно тях, това, които продаваш в едно с жилищата. Аз от кредити не разбирам, не ми е работа и не ми е интересно, това са продукти, които се вадят на тезгяха - това е банкиране на дребно.
Банкирането на дребно, Продавач е прерогатив на клоновете, те затова са направени, да събират депозитна маса и да продават продуктите. Това е като да наречеш застрахователния посредник, дето пише полици в офиса застраховател... Защото зад тази полица стоят други, онези, които мислят условията по нея като функция от договорите с презастрахователите, капитала на дружеството, щетимостта и прочие, те са застрахователи, не продавачът на полици...
Моята работа е инвестиционното банкиране. Всъщност депозитите за нас са инфлоу а кредитите (ако имаше такива) биха били аутфлоу, като се предвиждат потоците на плащанията по тях - и по депозитите и по кредитите.
По същия начин с всички потоци, като се оформи картинката вече се мисли как при зададени риск параметри да се изкара максимална доходност, такава, че да има за да се платят разноските по издръжката - персонал, системи (някои програми струват милиони евро...) такси на външни контрагенти, трафик за платежните системи, обучение на персонала, и т.н. и т.н., както и да се платят задълженията по депозитите.
Не е мястото да влизам в подробности, но уверявам те, че нещата са меко казано значително по-сложни от сметката - 5 лв. за бензин, 25 за интернет, 500 лв за секретарка и по х лв. за убит час на оглед с потенциален клиент + още х лв присъщи разходи за офис и т.н. срещу у лева събрани за месеца от комисионни.
Не омаловажавам работата на когото и да е, просто считам, че е с различна степен на сложност, което прави сравнението й с друга безсмислено... Да не се повтарям.
Неведнъж съм казвал, че банките са най-големите играчи, неслучайно Швейцария е страната на банките и банковото посредничество. росто в банката плащаш и за това, че им дишаш въздуха. Затова не бива да се търпят безобразията на единици там. Затова има и конкуренция, макар пак с риск да се повторя - цените са еднакви навсякъде по банките. Зада изкяриш трябва да си откриеш сметки на пет места и различните услуги да вършиш от различно място... Но те пък вдигнаха такса поддръжка.
Но в банките можеш да се оплачеш и да те чуят. От брокер на НИ кому и къде ще се оплачеш и кой ще те чуе? Или от строител? Ще го съдиш ли? И ще го осъдиш ли? Ако да, кога...
При банките има прозрачност, което не прави услугите им по-евтини. Там няма сиви и черни каси, няма скрити доходи, там ти казват право в очите - ще ти дам пари да направиш 60 процента печалба, каквато няма в Европа, но аз също ще те чарджвам с такси и комисионни, каквито няма в Европа. Е, не е ли справедливо и цинично, едновременно.
С какаво е по-различно от израз "Е, сега кво шъ праим" на ченгето в храста или "ми то тая оферта отдавна не е актуална, но ще Ви покажа друга, верно двойно по-скъпо и по далеч, но пазара е такъв"
Продавач, всичко ще си дойде на мястото, просто засега навсякъде важи принципа - на зла круша зъл прът... Има време, ще го доживеем, надявам се.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход