Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Справедлива цена

Публикувано от rstefan 
Справедлива цена
15-03-2012 - 13:10:55
Моля за вашите мнения! Как мислите къде е справедливата цена на НИ?

Нека да вземем апартаментите в София за да не говорим толкова общо.

Стига ми ако напишете +10% или -30 %, но може и някакво обяснение. Не моля за прогноза защото пазарната цена може да е различна, а само за феър прайс, колкото и безсмислено да е това. Само с цел да проверим настройките си.

Аз например не смятам, че цените в София са нечестно високи и никак не мисля, че са луди. Може би са малко скъпички но ми се вижда да е с -10 % до -20 % от сегашните нива. Тово обаче не е за съжаление прогнозата ми, аз може да се каже че в прогнозата си включвам нещо което не бих искал да се слючва.

Както и да е – аз кавзам -10 % до -20 %.
Re: Справедлива цена
15-03-2012 - 14:55:29
Справедлива цена...пишеш. Нека да са сегашните цени,но в ЛЕВА не в евро.../ -50 %/.
Re: Справедлива цена
15-03-2012 - 15:04:41
За софийските гета 250-300евро а за централните 500-550евро.На тези цени пазара ще тръгне.Когато се осъзнае това тогава.Масовия тип коптори е за масовия българин и няма как цените да се разминават с доходите.Да не говорим че с кредит се оскъпява още повече.На жилището винаги трябва да се гледа като на инвестиция защото не се знае кога ще дойде момента да продаваш принуден от живота.Луксозни имоти винаги ще има но те са за богатите и може да са на всякакви цени.Според мен по добре е на квартира за момента.
Re: Справедлива цена
15-03-2012 - 15:06:28
Моето лично виждане по въпроса е следното: Вземам за ориентир новото строителство понеже себестойността е горе-долу ясна в зависимост от цената на земята в дадена локация, качеството на материалите и качеството на изпълнение. И така:

Нека приемем, че себестойността на м2 ново строителство е 250 евро (по сегашни цени за труд и материали и закупуване на земята) то аз калкулирам + 10-15% печалба за инвеститора и това е крайната цена която бих заплатил за м2 ново строителство. (като както и по света плащам само за чиста жилищна площ)

Оттук нататък старото строителство го сравнявам с цената на ново строителство в района, сравнявам плюсовете и недостатъците и така формирам цената която бих платил за старо строителство. (панелите никога не са ме интересували, те са извън всякакъв обсег на интерес за мене лично)

Друг начин по който пресмятам цена е следният: Ако ще купувам даден апартамент в определена сграда, то се интересувам колко наем плаща някой в момента на м2. (пример: наема излиза 3евро/м2) аз ако купя 100м2 то 100х3= 300евро би бил наема.

Аз лично съм склонен да платя между 150 и 170 наема като цена за покупка. Т.е. ако наема който ншкой би платил (в момента) е 300 евро/месец то умножавам по 170 наема и получавам 51000 евро. (Това е максималната цена която бих платил и нито стотинка повече)



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2012-03-15 15:30 от 149лв./м2.
Re: Справедлива цена
15-03-2012 - 15:27:47
Справедливата цена са я сметнали много преди нас - 3-5 годишният брутен доход за домакинство. Значи за София при средна заплата 1000 лева дохода за 5 години би бил 120000 лева /60к Евро/. Ей това трябва да е средната цена на 100 м2 /истинска, не надута квадратура, с вкарани стълбищата и гаражите в нея/ апартамент в София. В момента балонът все още спада и затова цената е 75-85к Евро. За панелките и 50+ годишните неремонтирани апартаменти още до 30% надолу от тези 60к Евро.
Re: Справедлива цена
15-03-2012 - 15:28:02
avatar
Quote
rstefan
Моля за вашите мнения! Как мислите къде е справедливата цена на НИ? ...

Можеш да се ориентираш по наемите. В нормалните държави един имот разглеждан като инвестиция би следвало да се плати за 10 години.
Това са 120 наема. Обаче, това при положение, че няма презастрояване, предлагане надвишаващо в пъти платежоспособното търсене и 25 % лоши кредити с ипотеки чакащи ЧСИ. При това положение си мисля, че и 100 наема са оптимистичен вариант за продавачи, които наистина искат да продават.

Има три вида загуби: малки, големи, и загуба на всичко. Който го проумee - печели !
Re: Справедлива цена
15-03-2012 - 15:53:44
avatar
Quote
149лв./м2
Оттук нататък старото строителство го сравнявам с цената на ново строителство в района, сравнявам плюсовете и недостатъците и така формирам цената която бих платил за старо строителство. (панелите никога не са ме интересували, те са извън всякакъв обсег на интерес за мене лично)

Оттук нататък цената на най-новото строителство ще е по-висока.
Строителите смъкват %-та обещетение на макс, но винаги има граница.
Re: Справедлива цена
15-03-2012 - 15:56:13
Само за протокола, ппнятие "спрведлива цена" в света на пазарната икономика няма.
В света на видиотените от соца лузъри това несъществуващо нещо, обаче, е достойно представено.....
Re: Справедлива цена
15-03-2012 - 16:03:04
avatar
Quote
u2_hombre
Справедлива цена...пишеш. Нека да са сегашните цени,но в ЛЕВА не в евро.../ -50 %/.

Тц! *stop*
Високо е- тук пишещите наематели, застъпват тезата, че жилища трябва да има за всички.
Значи, справедливо е да се подарява- никакво купуване.
Аз казвам надолу- още 100% от днешните цени + почерпка+ мебелите.:]
Re: Справедлива цена
15-03-2012 - 16:03:40
avatar
Quote
ivorad
Само за протокола, ппнятие "спрведлива цена" в света на пазарната икономика няма.
В света на видиотените от соца лузъри това несъществуващо нещо, обаче, е достойно представено.....

Справедлива цена=пазарна цена=продажна цена=борсова цена

Справедлива стойност - сумата, за която даден актив може да бъде разменен или даден пасив - уреден, между информирани и желаещи страни в пряка сделка помежду им.

Точно в пазарната икономика има такова понятие.

Има три вида загуби: малки, големи, и загуба на всичко. Който го проумee - печели !
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход