Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Има ли законен начин?

Публикувано от големо жувотно 
Има ли законен начин?
25-01-2012 - 16:47:43
avatar
Питам се защо само банките могат да дават пари назаем срещу ипотекиране на жилище? Няма ли законен начин и физически лица да могат законнно да правят това? Защо трябва банките да правят маржове от по 3-4%? Защо банките да прибират 9-10% лихви, а физическите лица да се примиряват лихвите по банковите депозити? Аз например ако намеря платежоспособен кандидат-ипотекар, също бих му дал 100К срещу християнска лихва от 10% за 30 години. (даже ще си го коткам и отглеждам) Така хем ипотекаря доволе хем аз.
Re: Има ли законен начин?
25-01-2012 - 17:02:51
avatar
Ето каква конструкция като идея имам предвид:

Примерно кандидат-ипотекар си харесва жилище на което пазарната цена за момента е 120К. Ипотечкото, вади собствен капитал 20К, дава ми ги и аз купувам жилището на мое име. За периода на договореният заем нека е 20 години примерно ипотекарят ще ми плаща лихва само върху 100К, ако той се откаже и спре да плаща, то няма да се стига до дела защото жилището е на мое име и аз си нося риска от обезценка.
Нека в случая ипотекаря си плаща редовно и след 20 години си поиска то аз ще бъда задължен да му го прехвърля срещу погасяване на главницата. Идеално! Не виждам какво би било проблем?
Re: Има ли законен начин?
25-01-2012 - 17:08:20
avatar
Някои строители практикуват тази схема на работа.
Периода за пълно изплащане е до 8 години.
Re: Има ли законен начин?
25-01-2012 - 17:14:37
avatar
А случайно да знаеш какви лихви начисляват? И дали подобна схема би била незаконна между физически лица?
Re: Има ли законен начин?
25-01-2012 - 17:31:58
avatar
Няма начин - има закони регламентиращи дейността на финансовите институции, в които е посочено как се обезпечава кредит с ипотека в/у недвижима собственост.
Има варианти да дадеш пари на някой, но няма вариант да му вземеш къщата като залог за това - няма да издържи в съда, а после,,, ни пари, ни обезпечението им фиктивно smiling smiley))

Апропо, лихвата не е нищо друго освен измерител за риска на възвращаемост на парите. В страни с работеща икономика лихвата е ниска, в страни с липсваща икономика ( в превод - няма кой, с какво да изработи пари ) - лихвата е висока. smiling smiley))

- Как е, как е, продават ли се имотите?
- ... миииии продават се ..., ама не се купуват нещо?!!
Re: Има ли законен начин?
25-01-2012 - 17:36:26
avatar
Опааа, май ми просветна идея как да стане:

Ами ще направиме като договор за наем за 20 години, като 20-те К ще са гаранция, че "наемателят" ще плаща в продължение на 20 години, а "наема" ще е равен на уговорената лихва, само ще има отделна клауза която да задължава "наемодателя" да след изтияането на периода да продаде имота на "наемодателя" срещу сумата, която в примера е 100К т.е главницата.

Сега остава само въпросът как човек да срещне точният кандидат "наемател"?
Re: Има ли законен начин?
25-01-2012 - 17:47:22
avatar
Quote
големо жувотно
Опааа, май ми просветна идея как да стане:

Ами ще направиме като договор за наем за 20 години, като 20-те К ще са гаранция, че "наемателят" ще плаща в продължение на 20 години, а "наема" ще е равен на уговорената лихва, само ще има отделна клауза която да задължава "наемодателя" да след изтияането на периода да продаде имота на "наемодателя" срещу сумата, която в примера е 100К т.е главницата.

Сега остава само въпросът как човек да срещне точният кандидат "наемател"?

Лизинг е отговора. И работи отдавна.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Подбрани статии за собственици на имоти.За купувачи и продавачи си има други места.
[www.sobstvenik.com]
Re: Има ли законен начин?
25-01-2012 - 17:54:38
avatar
Оунъре, май не си разбрал въпроса. За физически лица става въпрос, а НЕ за фирми. Аз не съм чувал за лизингови договори м/у физически лица.

Може би трябва да се оформи нещо като "договор за наем със задължение за покупко-продажба" където условията за срока, стойността и другите клаузи да бъдат оформени като между физически лица.
Re: Има ли законен начин?
25-01-2012 - 18:29:01
Заемането(в случая на пари или вещ) между частни лица не е забранено.Забраната за извършване на банкова дейност е различна от тази материя.
Re: Има ли законен начин?
25-01-2012 - 19:21:52
срока на договор за наем е маскимално 10 години.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход