Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Проблемът с разликата между реален доход и осигуровки

Публикувано от nedelcho_mitev 
Проблемът с разликата между реален доход и осигуровки
29-09-2009 - 16:49:08
Здравейте!

Казусът е следния: с приятелката ми мислим да изтеглим ипотечен кредит. Сборният ни нетен доход е 3300лв., но ни осигуряват общо на 1000лв. (мен на 600, а нея на 400лв.). Работодателят ни е съгласен да ни предостави служебна бележка за реалния ни доход. Въпросът е - каква тежест има това за банката? Признава ли се подобна бележка за доказан доход или за тях важи само какво се декларира официално в НОИ.
Ще се радвам да чуя вашето мнение, за да изясня този казус.

Благодаря!
Re: Проблемът с разликата между реален доход и осигуровки
29-09-2009 - 17:04:54
За банките такъв проблем (заглавието на темата) не съществува smiling smiley

Иначе накрая ще те накарат да се подпишеш за всякаквата информация която сил дал. Също ще имаш и клауза в която "ако с инфото и поведението си, си подвел банката при взимането на решение" може да те поизискуват winking smiley
Re: Проблемът с разликата между реален доход и осигуровки
29-09-2009 - 17:14:46
Естествено... проблемът си е мой.
Въпросът пред мен сега е: да започна ли да се осигурявам на по-високи суми или да си остана на сегашните. Ако това ще ми докара 1-2% по-ниска лихва предпочитам да се осигурявам на реалния си доход. Но ако за банката служебната бележка е меродавна, предпочитам да се осигурявам на въпросните 600лв. smiling smiley
Re: Проблемът с разликата между реален доход и осигуровки
29-09-2009 - 17:28:13
Не знам стойността на лихвата да се определя спрямо доходите ти. Те са определящи само за допускане до кредит или срок на погасяване итн, но при положение, че имаш и 10К доход, лихвата пак ще ти бъде същата. Иначе конкретно въпросът за "дали ще уважат бележката" - естествено че ще я ужават smiling smiley
Анонимен потребител
Re: Проблемът с разликата между реален доход и осигуровки
29-09-2009 - 19:06:58
Остава накрая да измислиш как да обясниш пред данъчните, че получавате общо 1000 лева пък изплашаш кредит 1200 лева примерно smiling smiley
Re: Проблемът с разликата между реален доход и осигуровки
29-09-2009 - 20:20:23
Svetlio, реално ако съм некоректен мога да заблудя с фалшива служебна бележка банката за реалните ми доходи. Затова и си мисля, че при показване на служебна бележка банката автоматично отчита това като по-висок риск. Защото мога да помоля някой познат да ми издаде такава (след договор и т.н.) и готово...

Тинки Уинки, съгласен съм за данъчните, така е... Също и съзнавам, че така нарушавам закона...
Re: Проблемът с разликата между реален доход и осигуровки
29-09-2009 - 23:21:39
Имаш ли идея банката каква проверка ти прави, на теб, бизнесът ти (евентуално), сметките ти (и битовите ест), работа (сегашна/бивша)...Забрави да я излъжеш или заблудиш, поне не и "новите" банки smiling smiley

Но пък отговорът ти към туинки ме кара да си мисля, че темата ти е малко провокативна и определено не се нуждаеш от отговори winking smiley
Re: Проблемът с разликата между реален доход и осигуровки
29-09-2009 - 23:52:25
nedelcho_mitev Написал:
-------------------------------------------------------
Но ако за банката служебната бележка е меродавна, предпочитам да се осигурявам на въпросните 600лв.
................................................................

Вероятно предпочиташ и здравеопазването в Бг да е на световно ниво? Децата ти да имат страхотни учители в страхотни училища? Пенсията ти след години да е като в Европа? Да няма дупки по улиците, а магистралите да са навсякъде? Полицията да излови престъпниците?
Ами - много плашаш, бре!
Не знаеш ли, че тези благинки се получават при осигуряване на 240 лв?!?
.......................................................
Андрешковщина в чист вид.......нямам думи при подобни примери на публична наглост.....


Re: Проблемът с разликата между реален доход и осигуровки
30-09-2009 - 13:50:40
ivorad, здравеопазването в България няма връзка с моите осигуровки. Проблемите на БГ здравеопазването далеч не са свързани с липса на пари от работещите и т.н. Темата е малко дълга, за да я обсъждаме тук...
Относно пенсията - отлично съм пресметнал ползата от това да се осигурявам на реално получаваната от мен сума. Приходите за пенсионната система са в такъв размер, че по-голямата част от пенсиите за възрастни се финансират от държавния бюджет. Основната част от неговите приходи пък идват от косвени данъци. Сега много лесно с примерни суми всеки сам може да сметне кой внася повече за общото благо - този, който се осигурява на реалната сума или другия, който внася по-малки суми като осигуровки, но на практика внася повече в бюджета като абсолютна сума от косвени данъци.
И преди да говорим за "Андрешковщина" може би не е зле да се замислим за реалностите на макроикономическо ниво.
Иначе празни приказки по форумите - бол.

Благодаря на отзовалите се по темата. Коментарите (без тролските) ми бяха полезни!
CR
Re: Проблемът с разликата между реален доход и осигуровки
01-10-2009 - 12:19:56
зависи от конкретната банка.

но повечето от банките няма да признаят дохода.

ако частта върху която ви осигуряват се превежда в банка, най-голям шанс да ви признаят допълнителните суми за доказан доход, имате в тази банка, в която ви е пейрола.

ако ли не, клоните към отказ навсякъде.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход