Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

ДЕВАЛВАЦИЯ

Публикувано от pritesnena 
ДЕВАЛВАЦИЯ
21-10-2007 - 18:19:52
Здравейте! Знам, че тук сред Вас има доста компетентни лица. Напоследък се появиха някои изказвания относно премахването на валутния борд-беше упоменат курс 3-4 лв. за евро.
Аз имам изтеглен заем в евро. Това при една девалвация ще е с доста неприятен ефект. Ясно е, че в обратния случай ще е в полза на кредитополучателя.

Иска ми се да чуя какво мислите затова? Можем ли да се препазим по някакъв начин и какво да направим?


confused smiley
Don
Re: ДЕВАЛВАЦИЯ
21-10-2007 - 19:47:41
Това, че ако кредита е в лева печели кредитополучателя при евентуално обезценяване на лева не е вярно. И в двата случая той губи, защото доходите му се обезценяват, а кредитът се преизчислява.

Без промяна в закона няма защитни механизми, т.е нищо не можеш да направиш, за да се предпазиш. В момента са защитени само банките.
Re: ДЕВАЛВАЦИЯ
21-10-2007 - 19:48:50
Не съм икономист,но за мен е непонятно как когато имаме две държави едната с инфлация около 2 процента а другата с над 15 процента неофициално,може валутата на двете да е фиксирана в съотношение 1.95.Смятам ,че са напълно основателни страховете на много от нас.Решението е ясно когато се изясни проблема. smiling smiley
Re: ДЕВАЛВАЦИЯ
22-10-2007 - 12:10:12
Как ще коментирате това? moody smiley: :!:

[banks.dir.bg]



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-10-22 12:10 от pritesnena.
Re: ДЕВАЛВАЦИЯ
22-10-2007 - 13:28:18
Ще го коментирам като намек, че левът е надценен и борда пречи да се направят корекции в монетарната политика . Девалвацията не е задължителна, но е вероятна мярка за преодоляване на проблема но в условията на Бг. една такава стъпка ще е пагубна - 96-97 ще ни се сторят песенsad smiley...Нещата не изглеждат добре...
Да му мислят хората с ипотеки за 20 г.?!?
Re: ДЕВАЛВАЦИЯ
22-10-2007 - 15:01:15
Не съм запознат, но как точно ще се преизчисли кредит в лева? В договора пише че вноската например ще е 400 лв., никъде не е споменато при курс 1.95 лв за евро или някаква обвързаност с еврото. Лихвата се определя от тримесечния СОФИБОР, а как така ще стане да се преизчисли не знам confused smiley :crazy:
Don
Re: ДЕВАЛВАЦИЯ
22-10-2007 - 17:42:47
Виж тук, Petyr е дал линкове


[forum.imoti.net]
Re: ДЕВАЛВАЦИЯ
22-10-2007 - 20:17:07
няма дим без огън...

Като няма опасност за валутния борд и ако приказките за срутването му са безпочвени защо тогава излязоха да коментират проблема господата от БНБ и от търговските банки.

И какво очаквате да ви кажат тези хора, че има проблем ли?

четете наскоро излязлата автобиография на Греенспан, пише съвсем различни неща от това което казваше като шеф на федералния резерв (като soft landing of the house market in US например)...

големият проблем е от външнотърговския дефицит който е за сметка на кредитирането и поражда инфлацията..

както са писали хората по-горе: не е възможно да имаш две официални валути вързани една към друга при фиксиран курс и в същото време те да имат различна инфлация...

а тръпката да плащаш кредит в Евро като ти спадне заплатата в евро наполовина е особено приятна...

падне ли валутния борд курсът на еврото става пазарен и не може да се контролира
ефективно от БНБ при наличната икономическа и финансова обстановка в България.

Може пък и курс от 1: 10 да видим...
Re: ДЕВАЛВАЦИЯ
22-10-2007 - 20:58:23
ако в договора ти има клауза че банката може да обърне заема от лева в евро и валутния борд падне кой очакваш да те защити?

ако те е страх че имаш голям заем, продавай имота сега (ако можеш) и купи нещо с по-малък заем.

иначе може да изгориш, да ти вземат жилището че и дълг да имаш.
Банките не им дреме ти колко си платил за жилището и няма да ти слушат мнението за това колко струва имота.. Те гледат да си вземат парите или поне да минимизират загубите... Никой няма да чака да ти продава имота когато пазара се оправи (кога?)

Не разчитай че при такова развитие ще можеш да си продадеш имота бързо на някаква изгодна цена че белкем и за тебе нещо остане от изплатеното.

Гледай да подсигуриш някой резерв (в кеш, евро) за поне 1 годишно изплащане,
проблемът е че никой не може да предвиди с колко точно ще се срутят цените ,да не се окаже накрая че си на червено и нямаш жилище...

В България няма закон за personal bankrupcy protection... да те защити при фалит, ще ти вземат и ризата от гърба...







Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-10-22 20:59 от kuku987.
Re: ДЕВАЛВАЦИЯ
23-10-2007 - 15:43:10
Аз и в друга тема написах, че според мен няма да се прибегне до такъв вариант. Ама не поради икономически , а поради политически причини. Не виждам как ще може да се избегне хаоса ако се случи , как ще се управлява това общество.
Ако трябва да бъда честен, интуицията ми показва, че това нещо вече трябваше да се е случило. В последно време много развързахме коланите и харчим като побъркани.
Най-интересното в случая е, че всъщност населението и фирмите, а не правителството харчат като побъркани.
Все пак да се надяваме, че ще затегнем коланите преди да е невъзможно да се избегне този сценарии.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход