Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Maлко помощ за непросветени....

Публикувано от proksima 
Maлко помощ за непросветени....
24-05-2006 - 20:02:52
Мисля да тегля жилищен кредит понеже ми омръзна да плащам наеми /вече 9-та година/ ...... а и вече мисля за семейство
Та въпроса ми е ако има някой който е наясно да ми обясни по простичко всичко което е нужно за тази процедура
По принцип съм се спрял на един апартамент които струва 33 000 евро , но нямам тези пари в наличност
Интересува ме при положение че ми бъдат отпуснати всичките тези пари ....какви са другите такси които задължително трябва да платя
Ако може да ми каже някой и какви са всичките задължителни такси които не могат да се избегнат ще съм много благодарен

P.S. За да бъда по ясен ще обясня накратко как стоят нещата
Заплатата ми е към 800 лв месечно , но ме осигуряват на минималната
Това проблем ли е и имам ли шанс с такава заплата да изплащам такъв кредит примерно за срок от 20 или 25 години и какви са рисковете
Ще бъда благодарен на всеки който ме посъветва и отговори на въпросите ми
Предварително Благодаря на всички писали
Re: Maлко помощ за непросветени....
24-05-2006 - 23:25:41
Гледам, че никой не ти е отговорил, най-вероятно защото отговорът едва ли ще ти хареса. Все пак това е само моето мнение и може да греша, така че не се впрягай много.
Първо, ще ти е доста трудно да получиш 100% финансиране чрез ипотечен кредит. Оставам с впечатление, че нямаш нищо спестено, защото си казал "бъдат отпуснати всичките тези пари". Пробвай да събереш поне 15-20 процента, мисля, че тогава ще имаш по големи шансове.
Второ, ще можеш ли да преживяваш с 400 кинта на месец, поне в началото. Щото по моите сметки, дори за 25 години, дори при 5.9 лихва (по-ниска не съм чул, която няма да получиш, ако те осигуряват на минимална заплата) излиза към 412 лева вноска на месец.
Не е много оптимистично, но не се отчайвай smiling smiley Може да си намериш по-добра работа.
Re: Maлко помощ за непросветени....
25-05-2006 - 00:15:47
Според мен е по-добре да гледа реалистично.
Това че те осигуряват на минималната е лошо, защото повечето банки няма да ти отпуснат кредит. А ако някоя ти отпусне лихвата ти ще е по-висока. От рода на 10-12%
Re: Maлко помощ за непросветени....
25-05-2006 - 03:27:56
BullDog Написал:
-------------------------------------------------------
.....................................
> Не е много оптимистично, но не се отчайвай Може
> да си намериш по-добра работа.


Не се отчайвам , никак дори .....аз винаги съм бил оптимист и ще продължавамwinking smiley
А що се отнася за това дали ще мога да живея с 400 лв които ще ми остават от заплатата ..........та майка ми и баща ми като си съберат заплатите пак не стават 400лв
и пак живеят ......а са двама .....а със сигурност има и по зле от тях .....
Разбира се не съм без никакви пари .....имам около 6-7 000 евро , но тях съм ги предвидил за ремонти които мисля да направя веднага след покупката
Разбира се ще си го направя сам защото ми се отдава това въпреки че професията ми
няма нищо общо със строителството, и дори си мисля че ще ми стигнат
За нова работа ......надявам се ...може някой ден да ми се усмихне късмета и да ме оценят както трябва , но за това времето ще покаже .. winking smiley winking smiley winking smiley
Благодаря ти за "включването" clap: clap: clap: ,просто не съм много в час с тея работи и ще е добре и други да се изкажат по въпроса


P.S. Между другото аватара ти е много готин , и аз си имам вкъщи едно такова "френчи"

Аз Знам , че Нищо не Знам , За това Питам
Анонимен потребител
Re: Maлко помощ за непросветени....
25-05-2006 - 08:51:45
Какво те чака:
1) такса за разглеждане на документите - 0-50 лв.
2) 1-1.5% за управление в началото еднократно
3) При нотаруса - прехвърляне + учредяване на ипотека. Погледни тука има си и калкулатор:
[imoti.net]
Ипотеката има подновяване на всеки 10 години.
4) Застраховки. Погледни тука:
[forum.imoti.net]
5) Отркиване и управление на разплащателна сметка за да погасяваш през нея кредита- погледни тарифата на съответната банка
6) Може да ти набутат и някой "бонус" - кредитна карта например
7) Има такса за управление годишно - погледни тарифата на банката (може и да няма)
8) Ако кредита е в евро може да се опитат да те прекарат с курс или някаква такса ако внасяш левчета.

Финално най-тънката сметка отива към 500 лева (като се добавят разните застраховки и т.н.). Имай предвид, че 500 е ако е "равномерно разпределено". На практика се струпва едно голямо плащане на застраховки в началото на годината. Всичко това до тука беше при доказано висок доход, който покрива изцяло кредита - нямаш нужда от съкредитоискател, т.е. няма нужда от втора застраховка "Живот".

Отделно от това, ако минаваш през агенция 2.5-3% комисиона.

Сега за твоя случай.
Ами както ти казаха лихва при банките към 10% без да смятаме другите такси и вноската за 25 годишен кредит отива към 600-650 лева.

Quote

Не се отчайвам , никак дори .....аз винаги съм бил оптимист и ще продължавам
А що се отнася за това дали ще мога да живея с 400 лв които ще ми остават от заплатата ..........та майка ми и баща ми като си съберат заплатите пак не стават 400лв
и пак живеят ......а са двама .....а със сигурност има и по зле от тях .....

Сега това е много лош начин на мислене.
Според мен правилния начин на мислене е.
Примерно плащам наем да кажем 300 лева и спестявам на месец без да се ограничавам да кажем 100 лева. Значи ако си купя жилище ще ми останат свободни 400 лева. Тука нашите гледни точки се разминават. Ти казваш - ами ще спестя още 100 лева и ще се "метна" на кредит от 500 лева, а аз казвам - ще оставя 100 лева в резерв защото всичко става и максималния кредит, който мога да си позволя ще е 300 лева. Само не си прави сметката, че до днеска си ял бял хляб, а от утре ще ядеш черен и ще спестиш пари.
Анонимен потребител
Re: Maлко помощ за непросветени....
25-05-2006 - 08:55:04
То това 5.9:
1) е без застраховките
2) е за кредити до 15 години

Така че сметката е много "по-лоша", дори и да си с доказан доход
sad smiley
25-05-2006 - 09:14:00
avatar
sad smiley

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-01-17 16:59 от Продавач.
Анонимен потребител
Re: Maлко помощ за непросветени....
25-05-2006 - 09:33:57
От поста на Продавач се сетих, че съм забравил

9) оценка на имота - 100-150 лева
Не си писал къде е въпросния апт.
Значение има, щото ако в софия мислиш да изплащаш кредит от над 25К е с тази заплата , бих те съветвала да се откажеш.

Това е съвет на теглил и изплатил кредит м-у другото. Беше мн. по малък от твоя и при малко по-голяма заплата, и пак нервничех че пари не остават за нищо! Под нищо разбирам сериозен компромис с навиците и начина на живот който Тинки е описвал в стари теми. А за хляб че ще имаш- да.

А идеята че ще го изплащаш 20-25 години, и това бреме (дълга) ще ти пречи да взимаш решения от рода "шефа е кретен и аз още утре ще му тегля една и си правя собствен бизнес ".....аз не бих направила такава жертва освен ако не е прекрасен апартамент, за който да съм сигурна че ще струва доста повече след 2-3 години а подобна сигурност, както сме говорили, няма
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход