Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Как се купува от ЧСИ - разказ от първо лице

Публикувано от buyer 
Re: Как се купува от ЧСИ - разказ от първо лице
27-11-2013 - 13:39:43
avatar
Quote
buyer
Тинки Уинки, абсолютно си прав.

Купувача получава имота чист от всякакви тежести, независимо каква е разликата между стойността на ипотеката и цената на проданта. Плащаш - взимаш, купувача не го интересуват взаимоотношенията между взискателя и длъжника. ЧСИ издава Удостверение, че купувачът не е приел ипотечното задължение, с което ипотеката се заличава.

Справка - чл.175 от ЗЗД:
(1) С извършването на публична продан на имота всички ипотеки върху него, както и всички вещни права, учредени след първата ипотека, се погасяват. Ипотекарните кредитори имат право на предпочтително удовлетворение от цената по реда на ипотеките си. (2) Ипотеката може да се запази при публичната продан на имота, ако купувачът, по съгласие с ипотекарния кредитор, поеме обезпеченото задължение. В такъв случай протоколът, с който държавният или частният съдебен изпълнител констатира това съгласие, се отбелязва към вписването в имотния регистър.

Предполагам взискателят (банката) продължава да си търси парите от длъжника до пълното погасяване на дълга по съответния законов ред - други имоти, запори в/у заплата, дружествени дялове, там, както е по закон. Това не съм го чел, защото не ме интересува и пожелавам на всички никога да не ги интересува.

smiling smiley

Мисълта ми беше, че за да купиш имот чийто непогасен ипотечен кредит е по-голям от пазарната цена постигната на търга трябва банката да има сметка да приеме одобна оферта тоест загубите и да не са много големи, защото ако са много големи тя ще търси други обезпечения от длъжника или ще му държи имота докато не намери решение как да събере от него всичко, което търси. Значи или банката наддава (ако си струва имота) или за банката е приемлива загубата и тя е малка или въобще до тръг не се стига. Та за да се стигне до приемлива за банката загуба трябва разликата да не е голяма или длъжника да предложи друго обезпечение. Случаи в които имота си струва (както го писваш ти си струва) цената и банката да има големи загуби са изключителна рядкост. И понеже ти не споделяш нито цената нито размера на разликата не става ясно всичко.

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2013-11-27 14:03 от Продавач.
Re: Как се купува от ЧСИ - разказ от първо лице
27-11-2013 - 13:48:03
avatar
Иначе може би всички знаят за ГПК член 444 - Несеквестируеми вещи: "7. жилището на длъжника, ако той и никой от членовете на семейството му, с които живее заедно, нямат друго жилище, независимо от това, дали длъжникът живее в него; ако жилището надхвърля жилищните нужди на длъжника и членовете на семейството му, определени с наредба на Министерския съвет, надвишаващата част от него се продава, ако са налице условията по чл. 39, ал. 2 от Закона за собствеността;"

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Как се купува от ЧСИ - разказ от първо лице
27-11-2013 - 14:17:24
Мисълта ми беше, че за да купиш имот чийто непогасен ипотечен кредит е по-голям от пазарната цена постигната на търга трябва банката да има сметка да приеме подобна оферта тоест загубите и да не са много големи, защото ако са много големи тя ще търси други обезпечения от длъжника или ще му държи имота докато не намери решение как да събере от него всичко, което търси.

Това си е решение изцяло на банката и мен не ме интересува. Участниците в пазара така или иначе имат достъп само до обявленията за публични продани, т.е. до имоти, които са преминали през фазата на решение от страна на банката дали да ги дава на ЧСИ или не. Не мога да предполагам каквото и да е от страна на банката, целта на темата е съвсем друга.

Та за да се стигне до приемлива за банката загуба трябва разликата да не е голяма или длъжника да предложи друго обезпечение. Случаи в които имота си струва (както го писваш ти си струва) цената и банката да има големи загуби са изключителна рядкост. И понеже ти не споделяш нито цената нито размера на разликата не става ясно всичко.

Ами това е принудително изпълнение, думата "предложи", употребена по адрес на длъжника не е съвсем точна, той не е в позицията да предлага каквото и да е, той е принуден. Дори и да имаме цената на проданта и стойността на ипотеката пак няма да е ясно каква е търсената разлика, защото не знаем каква част от главницата по кредита е погасена и каква не. Важно е да се отбележи, че това не е "приемлива за банката загуба", защото тя ще продължи да си търси оставащите пари от длъжника и рано или късно ще си ги прибере, предполагам.

Ще ви дам ориентир, въпреки че обсъждането на конкретни цени не е целта на тази тема:
Разликата между стойността на ипотеката и постигнатата на търга цена е около 77000 лева.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2013-11-27 14:18 от buyer.
Re: Как се купува от ЧСИ - разказ от първо лице
27-11-2013 - 15:28:19
avatar
Quote
buyer
Мисълта ми беше, че за да купиш имот чийто непогасен ипотечен кредит е по-голям от пазарната цена постигната на търга трябва банката да има сметка да приеме подобна оферта тоест загубите и да не са много големи, защото ако са много големи тя ще търси други обезпечения от длъжника или ще му държи имота докато не намери решение как да събере от него всичко, което търси.

Това си е решение изцяло на банката и мен не ме интересува. Участниците в пазара така или иначе имат достъп само до обявленията за публични продани, т.е. до имоти, които са преминали през фазата на решение от страна на банката дали да ги дава на ЧСИ или не. Не мога да предполагам каквото и да е от страна на банката, целта на темата е съвсем друга.

Та за да се стигне до приемлива за банката загуба трябва разликата да не е голяма или длъжника да предложи друго обезпечение. Случаи в които имота си струва (както го писваш ти си струва) цената и банката да има големи загуби са изключителна рядкост. И понеже ти не споделяш нито цената нито размера на разликата не става ясно всичко.

Ами това е принудително изпълнение, думата "предложи", употребена по адрес на длъжника не е съвсем точна, той не е в позицията да предлага каквото и да е, той е принуден. Дори и да имаме цената на проданта и стойността на ипотеката пак няма да е ясно каква е търсената разлика, защото не знаем каква част от главницата по кредита е погасена и каква не. Важно е да се отбележи, че това не е "приемлива за банката загуба", защото тя ще продължи да си търси оставащите пари от длъжника и рано или късно ще си ги прибере, предполагам.

Ще ви дам ориентир, въпреки че обсъждането на конкретни цени не е целта на тази тема:
Разликата между стойността на ипотеката и постигнатата на търга цена е около 77000 лева.

Той е принуден, но ако няма имот който да предложи за обезпечение банката няма да как да си гарантира събирането на пари поне в повечето случаи. Използвам думата "предложи", защото е съвсем ясно, че той трябва да предложи решение на банката за да може да му се продаде имота. Едно подобно решение е да се приеме за обезпечение от страна на банката имот на негови родители или други негови роднини разбира се ако има тяхното съгласие и ако искат да му помогнат. В противен случай до нормална тръжна цена може изобщо да не се достигне и съответно имота е непродаваем ако банката не прежали по-голямата част от главницата по кредита, който е отпуснала. Поради тази причина едни и същи имоти се търкалят през определени периоди от време по търговете и нищо не се случва, защото им е висока тръжната цена, а тя е висока поради големия кредит естествено. Поне до скоро нещата стояха така.

Значи щом при теб разликата е 77000 лева според мен или банката си е намерила начин да си ги получи преди да получиш ти изобщо възможността да купиш този имот или банката е изчерпала вече всички възможности за събиране на вземането си.

Да ок теб това не те интересува - интересува си ме мен и за това задавам въпроси smiling smiley

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Как се купува от ЧСИ - разказ от първо лице
27-11-2013 - 15:39:07
avatar
Имал съм и случаи в които аз не мога да продам на моя клиент длъжника имота, защото банката не желае да преговаря и си търси цялата главница по кредита. Кредита е 90 000 евро, а аз имам клиент, който да купи имота за максимум 55000 евро. Банката отказва всякакви разговори на подобна тема и две години по-късно същата тази банка получава 40000 евро за същия имот на публична продан тоест 15000 евро по-малко от колкото аз им предлагах, а разликата до 90000 евро продължава да си я търси от моя бивш клиент, но не съм го чувал да го питам още ли е в нелегалност без работа, осигуровки и без всякаква собственост на негово име, защото банката го търси за тази разлика. Тогава продажбата се осуети точно заради това - банката и се видя много голяма загубата, а после изгуби още повече. Иначе имота беше в южен район на последен етаж със скосявания но не беше лош въпреки куцото си изложение. И къде нещата са от безхаберие, къде от глупост аз незнам, но банките понякога са много зле, а и нямат достатъчно грамотен персонал особено по тези въпроси.

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Анонимен потребител
Re: Как се купува от ЧСИ - разказ от първо лице
27-11-2013 - 16:35:57
Продавач,

Ако мога да обясня моето виждане за изложение от теб случай.

Банката търси 90 000 евро от длъжника, ти намираш купувач за 55 000.
Кажи ми кой нормален банков служител ще си сложи подписа, че е съгласен с продажбата, като веднага ще го обвинят, че е ощетил банката с едни 35 000 евра.

От друга страна при публична продан са взети 40 000, ама никой от банката не е виновен - ЧСИ-то за толкова го е продало.

Да, банката е на загуба, ама в първия случай има "виновен" банков служител, а във втория всички са чисти.
Re: Как се купува от ЧСИ - разказ от първо лице
27-11-2013 - 17:58:17
Продавача зел да гледа в канчето на банките
Re: Как се купува от ЧСИ - разказ от първо лице
27-11-2013 - 19:08:19
avatar
Quote
Тинки Уинки
Продавач,

Ако мога да обясня моето виждане за изложение от теб случай.

Банката търси 90 000 евро от длъжника, ти намираш купувач за 55 000.
Кажи ми кой нормален банков служител ще си сложи подписа, че е съгласен с продажбата, като веднага ще го обвинят, че е ощетил банката с едни 35 000 евра.

От друга страна при публична продан са взети 40 000, ама никой от банката не е виновен - ЧСИ-то за толкова го е продало.

Да, банката е на загуба, ама в първия случай има "виновен" банков служител, а във втория всички са чисти.

Някаква такава ще да им е логиката smiling smiley

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Как се купува от ЧСИ - разказ от първо лице
27-11-2013 - 19:11:44
avatar
Quote
nradev
Продавача зел да гледа в канчето на банките

Ами да то им е дълбочко канчето пък и аз работя с тях ежедневно - те гледат в моето и аз в тяхното...:] Шегувам се. Да се върнем на темата. Още веднъж поздравления към автора на темата за куража да сподели тази интересна информация. Аз също бих могъл да споделя разни неща, но е по-добре когато друг го прави.

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Как се купува от ЧСИ - разказ от първо лице
28-11-2013 - 00:13:46
Дирекно се преговаря с банката .
Когато имота не е на продан при чси .
Банките подписват деклараци с длъжника за определна сума под далжимата.Например далжи 200000лв подписва че под 150000лв ако се продаде далжи горницат в обб е така .Ако не подписл тогава става с пазарлк
При някои банки се пуска писмо с предложение ето тук например [raidom.bg]
аз взех магазин ама 6 месе дела

Лека че тая фонетка ме уби
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход