Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Дали не задминахме германците по цени?

Публикувано от biborana 
Re: Дали не задминахме германците по цени?
05-03-2007 - 19:02:18
100 евро на квадрат е само земята , строежа е отделно smiling smiley
Re: Дали не задминахме германците по цени?
06-03-2007 - 20:57:20
Quote

Ще цитирам ltrx по памет:
"Като си решил, че има някакво несъответствие ходи да спиш на пейките на централна гара"

4ovek, аз такова нещо не съм казвал smiling smiley

и без това хората се оплакват че изказванията ми били "жлъчни", ти сега съвсем ми разби репутацията

не съм искал никой да обидя с изказване - идеята ми беше че просто много хора се изказват от гледната точка "в двора на съседа тревата е винаги по-зелена". Аз ако знам че в един магазин киселото мляко е 2 пъти по-евтино от друг, няма да се оплаквам че млякото е надценено някъде, а просто ще си купя от по-евтиното.

Препоръчвам на хората които са убедени че могат да си купят евтин имот в Европейска столица да го направят, вместо да си губят времето в спорове по форумите
Re: Дали не задминахме германците по цени?
07-03-2007 - 01:22:16
Предполагам, че ако има форум за киселото мляко щеше да го споделиш с другите питребители. smiling smiley
Сравнението ,обаче, си го бива
:}
Re: Дали не задминахме германците по цени?
07-03-2007 - 08:13:14
"пейките на централна гара" май бяха твой патент или не? Съжалявам ако бъркам или цитирам неточно, но го направих за да не бъда обвинен в плагиатствоsmiling smiley
Re: Дали не задминахме германците по цени?
08-03-2007 - 07:55:34
Ako nyakoy vse oshte se samnyava, che cenite na t.nar. "luksozni" jilishta v Sofia sa zadminali tezi na naistina luksoznite imoti v Germaniya i Chehiya, neka da pogledne dvete statii, publikuvani v dneshniya Standart, koito otlichno se vmestvat v nashata diskusiya do tuk:

[www.standartnews.com]
[www.standartnews.com]

Pri tova iskam da obarna vnimanie na fakta, che v posochenite ceni za Sofia sa vklyucheni proslovutite obshti ploshti, koeto, translirano kum chista jilishtna plosht, vdiga cenata na kv.m. v Sofia pone s oshte 30-40% i izprashta sofiyskite ceni oshte po-visoko v kosmosa. Za sajalenie, nashenecat moje samo da si mechtae za kachestvoto na stroejite i dopalnitelnite exkstri, koito se predlagat na kupuvachite v Praga i Berlin (vklyuchitelno i bonusa pod formata na Skoda Fabia!). Kade sme nie?
Re: Дали не задминахме германците по цени?
08-03-2007 - 08:23:33
На мене пък ми се струва че някое журналистче се е зачело в този форум и после е скалъпило статията от тук от там.
Re: Дали не задминахме германците по цени?
08-03-2007 - 10:03:35
nihonjin,

Точно същото си помислих и аз smiling smiley
Re: Дали не задминахме германците по цени?
08-03-2007 - 11:16:06
Имам си приятелче журналистче /в. Капитал/ и бъдете сигурни, че подозренията ви са верни. Е, не баш да преписват, но от форумите виждат кои теми са актуални и гледните точки на различните участници.
Re: Дали не задминахме германците по цени?
08-03-2007 - 14:59:33
Виждам, че авторите на статийката са трима. По-не е страшно като си в компания., нали?! Кураж трябва, за да се напише в централен вестник нещо, което няма да се хареса на строителните босове. Нещо дето може да разколебае евентуалния копувач. Дето ще го накара да помисли...
Ако журналистите четат форумите,браво! Значи се интересуват от мнението на хората. В случая те са подкрепили мнението си с факти и цифри, а не са защитили сляпо една теза. Явно ,обаче, са подведени за цените в София - цени 500 Е/м2 и 600 Е/м2 реално няма!
Очаквам, като противовес на тази статия да излязат десетина други, дето да ни убеждават как няма спекула, няма"балони", ипотекирането е изгодно и който не купува сега - губи !
Re: Дали не задминахме германците по цени?
08-03-2007 - 15:39:13
Оноре,

Съгласна съм за необходимостта от кураж за такава статия. (предполагам какво е съдържанието, защото не можах да я отворя).

Като пуснах темата сложих въпрос, защото няма реална статистика за цените в София, по които се извършват сделки.

а относно цените предлага, там манипулацията не е трудна.

Грешка или как да манипулираме средната цена
Изпратено от: biborana (IP съхранено)
Дата: March 5, 2007 12:18PM


Бих нарекла темата "От статистика чрез средно аритметично към стъкмистика."

Следя този сайт от около 6 месеца. Всеки понеделник сутрин поглеждах информация за цените, обикновено те леко намаляваха, но в ранния след обяд се вдигаха. Това ме накара да се замисля над следните въпроси:

1. Графиката е "Движение на цените Продажби София, всички райони" - каво се включва тук, само жилища, или офиси, парцели, заведения, къщи и т.н. Този показател е важен, защото за много играчи на пазара е ориентир за тенденцията, и показател как е цената на прдлагания/купения от тях имот.



Имам предложение в новия вариант на имоти.нет да се отдели повече място за статистика, (ще пусна отделно предложение), но основното е да има средна цена за жилищни имоти.

2. В сайта има обяви на нереално високи цени. Ето няколко примера от днес.
пукам търсачка за Княжево двустаен, Какво излиза
Намерени са 162 оферти продава със средна цена 706.49 евро/кв.м.!
(аз като ги копирах и направих средно аритметично излезе цена от 692 евро/кв м, но може би имоти.нет ползват друг метод). Не мога да пропусна следната обява


доста скъпо

средна цена 6534 евро, вероятно, ако се обадя ще е техническа грешка.


След като извадих тази обява от сметките, се получи следното: средна цена 661 евро (или 31 евро по-малко, което е 4.7%)

Ако аз искам да продавам в района и пусна една такава обява, вдигам веднага средната цена с 30-50 евро, и разбира се моето предложение излиза супер изгодно.
След известно време, тези които продават в райони, влизат и виждат, че средната цена се е повиишила и те вдигат офертите си и така нататък се получава верижна реакция.

Още една обява за къща - тук за 70 кв цената е 120.000 (1714), като се прегледа обявата се вижда, че има двор 250 кв.м, таван и т.н,
Предлагам обявите зa къщи да не влизат в средни цени за апартаменти, а да има отделни средни цени, или поне задължително да влиза и дворното място.

Ако махнем и тази обява от средното аритметично, се получава 656 евро/м2

Разликата с обявеното в началото е 50.65 евро, или 7.7 %

Извадила съм и други подобно примери, но да не ви губя времето.
С пускане на репорти до администратора играем на котка и мишка, някой да следи е невъзможно

Имам следното предложение, ЗА ДА СЕ НАМАЛЯТ МАНИПУЛАЦИИТЕ НА СРЕДНИ ЦЕНИ
ДА СЕ ВЪВЕДАТ 2-3 ЦЕНОВИ СЕГМЕНТИ, ЗА КОИТО ДА СЕ ИЗЧИСЛЯВАТ СРЕДНИ СТОЙНОСТИ. Например среден (масови обяви), нисък (30-50% под средния) и висок (лукс) - да попада всяка обява с 50-100% по-вискока от средното предлагане цена. Така няма да е възможно само с 1 оферта на 100-200 да се изкривява информацията.

Очаквам вашите коментари


Преди 3 дни пуснах предложение за промяна на методиката в този сайт, но май математиката ни идва отгоре smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход