Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Къде са цените в момента

Публикувано от Анонимен потребител 
Анонимен потребител
Re: Къде са цените в момента
16-01-2013 - 11:16:39
200$ беше панелката в Младост, 300$ беше тухлата в Лозенец
Анонимен потребител
Re: Къде са цените в момента
16-01-2013 - 11:35:49
1. Данъците 2001 година бяха 24% за над 650 лева. В момента данъка е 10% - така че данъците са паднали и повече пари остават.
2. Инфлацията 2000 - 2012 година е близо 100% - т.е. толкова са се увеличили разходите за храна, транспорт и т.н.
3. Доходите на домакинствата са се увеличили за същия период 128% - т.е. доходите растат по-бързо от инфлацията
4. Заплатите в София са се увеличили с 277%.

От горното излиза, че би трябвало разполагаемия доход и той да нараства и то по-бързо от инфлацията.
Re: Къде са цените в момента
16-01-2013 - 12:31:41
Quote
Тинки Уинки
1. Данъците 2001 година бяха 24% за над 650 лева. В момента данъка е 10% - така че данъците са паднали и повече пари остават.
2. Инфлацията 2000 - 2012 година е близо 100% - т.е. толкова са се увеличили разходите за храна, транспорт и т.н.
3. Доходите на домакинствата са се увеличили за същия период 128% - т.е. доходите растат по-бързо от инфлацията
4. Заплатите в София са се увеличили с 277%.

От горното излиза, че би трябвало разполагаемия доход и той да нараства и то по-бързо от инфлацията.

Абе аз на официалната инфлация вяра нямам много - то е кошница с тегла smiling smiley Цените на първата необходимост (храни и ютилитис) се качиха с много повече от 100 % за тези години. Но как да е. Не ми се смята smiling smiley

Според мен, има 2 фактора с противоположни влиния и те вероятно се уравновесяват, за да е подобна достъпността през 2001 и сега -

Парите на емигрантите през 2001 крепяха цената, защото цял имот без кредит се купуваше за даун пеймънт в техните дестинации само. Сега вече стандартът в БГ като цяло не позволява това и тези пари секнаха. Фактор (сам по себе си) за по-високи цени през 2001, отколкото сега. сега да те бъзна, ти колко ми спореше за това smiling smiley Помниш ли?

Кредитите - през 2001 нямаше почти никакво кредитиране, а сега има, макар и не като 2007 - фактор за по-високи цени сега, отколкото през 2001.

Ако са с подобно тегло, може и да се уравновесяват (при равни други условия).
smiling smileysmiling smileyRe: Къде са цените в момента
16-01-2013 - 12:37:10
Quote
Тинки Уинки
200$ беше панелката в Младост, 300$ беше тухлата в Лозенец

В Младост - да. В Лозенец тухлата беше 400 д/кв, не 300. И недей да спориш smiling smiley
Анонимен потребител
Re: smiling smileysmiling smileyRe: Къде са цените в момента
16-01-2013 - 13:34:26
Приятел взе тухла двустаен в Лозенец 2000 година 60 и няколко м2 - $18000
Re: Къде са цените в момента
16-01-2013 - 18:28:55
Quote
Тинки Уинки
Едно изказване на greebull в съседна тема
[forum.imoti.net]
Quote
greenbul
Аз вече се оглеждам. Старите цени в лева ме устройват. Това заначи още около 15% надолу от сегашните нива. Хубавите предложения от изпаднали ипотекари и терминално болни продавачи се разграбват бързо (личен опит), но щом вече се появиха приемливи оферти, за в бъдеще очаквам те да са повече, а не по малко. То на мен и една ми стига. Не съм спекулант, за лично ползване търся.

Много ми харесва темата. Човек наистина трябва да действа решително, когато намери добра оферта, щото хората с кеш не са малко, а убежищата за кеша са вече по-набаланчени от имотния балон.
ме накара да пусна тази.

От доста време си водя една статистика за цените на имотите в София.
Умишлено няма стойности.
Значи, тук цените на имотите в София са представени като съответно са приспаднати от тях инфлацията (синята графика), заплатите в София (червена), Доходите на домакинствата (зелено) и накрая трите са осреднени (виолетово). С други думи казано, ако нямаше инфлация за последните 13 години цените на имотите биха били като на синята крива. Същото и за останалите криви..





По тази графика средно към момента сме някъде на нива средата на 2012 година според мен.

Източници:
Общ ИПЦ: [www.nsi.bg]
Цени на имотите в София: [www.nsi.bg]
Заплати в София: [www.nsi.bg]
Доходи на домакинства: [www.nsi.bg]

Данните за ИПЦ и доходи на домакинства са за цялата страна, не само за София.

Уважавам математическия подход и цитирането на източниците, но от увжание към математиката искам да кажа, че това не е графика ... не и докато не напишеш какво стои по вертика.

Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване
Re: Къде са цените в момента
16-01-2013 - 18:46:31
Много-много полезни данни.
2002 година - Среден годишен доход на домакинство 5556 лв
2011 година - Среден годишен доход на домакинство 9629 лв

Ако 2002 вземем за базова година и наало на имотния цикъл и приемем цена за Лозенец 400 долара.
Проверих в сайта на БНБ и 2002 гоина доларът е бил равен на еврото. (2,30 беше 2 години по-рано преди пукане на .com балона)

и така очакваната цена за Лозенец е 400*9629/5556 е 693 евро на кв. м. От опит мога да кажа,че в момента е около 1000 евро. С други думи има още 30% да падат дените за да достигнат предбалончените нива.

Не казвм, че сме достигнали дъното. Просто вече ме е страх, че напечатаните пари, които стоят на топло в централните банки, могат да почнат да се влизват, което да доведе до чувствеително увеличение на доходите и цените.

Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване
Re: Къде са цените в момента
16-01-2013 - 19:07:09
Допълнение. Инфалцията за периода е 69% което означава, че отчитайки инфлацията, кв.м. в лозенец трябва да е средно 676

А бе накратко цени някъде под 700 евро на квадрат вече са нормални

Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване
Re: Къде са цените в момента
16-01-2013 - 19:22:02
за кои период е 69%
Re: Къде са цените в момента
16-01-2013 - 22:28:04
Декември 2002 - Декември 2012

Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход