Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Разяснете ми за акт 16

Публикувано от elidik 
Разяснете ми за акт 16
10-01-2007 - 21:15:47
Моля, ако някой може да ми разясни как стоят нещата с акт 16. Ситуацията е следната - интересува ме апартамент, който се намира в построена преди 10 години сграда. По една или друга причина няма акт 16. В момента собствениците събирали пари да правят постъпки за акт 16. Какви са шансовете, от какво зависи? Защо това нещо не са го направили по-рано?!
Благодаря.
Re: Разяснете ми за акт 16
10-01-2007 - 22:42:41
Ако мислиш да купуваш откажи се може и да не стане.
Анонимен потребител
Re: Разяснете ми за акт 16
11-01-2007 - 10:01:53
Вече няма такова нещо като Акт 16.
Има "Разрешение за ползване" и "Въвеждане в експлоатация" в зависимот от вида на сградата.

[www.dnsk.mrrb.government.bg]

Моя съвет е бягай от такава сграда - щом още не е узаконена значи проблема не е че не са подадени документите, а че има някакви нарушения. Питай в Общината защо още не са я узаконили
Re: Разяснете ми за акт 16
11-01-2007 - 11:05:11
Благодаря ви за отговорите.
Знам, че няма акт 16, назовах го така за по-лесно, все още битува публично ...
Мисълта ми беше, да не би да има някакъв срок, след който биха могли да се правят постъпки за узаконяване на такава сграда и затова толкова да са се забавили.
Между другото, Тинки Уинки,къде в общината бих могла да попитам - в смисъл какво точно да търся, към каква длъжност да се обърна.
Re: Разяснете ми за акт 16
11-01-2007 - 11:12:51
Техника на района обикновено знае всички сгради с пълните им подробности smiling smiley Ако е необходимо, той ще Ви изпрати където трябва.
Анонимен потребител
Re: Разяснете ми за акт 16
11-01-2007 - 11:29:34
Преди време мисля имаше някаква кампания за узаконяване на незаконни строежи - в смисъл ако си си построил нещо да подадеш документи да ти го узаконят, но това мисля беше еднократно. Щом тогава тази сграда не е узаконена значи забрави сега да се узакони. Може да са построили повече от колкото е разрешено или някакви отстояния да не са спазени. Погледни чл. 154 от ЗУТ
[www.dnsk.mrrb.government.bg]
в алинея 2-ра има едни точки от 1 до 4 дето не могат да се нарушават

А за общината не знам, като дойде някой от "строителите" ще каже
Re: Разяснете ми за акт 16
12-01-2007 - 10:22:04
Аз не бих закупила подобно жилище преди сериозно да проуча причините. Още повече за обект, който 10 години стои без разрешение за ползване /или Акт 16 към онзи момент/. Възможно е причините да са достатъчно сериозни, за да не са били отстранени толкова дълъг период от време.
В сградата, обаче, явно се живее,т.е. има ток, вода...
При констатирани нарушения чл.178(5),ЗУТ:"началникът на Дирекцията за национален строителен контрол или упълномощено от него длъжностно лице въз основа на съставен констативен акт забранява с мотивирана заповед ползването на строежите и разпорежда тяхното освобождаване, прекъсване на захранването им с електрическа и топлинна енергия, с вода, газ, телефон и други. Разпореждането е задължително за доставчиците и се изпълнява незабавно".

Това ще го оставя без коментар...
ЗУТ- чл.178(7) След отстраняване на причините, които са предизвикали забраната, и след заплащане на дължимите глоби и такси въвеждането на строежите в експлоатация се разрешава или удостоверява от органите по чл. 177.

Просто задължително проверете причината. Дяволът може да не се окаже толкова черен, но може и да е непоправимо осакатен. winking smiley

Още нещо по-специално за сроковете- проверете кога собствениците са започнали процедура, защото и моя спомен е, че беше позволено за определен период :
§ 184. (1) Строежи, извършени незаконно до влизане в сила на този закон, могат да бъдат узаконени по искане на собственика, ако са допустими по разпоредбите, които са действали по времето, когато са извършени, или по действащите разпоредби.

(2) Производството по узаконяване на строежите по ал. 1 започва по заявление от собственика до органа, който е издал или е следвало да издаде разрешението за строеж, подадено в 6-месечен срок от влизане в сила на този закон.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-01-12 10:59 от NAYA.
Анонимен потребител
Re: Разяснете ми за акт 16
12-01-2007 - 10:43:13
това ми напомня за един строител дето вместо асансьор беше оставил хаспела smiling smiley

Това щом виси 10 години няма да е заради това колко са широки стълбите. За такива работи все ще се намери някой пожарникар с "крив" метър дето да ги премери колкото трябва. Виж 2-3 етажа отгоре над плана няма как да се скрият. Преди бая време коментирахме за едни такива блокове в Студентски град.
Re: Разяснете ми за акт 16
12-01-2007 - 11:07:03
Тинки Уинки Написал:
-------------------------------------------------------
> това ми напомня за един строител дето вместо
> асансьор беше оставил хаспела



:} :} clap: :} :} - благодаря за веселбата!
was
Re: Разяснете ми за акт 16
18-01-2007 - 17:50:40
Да вметна само, че по мои данни Акт Образец 16, който е "ПРОТОКОЛ за установяване на годността за ползване на строежа" от "Наредба № 3 от 31 юли 2003 г. за съставяне на актове и протоколи по време на строителството", все още си съществува: [www.dnsk.mrrb.government.bg]
и всъщност на база на него става т.нар. въвеждане в експлоатация.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход