Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Кой договаря цената на имота?

Публикувано от mdonkova 
Кой договаря цената на имота?
18-06-2007 - 15:12:30
Така значи , 90% от предлаганите имоти са през брокери. Когато обаче те заведат на даден имот и ти го харесаш , какво става брокера стои и мълчи и чака ти да си договориш цената със собственика , защото той няма сметка да договаря цената колкото по -висока остане тя толкова по-голяма ще е неговата комисионна.
Ето това винаги ме е дразнело когато се ползват услугите на брокери. Уж действа в твой интерес ама твоят интерес е цената да бъде намалена което пък не е е в негов интерес ..............


всички
18-06-2007 - 16:21:01
avatar
mdonkova Написал:
-------------------------------------------------------
> Така значи , 90% от предлаганите имоти са през
> брокери. Когато обаче те заведат на даден имот и
> ти го харесаш , какво става брокера стои и мълчи
> и чака ти да си договориш цената със собственика ,
> защото той няма сметка да договаря цената колкото
> по -висока остане тя толкова по-голяма ще е
> неговата комисионна.
> Ето това винаги ме е дразнело когато се ползват
> услугите на брокери. Уж действа в твой интерес ама
> твоят интерес е цената да бъде намалена което пък
> не е е в негов интерес ..............


Поредната масова психоза е, че брокерите особено държат цената на имота да е по-висока, че да вземели повече пари - пълни глупости ама ПЪЛНИ!!!
Кой договаря цената на имота ли? Първо ако изобщо може нещо да се договори това не зависи толкова от уменията, желанията и активността на брокера при преговорите колкото от това какво си е решил продавача. И второ ако продавача е ербап и звезди да му сваляш решил ли е да не пада под 50 000Е да речем - край.
Сега за масовата заблуда относно това, че "брокера стои и мълчи" и не се пазари да защити своя клиент. Аз не съм такъв, но понеже примера така е даден сякаш той "брокера" има интерес да прави на ударен с мокър парцал ще ви кажа как изглежда от другата страна - тази на брокера, който е виновен винаги за грешките на продавача и разбира и на купувача.

Да предположим, че аз имам интерес да стане сделката на обявената цена от 50 000Е и комисиона ми е 2.5% или 1 250Е т.е. комисиона на агенцията е толкова, а брокера всъщност взима около 30% от тази сума или 375Е.

Ако имота не е надценен и подобните нему имоти се продават за същите пари или повече и въпреки това успеем да се преборим за коментар на цената тя едва ли ще падне с 3000Е или 2000Е, но ок да предположим, че падне цената с 1500Е което за имота с цена 50 000Е си е добър коментар. Пак повтарям ако не е надценен имота!

Значи правим сделка на 48 500Е което при 2.5% от цената или 1212.5Е и 30% за брокера в този случай са 363Е и 75 евроцента или разлика с предишната комисионна от почти цели 13Е...

И трябва да ви кажа, че брокера има ли възможност да спазари цената на долу ще го направи за да ви спечели за клиент. Ако смятате, че за някой 13Е или хайде да ги направим 26Е са от съществено значение, че да провали сделка - лъжете се.

Брокерите са доволни когато има сделки, а не когато има една сделка повече и припечелят 50Е допълнително. Надявам се да сте ме разбрали.




Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Кой договаря цената на имота?
19-06-2007 - 05:51:28
Да, абсолютно си прав Продавач.

Аз мисля че по-скоро продавача трябва да се пази от "омайване" от страна на недобросъвестен брокер в посока сваляне на цената.
Re: Кой договаря цената на имота?
19-06-2007 - 09:31:49
mdonkova,
цената я договаря този който има нужда от ниска цена!
ако въпросът ви е защо да плащам на "брокер" , който няма интерес да преговаря и не носи никаква отговорност за некоректна сделка - отговорът е плаща този,който има излишни пари !!!
В нормалните държави брокерите НИ има професионална застраховка и в случай на засечка има кого да търсиш,сключват се договори на които присъства ТВОЙ адвокат и пр........в БГ алабалистиките никога не свършват-защото не свършват баламите
аз съм продал няколко имота САМ , купил съм САМ и не съм платил на никого излишни пари-на вълкът му е дебел врата защото действа сам
ако не знаеш-наеми си АДВОКАТ , т.е. незаинтересована страна !


...............................................
за всеки балон - ИГЛА , за всяка дупка - ЧЕП
Радой Ралин winking smiley
Re: всички
19-06-2007 - 10:02:38
Значи не се взима под внимание само дали имота е надценен или не е Взима се под внимание доколко бърза продавача а също и от количеството напредлагани подобни имоти. Може имота да не е надценен и подобни нему имоти да са на същата цена но ако продавача Бърза да го продаде или ако има още 100 такива имота тогава падането на цената изобщо няма да е 1500Е а поне 5000Е
За мен като Купувач първо е най-важно:

1. Да ме заведат на имот който отговаря на изискванията които предварително съм посочила а не взаимно да си губим времето
2. Да участва в договарянето тоест да го усетя аз че той е на моя страна и действа в мой интерес Дори да не успее да смъкне цената което е рядкост, поне ще знам че се е опитал да се застъпи за моят интерес


Re: Кой договаря цената на имота?
19-06-2007 - 10:17:21
докато чакаш някой да работи вместо теб - .............................................
върши си работата сама или си намери още една работа , че с тази глава ще си на диета вечно
прочети някъде или някой да ти обясни понятието : конфликт на интереси
брокерите го разбират

...............................................
за всеки балон - ИГЛА , за всяка дупка - ЧЕП
Радой Ралин winking smiley
Re: всички
19-06-2007 - 10:21:27
avatar
mdonkova Написал:
-------------------------------------------------------
Взима се под внимание доколко
> бърза продавача а също и от количеството
> напредлагани подобни имоти. Може имота да не е
> надценен и подобни нему имоти да са на същата цена
> но ако продавача Бърза да го продаде или ако има
> още 100 такива имота тогава падането на цената
> изобщо няма да е 1500Е а поне 5000Е

На практика не е точно така.Много рядко продавачът е притиснат дотолкова,че да свали 5000.В нормална ситуация мисленето му е еднотипно.Поради емоционална обвързаност с имота,вярва че е най-стойностния на пазара и заслужава най-висока цена.

> За мен като Купувач първо е най-важно:
>
> 1. Да ме заведат на имот който отговаря на
> изискванията които предварително съм посочила а не
> взаимно да си губим времето
> 2. Да участва в договарянето тоест да го усетя аз
> че той е на моя страна и действа в мой интерес
> Дори да не успее да смъкне цената което е
> рядкост, поне ще знам че се е опитал да се застъпи
> за моят интерес

И тук има една особеност-ако продавачът предварително е заявил,че коментар на цената няма да има,намесата на брокера ще попречи.Продавачът е готов да го обвини,че взима вашата страна и го ощетява.Затова брокерът мълчи,оставяйки ви да се опитате да се спазарите.Понякога се получава.




smiling smiley
Re: Кой договаря цената на имота?
19-06-2007 - 13:10:49
Когато годишните разходи за имота ми са под 200 лв. а аз ги изкарвам за 2 дни как мога да определя цената му, при положение, че мога да се ориентирам какво може да се застрои върху него и дали някой е в състоние да ме притиска да свалям? Пари за него не съм давал защото е наследствен и нямам база за пресмятане дали губя или печеля. Времето за кой работи - за мен или за инвеститора ?
Re: Кой договаря цената на имота?
19-06-2007 - 13:40:31
avatar
пунди Написал:
-------------------------------------------------------
> докато чакаш някой да работи вместо теб -
> .............................................
> върши си работата сама или си намери още една
> работа , че с тази глава ще си на диета вечно

Остава да ни осветлиш-гений ли си,или пенкелер.Като гледам,на второто биеш.Как решаваш проблема с дрехите,зъбите и болежките? Пак ли сам си вършиш работата?

spinning smiley sticking its tongue out :}
Re: Кой договаря цената на имота?
19-06-2007 - 13:54:47
явно някому истината не харесва-е да,тя не е комплимент (((((((((((
пунди си е много прав-за дрехите - шивач (учи се техникум поне 3 год) ,
за болежките и зъбите - е вие съвсем се................
ако се сравнявате с медиците - трябва ви сериозен рефреш .

Камелия,разбираемо е неудовлетворението Ви към фактите-просто всяко начало има край,в т.ч. и пазарите - и те са с 2 посоки..
попрочетете малко , понаучете се - ако е имало лесни пари - финалът им се вижда :loveu:

================================
Ако на 20 год НЕ СИ оптимист-нямаш сърце
Ако на 40 год НЕ СИ РЕАЛИСТ-нямаш - ? *xxx* *huh*
================================
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход