Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Коя банка за ипотечен кредит

Публикувано от qiliev 
Re: Коя банка за ипотечен кредит
07-03-2011 - 09:57:30
Освен сметките по кредита, при огледите си преценяйте и какъв ремонт ще Ви трябва. На едно БДС ще Ви стигнат 5000 лв за около 60 кв., а при ремонт на стар апартамент от 500 до 15 000 лв. Важното е да си направите добре сметката. Аз имам един купен с финансиране от 90 % и един с финансиране от 100% и събраните пари отидоха за приличен ремонт. Според мен е безсмислено да се мисли колко ще излезе ако кредита е за 30 г. Така вноската е по-малка и обикновенно след 3-тата година може да се направи погасителна вноска по-главница с преразглеждане на вноска или години и никой не Ви спира да си правите предсрочни вноски. Успех.
Re: Коя банка за ипотечен кредит
07-03-2011 - 10:41:27
Съвет.
Спестявай колкото можеш поне 1 година - примерно по 500лв. И после се замисли за 2 неща.
1) дали сте успели да го направите и колко усилия(ЛИШЕНИЯ) Ви е струвало
2) харесва ли Ви този начин на живот = каква е разликата със сегашния
Ако поне на 1 от въпросите отговора е НЕ - купуване на апартамент е твърдо НЕ - много ТВЪРДО.
Не се вкарвайте зорлем в бройката на семейните трагедии - близо 20% от теглилите ипотечен кредит.

Исторически погледнато сте спестили 2к, Ако е за 1 година може и да успеете.
И НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ - 30 ГОДИНИ ТРЯБВА ДА СПЕСТЯВАТЕ ПО 500ЛВ.
Ако доброволно не можете за 1 година - КАК МИСЛИТЕ ЧЕ ЩЕ УСПЕЕТЕ 30 ГОДИНИ ака ЦЯЛ ЖИВОТ.
Ще Ви дам пример от мен - аз мога 1000лв да спестявам от ЗАПЛАТА САМО и ВЪПРЕКИ ТОВА не си купувам нова кола (апартаменти си имам)
Re: Коя банка за ипотечен кредит
07-03-2011 - 11:42:21
Quote
kris66
... Според мен е безсмислено да се мисли колко ще излезе ако кредита е за 30 г. Така вноската е по-малка и обикновенно след 3-тата година може да се направи погасителна вноска по-главница с преразглеждане на вноска или години и никой не Ви спира да си правите предсрочни вноски. Успех.

Само че през тези три години си плащал само лихви и почти никаква главница и колкото си дължал в началото, почти толкова ще дължиш и след три години, тоест тези вноски за изминалите години са загубени. Много силно препоръчвам да прочетете в детайли един погасителен план за да разберете, че реално първо се плаща лихвата, а главницата постепенно започва да се изплаща към края на кредита. При доход от 1000 лева не ми е ясно откъде ще съберат пари за предсрочно погасяване (особено ако досега са спестили само 4000), а за наказателните лихви при предсрочно погасяване няма да отварям дума.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-03-07 11:52 от king_for_a_day.
Анонимен потребител
Re: Коя банка за ипотечен кредит
07-03-2011 - 12:35:27
king_for_a_day, моля те недей обърква хората
Няма лихви за предсрочно погасяване, има такси и в момента има предложения на няколко банки за "без такса" за предсрочно погасяване.
Това за лихвите в началото също не е вярно.
Да разгледаме един 15 годишен кредит при лихва от 7%
Първата година си върнал 3.9% от главницата, Втората 4.2, третата година 4.5.
Общо за 3-те години си върнал 12.6%.
Е, не са 20% колкото ще върнеш при равни вноски по главницата, ама не е и нищо, както се опитваш да го представиш.
Re: Коя банка за ипотечен кредит
07-03-2011 - 14:40:09
Извинявам се за "наказателни лихви", наистина са "такси". Но това не променя смисъла.
За платените лихви за първите години също си отчасти прав(а), че малко прекалих с абсолютните понятия. Но колегата горе говори за кредит от 30 години, а не 15, при лихви и такси, сумата от които напоследък e по-скоро 8-9%, а не 7. Сега пуснах набързо един кредитен калкулатор и за 30 000 за 30 години при 8% изкара следното:
за първите 3 години главницата варира от около 20 до 25, лихвата от около 200 до 195.
Само за сравнение за последните 3 години: главницата е 173 до 218 на месец, а лихвата 47 до 0:
[www.moitepari.bg]

Наистина това са много груби сметки, които не отчитат много неща. Но въпреки това, ми е интересно защо ми правиш странна забележка, че подвеждам някого, а не на човека, който предлага да се тегли 30-годишен кредит и след три години да се погаси предсрочно част от главницата.
Анонимен потребител
Re: Коя банка за ипотечен кредит
07-03-2011 - 16:00:02
Реагирам остро, защото има едно погрешно, но доста разпространено мнение, че едва ли не като връщаш заем първо връщаш лихвите накуп, после чак почваш да връщаш главницата. Та твоето мнение навеждаше на такива мисли, ако се чете отгоре-отгоре.
За 30 годишен заем при лихва от 8% сметката е:
0.85% първата година, 0.9% втората година, 0.95% третата.
Общо за 3-те години - 2.7% върнати при положение, че е минала 1/10 от срока.
За мен оптималният срок за кредит е 15 години. 30 години просто не ми се коментират, може би затова не съм "скочил" на този, който ги предлага.
Re: Коя банка за ипотечен кредит
07-03-2011 - 16:31:52
Quote
Тинки Уинки
Реагирам остро, защото има едно погрешно, но доста разпространено мнение, че едва ли не като връщаш заем първо връщаш лихвите накуп, после чак почваш да връщаш главницата.
Ами честно казано, не смятам, че това мнение е съвсем погрешно. Това за 30-годишният заем е наистина крайна ситуация, но от числата, които виждам в кредитния калкулатор, за първите години връщаш 25 лева (евро) по главницата и 195 лева (евро) лихви. Смятай го както искаш с проценти, не ми се задълбочава да видя как си ги получил и дали са верни, но това е което ми излезе в калкулатора като абсолютни стойности, а не като проценти и което реално ме интересува. За 15 години наистина е доста по-различна ситуацията (но пак лихвата е двойно по-голяма от главницата за първите 3 години), затова пък аз от своя страна се вързах доста на съвета за теглене на 30-годишен кредит и последвалото погасяване - според лаишкото ми (но надявам се практично) мнение, не е никак изгодно.
Анонимен потребител
Re: Коя банка за ипотечен кредит
07-03-2011 - 16:56:59
Това с вземането на кредит за по-дълъг срок с цел предпазване от кофти стечение на обстоятелствата и евентуално предсрочно погасяване е добра идея.
Ама примерно вместо да вземеш кредит за 5 години и да живееш на ръба, да го вземеш за 15 години и да го погасяваш предсрочно, а не да идеш на 30 години.
Re: Коя банка за ипотечен кредит
07-03-2011 - 17:14:11
qiliev, с 2000Е спестени пари сте за никъде. Преди да купите съберете поне 20% от стойността на имота, и пари за поне 6 месеца за живеене ако останете без доходи. Другото е илюзии, не се набутвайте, докато нямате поне минимална обезпеченост, че и от лошото има още по-лошо
Re: Коя банка за ипотечен кредит
07-03-2011 - 17:16:38
Да, и аз мисля, че трябва да се балансира и с риска. Ние взехме за 12 години, при положение, че можехме да вземем и за 7-8 примерно, но именно заради сигурността реших да не рискуваме. Дори самият аз погасих малка част предсрочно, но като цяло не мисля, че е добра идея - смятах го и поне към момента заради таксите за предсрочно погасяване ми е по-изгодно спестените пари да не ги връщам, а да ги държа на влог. Като ми отпаднат таксите ще сметна пак с текущите лихви по депозити как ще излезе. Според мен 10-15 години е най-добре, но това (да се върнем на темата) - само след предварително спестяване, а не човек да се хвърли хазартно на 100% финансиране и после да се чуди как да се спасява. Защото най-гадното е, че със значително увеличаване на срока, не се намалява пропорционално вноската, така че оптимизирането по функция с толкова неизвести (при това не само от финансово естество) е трудно smiling smiley

П.П. Горе колегата много правилно ни подсказа нещо, което пропуснахме - твоята лична "застраховка" от няколко месечни вноски под формата на неприкосновен резерв. Това беше първото нещо, което направих с останалите пари от сделката и които спестих в първите няколко месеца след като взех кредит. Чак после започнах да спестявам за ремонта и обзавеждането (направихме само най-належащото в началото) и т.н.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-03-07 17:23 от king_for_a_day.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход