Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Къде са цените в момента

Публикувано от Анонимен потребител 
Re: Къде са цените в момента
18-01-2013 - 12:27:01
Но в лева, само реални квадрати, и две шведки в спалнята.
Re: Къде са цените в момента
18-01-2013 - 16:06:58
Quote
Продавач
Quote
greenbul
Допълнение. Инфалцията за периода е 69% което означава, че отчитайки инфлацията, кв.м. в лозенец трябва да е средно 676

А бе накратко цени някъде под 700 евро на квадрат вече са нормални

В Люлин има тристайни панелни апартаменти на цени под 400 евро за чиста площ и не се продават. В центъра има двустайни и едностайни на 1000 евро за квадрат и се продават. Ако обединим тези две цени и ги усредним получаваме 700 евро за кв.м. цена на какво smiling smiley?[/quote

Не следиш дискусията. Коментирахме конкретно Лозенец ... Според сметките реалната цена за тухла в Лозенец е малко под 700 евро на квадрат. Миналата седмица се запознах с методите на вещите лица. Там има метод който е на база разходи за построяване, друг който е на база "справедлива цена" - базира се очаквания приход от наеми за остатъчния чивот на сградата. Резултатите от тези методи са едни и същи. Независимо кой метод ползвате - 3 годишния доход на домакинство*, брой наеми, цена коригирана с инфалция, ръст надоходите, справедлива цена или експерна оценка на база разходи, винаги се получава, че имотите в момента са надценени с между 20 и 30%.

_____________
* този метод налага сегментация. Например 10% най хубави имоти се равняват по средно годишния доход на 10% най-богати Българи.

Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване
Анонимен потребител
Re: Къде са цените в момента
18-01-2013 - 16:42:04
Да не си поръчвал оценка на имот?
А що се отнася до вещите лица, те винаги я натъманяват оценката.
Re: Къде са цените в момента
18-01-2013 - 18:51:02
Гледах имот от ЧСИ и там има оценка на вещо лице. Нямате представа колко аргументирано е определил цената. По три различни методики и накрая е формирал оценката, като е сложил тегло на резултатът от всяка методика. Малко ми стана смешно като видях, че една от методиките се нарича метод на справедливата цена. В крайна сметка заключих, че е безсмислено да спорим коя методика е вярна. Всичките дават резултат с минимална разлика.

Единствено метододите: а бе видях в Интернет, че ... или една съседка ми каза ... дават по-голямо отклонение. По време на балона даваха до 150% отгоре. Сега прибавят едва около 40% към реалната цена.

Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване
Re: Къде са цените в момента
18-01-2013 - 19:14:45
avatar
Quote
greenbul
Гледах имот от ЧСИ и там има оценка на вещо лице. Нямате представа колко аргументирано е определил цената. По три различни методики и накрая е формирал оценката, като е сложил тегло на резултатът от всяка методика. Малко ми стана смешно като видях, че една от методиките се нарича метод на справедливата цена. В крайна сметка заключих, че е безсмислено да спорим коя методика е вярна. Всичките дават резултат с минимална разлика.

Единствено метододите: а бе видях в Интернет, че ... или една съседка ми каза ... дават по-голямо отклонение. По време на балона даваха до 150% отгоре. Сега прибавят едва около 40% към реалната цена.

Интересно, че ми изтекоха очите от гледане на обяви на ЧСИ, ама нищо не си харесах и дори нищо не беше на много изгодна цена. Просто ръста чука здраво на вратата, а боклуците си остават непродаваеми.
Анонимен потребител
Re: Къде са цените в момента
18-01-2013 - 19:53:04
Quote
greenbul
Нямате представа колко аргументирано е определил цената. По три различни методики и накрая е формирал оценката, като е сложил тегло на резултатът от всяка методика. Малко ми стана смешно като видях, че една от методиките се нарича метод на справедливата цена. В крайна сметка заключих, че е безсмислено да спорим коя методика е вярна. Всичките дават резултат с минимална разлика.

Предполагам всички методики дават цената, която се иска smiling smiley
Спокойно, и 2007-2008 година също толкова бяха аргументирани оценките.
Re: Къде са цените в момента
18-01-2013 - 20:04:19
Quote
САХИБ 31
Quote
greenbul
Гледах имот от ЧСИ и там има оценка на вещо лице. Нямате представа колко аргументирано е определил цената. По три различни методики и накрая е формирал оценката, като е сложил тегло на резултатът от всяка методика. Малко ми стана смешно като видях, че една от методиките се нарича метод на справедливата цена. В крайна сметка заключих, че е безсмислено да спорим коя методика е вярна. Всичките дават резултат с минимална разлика.

Единствено метододите: а бе видях в Интернет, че ... или една съседка ми каза ... дават по-голямо отклонение. По време на балона даваха до 150% отгоре. Сега прибавят едва около 40% към реалната цена.

Интересно, че ми изтекоха очите от гледане на обяви на ЧСИ, ама нищо не си харесах и дори нищо не беше на много изгодна цена. Просто ръста чука здраво на вратата, а боклуците си остават непродаваеми.

Така е. Предимно боклуци. Иначе ръста не е да чука на вратата, ама вече обикаля из квартала winking smiley

Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване
Re: Къде са цените в момента
18-01-2013 - 20:35:51
avatar
Quote
Тинки Уинки
Да не си поръчвал оценка на имот?
А що се отнася до вещите лица, те винаги я натъманяват оценката.

Методите по които се оценяват имоти от лицензираните/сертифициарните оценители са три на брой и тъй като съм виждал много такива оценки мога спокойно да кажа, че 75% от написаното вътре е бла-бла обшито с високопарни термини и целящо да изглежда сложно и неразбираемо. Няколко вида таблици се преплитат и накрая се появяват три цени smiling smiley)) Както и да е - тези методи са близки до абсурдността и оценките изключително много зависят от тренда на пазара. Не трябва да се забравя, че срока им на годност е шест месеца, защото след шест месеца може да са се случили много неща, които да появлияят на посоката на цените. Тоест много е важно на къде духа вятъра когато се прави оценката. Също е важно оценката за къде служи - ако ти трябва справедлива/реална/пазарна цена както искате я наричайте - това е цената на която имота може да се продаде в някакъв срок то тогава оценителите дори са склонни да подценят предимствата на имота, защото знаят за какво ще служи оценката. Ако оценката се прави за да получите ипотека се получава обратното - цената може да се завиши за да получите по-голям кредит. Ако оценката се прави за да се продаде имота от роднини наследници, които не се понасят много (както се случва често) и всеки един собственик си извика оценител или брокер да даде акъл и оценка тогава се стига по-бързо до истината. Т.е. различните гледни точки от хора, които са в манджата (оценителите в повечето случаи не са в нея) биха дали реалната цена.

За оценяването на имотите мога ви пиша една седмица с примери от ежедневието ама не разполагам с такова свободно времеsmiling smiley

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: smiling smileyRe: Къде са цените в момента
18-01-2013 - 21:17:07
Quote
Тинки Уинки
абе това тълкуване както ти изнася в един момент води до самазаблуждение, което хич не изнася на джоба в последствие

А как ти се струва това тълкуване - колкото каза лицензирания оценител (щото работел не по един, ами по три методаsmiling smiley)

Абе народ секъв. Преди им се палех, вече ми писна. Кой както иска да си тълкува Като бърка, да не бърка в моя или твоя джоб. Всеки си носи глава на раменете.
Re: Къде са цените в момента
18-01-2013 - 21:21:05
Quote
Boby
Но в лева, само реални квадрати, и две шведки в спалнята.

Ти па ся - само две ли?!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход