Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Купувачите на имоти в София през последните пет години 2009-2013 могат да препълнят два национални стадиона! Официални данни от агенция по вписванията - 103885

Публикувано от Продавач 
Re: Само си представете следната картинка
10-01-2013 - 20:13:38
Quote
Продавач
За по-ясна визуализация smoking smiley

Продажби на жилища в София за интервал от 7 години и 9 месеца (от началото на 2005г. до края на септември 2012г.) :
- 239,902




За сравнение жилищата в София:
1)
- в края на 2004г. бяха 521,189
2)
- в края на 2011г. бяха 608,426.




[www.nsi.bg]
[www.registryagency.bg]
Re: Само си представете следната картинка
10-01-2013 - 20:48:54
avatar
Quote
Продавач
Quote
Тинки Уинки
Надали има значение дали са един или два стадиона хората, които са купили имот в периода 2009 - 2012.
По-интересно според мен е в каква среда са купили тези имоти.

Според мен тези хора са "ловили риба в мътни води".

От една страна риска да купиш имот при падащ пазар си е бая голям. Утре може да се окаже, че цените са паднали и си яко на загуба.
От друга страна покупката на имот в такава среда си има и предимства:
1) Има избор - гледаш 20 имота, отсяваш недоразуменията, остават 2-3, от които да избираш какво да купиш
2) единствен купувач си и има нагласа за падане на цените - може да се пазариш за цената

При какви условия ще се развива пазара следващите години според мен:
1) Помните ли първото покачване на цените 2002 година? Реално какво се получи тогава - след "зануляването" на сметките 97 година, за 5 години се натрупа ресурс в банките. Макар и при високи лихви от порядъка на 12-13% за жилищни кредити, пазара се отпуши - просто българинът не обича да държи много пари в банка, предпочита в имот. Сега ако приемем се сме "занулили" 2007 и сме тръгнали да спестяваме идва време според мен тези пари да се обърнат в имоти - има над 100 000 депозита в интервала 40К-100К.
2) През последните години почти не се е строяло, един вид нищо читаво не е излязло на пазара. Сега въпросът е дали е останало нещо читаво или ловците в мътни води са изловили всичко, което става.

Положението от тук нататък според мен ще е "много маймуни на един клон".

Как това ще се отрази на пазара - недоразуменията надолу, това което става нагоре - ще се получи някаква сегментация на пазара.
Как ще се отрази това на купувачи и продавачи: ами ще има недоволни.
Купувачите ще се цакат едни други в стремежа си да обърнат събраните пари в имот, които си заслужава.
Продавачите на недоразумения ще си останат вечни продавачи, просто защото няма да проумеят, че техния имот не е уникален.

Кои са в по-добро положение бивши или настоящи купувачи с оглед на това, че все пак към днешна дата цените са паднали, но пък не е ясно как стои въпроса с избора?
Ами трудно е да се каже - аз не се наемам да го направя.

Във всеки случай купувачите с глава на раменете си и преди и сега сякак са в по-изгодна позиция от тези, усланящи се само на мнения прочетени тук и там.

Тинки ти си запознат с пазара на имоти и имаш обективен поглед върху нещата. Напълно съм съгласен с теб. Нищо качествено не се е строило и то вече от няколко години насам, но това ще даде рзултат след поне още две години. Резултата ще бъде - много хора с бюджет 70-120000 евро ще търсят максимума за парите и няма да могат да го открият, защото те първа ще се строят интересни неща. Купувачите след 2-3 години ще искат вече задължителна гледка от прозорците си или най-малкото много по-голямо отстояние от съседния блок, ще искат зелени и охраняеми детски площадки, ще искат луксозни асансьори, ще искат изолация по 10+ сантиметра, дограми с троен стъклопакет с цвят различен от белия, ще искат 20 години гаранция за покривите си, ще искат задължително гараж, а не паркомясто, ще искат улици, транспорт, метро, ще искат околната среда да няма срутени и неугледни сгради в съседство и т.н.

Ножицата между качествените имоти и всички останали ще се разтваря тепърва. Това е клише, но ще се превърне в тенденция, защото ново строителство няма, а миграцията към големите градове едва ли ще спре скоро.

Но не от вчера има хора с пари в брой, които са задали на мен и на още много колеги мисията за търсене на качественото жилище с хубава локация, но всичко, което излиза на пазара си е с недостатъци, които човек с 80 000 евро не иска да свиква с тях. Или е на 5-етаж и няма асансьор или е на първи етаж, или има преход, или кофти изложение, или сградата е прекалено зле изглеждаща след 10-тата и година живот, или спалните са малки и т.н.

Едно вече ясно - големите отстъпки останаха в историята за 2009-та, 201о и 2011 година като дори през 2011-та година само купувачите си мислеха, че на всеки имот можеш да се пазариш с по няколко хиляди евро. 2012 година вече поизбистри нещата - големи отстъпки за малки жилища - йок освен ако не са били неразумно надценени от самото начало.
Тук не съм съгласен. Това са брокерски легенди за многото купувачи с цени в брой които търсят едва ли не "версай". Масовия купувач, който ви е хранил, храни ви и ще ви храни в бъдеще е този който е в нужда поради създаване на семейство. Той е масов щото е с масов доход, масови нужди и масов заем. Той ще купи и масов апартамент.
Готов съм с всеки един брокер на НИ който ми опонира да се хванем на мои разноски и да обиколим всички новопостроени сгради в София за да се види кое е най-масовото новопостроено жилище. То е и таргета на масовия купувач, който обрисувах. Другото са мокри сънища..
Анонимен потребител
Re: Само си представете следната картинка
10-01-2013 - 20:59:55
да обиколим всички новопостроени сгради в София за да се види кое е най-масовото новопостроено жилище. Т
------------------
Човече, та аз ги обикалям от почти 22 години, да не би да съм чакал "твоите разноски", надявам се поне ти да не започнеш да твърдиш, че има някой, който по-добре от брокерите да познава пазара ?!
Re: Само си представете следната картинка
10-01-2013 - 21:06:46
avatar
Quote
spgufi
да обиколим всички новопостроени сгради в София за да се види кое е най-масовото новопостроено жилище. Т
------------------
Човече, та аз ги обикалям от почти 22 години, да не би да съм чакал "твоите разноски", надявам се поне ти да не започнеш да твърдиш, че има някой, който по-добре от брокерите да познава пазара ?!
Далеч съм от идеята да ти оспорвам познанията по отношение на пазара, просто няма сграда в София която да не съм огледал /е почти де/. Прави ми впечатление, че повечето новопостроени жилища са точно масови с малки балкони, маломерни като квадратура /чиста/ и с не особени претенции за пейзаж. Това ярко контрастира с мнението на Продавач, че едва ли не масовия купувач ще търси 10см. изолация, цветни фасади /те и сега са си цветни в най-различни разцветки без това да ги оскъпява особено/ и задължително гаражи /не паркоместа/
Един пример. Една много добра строителна фирма имаше за продажби гаражи, останали свободни и само едни или два апартамента. Учудих се когато купих гараж за много близък роднина, че има поне 5 апартамента , които не са си купили гаражи и дори паркоместа. Единият собственик на мезонет беше собственика на парцела. Той дори и паркомясто не е пожелал само и само за да заграби повече жилищна площ. Сега плаща наем за един от гаражите. А моят роднина който не притежава жилище в тази прекрасна сграда си има гараж , като той беше единственият дето си монтира и дистанционно за гаражната порта!!!!!!!!!!!!
Анонимен потребител
Re: Само си представете следната картинка
10-01-2013 - 21:21:52
Прави ми впечатление, че повечето новопостроени жилища са точно масови с малки балкони, маломерни като квадратура /чиста/ и с не особени претенции за пейзаж.
--------------
Не бих казал повечето, но в думите ти има голяма доза истина. А защо е така - "малки балкони, маломерни като квадратура /чиста/ и с не особени претенции за пейзаж".е един дълъг разговор. Ще дам пример - Манастирски ливади бяха съсипани от един човек, който беше гл. архитект на района и чиито тарифи знаех, та сега там от съседната сграда можещ да си вземеш огънче.
Анонимен потребител
Re: Само си представете следната картинка
10-01-2013 - 21:58:25
Продавач говори за това какво търсят хората, ти говориш за това какво се предлага.
Не е задължително каквото масово се предлага да е това, което масово се търси.

От там и според мен ще се получи сегментирането на пазара.

Първо според мен ще излязат на пазара тези, които от се оттеглиха 2006 година и в продължение на 6-7 години са "кеширали". На тези хора "масов" кредит от 30К евро не им трябва Ама бъди сигурен, че ще искат 10+ см. изолация. Въпросът е само дали ще излязат накуп или един по един. Ако излязат на куп - ще има доста голяма борба помежду им кой да вземе каквото качествено има и ще бутнат цените нагоре, ако излизат един по един положението ще е по-спокойно.

Това за което ти говориш - хората с масов кредит ще дойдат по-късно.

Сахибе, вземи погледни съотношението продажби/законови ипотеки/договорни ипотеки.

Това. на което ти залагаш като масов купувач са тези с договорните ипотеки.
Re: Само си представете следната картинка
10-01-2013 - 22:06:57
avatar
Quote
Тинки Уинки
Продавач говори за това какво търсят хората, ти говориш за това какво се предлага.
Не е задължително каквото масово се предлага да е това, което масово се търси.

От там и според мен ще се получи сегментирането на пазара.

Първо според мен ще излязат на пазара тези, които от се оттеглиха 2006 година и в продължение на 6-7 години са "кеширали". На тези хора "масов" кредит от 30К евро не им трябва Ама бъди сигурен, че ще искат 10+ см. изолация. Въпросът е само дали ще излязат накуп или един по един. Ако излязат на куп - ще има доста голяма борба помежду им кой да вземе каквото качествено има и ще бутнат цените нагоре, ако излизат един по един положението ще е по-спокойно.

Това за което ти говориш - хората с масов кредит ще дойдат по-късно.

Сахибе, вземи погледни съотношението продажби/законови ипотеки/договорни ипотеки.

Това. на което ти залагаш като масов купувач са тези с договорните ипотеки.
Защо мислиш, че това е моето желание и покажи ми съотношението наготово, щото не ми се рови за да дискутураме.
Убеден съм, че това което се предлага е това което най-масово се търси. Вярвам в пазара безрезервно, няма самоубийци на него!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2013-01-10 22:08 от САХИБ 31.
Анонимен потребител
Re: Само си представете следната картинка
10-01-2013 - 22:20:48
Това, което масово се предлага в момента е това, което никой не е искал.

Масовото предлагане е резултат от мисленето на строителите в периода след 2004 година, че каквото и да построят ще се продаде - за предпочитане с повече м2 площ пък било то и в идеалните части. Нагледал съм се на всякакви извращения. На 20 обяви ако има 1-2 да стават - добре.

Съотношението е някъде 3.5 : 1
Re: Само си представете следната картинка
10-01-2013 - 22:25:02
avatar
Quote
Тинки Уинки
Това, което масово се предлага в момента е това, което никой не е искал.

Масовото предлагане е резултат от мисленето на строителите в периода след 2004 година, че каквото и да построят ще се продаде - за предпочитане с повече м2 площ пък било то и в идеалните части. Нагледал съм се на всякакви извращения. На 20 обяви ако има 1-2 да стават - добре.

Съотношението е някъде 3.5 : 1
Е , тук разковничето е СТАВАТ. Стават според кого, стават защо, стават за да или не стават за да не............. Субективно мнение е твоето, не пазарно. Ориентираните към пазара са строителите. Ако бяха правили по десетстайни апартаменти през периода 2004-2008-ма бих се съгласил с теб, че са антипазарно настроени. Ама при масово беден българин, масово заплатен на 600-800 заплатка ИЗВИНЯВАЙ!!!!! къде ги търсиш?????
Анонимен потребител
Re: Само си представете следната картинка
10-01-2013 - 22:32:34
Вземи провери статистиката на БНБ - между 40К и 100К има над 100 000 депозита в банките.
Спестяванията на населението растат с темп по-голям от среднат алихва - т.е. населението допълнително кешира, а не лежи само на лихви.

Много хора се оттеглиха от пазара 2006 година, кешираха здраво, пък и лихвите бяха хубави.
Как мислиш дали в момента може да им продадеш "стандартно" жилище. Те ще искат да си "избият" чакането от 6-7 години с нещо "уникално", дето си е заслужавало чакането.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход