Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Преглед_на_печата_2013

Публикувано от paul 
Re: Преглед_на_печата_2013
07-03-2013 - 07:43:57
Нивите се оказват поредният имотен балон!


Цената им се срина с 15-20% през февруари спрямо същия период на миналата година. В момента декарът се продава за 250-300 лв., казва Борислав Петков, председател на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи. Цената на парцел от 1000 квадрата може да достигне максимум 400 лв. Сумата е основно за големи имоти в Плевенско. Останалите собственици на ниви обаче трудно могат да вземат повече от 300 лв. за имотите си, въпреки че очакванията им са доста завишени. Именно заради изкуственото надуване цената на нивите инвеститорите и

арендаторите вече се дърпат

от този пазар, коментират брокери. Нито едните, нито другите искат да купуват заради високите цени. Допълнителна спънка на пазара е и несигурната политическа ситуация, която се отразява не само на родните инвеститори, но и на интереса за вложения в земеделието, заявен преди месеци от чужбина. Така се срина поредната прогноза на спекулантите на пазара, че нивите само ще поскъпват. Че това няма да се случи, беше предупредила още през 2009 г. зам.-министърът на земеделието от правителството в оставка Светлана Боянова. Още тогава тя призова хората да инвестират предпазливо в ниви и предположи, че цената на най-надценените имоти ще се срине. Това вече е факт в Добруджа, където пазарът е напълно замрял заради високите цени, коментират стопаните. "Във време на криза фермерите ще предпочетат да вложат парите си в качествена техника, която ще увеличи добива им от декар", коментира преди три години Боянова. В момента освен техниката голям разход за земеделците са торовете и препаратите за растителна защита, които растат пропорционално на цената на горивата. Допълнителна спънка в по-нататъшното поскъпване на земите са и проблемите около изплащането на субсидиите на земеделците. Тази година те се забавиха спрямо предварително обещаната дата, което

изправи на нокти целия бранш

Ако парите бяха закъснели още малко, това щеше да се отрази драматично на количеството и качеството на реколтата. Това каза неотдавна шефът на Националната асоциация на зърнопроизводителите Ангел Вукодинов. Именно те са основните потребители на земи. Когато техните доходи са несигурни, същото ще се случва и с пазара на земя, което от своя страна ще тегли цените надолу, коментират брокери. "Интерес към нивите все още има, но може да се каже, че наддаването за ниви свърши и хората вече не купуват на всяка цена", казва шефът на Асоциацията на земеделските производители в България Христо Цветанов. Според него предлагане на земи в момента има достатъчно. "Имаше обаче и увеличение на цените, което нямаше на каква база да стъпи - нямаме комасация, нямаме изградени хидромелиоративни системи в по-голямата част от земеделските парцели", посочва Цветанов. "Очакванията за ниски печалби от земеделска продукция тази година допълнително ще повлияят на цените", допълва той. Според него единствено комасация и добри доходи от земеделие би могло да повлияят положително на цените на парцелите. "Поскъпване на имотите има тогава, когато доходността от земеделската земя е добра. Когато тя падне под 5%, цените също ще започнат да падат", каза управителят на портала за онлайн търговия със земи www.niva.bg Антон Андонов.

Сделките са хазарт

Веселин Петров, банка ДСК

Земеделската земя поскъпна с около 50% за период от последните 3 г. поради щастливото стечение на няколко обстоятелства: отлични реколти, високи изкупни цени на зърнените култури в Черноморския басейн и световна тенденция към поскъпване на земеделската земя. Ентусиазмът повлече нови предприемачи в зърнопроизводство, превръщайки го в новата мантра на гарантирано печеливш бизнес. Това е изключително наивно и непрофесионално. Зърнопроизводството, независимо че е с ниска добавена стойност, е стратегически отрасъл с безспорни конкурентни предимства, които България няма как да загуби. Това наистина е сигурно, но да не се бърка със сигурно автоматично ежегодно поскъпване на земята. Само рационалните, добре премерени и професионални инвестиции в земя са обосновани. Подходът "Купувай, защото само ще поскъпва в бъдеще" е изключително хазартно начинание.

Фондовете разпродаваха през 2012 г.

Фондовете, които професионално се занимават с търговия на земи, разпродаваха ниви като за последно миналата година. Това не е случайно, те имат експерти, които знаят как ще се движат цените и докъде ще стигнат таваните. Така повечето от парцелите бяха изтъргувани при много добри цени, коментират представители на агенции за недвижими имоти. Редовите "инвеститори" в земеделски земи, които просто искат да скрият спестяванията си от инфлацията в нивите, вероятно ще останат разочаровани от вложенията си, твърдят брокерите. Единствено ако са направили инвестиции за окрупняване или друг вид облагородяване на земите, може да разчитат на добра цена. Всички останали парцели, които са на пазара - основно ниви, върнати от реституцията през 90-те години на ХХ век, трудно ще се продадат на добра цена. Късмет могат да имат единствено собствениците на ниви, които са в съседство до парцелите на голям земеделски стопанин, който иска да увеличи обработваемите си площи, смятат брокерите.
Re: Преглед_на_печата_2013
09-03-2013 - 10:28:33
Чудесна новина от Федералния Резерв относно жилищните кредити, които домакинствата в САЩ дължаха на банковата система в САЩ:
1)
- в края на 2007г. на стойност над 11.9 трилиона долара или 85.5% от БВП
2)
- в края на 2012г. на стойност по-малко от 10.8 трилиона долара или 68.8% от БВП


[www.federalreserve.gov]
Re: Преглед_на_печата_2013
10-03-2013 - 17:59:45
Изключително положителна новина за развитието на данъчната политика в България:
1)
- през финансовата 2012г. в САЩ приходите общо от акцизи за алкохол и цигари бяха по-малко от 50 милиарда долара или средно по-малко от 219 долара годишно на всеки жител на възраст над 19 години
2)
- през 2012г. в България приходите общо от акцизи за алкохол и цигари бяха 2,071 милиона лв. или средно над 345 лв. годишно на всеки жител на възраст над 19 години


[www.ttb.gov]
[www.census.gov]
[www.cbo.gov]
[www.minfin.bg]
Re: Преглед_на_печата_2013
10-03-2013 - 22:41:10
Не трябва още повече да стягаме колана, но също така ще е пагубно и да го развържем. Как се дава 1000 лева заплата минимална? Това означава 40% облагане и на практика хората пак няма да вземат повече. Това заяви пред bTV министърът на регионалното развитие в оставка Лиляна Павлова.
Да, можем да си позволим да увеличим дефицита малко над 0,5%. Важно е за какво го вземаме. Според мен заем за пенсии е абсурд. Ако сега вземем заем 1 милиард евро за пенсии, ще трябва да го вземем пак на следващата година, категорична е Павлова.

Ако Валутният борд падне, ние си отиваме. Тогава ще има хиперинфлация и хората ужасно ще обеднеят, допълни министърът на регионалното развитие в оставка.

"Премиерът Бойко Борисов вече е по-добре", разкри министърката. Тя обясни, че той е уведомил министрите, че ще подаде оставка на правителството в залата на парламента. Павлова смята, че не е длъжен да им казва предварително. Борисов се бил вслушал в гласа на народа, което е било изключително правилно решение.

"Може би същата енергия, с която бранехме финансовата стабилност, трябваше да инвестираме в икономиката", призна Павлова. Тя не е съгласна със становището, че "хладилникът победи магистралата" в страната през последните дни. Според нея три сектора - туризмът, инфраструктурата и земеделието са водещите в България.

Оттук нататък трябвало да се мисли за повече производство, работни места - вместо да изнасяме суровини, да изнасяме крайния продукт. Тя обясни, че затягането на коланите е създало невъзможност да се увеличат сериозно доходите, а сега трябва да се мисли за по-малко молове, за повече заводи.



+



Вземането на заем за увеличаване на най-ниските песнии и доходите на най-бедните ще разклати валутния борд, ще се плащат огромни лихви по 30 млн. лв. годишно и страната ще влезе в спирала на растящи дългове.

Това заяви пред "Стандарт" финансист №1 в оставка Симеон Дянков.


Повод за неговия коментар станаха набиращите скорост идеи за теглене на кредит, с който да бъдат вдиганати доходите на най-бедните. Подобни тези лансираха президентът на КНСБ Пламен Димитров, икономистът от Лондон Димитър Иванов и леви финансисти. В събота и еврокомисарят Кристалина Георгиева посочи тази възможност, но все пак направи уговорката, че трябва да се прецени дали държавата да изтегли заем или да се разместят разходите в бюджета.

Според Дянков теглене на заем с подобна цел е безотговорна стъпка. "Отговорен политик не би направил това. Имаше голям натиск върху премиера Бойко Борисов през последните години, но той не го направи. Макар да разбира, че популярността му щеше да се увеличи", каза вицепремиерът в оставка. И обясни, че ако се вземе например 1 млрд. лв. заем, лихвите ще са около 30 млн. годишно. "Защото инвестиционните заеми са по-евтини - може да се вземе такъв от Европейската инвестиционна банка. Но ако се взима за социални харчове, се вдига лихвата. И в момента на пазара тя е около 3%, следователно около 30 млн. ще отиват на година", каза Дянков.

"За този тип разходи не можеш да вземеш заем само т. г. Защото, ако сега вдигнеш пенсиите, през следващата година отново трябва да ги плащаш. Следователно и догодина трябва да вземеш същия заем. И по този начин влизаш в една спирала на увеличаващи се дългове - нещо, което не само нашето правителство, но и последните 4 постоянно са намалявали", каза още Дянков. И добави, че това би било рязка промяна на политиката и ще увеличи лихвата по всички държавни и корпоративни заеми.

"Подобна стъпка би разклатила валутния борд веднага. Може би това е идеята на някои, които лансират тази идея. Идеята на валутния борд е, че във времето можеш да си позволиш малки отклонения от балансирани бюджети, но трябва да са малки. А България вече пета година все пак има дефицити. Ако се взема заеми, те ще увеличат дефицитите години напред - защото този заем трябва да се допълва всяка година, за да се изплащат пенсии. Това сериозно ще разклати борда", обясни финансист №1.

На въпрос кой би спечелил от това Дянков каза: "Губят всички, които имат спестявания - това българите добре го знаят отпреди 15 г. Ще спечели една малка група олигарси, кредитни милионери, които са взели от банките големи кредити в левове, които ако се разклати борда, няма да се налага да изплащат. Ситуацията е идентична с тази през 1996-97 г., когато доста банки банкрутираха".

Дянков напомни, че при срива на финансовите институции на някои от кредитните милионери не им се наложило да си изплащат кредитите и станали доста големи богаташи. "Това е единствената група, която може да спечели от разклащането на борда. Затова казвам, че отговорен политик не би го направил", каза още той.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2013-03-10 22:52 от paul.
Re: Преглед_на_печата_2013
12-03-2013 - 18:47:12
През януари 2013г. домакинствата в България са получили от банковата й система лихви на стойност:
- 116,172 хил. лв.


Благодарение на освобождаването от облагане на лихвите на някои депозити, приходите от облагането на доходите от депозити на домакинствата през януари 2013г. бяха:
- 8.6 милиона лв. вместо над 11.6 милиона лв.
Тоест за щастие над 3 милиона лв. по-малко приходи за бюджетниците.


[www.bnb.bg]
[www.capital.bg]
Re: Преглед_на_печата_2013
13-03-2013 - 15:12:58
Фискалният резерв падна до 3 млрд. лв!

Фискалният резерв на държавата отново слезе на критично ниско ниво. По последни данни на БНБ към 8 март фискалният резерв в централната банка възлиза на 2,7 млрд. лв.


В търговски банки според експерти са депозирани други 300 млн. лв.

Така общите резерви на държавата в момента са около 3 млрд. лв. при заложен минимум от 4,5 млрд. лв., който трябва да бъде постигнат в края на годината.
От фискалния резерв се финансира дефицита на държавата, който през януари бе малко над 500 млн. лв.

За февруари той се очаква да бъде дори повече. Според експерти почти винаги в първите два месеца на годината има голям дефицит, тъй като тогава са и най-сериозните плащания.

Данните на БНБ показват, че в рамките на седмица резервът се е стопил с около 713 млн. лв. Към 1 март резервните пари в БНБ бяха 3.4 млрд. лв. Подобно намаляване на резерва в началото на месеца е характерно заради покриването на крупни плащания като пенсиите например, но резервът за пръв път пада под 3 млрд. лв. от началото на годината. Това се случва и след взетото извънредно решение за емитиране на 800 млн. лв. вътрешен дълг, който да гарантира стабилността на резерва. То се наложи заради изплащането на земеделските субсидии за единица площ. От Министерството на финансите изтъкват, че тези пари ще бъдат възстановени от Европейската комисия, но така или иначе падежът на емитираните ДЦК е след 6 месеца и той ще трябва да бъде покрит от хазната.
Според бившия вече премиер Бойко Борисов Брюксел трябва да върне парите за зърнопроизводителите до 10-15 дни. Според източници от МФ обаче това ще стане най-рано в средата на април.

От сметките става ясно, че наличните пари във фискалния резерв в момента не покриват целевите фондове, които са част от него и които не би следвало да се харчат - Сребърния фонд, в който към края на февруари са събрани 2.086 млрд. лв., и фондовете "Радиоактивни отпадъци" и "Козлодуй", по които са натрупани 1.3 млрд. лв.

Посягането към целевите средства в резерва и свиването му до критични нива е редовна критика на опозицията, въпреки че от финансовото министерство обясняват тези мерки като временни и изтъкват постоянната динамика в размера на резерва.

Самият Симеон Дянков неведнъж е изтъквал като предимство на бюджетирането в рамките на мандата на ГЕРБ липсата на буфери, които изкривяват представата за реалните приходи и разходи на държавата.



Служебният министър на финансите намали прогнозата за икономическия растеж на България през 2013 г., подчертавайки уязвимото положение на най-бедната страна-членка на ЕС, която беше разтърсена от протести срещу ниския жизнен стандарт.

Това се казва в кореспонденция на Ройтерс за първия работен ден на министър Калин Христов, цитирана от БГНЕС.

Калин Христов, който излезе в неплатен отпуск от управата на БНБ, заяви, че очаква икономиката да нарасне през тази година с между 1% и 1,5% в сравнение с прогнозата на предишното правителство, която бе за 1,9%. Причината за коригирането на този показател в посока надолу е рецесията в еврозоната, която ще удари българския износ.


+

Новият финансов министър ще работи за запазване на фискалната стабилност в рамките на приетия за тази година бюджет. Това каза Калин Христов, който на церемония в Министерството на финансите прие поста от досегашния вицепремиер и финансов министър Симеон Дянков.

Дянков посочи, че е имало желание от много страни за увеличаване на пенсии и доходи, но не е имало възможност всички тези желания да бъдат изпълнени. Каквото успяхме - направихме - на три пъти увеличихме минималната работна заплата, в този бюджет сме заложили средства за увеличаване на пенсиите от следващия месец, за някои сектори като селското стопанство се увеличиха доста общите плащания, особено на животновъдите и растениевъдите, отчете Дянков. Пожелавам на следващия финансов министър да има по-добра външна ситуация, Европа да е по-стабилна, за да може той и новото правителство да работят в по-спокойна обстановка в България, каза Дянков.


Калин Христов заяви, че политиката на страната през последните 16 години е да се спазва фискалната стабилност и това ще продължи да бъде основен приоритет. Христов посочи, че постигането на финансова стабилност е коствало много на нашата държава и се надява да няма дискусии по това, че трябва да бъде запазена макроикономическата политика. Това е служебен кабинет и той изпълнява бюджета, който вече е приет, подчерта Христов. Той отбеляза, че трябва да бъдат положени максимални усилия за изпълнение на приходната част и придържане към записаната в бюджета разходна политика. Христов добави, че ако се гледа изпълнението на бюджета за тази година спрямо миналата, то има увеличение на разходите от почти 14 процента. Затова според Христов не може да има дискусии, че бюджетът за тази година е рестриктивен.

Ще има пълна институционална стабилност и приемственост, каза още Христов. Той каза, че в рамките на служебния кабинет е взето решение да няма политически кабинети, тоест хората, които са в политическите кабинети няма да останат в министерствата, но по отношение на хората от самите ведомства - директори , експерти - ще има абсолютна стабилност и приемственост на всички нива, подчерта новият финансов министър.

В отговор на въпрос Калин Христов каза, че при наличие на резерви в бюджета може да се мисли за повишаване на доходите, но той първо трябва да се запознае дали наистина има такива резерви. Най-важното е да работим в рамките на съществуващия бюджет, подчерта Христов. Икономиите от инвестиции през последните години са заради това, че част от инвестициите са идвали от европейските фондове и ако там е имало нереализирани проект са били спестени средства, отговори Христов на въпрос за политиката на икономии от капиталови разходи. В бюджета обаче ясно е записано, че има акцент върху инвестиционните разходи, тъй като се счита, че това води до положителен ефект за цялата икономика, обясни Христов.

Попитан дали финансовото министерство има намерение да тегли заеми - външни или вътрешни, Христов посочи, че в рамките на приетия бюджет е записано, че може да има финансиране до 2 млрд.лв. - за изплащане на падежиращи емисии и за покриване на дефицита.


= ?
Re: Преглед_на_печата_2013
14-03-2013 - 13:44:53
avatar
Ранна утрин. В градината пълзят два охлюва.Единият минава през парче вестник с обяви, скенира го по диагонал и казва на другия:
-Колега,много глупав народ пише по вестниците!
-Що?
-Представяш ли си, викат на къщите "недвижими имоти"!
*ok*
Анонимен потребител
Re: Преглед_на_печата_2013
15-03-2013 - 08:16:32
цацке, не съм чел по-хубав, весел, оригинален виц,браво ! За пореден път показа, че имаш ниво. Страхотен си.
Re: Преглед_на_печата_2013
16-03-2013 - 11:31:17
Ханке: След 80 г. стигате Германия по заплати!


Стив Ханке посъветва бъдещите финансови министри да следват закона за валутния борд!


„Служебното правителство няма време за големи промени преди изборите и не би трябвало да се опитва да ги прави. То просто трябва да поддържа интегритет и да устоява на корупцията".
Това заяви бащата на валутния борд в България Стив Ханке пред „Труд". По думите му на практика Борисов не е имал много възможности. „Вместо безкрайно да се разсъждава върху всички обстоятелства, довели до оставката, просто мога да подчертая, че изправен срещу реалността, Борисов подейства разумно", допълни Ханке.

Той посъветва бъдещите финансови министри да следват закона за валутния борд и да действат сериозно срещу корупцията. „В края на краищата българите знаят, че ако се сложи край на борда, политиците и различни мафиотски елементи ще получат по-голяма фискална мощ. Дефицитът ще нарасне, държавният дълг ще се увеличи, кредитният рейтинг на страната ще се понижи, лихвите ще скочат, икономиката ще се забави и т.н. Накратко, ще ви сполети същият икономически хаос както Гърция", обясни експертът.
Само преди седмица Ханке заяви, че който се опитва да разклати борда е за лудница.

Според него основният източник за проблемите на България е политическата и бюрократична корупция. „Избликът на недоволство заради скорошните ръстове на комуналните сметки е просто потвърждение за това. Накратко, връзките на българската мафия с политици, бюрократи и държавни структури обясняват защо политическата ви система винаги е в състояние на нестабилно равновесие. В най-добрия случай. През последните години многократно и открито съм изразявал своето мнение за корупцията в България. Впрочем дори съм бил свидетел от първо лице за нея. Когато бях независим съветник на президента Петър Стоянов, много чужди компании ме алармираха за проблемите, срещу които се изправят", каза още Ханке.

Той добави, че на страната ще й отнеме дълго време, за да стигне нивото на заплатите в Германия. „Ако се запази разликата в ръста между двете икономики, ще минат повече от 80 години, преди доходите да се изравнят.


Това са четири поколения. И предположението е базирано на по-скоро оптимистични очаквания", коментира икономистът. Според него разумните политики не се създават на улицата. „Както виждате, улицата не генерира идеи. Уличните протести, политическата нестабилност и корупцията ще ударят бъдещото икономическо развитие", категоричен е Ханке.
Re: Преглед_на_печата_2013
16-03-2013 - 20:27:16
Изключително приятна новина от Министерството на финансите на България:
1)
- приходите през януари 2013г. от данък върху доходите на физически лица бяха 147.9 милиона лв.
2)
- приходите през януари 2013г. общо от акцизите от тютюневи изделия и от алкохолни напитки бяха 156.7 милиона лв.

Най-накрая да има някаква полза от алкохолиците и пушачите в България.


[www.minfin.bg]
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход