Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Под наем е по-изгодно от кредит при определени условия

Публикувано от javcho 
Под наем е по-изгодно от кредит при определени условия
17-02-2012 - 13:56:54
Панелообитателите, инвестирали в мизерни пенелки с кредит, ме накараха, да си загубя малко време, за да покажа, поне МАТЕМАТИЧЕСКИ, как изглеждат двата варианта, под наем и покупка с кредит, при сегашните условия.


Първо чистата математика:
Тристаен миризлив панел в гетото Люлин е 70 000 лева
Приемаме, че сме изтеглили кредит на 100%
За 25 години(300 месеца) при 70 000 лева кредит и 10% лихва, месечната вноска е 636 лева
Кръгло 600 лева
Подобен кимизарник може да се вземе под наем за 300 лева на месец
Тоест ако сме под наем ще имаме 300 лева на месец СВОБОДНИ
Слагаме всеки месец тези 300 лева в депозит с годишна лихва от 5%
След 25 години ще имаме 180 000 лева

Излиза, че ако горните стойности останат КОНСТАНТНИ:
при 1вия вариант след 25 години имаме апартамент на определена стойност
при 2рия имаме 180 000лева и нямаме апартамент

Надолу математиката не помага:
Всеки сам трябва да прецени, каква е вероятността след 25 години миризливата панелка да струва 180 000лева или повече

Рискове има и при двата варианта, като има и доста по-добри варианти от депозит, за хора желаещи да поемат малко по-висок риск.

Основните рискове при кредита са:
вдигане не лихвата
намаление, по някаква причина, на заплатата
оставане безработен за повече от половин година

Основните рискове при депозита:
падане на лихвата
вдигане на наема при запазване на заплатата
голямо покачване на цените на имотите



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2012-02-17 14:11 от javcho.
Re: Под наем е по-изгодно от кредит при определени условия
17-02-2012 - 14:17:17
Eто най-изгодните оферти в Люлин, като за бедни панелообитатели

Примери за наем:
[www.imoti.net]
[www.imoti.net]

Примери за покупка:
[www.imoti.net]
[www.imoti.net]
Re: Под наем е по-изгодно от кредит при определени условия
17-02-2012 - 15:31:05
Едно допълнение:

При 3% средна годишна инфлация покупателната способност на 70 000 сегашни лева след 25 години ще е равна на 146 564 тогавашни лв
При 4% средна годишна инфлация покупателната способност на 70 000 сегашни лева след 25 години ще е равна на 186 608 тогавашни лв

За общите разходите за притежание за 25 години не мога да взема позиция.
Re: Под наем е по-изгодно от кредит при определени условия
17-02-2012 - 15:41:27
Още едно допълнение: Редно е при изчисляването на бъдещите парични потоци да бъде отчетен и факта, че доходите би следвало да се вдигат с процента на инфлацията, както и наема. Ако предположим, че двете се елиминират взаимно, то горните сметки са валидни.
Ако доходите растат с процента на инфлацията, а наемите не, то варианта за наем е още по изгоден.
Ако доходите растат по-бавно от процента на инфлацията, а наемите с процента на инфлацията, то варианта за наем е по неизгоден.
Re: Под наем е по-изгодно от кредит при определени условия
17-02-2012 - 17:56:35
D
Да не говорим след 25г панелката в какво състояние ще е.И дали няма да се е разпаднала.А и какви ли хора ще живеят там?
Re: Под наем е по-изгодно от кредит при определени условия
17-02-2012 - 18:32:20
javcho не си сметнал данък+такса смет, мебели и домакински уреди (ако е обзаведен), текущи ремонти и други. В единия случай наемателя не ги заплаща (по точно плаща, но не директно), а ако е собственик трябва да ги плаща на 100%.

Да не се говори за мобилността на дадения човек.

P.S. аз въпреки това съм на мнение, че при добра цена и собственото жилище си е добро нещо, но не на всяка цена.
Re: Под наем е по-изгодно от кредит при определени условия
17-02-2012 - 20:02:11
Това е пределно ясно. Да не забравяме и мобилността, преди година живеех в Люлин, а работата ми беше в Дружба, само бензина ми идваше към 300 лева, да не говорим за висенето по задръствания и т.н. Сложи и тия 300 лева към кредита и картинката става съвсем друга.
Re: Под наем е по-изгодно от кредит при определени условия
17-02-2012 - 21:02:49
avatar
Quote
DeBeers
Това е пределно ясно. Да не забравяме и мобилността, преди година живеех в Люлин, а работата ми беше в Дружба, само бензина ми идваше към 300 лева, да не говорим за висенето по задръствания и т.н. Сложи и тия 300 лева към кредита и картинката става съвсем друга.

*yes*
Това перо е много важно - загуба на пари и време
Re: Под наем е по-изгодно от кредит при определени условия
17-02-2012 - 22:06:28
Quote
DeBeers
Това е пределно ясно. Да не забравяме и мобилността, преди година живеех в Люлин, а работата ми беше в Дружба, само бензина ми идваше към 300 лева, да не говорим за висенето по задръствания и т.н. Сложи и тия 300 лева към кредита и картинката става съвсем друга.

Ще се радвам, ако вече си си намерил работа в Люлин.
Re: Под наем е по-изгодно от кредит при определени условия
17-02-2012 - 22:51:20
една математическа задача да ви дам. В момента живея под наем в Борово . нова тухла 78кв.м за 400лв. ако го купа с кредит да речем 100% за по нагледно за 15 години на 8% лихва и да струава 100 000 лв. вноска 1000 на месец. аз обаче спестявам за пенсия тия 600 лева и и след 15 години получавам пенсия. тогава ще съм на 60 години .млад пенсионер.с калкутлатора изчислих пенсия за срок от 20 години по 901,36лв. не е зле за млад пенсионер.и това при годишна доходност само 5.81%. това е консервативен вариант да не говорим че малко по-рисково ако инвестирам мога 10-12% годишна доходност да докарам.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2012-02-18 00:25 от nradev.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход