Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

АНКЕТА: Колко ще продължи спада на цениТЕ на имотиТЕ?

Публикувано от Продавач 
АНКЕТА: Колко ще продължи спада на цениТЕ на имотиТЕ?
03-06-2012 - 21:31:12
avatar
Анкета
АНКЕТА: Колко ще продължи спада в цениТЕ на имотиТЕ?
Анкетата е приключила. Гласуването е прекратено.
%гласа% гласа.
В България вечно 4
 
13%
Поне още 10 години 4
 
13%
Поне още 5 години 8
 
26%
4 години 2
 
6%
3 години 4
 
13%
2 години 0
 
0%
1 година 0
 
0%
Спад вече няма 1
 
3%
Спада свърши миналата година 0
 
0%
Спад ще има само за некачествени имоти с лоша локация и недобра инфрастуктура 2
 
6%
Спад ще има само на панелките, последните и първите етажи както и за преходните жилища 0
 
0%
Друг отговор - моля споделете го 3
 
10%
Приблизително някой от отговори от 1 до 7 1
 
3%
Приблизително някой от отговори от 8 до 11 2
 
6%



Моля нека гласуването започне днес 03.06.2012г. който му стиска да си сложи името под отговора *book* Гласуването приключва след 90 дни.

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2012-06-03 21:44 от Продавач.
Re: Колко ще продължи спада на цениТЕ на имотиТЕ?
03-06-2012 - 21:34:59
avatar
Гласувах с друг отговор, защото смятам, че спада не е за определени имоти или тип имоти, а единствено функция на цялостното състояние на икономиката.
Re: АНКЕТА: Колко ще продължи спада на цениТЕ на имотиТЕ?
03-06-2012 - 22:19:04
Аз гласувах за до 3 години, при рестартиране на икономиката след около година и половина.

Наблюдавани от мен, да си призная - по навик, типове имоти в дадена локация, последните два месеца се плъзнаха достатъчно като офертни цени, а от разговори с брокери, опериращи в тези райони (Чайка и Морската във Варна) - дори на тях не се продават.

Тъй като обичам да работя с цифри прилагам следната графика за средна цена на 3стаен във Варна, Чайка.



Както ясно се вижда в момента - средната офертна цена за този сегмент е точно като тази за края на 2006 година. Същото е положението и за още няколко по-големи зони. Сахиб, и за Гръцката махала smiling smiley

Не виждам причина графиката да не продължи своят спад до равновесна точка от преди около 7-8 години, както се случи в САЩ и други страни, в които имаше балон, след което да хване ръст с темпа на инфлация.

Мнението ми е само за 5те най-големи града в България, за останалите - не им завиждам на инвестиралите...
1.9
Re: АНКЕТА: Колко ще продължи спада на цениТЕ на имотиТЕ?
03-06-2012 - 22:22:57
Отговорът ми е - не ми пука, ама такъв отговор няма...
Re: АНКЕТА: Колко ще продължи спада на цениТЕ на имотиТЕ?
04-06-2012 - 10:28:18
avatar
Quote
Атанас Янев
Аз гласувах за до 3 години, при рестартиране на икономиката след около година и половина.

Наблюдавани от мен, да си призная - по навик, типове имоти в дадена локация, последните два месеца се плъзнаха достатъчно като офертни цени, а от разговори с брокери, опериращи в тези райони (Чайка и Морската във Варна) - дори на тях не се продават.

Тъй като обичам да работя с цифри прилагам следната графика за средна цена на 3стаен във Варна, Чайка.



Както ясно се вижда в момента - средната офертна цена за този сегмент е точно като тази за края на 2006 година. Същото е положението и за още няколко по-големи зони. Сахиб, и за Гръцката махала smiling smiley

Не виждам причина графиката да не продължи своят спад до равновесна точка от преди около 7-8 години, както се случи в САЩ и други страни, в които имаше балон, след което да хване ръст с темпа на инфлация.

Мнението ми е само за 5те най-големи града в България, за останалите - не им завиждам на инвестиралите...
Е, според теб Наско това ли е равновесната точка, щото според някои е 2002-ра ? Само, че те не отчитат натрупаната инфлация.
Re: АНКЕТА: Колко ще продължи спада на цениТЕ на имотиТЕ?
04-06-2012 - 10:53:02
Quote
панелообитателя САХИБ
Е, според теб Наско това ли е равновесната точка, щото според някои е 2002-ра ? Само, че те не отчитат натрупаната инфлация.

Сахиб, според мен тренда ще се обърне при достигане на нива от около 2004-2005, което ще е една моментна цена с приблизително -20/25% от сегашните нива.

Натрупаната инфлация за периода не би трябвало да се отчита сега, а при следващият период, когато ще се търси справедлива цена, но само при рестартиране на икономиката. Колко ще отнеме да се достигне коригирана цена на нива от 2004 с отчитане на инфлацията не мога да прогнозирам - факторите са прекалено много, според мен не повече от 10 години.

Според мен цените се качиха така драстично не поради ръст в населението и задоволяване на жилищна нужда, а поради:
- Еуфорията покрай влизането в ЕС - заплатите за 10 години щели да догонят тези в Германия, еврофондовете щели да наводнят икономиката ни с пари без пари;
- Сигурността в доходите на хора от отделни държави - Англичани, Руснаци
- Моментни пикове в икономиката, като над 90% от хората взеха не като моментни, а като сто процентов тренд, който не може да се обърне, тъй като сме в ЕС и всички са ни длъжни.
- Лесни кредити (за физически лица, за юридически лица, изключвам ипотечните кредити!), които дадоха едно огромно, непокрито, самочувствие на част от хората.

В момента нито една от горните точки не е валидна.
Пазара на НИ остава да разчита само на силите на Българската икономика, която др. Иванов описва като "марш да работите" и е напълно прав, защото почти никой реално не работи и фалшивите статистики и празни приказки на Бойко само допълнително утежняват състоянието.

Горното мнение е само за определен висок сегмент - за ниския не коментирам, там според мен е обречено на дълъг, бавен и мъчителен спад поне 5 години, ако въобще 80% от обектите имат някакъв шанс за реализация на пазара при каквато и да било цена. Просто хората с ниски доходи са с намаляващи доходи, а те са таргета за тези обекти. Равновесието на доход от 600 лева и цена на квадрат, годен за обитаване, от два пъти по толкова, е въпрос на магия.

Успешна седмица на всички! smiling smiley
Re: АНКЕТА: Колко ще продължи спада на цениТЕ на имотиТЕ?
04-06-2012 - 10:53:36
гласувах 5 години. до нивата от 2002 със натрупаната инфлация което прави около 520еуро за тухла в добър квартал



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2012-06-04 10:56 от nradev.
Re: АНКЕТА: Колко ще продължи спада на цениТЕ на имотиТЕ?
04-06-2012 - 11:26:11
Цените ще падат докато се вместят в световните критерии.Три годишни дохода на едно домакинство и 120 наема.Кога ще стане това зависи от много фактори.Икономика данъци доходи земетресения народопсихология цигани.За София цени над 500 евро кв.м са безумие.Не мога да разбера колко тъп трябва да е един човек за да не види че в България няма пазар на НИ.В България има една стройна верига тарикати архитекти инвеститори строители банкери нотариуси и брокери които си мислят че продажбата на НИ е нещо като лов на балъци и нещастници които изпълняват щенията на тарикатите.И всичките тея просташки хитреци чакат парите си от тоя който искат да прецакат.Как да стане това бе сладури.Комунизма свърши.Апартаментите не ги раздава партията и партийния секретар.Докогато не осъзнаете че трябва да целувате ръката която ви храни ще гладувате.Човека с парите наречен купувач храни цялата верига тарикати.Вие живеете и се храните от него.Той без вас може вие без него не.НАБИЙТЕ СИ ГО В ТЪПИТЕ КРАТУНИ ЩОТО ОЩЕ МНОГО ДЪЛГИ ГОДИНИ ЩЕ ГЛАДУВАТЕ И МИЗЕРУВАТЕ.ОСЪЗНАЙТЕ ЧЕ КЛИЕНТА Е БОГ.ОСЪЗНАЙТЕ ЧЕ ВИЕ СЪЩЕСТВУВАТЕ БЛАГОДАРЕНИЕ НА КЛИЕНТА А НЕ ОБРАТНОТО.СПРЕТЕ ДА СЕ ДЪРЖИТЕ КАТО ПОЛКОВНИЦИ И НАЧАЛНИЦИ А СЕ НАУЧЕТЕ ДА ЦЕЛУВАТЕ РЪКА С ДОСТОЙНСТВО.НИКОГА НЕ СЕ ОПИТАВАЙТЕ ДА ПРЕЦАКВАТЕ И ХАПЕТЕ РЪКАТА КОЯТО ВИ ХРАНИ ЩОТО ЩЕ ЯДЕТЕ ГОЛЯМ.....Имот не може да се яде.Време е за отрезвяване
Re: АНКЕТА: Колко ще продължи спада на цениТЕ на имотиТЕ?
04-06-2012 - 11:35:09
aircraftcarrier, напълно съм несъгласен с теб.
Клиента не е Бог и никой нищо не му дължи. Ако не е доволен и има претенции за нещо - света е голям и спасение дебне от всякъде.

Предния месец, защото ми писна тотално да се занимавам с малоумни клиенти, прекратих една от дейностите си. Сахиб знае коя.

Въпреки дохода - има по важни неща от парите. Едно от тях е разни клиенти да не ти се качват на главата, да не ти се правят на шефове и да си им личната курва за развлечение. Има далеч по-разумни неща, които могат да се правят, от това да се целува ръка на клиент за стотинки.

Всичко, описано горе, е краен вариант на недобросъвестен клиент. Като се съберат 20 такива в рамките на няколко месеца положението става нетърпимо и прекратяването на този цирк е най-доброто и разумно решение.

За съжаление, без да обиждам, но 15 от тези 20 бяха пряко свързани с имотния бранш...
Re: АНКЕТА: Колко ще продължи спада на цениТЕ на имотиТЕ?
04-06-2012 - 11:35:29
Много интересно. От месец-два правя огледи и при 20-25% надолу, цената ми се вижда приемлива. Не за масовия българин, но поне за мен - да. Виждам, че останалите съфорумци достигат до същите нива използвайки различни евристични и математически модели. На кратко ясно е какви са нивата, които гоним не е ясно кога ще се достигнат. Факторът типи-но-упорити покава, че ако няма сътресения, тези нива, ще бъдат достигнати до 2-3 години. Дай-боже са не съм прав и продавачите да се осъзнаят по-рано.

Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход