Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Според мои роднини в НИ пазара е слаб, а според брокери пазара е горещ във Варна ....

Публикувано от Uraa 
Re: Според мои роднини в НИ пазара е слаб, а според брокери пазара е горещ във Варна ....
29-12-2007 - 15:23:43
Petyr Написал:
-------------------------------------------------------
> "Сега много хора ходят на огледи, но малцина са
> тези, които купуват."
>
> Това аз го талкувам така: Много са чули, че НИ са
> далавера, малко могат да извадят 100 000 евро.
>
> Все по малко ще могат да извадят 100 000 евро,
> защото икономиката ни не я чака нищо добро. Когато
> посоката се обърне много повече ще чуят как НИ не
> да далавера, а си е набутване, и даването под наем
> е една голяма загуба, защото няма да покрива дори
> и 50% от вноската по кредита. Тогава ще спрат и на
> огледи да ходят


От известно време чета темите, посветени на това кои фактори определят цените на НИ и стигам до извода, че и двете страни са прави, но не могат да се разберат, защото говорят за различни неща. Ти и още няколко човека във форума говорите за това, че няма възвръщаемост в българските НИ и за това е логично според тях цените да паднат до достигането на съответната възвръщаемост.

Това, което отчитат останалите участници във форума, обаче е нещо съвсем различно и то според мен е по-меродавно от гледна точка на структурата на търсенето на НИ- мисля, че просто е много малък делът на тези, които купуват НИ в България с цел възвръщаемост и за това този фактор не е главният в ситуацията.

Всички вие- превържениците на тезата за големият срив на цените на НИ в България, просто не отчитате най-важните фактори, които действат в икономиката на страната в момента. А те са:

- висока инфлация
- опасност от още по-висока инфлация
- фактическо разминаване между реалният и фиксираният курс на еврото към лева
- ОПАСНОСТ ЗА ВАЛУТНИЯ БОРД- дори ЕЦБ, Световната банка и МВФ натискат за премахването на борда
- фактическата липса на развити други сектори в икономиката, освен свързаните с търговията с НИ, което означава, че фактически няма къде другаде да се вложат свободните пари.

И при тази ситуация, която като нестабилност никак не е непозната на българина идват разни хора да ми обясняват, че трябва да си продам имотите и да си сложа парите в банка?!?!?!?!?!?! :} :}

Ами няма друго спасение в така ситуация от влагане на наличните пари в НИ. Просто всичко други би ги стопило при едно евентуално, не дай Боже, падане на борда. Това гледат хората в България и не ги интересуват никакви пазарни теории и никакви мисли за възвращаемост.

Ама щели били да паднат с 25%- МНОГО ВАЖНО!!! Аз съм купила земя за 3000 лева декара и сега такава земя със сменен статут се предлага на пазара за 60 евро на м2. И 50% да падне, пак получавам 20 /двадесет/ пъти повече, от колкото съм вложила. Какви банки, какви 5 лева?

Re: Според мои роднини в НИ пазара е слаб, а според брокери пазара е горещ във Варна ....
29-12-2007 - 15:54:03
radena, инвестирала си разумно. Незнам кога си купувала за 3 лв/м2, но печалбата ти е повече от добра (ако смениш статута). Странното е, че смяташ, че ако борда падне, то НИ ще те спаси. Истината е, че и НИ падат, защото се намират в България. Доходите падат, спестяванията в банки се топят и няма да има кой да ти даде 60 Е/м2.

Някога си направила добра инвестиция и дотам. Тази нива сега носи ли ти доход? Ако загубиш 50% малко ли ти се струва? Много хора смятат, че НИ са защита от инфлация и са прави, но в много дългосрочен план и при средни цени. Когато някой купи на 60Е/м2 нива и на 2000 Е апартамент, при сегашното състояние на БГ икономика, то той поема огромен риск.

Твоето виждане е странно:
Ако няма криза си на кяр, ако има криза пак си на кяр. Спомни си 1997-ма. Тогава жилища в София се продаваха за $8000. Сети се и защо smiling smiley Ако преди това си продала за $20 000, и разбира се не беше се полакомила за висока лихва в лв., то дали след това нямаше да можеш да си купиш 2,5 пъти повече и то само за година.
Защо смяташ, че ако има криза, то някой ще е готов да ти даде 30Е/м2. Като няй-вероятно хората пак ще икономисват много, за да вържат двата края. А чужденците, които са купували в инвестиционна цел, изведнъж поемат 50% загуба и повече в България не стъпват...

Има ли криза, то нещата няма да са никак добре! sad smiley

ПП. това че стоиш и си смяташ колко ти струва нивата е грешно, защото цената е това което някой е готов да плати. След година може да стоиш и да си мислиш: "2007-ма можех да бъда милионер" точно както сега си мисли човека който е продал нивата си за 3 лв/м2 . Всичко е преходно и човек трябва да е гъвкав smiling smiley а не да лежи на рамото, че благодарение на независими от него причини (влизането в ЕС) е изкарал нереализирана печалба от закупени ниви.
Re: Според мои роднини в НИ пазара е слаб, а според брокери пазара е горещ във Варна ....
29-12-2007 - 17:30:31
Petyr Написал:
-------------------------------------------------------
> radena, инвестирала си разумно. Незнам кога си
> купувала за 3 лв/м2, но печалбата ти е повече от
> добра (ако смениш статута). Странното е, че
> смяташ, че ако борда падне, то НИ ще те спаси.
> Истината е, че и НИ падат, защото се намират в
> България. Доходите падат, спестяванията в банки се
> топят и няма да има кой да ти даде 60 Е/м2.
>
> Някога си направила добра инвестиция и дотам. Тази
> нива сега носи ли ти доход? Ако загубиш 50% малко
> ли ти се струва? Много хора смятат, че НИ са
> защита от инфлация и са прави, но в много
> дългосрочен план и при средни цени. Когато някой
> купи на 60Е/м2 нива и на 2000 Е апартамент, при
> сегашното състояние на БГ икономика, то той поема
> огромен риск.
>
> Твоето виждане е странно:
> Ако няма криза си на кяр, ако има криза пак си на
> кяр. Спомни си 1997-ма. Тогава жилища в София се
> продаваха за $8000. Сети се и защо Ако преди това
> си продала за $20 000, и разбира се не беше се
> полакомила за висока лихва в лв., то дали след
> това нямаше да можеш да си купиш 2,5 пъти повече и
> то само за година.
> Защо смяташ, че ако има криза, то някой ще е готов
> да ти даде 30Е/м2. Като няй-вероятно хората пак ще
> икономисват много, за да вържат двата края. А
> чужденците, които са купували в инвестиционна цел,
> изведнъж поемат 50% загуба и повече в България не
> стъпват...
>
> Има ли криза, то нещата няма да са никак добре!
>
> ПП. това че стоиш и си смяташ колко ти струва
> нивата е грешно, защото цената е това което някой
> е готов да плати. След година може да стоиш и да
> си мислиш: "2007-ма можех да бъда милионер" точно
> както сега си мисли човека който е продал нивата
> си за 3 лв/м2 . Всичко е преходно и човек трябва
> да е гъвкав а не да лежи на рамото, че
> благодарение на независими от него причини
> (влизането в ЕС) е изкарал нереализирана печалба
> от закупени ниви.


Това, което тук предлагаш е нещо съвсем друго- да си продам сега имота, да взема евро, да чакам да паднат цените на имотите и да си купя повече имоти за същите пари. Само, че аз говорех за отличниците, които тук ни съветваха, да си продадем имотите и да ги внесем в банките. А това е нещо много, ама много различно, нали?!

А спекулата, която предлагаш е хубаво нещо, но с нищо не е по-различна от всяка друга спекула- с валута, злато, ценни книжа или каквото друго се сетиш. Само, че тя е само за определени хора- спекуланти. Не е за всички хора. Повечето хора разсъждават точно в много дългосрочен план. Те разсъждават така- в дългосрочен план няма да спечеля от превъртане на няколко оборота на въпросните средства, но няма и как да загубя. Защото много важно, че може би, едва ли не, евентуално, че за 5-10 години щяло да има криза, при която имотът ми от 60 евро, щял да има нова пазарна стойност- 30 евро. Кризата ще свърши и цените пак ще се възстановят, но аз не мога да загубя така, защото под 3000 лева на декар няма да паднат, нали?

Всичко е въпрос на гледна точка. Това исках да ти кажа. Вие си гледате от гледна точка на играчи на някой пазар, в случая на НИ и гледате на него, като на всеки друг пазар, от който може да се печели чрез спекула- на акции, валута и т.н., а 90% от българите гледат от гледна точка на наистина много дългосрочна инвестиция. Българинът цял живот събира пари /или изплаща кредит- все едно/ за едно жилище, което да остави на децата си и да не му се обезценят парите. Това е хоризонтът- едно поколение. Не 2-3 месеца или години.

За това казвам, че и вие и ние сме прави, но всеки за себе си.
na
Re: Според мои роднини в НИ пазара е слаб, а според брокери пазара е горещ във Варна ....
29-12-2007 - 22:34:54
пешо, ти ако ще дисертация с формули да напишеш хората не могат да проумеят какво се опитваш да им кажеш; хората от "старата школа" просто така са "програмирани" и единствения инструмент за инвестиция, който им е в главата е НИ; те и за това купувач на апартамент го наричат инвеститор; мечтата на българина е да си купи имот и да го отдаде под наем, лесен доход (нали все пак сме мързелива нация); без много математика :}
Re: Според мои роднини в НИ пазара е слаб, а според брокери пазара е горещ във Варна ....
29-12-2007 - 22:37:47
Имаш право, у нас НИ са нещо много важно, но когато се заробваш с кредит от 30 години и не се знае дали след една година ще можеш да го изплащаш, то е добре да се замислиш кога купуваш (може банката да ти продаде жилището и пак да имаш да й даваш пари).
Последние 5 години жилищата в София поскъпнаха 4 пъти. А доходите нарастнаха 2 пъти, като причината за това дори не е нарастване на производителноста, то е нормално да се предположи, че НИ са поне двойно надценени, а дори и наемите го показват.
Когато някой купува сега, то той дава 2 пъти повече пари. Всеки може да инвестира не само в НИ, а и на други места, където инфлацията не "изяжда" спестяванията му, но инвестиционната култура ни е слаба. Попитай 100 души, ако имат 60 000 евро какво ще направят и 99 от тях ще ти кажат ще купя двустаен (независимо дали им е нужен) smiling smiley. Нали се сещаш какво ще се случи когато всеки инвестира всяка стотинка в НИ. (Виж този линк: 100 000 софиянци с повече от един имот )

Според мен при сегашната ситуация е по-добре да се живее под наем, като разликата между наема и вноската по ипотечния кредит се инвестира някъде разумно, а не в НИ. Това ти дава мобилност, защото не се знае къде ще си след 10 години. Все едно някой да се радва, че е наследил къща в село с 10 жители, като за тази къща 3 поколения са се трепали цял живот, а той живее в Лондон. А и не се зане колко скъп ще ти излезе кредита, защото посоката на лихвите в момента е нагоре.

Относно тези 3000 лв/дка. какво ще се случи, ако например става въпрос за нива на морето, като ти се надяваш да ти й сменят статута, а вместо това след 5 години започнат да събарят хотели (както в Испания) и забранят вкарването в регулация на нови парцели. Дали при обработка на земята ще можеш да взимаш по 300 лв рента?

Опитвам се да обясня, че НИ не са единствения вариант за инвестиция. В цял свят го знаят. Надали за един немец е проблем да отдели 70 000 евро (толкова му струват двете коли) за жилище (и то истинско жилище, а не 50 кв без общите части), но има много, които живеят под наем.
У нас в момента практически НИ са единственото място където се инвестират спестяванията, както и ипотечни кредити за близо 1/3 от БВП на държавата. Също се знае, че още от 1989-та година 90% от хората притежават НИ. Дали при това презапасяване с НИ ще има кой да ги обитава, след като сме изправени пред демографска криза?
Re: Според мои роднини в НИ пазара е слаб, а според брокери пазара е горещ във Варна ....
30-12-2007 - 11:00:09
na Написал:
-------------------------------------------------------
> пешо, ти ако ще дисертация с формули да напишеш
> хората не могат да проумеят какво се опитваш да им
> кажеш; хората от "старата школа" просто така са
> "програмирани" и единствения инструмент за
> инвестиция, който им е в главата е НИ; те и за
> това купувач на апартамент го наричат инвеститор;
> мечтата на българина е да си купи имот и да го
> отдаде под наем, лесен доход (нали все пак сме
> мързелива нация); без много математика


Напротив. Напълно ми е ясно какво пише Пешо, само че какво мисли Пешо и още 10% като него няма значение. Мен ме интересуват останалите 90%, щото те са ми клиенти. Пешо няма да дойде да си купи или продаде имот от моята агенция, нали така? winking smiley Така, че всеки си гледа интереса smoking smiley
Re: Според мои роднини в НИ пазара е слаб, а според брокери пазара е горещ във Варна ....
30-12-2007 - 11:17:38
Petyr Написал:
-------------------------------------------------------
> Имаш право, у нас НИ са нещо много важно, но
> когато се заробваш с кредит от 30 години и не се
> знае дали след една година ще можеш да го
> изплащаш, то е добре да се замислиш кога купуваш
> (може банката да ти продаде жилището и пак да имаш
> да й даваш пари).
> Последние 5 години жилищата в София поскъпнаха 4
> пъти. А доходите нарастнаха 2 пъти, като причината
> за това дори не е нарастване на производителноста,
> то е нормално да се предположи, че НИ са поне
> двойно надценени, а дори и наемите го показват.
> Когато някой купува сега, то той дава 2 пъти
> повече пари. Всеки може да инвестира не само в НИ,
> а и на други места, където инфлацията не "изяжда"
> спестяванията му, но инвестиционната култура ни е
> слаба. Попитай 100 души, ако имат 60 000 евро
> какво ще направят и 99 от тях ще ти кажат ще купя
> двустаен (независимо дали им е нужен) . Нали се
> сещаш какво ще се случи когато всеки инвестира
> всяка стотинка в НИ. (Виж този линк: 100 000
> софиянци с повече от един имот )
>
> Според мен при сегашната ситуация е по-добре да се
> живее под наем, като разликата между наема и
> вноската по ипотечния кредит се инвестира някъде
> разумно, а не в НИ. Това ти дава мобилност, защото
> не се знае къде ще си след 10 години. Все едно
> някой да се радва, че е наследил къща в село с 10
> жители, като за тази къща 3 поколения са се
> трепали цял живот, а той живее в Лондон. А и не се
> зане колко скъп ще ти излезе кредита, защото
> посоката на лихвите в момента е нагоре.
>
> Относно тези 3000 лв/дка. какво ще се случи, ако
> например става въпрос за нива на морето, като ти
> се надяваш да ти й сменят статута, а вместо това
> след 5 години започнат да събарят хотели (както в
> Испания) и забранят вкарването в регулация на нови
> парцели. Дали при обработка на земята ще можеш да
> взимаш по 300 лв рента?
>
> Опитвам се да обясня, че НИ не са единствения
> вариант за инвестиция. В цял свят го знаят. Надали
> за един немец е проблем да отдели 70 000 евро
> (толкова му струват двете коли) за жилище (и то
> истинско жилище, а не 50 кв без общите части), но
> има много, които живеят под наем.
> У нас в момента практически НИ са единственото
> място където се инвестират спестяванията, както и
> ипотечни кредити за близо 1/3 от БВП на държавата.
> Също се знае, че още от 1989-та година 90% от
> хората притежават НИ. Дали при това презапасяване
> с НИ ще има кой да ги обитава, след като сме
> изправени пред демографска криза?

Петре, много си прав за това, че не е много умно да теглиш кредит в момента, за да си купуваш имот за инвестиция. Ама колко човека купуват имот с кредит? През последните 2 години стана мода, само че това го правят млади семейства, за да си купят семейно жилище, а не за инвестиция. Вие, които отдавна не живеете тук и/или сте учили мениджмънт най- наинво прилагайки тези теории без да отчитате реалната ситуация в България, смятате, че точно, каквото е написано в читанките- ще стане. Това, което не отчиташ е, че, когато Ханс отиде да тегли кредит, той няма нищо друго насреща освен имота, който купува и заради, който тегли кредит и заплатата си. Пък Ганю има още 5 имота зад себе си. Като му падне заплатата, ще продаде 2-3 от другите имоти и пак ще си запази новия имот, ако прецени, че му е ценен. Т.е. Ганю никога не е на чак такъв зор пред банките, както, който и да е европеец и това е така, точно защото имотите са негови собствени. Ганю много добре си го знае това и колкото и да му баете такива, като тебе няма да си промени мисленето, щото то го е спасявало векове и ще го спади и от тази измислена криза.

Да не говорим, че по-голямата част от имотите, които се купуват за инвестиция се купуват с пари от други продадени имоти, а не с пари от кредит, както пише в читанките и както правят западняците.

Съгласна съм, че по принцип, но само по принцип, има и други възможности за инвестиране, но в България аз твърдя, че няма друга реална възможност в момента. Като знам чии са предприятията, които са листвани на фондовата борса- мерси! Просто България е много малка, както казваше един бивш премиер- всички се брат'чети и се знаем, та тези идеи не ми ги пробутвай! spinning smiley sticking its tongue out Или пък да взема да си ги турна парите в банките, като не знам това, което се задава до къде ще стигне и коя ще оцелее и коя ще фалира/ще я фалират.

Пък за моята нива на морето, не се грижи! Статутът и е сменен и там, където се намира тепърва започва строителство при действието на новите изисквания на закона за черноморското крайбрежие и т.н. На всичкото отгоре е територия, която попада в Натура по местообитанията, та наоколо вече трудно ще се сменя статут, та едва ли цената и ще падне.
Re: Според мои роднини в НИ пазара е слаб, а според брокери пазара е горещ във Варна ....
30-12-2007 - 14:22:09
radena Написал:
-------------------------------------------------------

> Да не говорим, че по-голямата част от имотите,
> които се купуват за инвестиция се купуват с пари
> от други продадени имоти, а не с пари от кредит,
> както пише в читанките и както правят
> западняците.

Тук пропускаш едно много важно нещо. Ганьо на село си продава къщата с 3 дка. двор на някакви англичани, които му дават 30 000 евро спечелени в Англия. Ганьо отива в София да си купува апартамент, но се оказва, че освен него още 40 000 са продали селски къщи и вече апартамент за 30 000 евро няма. При което Ганьо тегли 20 000 кредит и купува за 50 000 евро. Ти ще кажеш, че Гиньо, който е взел 50 000 евро от Ганьо и той ще си купи НИ, но Гиньо има НИ и си купува мерцедес произведен в германия и плазма произведена в япония. И накрая се оказва, че от 30 000 вкарани в България 50 000 са изнесени, а Ганьо е задлъжнял с 20 000 на чужда банка.

До тук не е толкова страшно, но какво ще стане сега? От лятото насам няма англичани, които да си дават английските пари на Ганьо. И от къде Ганьо да вземе пари? Ти като човек, който работи именно с Ганьовци купуващи имот забелязала ли си или по скоро признала ли си пред себеси, че Ганьо вече няма пари от продаден имот? А заедно с това и лихвите в света се вдигат, което неминуемо ще доведе до по-високи лихви и у нас. А Гиньо е свикнал да има плазма, а тя се е счупила. А съседа на Гиньо и той иска мерцедес....

Та тогава Ганьо, Гиньо и съседа му започват да теглят кредити, които са на ръба на възможностите им. И това че Ганьо има някакви имоти не го прави по-богат от Ханс, защото имотите му са в България, а Ханс не се е утрепал да идва да живее тук. А това което произвеждамене е достатъчно да задоволи нашите нужди (дефицита по текущата сметка). Така че незнам като сме на загуба и само задлъжняваме (вече дълговете ни са близо 100% от БВП) Дали ще може да си позволим това вечно? Дали по едно време тези милиарди изсипвани у нас няма да секнат? Дали чужденците хвърлят пари без да се замислят, особено когато САЩ и Великобритания са в криза?

А относно, това че не съм бил и няма да съм клиент на АНИ, то преди време се опитах да стана, но брокерката ме отказа. Имах пари за НИ и се обадих на една обява. При което твоята колежка я мързеше да отиде на оглед, защото не съм имал кола, а на предложението да и платя таксито отказа. Много сме смешни българите, като се оядем и не искаме да вземем няколко хиляди лева за 3 дена работа. Но в крайна сметка въпросната брокерка ми направи услуга, защото ме отказа от НИ, като аз потърсих други места за да вложа парите си, като реализирах много по-добра доходност.

Вече изкарах спестяванията си от България, защото вече и малките деца знаят, че безплатна баница няма и неможе да ядеш без да плащаш...
Re: Според мои роднини в НИ пазара е слаб, а според брокери пазара е горещ във Варна ....
30-12-2007 - 19:35:28
Petyr Написал:
-------------------------------------------------------
> radena Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
>
> > Да не говорим, че по-голямата част от
> имотите,
> > които се купуват за инвестиция се купуват с
> пари
> > от други продадени имоти, а не с пари от
> кредит,
> > както пише в читанките и както правят
> > западняците.
>
> Тук пропускаш едно много важно нещо. Ганьо на село
> си продава къщата с 3 дка. двор на някакви
> англичани, които му дават 30 000 евро спечелени в
> Англия. Ганьо отива в София да си купува
> апартамент, но се оказва, че освен него още 40 000
> са продали селски къщи и вече апартамент за 30 000
> евро няма. При което Ганьо тегли 20 000 кредит и
> купува за 50 000 евро. Ти ще кажеш, че Гиньо,
> който е взел 50 000 евро от Ганьо и той ще си купи
> НИ, но Гиньо има НИ и си купува мерцедес
> произведен в германия и плазма произведена в
> япония. И накрая се оказва, че от 30 000 вкарани в
> България 50 000 са изнесени, а Ганьо е задлъжнял с
> 20 000 на чужда банка.
>
> До тук не е толкова страшно, но какво ще стане
> сега? От лятото насам няма англичани, които да си
> дават английските пари на Ганьо. И от къде Ганьо
> да вземе пари? Ти като човек, който работи именно
> с Ганьовци купуващи имот забелязала ли си или по
> скоро признала ли си пред себеси, че Ганьо вече
> няма пари от продаден имот? А заедно с това и
> лихвите в света се вдигат, което неминуемо ще
> доведе до по-високи лихви и у нас. А Гиньо е
> свикнал да има плазма, а тя се е счупила. А съседа
> на Гиньо и той иска мерцедес....
>
> Та тогава Ганьо, Гиньо и съседа му започват да
> теглят кредити, които са на ръба на възможностите
> им. И това че Ганьо има някакви имоти не го прави
> по-богат от Ханс, защото имотите му са в
> България, а Ханс не се е утрепал да идва да живее
> тук. А това което произвеждамене е достатъчно да
> задоволи нашите нужди (дефицита по текущата
> сметка). Така че незнам като сме на загуба и само
> задлъжняваме (вече дълговете ни са близо 100% от
> БВП) Дали ще може да си позволим това вечно? Дали
> по едно време тези милиарди изсипвани у нас няма
> да секнат? Дали чужденците хвърлят пари без да се
> замислят, особено когато САЩ и Великобритания са в
> криза?
>
> А относно, това че не съм бил и няма да съм клиент
> на АНИ, то преди време се опитах да стана, но
> брокерката ме отказа. Имах пари за НИ и се обадих
> на една обява. При което твоята колежка я мързеше
> да отиде на оглед, защото не съм имал кола, а на
> предложението да и платя таксито отказа. Много сме
> смешни българите, като се оядем и не искаме да
> вземем няколко хиляди лева за 3 дена работа. Но в
> крайна сметка въпросната брокерка ми направи
> услуга, защото ме отказа от НИ, като аз потърсих
> други места за да вложа парите си, като реализирах
> много по-добра доходност.
>
> Вече изкарах спестяванията си от България, защото
> вече и малките деца знаят, че безплатна баница
> няма и неможе да ядеш без да плащаш...


Всичко е дето го разправяш хубаво звучи, ама пак забрави друго нещо. Какво, като е теглил Ганьо кредит на ръба на възможностите си при заплата 400 лева. Тя ще стане по-малка от тук нататък ли? Пък това, че спрели да идват английски пари в България е и така и не е така. Спряха да купуват имоти, ама тези, които вече са купили продължават да носят пари. Пък като не са англичани, сега са руснаци, което от гледна точка на донесените пари, от където и да го погледнеш си е по-добре smoking smiley . Има и румънци и скандинавци.. Искат хората море и да им е топло, пък България е по-близо от другите по-евтини морски дестинации, така че все ще пада по нещо. winking smiley

Така, че не го мисли Ганьо! Това, че ще му понамалеят външните пари и че е свикнал на плазма не е лошо. Тъкмо ще започне да мисли от къде другаде да вади пари, а не само от наследствините си имоти и икономиката ще потръгне, в което лошо няма мисля аз :]

А, бе, между другото- има ли наистина хора само с по един наследствен имот- къща на село с 3 дка двор? spinning smiley sticking its tongue out
Re: Според мои роднини в НИ пазара е слаб, а според брокери пазара е горещ във Варна ....
30-12-2007 - 20:32:20
А, бе, между другото- има ли наистина хора само с по един наследствен имот- къща на село с 3 дка двор?

Има и много с жилище в Плевен, Враца, Монтана, Видин, където цените растат обратно на всякаква логика (намаляващо население - предимно младо).

А относно оптимизмът ти за работата, само ще ти кажа, че производителноста последните години нараства с 2%, а доходите с 20% годишно. Всичко се наду защото се изсипаха повечко пари в НИ. Но сега е много вероятно да секнат, като по този начин ще се видят голите ни г*зове. Наляха пари от вън (чрез директни покупки на НИ или чрез наливане на пари в банките и раздадени кредити) Станахме по-богати, почнахме да си купуваме по-скъпи неща. Заплатите нарастнаха. Но тук има едно голямо НО, а именно стандарта ни се вдигна не защото работим по-добре или повече, а защото ни наляха пари, които ние изхарчихме, а сега като спрат да наливат, а ние продължим по навик да харчим ще се загробим. Грешно се насочиха парите и причината за това бе световния балон на НИ, който вече помете САЩ, а сега се насочи и към Великобритания. 80% от парите наляти у нас се насочкиха само към НИ. А не към производство, технологии, земеделие и т.н. Така че доходите на Ганьо не само, че могат да намалеят, ами могат да намалеят значително!

Замисли се всички кредити взети от чужди банки, нали трябва да се върнат. Сега имаме повече пари, защото чужденците наляха, ама доста голяма част ще трябва и да се върне, като парите наливани у нас спират, а харченето им за плазми и коли продължава. В задачата се пита, като се харчи повече отколкото се получава, а трябва и да се връща кредит, то възможно ли е икономиката да не рухне.
Нали съвсем скоро хората няма да могат да получават и 500 лв. заплата, защото няма да има достатъчно пари. А за да се напечатат нови ще трябва да падне борда.

Явно не ти обеснявам добре, затова ще ти дам пример:

Представи си, че България е едно семейство - родители и едно дете. Това семейство изработва 2000 лв., но харчи 3000 лв. Като разликата се покрива от бабите /чуждестранните инвестиции/ като 500 лв ги наливат директно и 500 лв ги дават на заем. Изведнъж бабите спират да дават тези 1000 лв. А семейството много трудно може да ограничи бюджета до 2000 лв., защото има да изплаща вноска по кредит и защото е свикнало да харчи много. Има някаква надежда, че детето може и то да започне да работи, но се оказва проблем, защото е само едно и има демографска криза, а освен всичко е и по-зле образовано от родителите си.

Производството на България не се е променило много през последните 5-6 години, докато доходите нарастнаха двойно, НИ нарастнаха четворно, хранителните стоки станаха по-скъпи от немските. На това се казва, на гол тумбак чифте пищови...

Лошото е, че и кризата на ликвидността ще ни удари. Чуждестранните инвестиции ще спрат изведнъж, без да имаме време да намалим кредитирането, то това трябваше държавата да го направи още преди 3-4 години (вижте Китай какво прави), но нали около НИ определени среди трябваше да забогатеят, а при ограничаване на кредитирането щеше да се спре и това. Просто смятайте новата 2008-ма за начало на катаклизмите в БГ икономика.

Дано да греша в прогнозите си! Нека Новата Година да ни донесе повече успехи и много късмет и разбира се най-важното - здраве и любов!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход