Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Преглед_на_печата_2013

Публикувано от paul 
Re: Преглед_на_печата_2013
11-01-2013 - 14:32:14
avatar
Quote
paul
ps: Ще си плащате ипотеките и няма да ми хленчите!

Тази твоя гениялна мисъл ме подсети две неща:
1. Ипотеки получават само надеждни кредитополучатели. Другите ги отпращат с наведена глава. Наскоро един познат ми разказа премеждията си с фирма за бързи кредити, за да му отпуснат мизерната сума от хилядарка е минал през иглени уши, въпреки рекламата че бързо , експресно и едва ли не на мига ти отпускат кинтите. Преди месец трябваше да си увелича спешно овърдрафт за да инвестирам в едни акции. Необходими ми бяха два дни. Добре , че бяха на нерегулиран пазар, та не се наложи да стискам палци и зъби да не се вдигне цената през това време!
2. Месечната ми сметка за парно е колкото 1/3 от ипотеката. Преди дни когато беше доста студено ходих до един друг мой имот без парно. Трябваше да паля печка тип циганска любов, но благодарение на едни екобрикети температурата достигна невиждани висоти.
Тогава се замислих, дали да не спра парното. Ама понеже бях на градус като си го помислих, после размислих, няма да го правя. В презряния от всички тука панел, като спра радиаторите , температурата е 19 градуса , като ги включа на 3-та степен, става 23. Е за някакви 4 градуса няма да се глезиме я! По-добре да вливаме в ипотеки. :] Както казваше един незабравим офицер в казармата: "Да включваме печките на въглища при температура над -10 градуса е глезотия! Има уставни положения!":}winking smiley



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2013-01-11 14:35 от САХИБ 31.
Re: Преглед_на_печата_2013
11-01-2013 - 16:16:15
Браво! А може би под "САХИБ 31" се крие Мечо Пух?
Re: Преглед_на_печата_2013
11-01-2013 - 19:22:48
Според най-новите данни на ЕЦБ домакинствата в ЕС дължат жилищни кредити на банковата система в ЕС:
1)
- в края на 2011г. - 5,655,337 милиона евро
2)
- в края на ноември 2012г. - 5,783,675 милиона евро
Тоест за 11 месеца има увеличение с над 128 милиарда евро.


[sdw.ecb.europa.eu]


За сравнение в една от държавите в ЕС (България) домакинствата дължат жилищни кредити на банковата система на България:
1)
- в края на 2011г. - 9,368,120 хил. лв.
2)
- в края на ноември 2012г. - 9,324,075 хил. лв.
Тоест чудесната новина е, че за 11 месеца има спад от над 44 милиона лв.


[www.bnb.bg]
Re: Преглед_на_печата_2013
11-01-2013 - 20:53:02
avatar
Quote
Inform
Според най-новите данни на ЕЦБ домакинствата в ЕС дължат жилищни кредити на банковата система в ЕС:
1)
- в края на 2011г. - 5,655,337 милиона евро
2)
- в края на ноември 2012г. - 5,783,675 милиона евро
Тоест за 11 месеца има увеличение с над 128 милиарда евро.


[sdw.ecb.europa.eu]


За сравнение в една от държавите в ЕС (България) домакинствата дължат жилищни кредити на банковата система на България:
1)
- в края на 2011г. - 9,368,120 хил. лв.
2)
- в края на ноември 2012г. - 9,324,075 хил. лв.
Тоест чудесната новина е, че за 11 месеца има спад от над 44 милиона лв.


[www.bnb.bg]
Добре де нали сме се разбрали да съобщиш за кого е чудесна тази новина. За хиляди домакинства останали без дом заради високите лихви по банкови кредити ли? За банкерите ли които са пропуснали милиони печалби, ЗА КОГО??????????????????????2
Re: Преглед_на_печата_2013
11-01-2013 - 22:33:08
Quote
paul
Стабилността на валутния борд у нас е свръхгарантирана, посочват в месечния си макроикономически анализ икономистите на Райфайзенбанк България.

Те посочват, че към края на месец ноември резервите на валутния борд възлизат на 15.1 млрд. евро, като спрямо равнището от октомври те остават практически непроменени (нарастването им бе в размер на едва 2.2 млн. евро). На годишна база валутните резерви нарастват с 1.9 млрд. евро (14.4%), като към 30.11.2012 година коефициентът на покритие на паричната база с валутни резерви достига 188.9% (при 187.9% през предходния месец), което е значително над необходимите 100% за стабилността на валутния борд.

Икономистите на банката обръщат внимание и на динамиките на банковия пазар. В края на ноември нетните чуждестранни активи на банките достигат -3.1 млрд. лв., като спрямо октомври негативният баланс се е увеличил допълнително с 204.5 млн. лв. (7.0%). И по чуждестранните активи, и по чуждестранните пасиви се наблюдаваха движения в значителен обем, коментират анализаторите. При чуждестранните активи бе налице нарастване в размер на 1.7 млрд. лв. (17.9%), изцяло определено от нарастване на кредитите (с 1.8 млрд. лв., или 201.4%). При чуждестранните пасиви нарастването бе в сходен размер – с 1.9 млрд. лв. (15.3%), като определящият фактор бе нарастването на репо сделките с 1.8 млрд. лв. (5001.7%).

През месеца обемът на лошите и преструктурираните кредити се увеличи номинално с 96.2 млн. лв. (1%), но делът му в общата сума на кредитите (без овърдрафта) остана непроменен спрямо предходния месец (23.3%). В прогнозата си за следващите периоди икономистите на Райфайзенбанк България смятат, че има предпоставки да настъпи значително подобрение на финансовата сметка на държавата.

За пореден път в макроикономическия анализ се набляга върху това, че вътрешното търсене на местния пазар продължава да нараства, което се възприема като положителен индикатор. Според данните вносът на стоки у нас продължава устойчиво да нараства. Подобно на всички останали месеци през миналата година, през октомври вносът се е увеличил с 8.7% спрямо същия месец на миналата година. Макар да е нараснал с по-слаб темп от едва 2.8% на годишна база, износът също продължава да се подобрява, което според икономистите на банката може да се разглежда благоприятно, особено на фона на отчетените спадове през първото тримесечие на годината.

През октомври търговското салдо продължава да се влошава на годишна база. По тази статия е отчетено най-голямото изменение спрямо година по-рано сред основните компоненти на текущата сметка – търговският дефицит достига 344.1 млн. евро, разширявайки се със 110 млн. евро спрямо година по-рано. С натрупване от началото на годината дефицитът е нараснал двойно спрямо същия период на предходната година. Стойността му достига 3.1 млрд. евро, като един от основните фактори за тази динамика е възстановяването на икономическата активност в страната и съответно засиленото търсене на стоки от чужбина.

Както и през първото полугодие на 2012 година влошаването на търговския баланс се дължи основно на групата на инвестиционните стоки. През периода юли-септември салдото на тези стоки намалява с 201.1 млн. евро, основно поради по-голям внос на машини и апарати, както и на транспортни средства, докато при останалите групи стоки се наблюдават слаби изменения. Данните съответстват на възстановяването на инвестиционната дейност в страната от началото на годината.


ps: Ще си плащате ипотеките и няма да ми хленчите!


От началото на 2012г. до края на ноември 2012г.:
1)
- лихвите, които домакинствата са платили за изтеглените жилищни заеми, бяха 671,866 хил. лв. или 16.4% от всички лихвени приходи на банковата система
2)
- разходите за персонала на банковата система бяха 659,776 хил. лв.

Тоест банковата система се справя чудесно, защото дори приходите от лихви за жилищни заеми бяха повече от разходите за персонала за тези 11 месеца.


[www.bnb.bg]
Re: Преглед_на_печата_2013
12-01-2013 - 08:29:05
Служители на НАП ще могат да разпитват съседи и любовници, както и да проверяват собственост!


Данъчни инспектори ще може да претърсват касите на фирмите и да гледат в компютрите на шефовете и счетоводителите. От 1 април ще бъде създадена данъчна полиция. Това предвиждат промените в Данъчноосигурителния процесуален кодекс (ДОПК) и Наказателнопроцесуалния кодекс (НПК), които са подготвени от Министерството на финансите.

Идеята е определени служители на Националната агенция за приходи, определени със заповед на изпълнителния директор Красимир Стефанов, да имат правомощия да водят разследване. Подобни права вече бяха дадени на митничарите.

При извършване на ревизии и проверки данъчните ще имат право да претърсват офиси, магазини и производствени помещения. Да разпитват хората, на които се прави ревизия, както и техните служители, семейство и дори съседи. Например данъчните ще може да разпитват любовницата на шефа какви подаръци е получавала, а съседите - какви автомобили кара семейството. Данъчните ще могат и да претърсват коли и камиони, когато са спрени или паркирани, както и да ги спират съвместно с КАТ. Претърсването на автомобили в граничните зони ще става съвместно с гранична полиция или митничари. Данъчните ще може да правят оглед, да изземват счетоводни документи и компютри, както и да искат съдействие на МВР за извършване на обиск на хората, за които се подозира, че са укрили предмети или документи.

Новите права на данъчните ще се използват само при неотложни случаи, когато се възпрепятства или пречи на производството по установяване на данъчни и осигурителни задължения или са налице данни за укриване на факти от значение за тези производства. Действията на данъчните ще се подчиняват на съдебен контрол - протоколът за неотложни действия ще подлежи на одобряване от съда. Промените са необходими за по-ефективното разкриване на данъчните измами, гласят мотивите към законопроектите. Събраните от данъчните доказателства ще се предават незабавно на прокуратурата.

Доказателствата ще може да се използват при разследване на престъпления, свързани с данъчни измами, изпиране на пари и подкупи, които оказват изключително негативно отражение както върху бюджета, обществото и икономиката като цяло, гласят мотивите.

Ще се ускори събирането на доказателства, които могат да се използват при досъдебното производство, а съответно и издаването на наказателни присъди.


ps: Хайде брокерчета, пригответе се!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2013-01-12 08:30 от paul.
Re: Преглед_на_печата_2013
12-01-2013 - 09:45:36
Внос на машини, оборудване и превозни средства в Бългaрия:
1)
- от началото на 2011г. до края на ноември 2011г. - 2,043.7 милиона лв.
2)
- от началото на 2012г. до края на ноември 2012г. - 2,519.1 милиона лв.

Тоест за една година има увеличение от над 475 МИЛИОНА лв., които (за разлика от КОПТОРИТЕ) повишават потенциала и конкурентноспособността на икономиката на България.


[www.nsi.bg]



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2013-01-12 09:46 от Inform.
Re: Преглед_на_печата_2013
12-01-2013 - 16:01:24
С нови бумаги обременяват бабите рентиери от тази година. Освен стандартната декларация по чл. 50 от Закона за облагане на доходите на физическите лица, която бяха задължени да подават всяка година до края на април, от 2013 г. те трябва да попълват и нови бланки.


В края на всяко тримесечие наемодателите, които обаче отдават своите свободни помещения само на физически лица, но не и на фирми, ще е необходимо да внасят авансов данък и да подават декларация за това. Размерът на авансовия данък, който ще се дължи, е 10%, като преди да се изчисли той, от получената сума от наеми се приспаднат нормативно признати разходи, отново в размер на 10%.

Така първата декларация по член 55 от ЗДДФЛ, която наемодателите трябва да подадат, е до 30 април. В нея те ще декларират получените наеми в периода 1 януари – 31 март 2013 г. За втори път образец 4001, както се казва новата декларация, те ще трябва да подадат до 31 юли. С него съответно ще опишат и внесат авансово данък за наемите, получени от април до юни. За последно авансов данък ще се плаща и декларира до 31 октомври, съответно за доходите от третото тримесечие. За последните 3 месеца от годината декларация образец 4001 няма да се подава. Наемите, които са получени тогава, и данъкът върху тях ще се декларират пред НАП със стандартната декларация за облагане на доходите на физическите лица по чл. 50, която всички, които досега са получавали доходи от стопанска дейност и други освен трудовите, декларират до края на месец април.
Така и за рентиерите не отпада задължението да подават годишна данъчна декларация, независимо от това, че три пъти през годината ще трябва да попълват и авансова.

Единствено спасени от авансовите декларации са онези наемодатели, които имат сключени договори и помещенията им се ползват от фирми. В този случай предприятията са задължени да удържат авансовия данък и да го декларират.

Новите разпоредби не важат и за лицата с над 50% физическа неработоспособност. Те ще внасят авансов данък и ще попълват образец 4001 в момента, в който всичките им доходи през годината стигнат 7920 лв.
Re: Преглед_на_печата_2013
14-01-2013 - 08:34:49
Данъкът върху лихвите по влоговете, който влезе в сила от 1 януари, накара банките и клиентите им да търсят вратички, за да го избегнат. Вече се предлагат продукти, които излизат от полезрението на финансовия министър Симеон Дянков и позволяват гражданите да си прибират целия доход от лихвите, съобщава “Стандарт”.
Една от възможностите е в името на съответната сметка да се вкара “безсрочна”, което автоматично ви освобождава от данъка. Същото важи и за разплащателните сметки, но при тях доходите са пренебрежимо малки. За да задържат клиентите си, банките започнаха да вдигат леко лихвите по безсрочните депозити.

Първа инвестиционна банка например предлага безсрочен спестовен влог с доходност в лева, евро, британски лири и долари от 3,25% годишно. За сравнение - 3-месечният промоционален депозит, върху който се плаща данък лихвен доход, дава 4,4% годишна лихва.

По сметката на безсрочния депозит може да се внася и тегли по всяко време, лихвата се начислява при всяка операция, а се изплаща в края на годината или при закриване на влога. За всяка следваща година лихвата нараства с 0,1%. За откриване на сметка по влога не се изисква минимална сума.

Обединена българска банка предлага няколко вида разплащателни сметки, чиято доходност не се олихвява. Разплащателна сметка "Активност" е с 3,5% годишна лихва в лева.

Минималната сума за откриване обаче е 2500 лв. Лихвата се начислява всеки ден, а се изплаща в края на годината. Като бонус за 10 транзакции месечно, над тази бройка са безплатни. Ако дневното салдо е в границите от 100-2500 лв., годишната лихва е 0,4%. Специално за пенсионери банката предлага сметка "Привилегия", която няма минимална сума за откриване.

До 500 лв. по нея се олихвява с 5,5% годишно, от 500 до 1000 лв. - 3,25%, и над 1000 лв. - 1,75%. Лихвата може да се тегли на всеки 3 месеца, по сметката може да се внася по всяко време без ограничения, а при теглене таксата е 1 лв.

Спестовната сметка "Без ограничения" на Райфайзенбанк може да се открие с минимална сума от 100 лв. Лихвата по нея обаче варира в зависимост от натрупването. За влог до 25 хил. лв. годишната лихва е 2,8 на сто, а 3,3% - за над 50 хил. лв. От сметката може да се тегли без ограничения и по всяко време, без да се губи лихвата, без такси и без да се дължат суми за откриване и поддържане на сметката.

Банка ДСК предлага спестовната сметка "Стимул плюс". При нея минималната сума за откриване е 1000 лв., а максималната лихва, която може да се получи, е 2,65 процента годишно. Трябва обаче да се следи остатъкът по влога да не пада под хиляда лева, в противен случай лихвата намалява.
Re: Преглед_на_печата_2013
14-01-2013 - 14:35:28
Средногодишната инфлация за периода януари - декември 2012 г. спрямо периода януари - декември 2011 г. е 3.0%.
[money.bg]инфлация_за_2012_г_отчете_статистиката
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход