Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Доказване на доходи за жилищен кредит - безумието на банките!

Публикувано от Продавач 
Доказване на доходи за жилищен кредит - безумието на банките!
23-08-2006 - 10:17:56
avatar
Повечето банки да не кажа почти всичи искат от кредитоискателя да "им докаже доходи". Доходи, които да покриват вашата месечна вноска и да ви остават по еди колко си парички на член от семейство (между 60 и 120лв на член от семейство).
Значи ако искате кредит да речем от 30 000Е за срок на изплащане - 25-30г. и месечната ви вноска горе долу е 183Е. Вие сте младо семейство с едно дете и двамата работите като осигуровките ви са на 200 и 280лв (класика за БГ). Реално взимате общо 1400лв двамата, но от счетоводството не ви издават служебна бележка за реалните доходи и банката приема, че получавате само тези парички. Или ако трябва да ви остават минималното за някои банки по 60лв на член от семейство се оказва, че не ви достигат доходите и не можете да получите кредит...
sad smiley Защото не можете да докажете доход...
Друг случай - държавен служител с 700лв осигуровки тегли кредит - защото няма проблем с доказването на доходите и осигуровките. ОК - обаче след 2 години го съкращават и не може да си плаща съответно остава без апартамент.
И каква беше гаранцията на банката след като човека им е "доказал" доход!?
Каква е гарацнията, че още на следващия месец няма някой да остане без работа!?
Много ясно такава гаранция няма! Тогава след като банката се застрахова с ипотеката и след като 80% сме в сивата икономика какъв е смисъла да се мъчат клиентите по този брутален начин!?
Надявам се някой банкер да ми обясни.

P.S. Някой да не ми напише сега, че заради броя на лошите кредити и БНБ и рестрикцийте и т.н. се търсело начин да се ограничат кредититеsmiling smiley Аз говоря за доказването на доходи.

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-01-18 13:34 от Продавач.
Re: Доказване на доходи за жилищен кредит - безумието на банките!
23-08-2006 - 12:17:23
не е много справедливо да обвиняваш банките точно за това - те се опитват всякакви начини да намерят, за да дават кредити на хора с недекларирани доходи

Това за остатъчните 60/100 лева на човек от семейството е направо смешно - колко дни можеш да живееш в София с 60 лева?

Кредитите без доказване на дохода са също пълен абсурд - банката все едно казва на държавата "Нашите клиенти очевидно ви лъжат, ама на нас не ни пука"

така че, не виждам от какво точно се оплакваш - банките правят повече от необходимото за да ги отпуснат тези пари на който му трябват

ако не ти харесва надбавката от 2-3% за кредити с недекларирани доходи, просто си декларирай дохода и си плащай данъка, щом смяташ че ще ти е по-изгодно
Re: Доказване на доходи за жилищен кредит - безумието на банките!
23-08-2006 - 12:33:48
avatar
Както казах съм запознат с работата на банките и знам как някои от тях "правят всичко възможно" за това - изобщо не е такаsmiling smiley
Освен това можеш да получиш различна информация от една и съща бнка, но в различни клонове ако искаш вярвайsmiling smiley
Примери имам колкото искашsmiling smiley

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Доказване на доходи за жилищен кредит - безумието на банките!
23-08-2006 - 13:09:35
Продавач, много си прав за съжаление, относно безхаберието и биещата се информация в някои банки. Но, за съжаление - търсенето определя предлагането, няма или трудно се намират читави хора за тази работа.
Трагедията е пълна, кадърните младежи намират начин да се оправят и рядко се задържат в офисите а там остават лелите или нафуканите връзкари, които все още се държат с клиентите като директори. Има изключения, но са малко.
Освен това, виновни за тази ситуация са и клиентите - българинът не се е научил да си търси правата, да удря по масата и да иска да говори със шефа. Само опитайте в салона, не можеш да си представиш какъв ефект има. Защото никои не иска шефа да разбере че тои не се оправя и клиента ще си отиде, може на него да не му пука но едно е да го мързи и да не те обслужи качествено - като не ти харесва, навлеци много, друго мениджера да го хване в издънка. Всеки клиент е бонус най-вече за мениджера, до служителя, с които всички ние говорим може и да не стигне и затова често му е все едно.
Иначе споделям мнението на Itrx - банките се стремят да танцуват с рефрена - и вълка сит (регулациите) и агнето цяло (бизнеса с кредитите, който вече май попрегаря-справка отчетите на БНБ).
Абе подобно е на мобилките - промиция след промоция само и само да им се вържеш с договор, да си осигурят с години рахата и после ако тръгнеш да си ходиш да си вземат неустойките, пък ти ходи при конкуренцията.
Тия хватки са стари като света.
Така че, не се чуди, не елуд които папа зелника, а които му го дава - толкова по регулациите се изисква да остава след кредита-толкова остава. Колко можеш да живееш с тая сума всищки знаем.
Но, общо взето се задава видовден, поне за целокупния дребен българин крадлю. Вече намаля каквото има за крадене, така че масата ще бъде вкарана в правия път - сметки, касови бележки, имоти - много е просто да се контролират, просто досега нямаше интерес, вече май нещата се попроменят....
Re: Доказване на доходи за жилищен кредит - безумието на банките!
25-08-2006 - 12:03:17
avatar
"Само опитайте в салона, не можеш да си представиш какъв ефект има."

Аааа този ефект го знам, защото съм го изпробвал неведнъж, но не в банка. На доста други места където някой реши да избива комплекси на мой гръб spinning smiley sticking its tongue out

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Доказване на доходи за жилищен кредит - безумието на банките!
25-08-2006 - 16:01:42
Продавач,

"Друг случай - държавен служител с 700лв осигуровки тегли кредит - защото няма проблем с доказването на доходите и осигуровките. ОК - обаче след 2 години го съкращават и не може да си плаща съответно остава без апартамент."


С изрази от типа "остава без апартамент" все едно нищо не казваш. Със същия успех можеш да кажеш, че си "останал" без печка, след като си я продал за нелоша сума.
Re: Доказване на доходи за жилищен кредит - безумието на банките!
25-08-2006 - 17:25:34
avatar
Имах в предвид, че независимо какви доходи имаш сега - утре можеш да нямаш нищо и този риск банката няма как да го предвиди.

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-01-18 13:47 от Продавач.
Re: Доказване на доходи за жилищен кредит - безумието на банките!
25-08-2006 - 18:16:03

Не, ти ми обясни какво разбираш под "оставане без апартамент"?!

Питам те, ти ако си продадеш печката и вземеш пари за нея, казваш ли че си останал без печка??!! Защо не кажеш примерно "взех пари" ?!

Същата работа и с ипотекирания имот. Ми продай го. В този случай си "останал без имот" (твоя терминология), но си взел пари (в тон с твоята терминология). А ако междувременно са се вдигнали цените - така както се случи в България - какво казваме тогава?! Такива, дето са "останали без апартамент", но за сметка на това са "взели за него пари" smiling smiley smiling smiley при увеличение от 40% на цените на годишна база, май не са много за оплакване.
доказването на доходи
25-08-2006 - 19:03:56
avatar
Теглиш кредит и след година - две не можеш да си погасяваш вноските към банката ако закъсаш и не успееш да си продадеш имота, а трябва да си погасиш кредита...?

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-01-18 14:05 от Продавач.
Re: Усетих аз, че за пореден път цари хаос в главата ти, ама...
25-08-2006 - 20:19:01
си викам я да го пробвам, дали може да разсъждава.

Не скачай толкова лекомислено в юридически води, т.к. познанията явно са все още на журналистическо ниво. До онзи ден не знаеше, как се погасява предварително кредит (ако държиш да те компрометирам, ше пратя линк smiling smiley ),
а днес почва точно на мен да ми обяснява кое как е при ипотеките. До онзи ден ползваше Уикипедията като основен източник на знания, а днес сядаш да държиш лекции. Ти не чувстваш ли, че знанията ти все още са ти доста крехки.

Ще се съсредоточа върху "източника" на заблудата ти:

"Тук ти НЕ си продаваш апартамента, а банката ти го взима незнам дали схващаш лекинката разлика!?"

Когато една банка отпусне на някого заем срещу ипотека, то ако заемополучателят не върне заетите пари (респективно спре да плаща погасителните си вноски), то банката има право ДА ИСКА ( тя нищо не взема: с такава терминолгия се прави на специалист на Женския Пазар) ипотекирания имот да се продаде по принудителен ред, за да бъде удовлетворена по предпочитание от сумата, получена от продажбата, т.е. идеята е преди останалите кредитори тя да си получи нейното.
Аз съм собственик на имота, аз мога да правя каквото си искам с него. Ако искам го продавам и с получената сума плащам на банката, това което и дължа. Ако на 1.1.2004г. съм си купил имота и междувременно той е поскъпнал със 100% (от 20 000 да речем на 40 000 Е), смяташ ли че ще съм много нещастен, ако на 1.8.2006 вземат, че ме уволнят и не мога да си плащам вноската.

Твоята терминология "си взема" върви при лизинговите схеми. Там собственик е лизингодателя и едва след като си изплатиш и последната вноска по лизинга ставаш собственик на имота.

P.S. Явно брокерите правят често тази грешка, т.к. и Знаещ (или Zico) правеше същите грешки. Ако въобще сте брокери......



Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход