Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Строителство и "малко политика"

Публикувано от nacheff 
Строителство и "малко политика"
09-10-2006 - 12:36:26
Мислех си вчера в мрачното и дъждовно време по разни теми около общата тематика и нахвърлях набързо нещо, което ще споделя и тук.
Миналата седмица пътувайки попаднах на едно радиопредаване, където се водеше диалог с някакъв експерт и се каза, че в доклад на една от службите (не искам да я споменавам, защото не съм напълно убеден, кого посочиха), които очевидно имат задача и познават цялостното положение в страната, предназначен за потребностите на правителството е имало един раздел и за строителството.
Накратко тезата беше следната :
Заедно с откритата престъпност, строителството се е превърнало в един от източниците на огромни сиви доходи, които от своя страна се изливат в корупционни канали и подкопават обществения ред и деморализират страната.
Поводът за изготвянето на този доклад изглежда е бил “сериозното предупреждение” от Европа, което получихме през пролетта на тази година, когато стана ясно, че продължаваме да изоставаме и не искат да ни обещаят нищо конкретно. Естествено, че целият разговор се водеше с тон на загриженост по повод на деликатните отношения, които имаме във връзка с приемането ни в ЕС, което изглежда вече е факт. Всъщност не искам да говоря точно по този въпрос. Реч иде за строителството.

Превръща ли се този отрасъл в един антисистемен фактор !?
Умишлено пресилвам нещата! Но, разберете ме правилно!

И до сега често съм имал повод да споделя, че свръхресурсите (за малка и бедна страна като нашата), които се изливат в този бранш чрез механизма на постоянно растящи цени, лишават други браншове от обороти и печалба (нали помните, че бизнесът е аеробен организъм и диша печалба) . Чрез дългосрочните ипотеки (и инвест. Кредити естествено) това се пренася частично чак до един далечен хоризонт.
И какво се получава ? Един печели от предприемачество, друг от строителство, трети печели от финансиране на първите двама, че и на потребителите на готовия продукт, а има други, които трябва да свиват коланите, пилят още повече цените си и стоят на “празни ясли”. Колко може да продължава това !
Повярвайте ми, знам за какво говоря.
Когато и доколкото става дума за дребен и среден бизнес – той практически няма думата и е принуден да приема положението, такова каквото е.
Но освен него има и достатъчно силни фактори, за които това е трън в очите.
И те ще направят всичко възможно за промяна на статуквото. Тук не бива да се открива нищо изненадващо. При пазарни отношения това е нормалното и естественото. Работата често опира до това – да има подходящи условия, а ти да си готов и без да се бавиш да удариш конкурента и да развееш здраво байрака. И така до следващия път, когато отстъпваш седлото на друг.
От строителство и предприемачество през последните около три и половина години се направиха големи пари. Какво ми остава, осван да поздравя с респект : Браво, момчета, могли сте, стискало ви е, направили сте го!
На останалите ще предам дълбокото си съжаление. Сега ще има доста, които ще глътнат вода. В нашите условия това не винаги и не задължително значи фэалит и крах, но туй е съвършенно друга приказка . В цялост - поредна стъпка към “нормалността” .

Макар и със забавяне в този отрасъл ще се излеят още много допълнителни средства – този път от фондове на ЕС. Създава се уникална ситуация, че в условията на вероятно спадащ световен пазар, в страни като Бг и Румъния ще се излеят целево средства за инфраструктура. Хайде сега да се сетим, как да стане работата така, че в условията на лош пазар, тежки бюджетни дефицити (че и не малко други проблеми) в Стара Европа, у нас и в Рум. да се излеят много пари и те да стигнат, та и работата да се свърши, пък и да има да се крадене от акулите – наши и европейски. Чуждите крадат не по малко. И там картинката е шарена – едни го правят доста рафинирано, други (Щрабаг) я карат арогантно направо през просото.
Мислите ли, обаче, че алтернативните кръгове на интереси в Европа ще стоят и ще посрещнат с овации евентуални кражби. А те да не би да не знаят как стават нещата !
Добре, че сме сравнително малки за техните размери, но бидейки заедно с голяма страна като Рум – няма да се размине внимателно вглеждане.

Моето очакване е, че за бранша идат тежки времена.
Това е субективното ми усещане. Неизбежно ще има опарени и фалити, защото всички продължават да вярват, че може да си я караме, както ние си знаем – малко работа от недостатъчно подготвени хора (че и кът), лошо качество и растящи цени. Не става !
Е, няма да се случи утре, но неизбежно предстои.
Re: Строителство и "малко политика"
09-10-2006 - 13:08:13
Начев според теб какво ще се случи:
1. Оставя ме пазара да урегулира цените.
2. От страх , че може цените да паднат се стараем да ограничим предлагането на ново строителство чрез различни мерки - увеличение на цената на разрешението за строеж (идея на Кмета- 10 пъти), въвеждане на ограничение в свободния пазар чрез въвеждане на лицензи, война срещу строителството уж ад защитим нормалния живот на хората и други подобни, всички водещи до това да се оскъпи строителния продукт и съответно да намалее желанието у инвеститорите да реализират проекти.
Аз залагам на второто.
Re: Строителство и "малко политика"
09-10-2006 - 14:00:57
4овек,
"Нормалният живот" на хората е последното нещо, което вълнува факторите.
Каквото и да се случи, то ще бъде резултат на налагане на един кръг от користни интереси против тези на друг кръг.

Аз самият често използвам фрази, от които може да се направи заключение, че силно се прекланям пред "мъдростта" и "справедливостта" на пазара, но е факт, че без да могат да го доминират тотално, бюрократите (и политиците) се научиха да му влияят (или умишлено да го оставят без влияние) в значителна степен.
У нас обикновено това все още става по един дразнещ (често първичен) начин.
Та нима никой в тази страна не знае, че строителството е един от перфектните начини за препиране на мръсни пари. Знаеха и знаят, ама си траеха. Ами сетете се защо. Ето ти намеса, реализиране чрез липсата на намеса.
Генерира се напрежение, създават се условия за криза.
Има благоприятна почва за говорене в полза на обществения интерес. И се започва.

Част от нещата, които описваш ще се случат, като дълбоката основна цел ще бъде едни пари да идат на строго определено място. Не е без значение, какво точно ще решат да направят. Не е без значение, какво ще се случи и по широкия свят.
Аз се въздържам да правя точни прогнози. Но все пак, няма да е трудно се пророкува, че

Да речем, никому неизвестни строители решили през 2005, 2006 да строят хотели по морето със заемни средства - горят.
Някой упорства и не желае да участва в "доброволна консолидация" на пазара - гори.
Е, знам, че това не е сложно да го кажеш !
Другите прогнози - за майсторите :-)))))
Re: Строителство и "малко политика"
09-10-2006 - 14:29:08
Значи и ти залагаш на вариант 2smiling smiley
Re: Строителство и "малко политика"
09-10-2006 - 18:09:04
"Бизнесът, който диша печалба", това откъде е? Питам, щото отговорът на повечето въпоси, не само в строителството, се съдържа в него. Бизнесът е този, който определя търсенето и условията на предлагането (противно на мнението ти за пазара), иначе нямаше да е толкова абсурдно всичко. С манипулиране чрез масовите медии и благодарение на вродените тъпота и алчност на човешката раса, бизнесът си отглежда три основни групи клиенти
1. нуждаещи се с пари
2. нуждаещи се без пари
3. ненуждаещи се
Първата група въобще не представлява интерес като клиенти, защото е твърде малобройна, а и независима. Обгрижването й се дължи на желанието на бизнеса да дава медийни сигнали на останалите две групи - образът на гордия собственик, щастливото семейство и т.н.
По неизвестна на мен причина, хората без пари всячески се стремят да подражават на тези с парите - най вече в употребата на така наречените луксозни стоки, които, по тяхно мнение, определят по-висшата кастова принадлежност. Че не я определят е ясно, но и да я определяха - защо им е? Някои автори обясняват желанието да харчиш пари, които нямаш (кредит), като опит за потискане на "когнитивния диссонанс", каквото и да значи това. Все пак остава оправданието, че са нуждаещи се и точно върху това набляга бизнесът, един вид "сега е момента за апартамента". Забележете, че никой не ги упреква (традиционната българска поговорка "видяла жабата че подковават вола..."winking smiley, тушират се всякакви опасения "да не стане като при Виденов", с аргументи за ползата от печалбата, дайте да гледаме положително на нещата, така е в цивилизования свят и подобни. На мен ми прилича на закрепостяване, но всъщност си е майсторство и професионализъм.
А вече изкуство е да продадеш на хора, дето не искат да купуват или поне не са се замисляли дали искат. Тук бизнесът е направо в стихията си - при положение, че допреди десетина години строителният бранш беше позаспал, наистина е изкуство така да го събудиш, че сън да не го лови човек, докато не се причисли към първата или втората група. Точно за третата група (в България тя е огромна, предвид 85% или повече? собственост от жилищата) се хвърлят най-много усилия и не се жалят средства за въвличането й в цикъла купи-продай. Ползването на медийни средства за активирането на тази група вече не е достатъчно, съдържанието на ключови думи като бум, експанзия, еуфория, ценови балон, баснословна печалба не поддържа достатъчно високо темпото. Затова идват политическите средства - дали ще е изказване на висш функционер (засега е само това), дали ще е нов закон/данък или просто слух от най-високо място, психозата се поддържа.
Досещам се коя е следващата целева група (още неразработена), чакам предположения.
Re: Строителство и "малко политика"
09-10-2006 - 21:13:16
Quote

А вече изкуство е да продадеш на хора, дето не искат да купуват или поне не са се замисляли дали искат
Както се казваше в пътеводителя на галактическия стопаджия от онзи много умен компютър: "Той може и да убеди едно арктурианско мегамагаре да прегризе и четирите си крака, но само аз мога да го убедя след това да излезе да се поразходи" :}
Re: Строителство и "малко политика"
09-10-2006 - 21:14:48
Приликата между българите и магаретата е съвсеееем случайна :}
Re: Строителство и "малко политика"
10-10-2006 - 09:21:02
Между хората и магаретата искаш да кажеш.
Re: Строителство и "малко политика"
10-10-2006 - 09:39:54
Няма смисъл да се хабиш с изследвания върху нововъзникващия пазар в България. Ако искаш да видиш зарибяване, създаване на ниши и потребности които не са нужни никому, маратонки със себестойност 5 долара, продавани за 200 долара в магазина, и прочие неща, отдавна развити в учебниците по маркетинг, просто погледни към американския пазар например. Средния американец е затънал до гуша в дългове, но е научен да не се притеснява smiling smiley
Re: Строителство и "малко политика"
10-10-2006 - 09:59:31
Kalinka,

Напълно съм солидарна с теб - закрепостяване е! И не иска чак толкова майсторлък - като държиш и хляба, и ножа smiling smiley Неслучайно Наблюдател беше казал, че ако не искаш да живееш така, системата просто те отхвърля (За САЩ, но си важи и за ЕС, а и за нас вече). Т.е., това не е доброволен избор. Това е ловко и недотам ловко прикрита принуда. И колкото по-малко възможности (разбирай пари) имаш, толкова по-ефективна спрямо теб е тази принуда. От бедните се печели най-много и най-лесно.

И Boby е прав - в това отношение амерканското общество е "класика по учебник". Но нас това ни касае дотолкова, доколкото и ние се развиваме по този модел. Все пак ми се струва, че в ЕС моделът не е толкова "чист" и оставя място за известна свобода на индивида. И че ние по подразбиране ще следваме модела на ЕС.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход