Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Покупка на жилище с кредит!

Публикувано от ivantt 
Покупка на жилище с кредит!
19-08-2006 - 11:29:28
Как може да се организира сделка при следните условия:
1. Новосътоящо се жилище с кота "било" но груб строеж.
2. Покупка с кредит: 90% финансиране от банка.

За да отпусне кредита банката иска договор със строителя /нотариален акт/, а за да издаде такъв строителя иска парите. Ако в момента се направи оценка на жилището то то не може според мен да бъде оценено с цена каквато би била например при акт 15, т.е оценката не би стигнала за 90% финансиране от банката. Банката е съгласна при акт 15 да се направи нова оценка и да се предоговори кредитът, но строителят иска гаранции, че ще си получи парите/остатъкът/.

За пръв път се занимавам с покупка на жилище и имам чувството, че съм в омагьосан кръг от който не зная как да изляза!
Анонимен потребител
Re: Покупка на жилище с кредит!
19-08-2006 - 17:36:20
Въпрос на договорка между строител и банка.

Варианти:
Булбанк - одобряват ти кредит за цялата сума (в началото правят оценка на моментното състояние и на състоянието на следващите етапи - добрама, инсталации, акт 15 и т.н.), но парите постъпват на траншове. Строителя като завърши етап отива в банката, преставя документите и получава парите. Въпроса е строителя да е съгласен на тази схема
Райфайзен, ОББ - имат си списък на строителни фирми, за които кредитират на цена като за завършено. Назад по темите го има списъка
Re: Покупка на жилище с кредит!
20-08-2006 - 10:25:41
Пощенска банка дали има такава схема? Как може да се гарантира на строителят, че ще получи парите си на всеки етап?
Re: Покупка на жилище с кредит!
20-08-2006 - 10:55:46
Горе долу нещата стоят така:
Сключваш предварителен договор със строителя в който освен всичко, описваш и следните стъпки при начина на плащане.
- кота било: 70% от крайната сума = 60% банков кредит + 10% самоучастие - на този етап правиш оценка и банката отпуска 60% от сумата
- акт 15: 20% от крайната сума - правиш нова оценка и взимаш още 20%
- акт 16: 10% от крайната сума - правиш нова оценка и взимаш още 10%
Това трябва да е описано в предварителният договор и разбира се строителя трябва да е съгласен на този начин на плащане.
В банката кандидатстваш за пълната сума на заема или 90% от пазарната. След всяка нова оценка банката ще ти отпусне часта от кредита която ти трябва.
В Булбанк това е възможно, мисля че и в друга банка схемата ще работи. В най-лошият случай ще те накарат на всеки етап да кандидатстваш като за нов заем, което ще ти вдигне таксите и комисионните.
Така и строителят би трябвало да е спокоен че ще получи парите си, още повече че тази схема ще бъде описана и в нотариалният акт който ще бъде издаден още на кота било за да може банката да ти отпусне заема и да направи законна ипотека върху имота.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход