Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Ще паднат ли цените на имотите

Публикувано от pepo 
Re: Ще паднат ли цените на имотите
21-09-2007 - 19:12:08
зная много добре колко работят българите сега.
работят като американци, получават като албанци. А цените европейски...
Не ми пробутвайте спомени от соц времената.

за България пишете абсолютни лъжи.

сигурен съм че сами не си вярвате..

А за света си нямате и хабер.
Какво ли ви разбират тиквите от инвестиции и икономика?

'Експерти 'дето знаят всичко по въпроса за износа на магданоса...
Re: Ще паднат ли цените на имотите
21-09-2007 - 19:49:33
Нямаше да отговоря на Куку, но сега виждам, че е решил да пише на кирилица в последния си пост, което е един огромен напредък за него. Затова ще направя изключение и ще му отговоря.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Цитат:
"Dosta protivorechivi tvyrdenija se izkazvat.
Ne moga da razbera koe e vjarno:
Ima 2 vyzmognosti:

1. Emigrantite pecheljtat po 5-6 dolara na chas, ne im stigat parite, tegljat zaemi, zatyvat i prochee.
Ami kak shte vi platjat tezi bedni emigranti astronomicheskite sumi za sajvantite vi kato njamat nito lev?

2. Emigrantite sa sybrali dosta parizi. Togava za kakyf chep shte se vsyshtat ot uredenite dyrgavi v kojto givejat v razpadashtat se Bylgaria deto veche e po-skypo ot US/Canada/Zapadna Evropa? "




Има емигранти и емигранти. Някои печелят по $8-9/час. Други печелят по $60/час. Тези, които печелят по $8-9 няма как да си платят разходите, затова задължително си намират още 1 работа, за да вържят 2-та края. Те живеят от paycheck до paycheck, т.е. не могат да спестят нищо. Това са да кажем примерно 50% от всички емигранти. Останалите 50% се разпределят нагоре в скалата до $60/час. Последните са единици.
Затова и давам примера с емигрант, който е могъл да спести $100000. Той е бил на добра заплата, работил е достатъчно години за да събере тази сума
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Цитат:
"Ako njakoj e zaminal v chugbina s idejata da se vryshta v Bg toj otdavna da se e kupil gilishte v Bg (po 'tynkite' zeni) pri uslovie razbira se che e njamal takova v Bg...
kakvito hora prosto njama... "


и какво пречи ако имаш 1 жилище да си купиш 2 или 3-то? Едно време можеше да имаш само 1 жилище, но отдавна вече не е така.
--------------------------------------------------------------------
Когато акциите на Енрон стигнаха 80 долара за акция един колега ми се похвали колко бил спечелил че бил ги купил само за 30...

Остана си с пръста в устата..

че и на наблюдател работата същата..

ако бе купил акции на Енрон за 5 долара и ги беше продал на 80 знаеш ли колко щеше да спечелиш?

За риска:
където има голяма печалба има и голям риск.
Да усетиш тънкостите и нюансите на пазарите, да имаш интуиция и да ти стиска да продадеш когато всички купуват - това не се удава на всеки.

Инвестирането,осмислянето и разбирането на механизмите на пазарите не е за гащници.

При спекулативен пазар тълпата винаги губи. Това е закон.
Печелят играчите който залагат срещу тълпата.





За така наречените американофили(т.е. поддръжници на US долар)или кой къде е инвестирал: Ми купувайте още долари, сега е времето. Навремето го купувахте по 2.30, после по 1.80, после по 1.50, сега по 1.40. Изчакайте още малко да падне примерно 1.20, след което ще въведат амерото(новата парична единица, която ще замени долара), и няма да ви се налага да купувате тоалетна хартия за дъълго време. Е последното е само прогноза, но вероятна. Всичко друго което казах са факти, така че м-р Куку да не ме учи какво да правя. Нека да си живее в дървенията, да си плаща ипотеката цял живот и да нe държи сметка на другите какво и как са го направили.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-09-21 19:51 от Наблюдател.
Re: Ще паднат ли цените на имотите
21-09-2007 - 20:54:27
Цитат:


за България пишете абсолютни лъжи.

сигурен съм че сами не си вярвате..

А за света си нямате и хабер.
Какво ли ви разбират тиквите от инвестиции и икономика?

'Експерти 'дето знаят всичко по въпроса за износа на магданоса...




И това го казва човек, дето каквото е казал, всичко е станало наопaки.
Аде стига вече...
Re: Ще паднат ли цените на имотите
21-09-2007 - 23:40:40
az giveja v Canada, dnes canadskija dolar mina ameriknskija, predi 5-6 godini beshe 0.56...

tova che US dolara pada ne znachi che zenite na stokite v US skachat.
Tova ne ti e Bg.

Cenite na kyshtite naprimer padat v US. V resultat na tova v Miami moge da si kupish razkoshna kyshta (tuhla naprimer, da v US ima i tuhleni kyshti) s basein i double garage na njakoj ot vodnite kanali zaobikoleni s golf igrishta na zena kojato e polovinata na zenata na podobna v kirlivata Varna.

Srednijat income na horata tam e 110 k USD +.

A za dyrvenite kyshti si mnogo zabluden.
Javno ne si vigdal kakvo znachi dyrvena kyshta. I ne znaesh che ima tuhlena oblizovka, izolazia i prochee i v resultat otoplenieto ti izliza 5 pyti po-evtino ot kirlivite panelki i EPK v Sofia deto plashtash po 300-400 leva za malomeren apartament i stojg na 15 gradusa...

Re: Ще паднат ли цените на имотите
22-09-2007 - 12:56:04
Благодаря на всички, които ми пожелаха успех smiling smiley и специално благодаря на адаша за съветите!
Ако не опитам, след време ще се ядосвам.

4ovek Написал:
-------------------------------------------------------
> И в Канада парите ще ти стигат
> Като разбереш основното свойство на парите - те
> никога не са достатъчно, може и да се успокоиш и
> да стъпиш на земята.


4овек, това свойство го знам. Човек винаги иска повече, предполагам затова човечеството се движи напред. smiling smiley Това което казвам е, че тук със заплата над средната трудно можеш да свържеш двата края, а още по-трудно да спестяваш.

Когато отиваш в по-развита държава, то ти малко или много получаваш от това, за което там са работили поколения наред. По-уредена е, като това за мен е наготово. И най-важното е, че ако се справя с живота там, то децата ми ще живеят на едно по-уредено място, например с по-добра образователна система.

4ovek Написал:
-------------------------------------------------------
> Ами прохождаща е - от години все похожда.
> Виж ХУба-Буба обясних ти - ако някойможе да зида
> - плащам по 7 долара на час чисто, ако не можеш да
> зидаш за да има какво да ядеш докато се научиш
> плащам 650лв. намесец. И то само защото не обичам
> да гледам гладни хора около мен, а не защото ги
> заслужава.
> А който не може да работи 8 часа, не можа за три
> месеца да се научи да зида да ходи да получава
> социални помощи.
> Ти си поредния необразован с тапия дето не
> разбира, че проблемът за икономиката всъщност е,
> че е прекалено висока часовата ставка на простия
> зидар, а не че го експлоатират да бачка за без
> пари. Ами нали за да няма напрежение на учителите
> трябва да им е 3000лв. заплата щом на зидарят е
> толкова.

Тук грешиш, ти имаш пропуснати ползи от неразширяване на бизнеса ти. И ти ставаш точно като мързеливия пиянстваш майстор зидар!
Понеже ти се е сторило скъпо да дадеш над 650 лв. за общ работник и си се отказал да работиш.
Не ти ли звучи точно като описанието на майстора, който работи само колкото да има за ракия? И за да не си хаби силите по 8 часа работи по 4.

При пазарната икономика най-важното е търсенето и предлагенето. Това се отнася в пълна сила и за работната ръка. Когато няма работници, то е логично да предлагаш повече пари, а в твоя случай не е никакъв проблем, но ти предпочиташ да загубиш, най-вероятно защото това което изкарваш ти стига и ти пречи да станеш по-гъвкав?!

Относно учителите, според мен те трябва да получават доста над средната заплата за съответния град (за София трябва да е поне 1000 лв.), защото носят отговорност за децата ни през по-голямата част от деня! И защото бъдещето на държавата ни зависи от тях! Когато получават повече, то и образованието ще е на по-високо ниво, понеже и там ще има по-добро предлагане и търсене на работна ръка (а най-вероятно ще има и от "третия тип", който вместо да се измарят преподавайки в частни училища следобед, ще вдигнат нивото в държавното).
Неграмотното поколение което се задава, ще е най-големия проблем на България! След 10 години за жалост ще започне да си личи колко пагубно е това. Все пак държавата, това са хората, които живеят в нея. Колкото са по-прости, толкова по-проста става държавата.

Преди седмица по новините дадоха едно дете от Асеновград задушило се в дупка в земята. Много тъжна история, но глобално погледнато още по-тъжно е, това че когато приятелите му разказваха как се е случило, те едвам говориха български!
na
Re: Ще паднат ли цените на имотите
23-09-2007 - 06:30:25
някой се опита да сравни българското заплашане с американското- българинът ако ще да работи 24 часа на ден, 365 дена в годината пак ще прави 10 пъти по-малко от американеца; наистина има огромен потенциал в заплащането , но за съжаление ни делят десетки години
аз мисля, че има връзка с това , че българите работят 3 часа и печелят по 200 евро- и на мен ако ми плащаха толкова и аз щях да се преструвам, че работя; Такъв ни е манталитета от край време; то и в учебниците по икономика си е написано, че ниското заплащане и ниската производителност са пряко свързани
Re: Ще паднат ли цените на имотите
23-09-2007 - 08:42:36
Основната дискусия беше "ще паднат ли цените на имотите". И в тази връзка давам примерите. Единия вариант е да давам не по 10лв. на час (това, което не си разбрал е, че общия работник работи също за 10 лв. на час, но поради липса на умения работи по-неефективно и се налага определена субсидия) , а по 20 лв. на час, ако пак няма кой да работи - по 30 лв. на час... Другия вариант е да не разширявам дейността. И в двата случая водят до невъзможност за понижаване на цените на новото строителство.
Изказах предположението, че ако съществува принудата за изплащане на ипотека работната ръка ще дава повече от себе си за да работи по-ефективно. Увеличаването на броя ипотечни кредити ще намали инфлацията на пазара на труда. Задлъжняването на фирми и граждани води до увеличаване на конкуренцията.
Интересно, че всички се надпреварвате да обяснявате как предприемачите за да си изплатят заемите ще намаляват цените на жилищата, а като стане въпрос за физически лица вадите друга логика.
Относно това, колко всъщност се плаща за час работа в строителството - посети темите свързани със строителство на къщи , виж по колко плащат хората и изчисли на база УСН часовата ставка. имай предвид, че нормите са правени преди 30 години поне и не е отчетено, че вече се работи с повече и по-добри машини, с материали, които улесняват труда. Имай предвид, че като се каже, че в САЩ плащат за час работа определени пари то се има педвид, че работещия ще изпълни нормата за работа, която е предвидил шефа иначе получава вместо пари шут в задника.
Re: Ще паднат ли цените на имотите
23-09-2007 - 09:41:09
Това е пряко свързано с цените на НИ.
Ако заплатите си стоят на нивата от преди 5 години, а материалите са поскъпнали средно с 20%, то защо НИ са поскъпнали 4-5 пъти?
Ако печалбата за една сграда от 7000 кв.м. е над 5 мио евро, какво пречи да се дава на работниците 2 пъти повече, като това ще са 0,5 мио евро отгоре?
Като се плаща повече, ще се и изисква повече. Разбира се, че има 3 месеца пробен период с 30% по-малко заплащане, за да отсяваш плявата.

Явно причината е, че има кой да работи за 325 евро/месец. Което означава, че броя на хората решили да строят ще нараства. Все по-често хора от други бизнес сектори ще навлизат в строителния бранш, защото при евтина работна ръка, и високи крайни цени, дори да правят много грешки в началото, то пак ще са на голяма печалба. Което означава, че по някое време ще се стигне до свръхпредлагане. И в крайна сметка след това ще се стигне до падане на цените. А явно щом краиният продукт се произвежда за 250 евро/кв.м. то при 35% печалба за строителя излиза, че цените могат да паднат до 340 евро/кв.м. Като поради многото строители, особено тези закупили скъпи машини, ще продължи да има ново предлагане. При 7000 кв.м. сграда, при 35% печалбата ще е 630 000 евро или, ако се раздели на 24 излиза че един предприемач ще получава по 52 500 лв/месец.
Re: Ще паднат ли цените на имотите
23-09-2007 - 09:51:50
Сега се сетих за ипотеките, защо не предлагаш на строителите по една гарсониера на изплащане, като им я даваш с 10% отстъпка. например 45 кв. вместо по 1000евро им я даваш по 900евро. и тези 40 000Е са 660 лв/месец за 20 години. Така че хем ще ти работи, хем ще ти дава по 10 лв. в края на месеца.
Re: Ще паднат ли цените на имотите
23-09-2007 - 12:27:52
avatar
" Основната дискусия беше "ще паднат ли цените на имотите". И в тази връзка давам примерите. Единия вариант е да давам не по 10лв. на час (това, което не си разбрал е, че общия работник работи също за 10 лв. на час, но поради липса на умения работи по-неефективно и се налага определена субсидия) , а по 20 лв. на час, ако пак няма кой да работи - по 30 лв. на час... Другия вариант е да не разширявам дейността. И в двата случая водят до невъзможност за понижаване на цените на новото строителство. "

Човек, основния фактор, при определянето на цената (в нормалните пазарни икономики) е тръсенето и предлагането. Не ми казвай, че ако производствената цена на апартаментите падне и цените ще паднат winking smiley - пак всеки ще гледа да извлече максимална печалба, това е съвсем нормалния ход на нещата. Чисто и просто в момента търсенето на апртаменти е високо и затова цената им, както и цената на всичко свързано с тях по веригиата (материали, труд, брокери и прочие) расте, защото всеки гледа да се възползва максимално от увеличеното търсене.

Ако от догодина търсенето намалее наполовина (или предлагането се увеличи двойно) и строежите ще намалеят, и надниците ще паднат...

Така че да се обясняват високите като следствие от високата себестойност за мен не е коректно. Цените на апартаментите, както и производствената им стойност са следствие основно от търсенето.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2007-09-23 12:43 от zlostyr.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход