Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Предсрочно погасяване на жил. кредит в ДСК

Публикувано от mnogo05 
Предсрочно погасяване на жил. кредит в ДСК
01-07-2006 - 18:41:35
Здравейте, ако някой може да помогне с компетентна информация ще съм благодарен. Възможно ли е, че при положение от 2 год. изплащам жил. кредит и сега искам да го погася предсрочно, остатъчната сума + наказ. лихва - 5% , се оказва, че е повече от САМИЯ КРЕДИТ (сумата която получих преди 2 год.)! Благодаря!
Анонимен потребител
Re: Предсрочно погасяване на жил. кредит в ДСК
01-07-2006 - 18:49:40
Да нормално е. Ако си взела примерно кредит за 20-25 години, през първите 2 си изплатила има няма 2-3%, така че като ти сложат такса за предсрочно погасяване 5% е нормално сумата да е по-голяма.
Re: Предсрочно погасяване на жил. кредит в ДСК
01-07-2006 - 19:18:01
А на мен не ми изглежда много Нормално! :crazy:
Анонимен потребител
Re: Предсрочно погасяване на жил. кредит в ДСК
02-07-2006 - 14:27:04
чети си договора за кредит
Нормално ми се вижда.
Ако събереш вноските си за 20/25години, ще видиш, че накрая ще си платила почти 3 пъти повече, отколкото си изтеглила. Все пак важно е колко плащаш накрая.
Ще ти дам пример с моето положение. Теглих през 2004 година кредит от ОББ- 40 000 лв за 20 години и накрая се оказа, че трябва да върна 110 000 лв. Миналата година отидох в ДСК да ми рефинансират кредита в ОББ (новият е 41 500 лв). При новите условия се получава, че накрая ще върна около 97 000 лв. Ако сега погася предсрочно, ще платя грубо 43 575 лв. + около 3 000, които съм платила за 1 година = около 47 000 лв.
При всички случаи е по-добре от 97 000 лв, а от 110 000?
Ако трябва, ще рефинансирам всяка година, щом това ми намалява лихвите.
Дано съм ти била от полза при сметките. spinning smiley sticking its tongue out
Анонимен потребител
Re: Предсрочно погасяване на жил. кредит в ДСК
06-07-2006 - 21:48:42
Quote

Ако трябва, ще рефинансирам всяка година, щом това ми намалява лихвите.

Навремето Joan изказа предположението че рефинансирането е измислено от банките за да си "връткат" клиентите. Това рефинансиране всяка година освен да пълни "гушата" на банките друго надали ще постигне.

Разгледай следната ситуация - кредит взет 2004 година, рефинансиран 2005 и после още веднъж 2006. Значи за рефинасирането 2005 ще те "изръсят" 5% такса за предсрочно, 1-2% управление в новата банка, сваляне + нова ипотека, оценка на имота. Кажи речи ще се "изръсиш" с около 7%. Сега пита се в задачата тези 7% ще успееш ли да ги "избиеш" за една година с разликата между вноската от първия и втория кредит - според мен няма начин това да стане. Т.е. по-добре 2005 да си я караш с първия кредит и после да скочиш директно на третия, вместо да минаваш през втория.

Назад във форума(пък може и във стария форум да беше) имаше една обширна тема за рефинансирането. Аз тогава си казах меннието ама ще го повторя и сега - най-добре да се рефинансира веднъж в момента, в който лихвите се "успокоят".

[imoti.net]
Re: Предсрочно погасяване на жил. кредит в ДСК
17-07-2006 - 22:14:13
Като се върна на примера, който дадох, разликата е около 13 000 лв. Да речем, че около 3 000 лв са ми заминали по ипотеката и таксите за управление (а май са около 2 000). Освен това съм разсрочила с още 5 години отгоре. Както и да го погледна, 10 000 лв не са малко пари. В крайна сметка решението ми е временно. Естествено, че няма да си правя труда, за десети от процента. В моя случай лихвата се промени от 12.95% на 5.7%, фиксирана за първите 3 години, и после 8.8% за останалия период. Е, не си ли струва според теб?
Не отричам, че може и да не съм права. Съзнавам го това за връткането на клиентите, но ако все пак имам поне малка полза, какво пък..... Все пак ще потърся назад във форума темата за рефинансирането, защото има неща, които ми убягват.
Re: Предсрочно погасяване на жил. кредит в ДСК
17-07-2006 - 22:58:20
Тинки,
Четох ти мнението за рефинансирането и съм съгласна. Това, с изчисляването на лихвата малко ми се губеше, но сега възстанових пропуска.

А това за максималното разсрочване - аз също направих така, макар да съзнавам голямата набутвация с лихвите.
Проблемът е в това, че първия път се предоверих на мъжа ми, който ме убеди да си вкарам цялата заплата в погасяването на кредитите, и обеща да поеме издръжката на мен и бебето. Когато след 2 месеца доходите му секнаха, аз се видях в чудо, защото от заплатата ми оставаха 20-ина лева. Е, как се живее така, когато ти нямаш нищо, а мъжът ти (големият мозък с брилянтните идеи) само обръща джобовете и казва: "Е, няма сега, какво да направя, като съм се прецакал?" Ама това дете не храни. Проклех се 100 пъти, че се подведох (само един път, ама качествено). Сега всичко сама си правя и предпочитам сама да се занимавам. Върнах се на работа на 3-я месец след раждането, за да си получавам пълната заплата и да не оставя семейството си на улицата. Разсрочих максимално, за да ми остава някой лев за детето, а когато мога и изкарам допълнително, ще си погасявам предсрочно. И без това се говори, че искат да махат таксата за предсрочно погасяване.
Ето ти накратко живота ми в последните 2 години и причината за тази насока на мислите ми. Не ми е приятно да се мъкна по нотариуси и банки, но засега ми помага, поне малко.

Ще съм ти благодарна да ми пратиш тая ценна програмка и на мен. То, види се, нямам голям избор. От кумова срама ще изчакам да мине поне една година от последния кредит, че да имам очи пак да им се явя.

Благодаря ти предварително smiling smiley
Sarsarilka,
нали знаеш приказката "жена ти си лесна ще ядеш бой,ама ние с детето какво ще ядем?" и "на вълка затова му е дебел врата- защото си върши сам работата"
Изказването на колегата за успокояване на лихвата според мен е вярно.Не може първият заем да е 8% след година покачването на лихвите дса качат процентите по новоотпуснати заеми на 10% и да си на далавера с рефинансиране на по-ниските 8%.Но затова всеки сам си смята.Пожелавам да продължаваш успешно да се справяш с проблемите си.
Анонимен потребител
Re: Предсрочно погасяване на жил. кредит в ДСК
23-07-2006 - 18:24:06
Ами тя тази програмка беше ценна докато из нета нямаше калкулатори.

В момента калкулаторчето на Моите пари ще ти свърши много по-добра работа:
[www.moitepari.bg]
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход