Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

ВЛОГАРИ - ВЕЛИКАНИ С ГЛИНЕНИ КРАКА*angel*

Публикувано от sid 40 
Re: ВЛОГАРИ - ВЕЛИКАНИ С ГЛИНЕНИ КРАКА*angel*
02-07-2011 - 00:13:58
[yankov.com]

Стоян Ставру
Образование:
Доктор по право от 2010 г.; Магистър по Право от СУ „Св. Климент Охридски" от 2002 г. Сертифициран медиатор.

Професионален опит:
- март - юли 2003 г. - юрисконсулт в БНТ;
- 2003 - 2006 г. - юрисконсулт и старши юрисконсулт в Мобилтел ЕАД;
- Член на екипа на "Янков и Ко" от януари 2006 г.
...
Re: ВЛОГАРИ - ВЕЛИКАНИ С ГЛИНЕНИ КРАКА*angel*
02-07-2011 - 00:19:37
avatar
Quote
Panther1
[yankov.com]

Стоян Ставру
Образование:
Доктор по право от 2010 г.; Магистър по Право от СУ „Св. Климент Охридски" от 2002 г. Сертифициран медиатор.

Професионален опит:
- март - юли 2003 г. - юрисконсулт в БНТ;
- 2003 - 2006 г. - юрисконсулт и старши юрисконсулт в Мобилтел ЕАД;
- Член на екипа на "Янков и Ко" от януари 2006 г.
...

Така кажи бе приятелю*ok* Всички знаят, че Стоянчо е човек на Краси Черничкия. Вече всичко е ясно.*yes*

Cras, cras et semper cras et sic dilabitur aetas
Re: ВЛОГАРИ - ВЕЛИКАНИ С ГЛИНЕНИ КРАКА*angel*
03-07-2011 - 11:56:32
Здравейте,

Виждам, че темата относно начина за подновяване на ипотеката след изтичането на 10-годишния срок по чл. 172, ал. 1, изр. 1 ЗЗД ви е заинтригувала *book*

До скоро не бях разсъждавал върху нея, тъй като ми се струваше, че няма спор winking smiley Оказа се обаче, че включително съдии по вписванията тълкуват по различен начин разпоредбите на чл. 172 ЗЗД (Закон за задълженията и договорите) във връзка с чл. 22 ПП (Правилник по вписванията).

Според последната разпоредба заличаването на ипотека след изтичането на 10-годишния срок става по искане на заинтересуваното лице (обикновено - собственика на ипотекирания имот), а не служебно. Т. е. съществува период от време: между изтичането на 10-годишния срок по чл. 172 ЗЗД и заличаването по искане на заинтересувано лице по чл. 22 ПП, през който ипотеката не е противопоставима на евентуален приобретател на имота (например купувач от длъжника), но вписването й може да бъде подновено и ипотеката да стане противопоставима след датата на подновяването. Спорът е дали през този период ипотеката съществува и дали след изтичането му е необходимо тя да се учреди и да се впише наново.
Както забелязах от цитатите вече сте се запознали с моята аргументация smiling smiley

Разбира се, това е моето мнение, основано на анализ на посочените разпоредби на закона.
Не бих могъл да претендирам за становище като последна инстанция *angel*,
тъй като подобни правомощия притежават единствено съдилищата в РБ...


Panther1 - Благодаря ви за това, че сте препратили към моя публикация, посветена на въпроса. Надявам се с написаното да съм Ви помогнал в разкодирането на понякога доста сложните правни регулации и дискусии.

sid 40 - разбирам, че въпросът Ви вълнува лично. Имайте предвид, че банката може да си поднови ипотеката и преди изтичането на 10-годишния срок, в който случай няма спор, че ипотеката се запазва. Това би следвало да е и типичният случай на подновяване, тъй като банките обикновено зорко следят своите длъжници *black eye*. Това, което може да направите в случай, че банката (ипотекарният кредитор) заспи *tired* и не си поднови ипотеката преди изтичането на 10-годишния срок по чл. 172 ЗЗД, е да прехвърлите ипотекирания имот в полза на трето лице - именно в посочения промеждутък от време: след изтичането на срока и преди подновяването на вписването winking smiley В този случай ипотеката няма да може да бъде противопоставена на купувач (третото лице), но може да възникнат претенции по чл. 135 ЗЗД (но това е една друга тема winking smiley).

Надявам се, че съм Ви бил полезен!

Поздрави!

Стоян Ставру
д-р по гражданско и семейно право

Блог: [challengingthelaw.com]
Най-четена тема:
"Промените в търговската несъстоятелност (ДВ бр. 101, 2010 г.)"

Dimidium facti qui coepit habet: sapere aude!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-07-03 11:58 от Стоян Ставру.
Re: ВЛОГАРИ - ВЕЛИКАНИ С ГЛИНЕНИ КРАКА*angel*
03-07-2011 - 23:51:12
Quote
камелия
Quote
hunterA

Ами ще го продадат на безценица (или чрез ЧСИ), като не са мислили за финансовите си възможности преди да се хванат на хорото. А дали някой се радва или не, това е просто реалността в момента, много губят домовете си. Скоро четох статия над 2000 активни имота за продажби имало при ЧСИ, колко се продават заради трудно погасяване на вноските по кредита преди да са стигнали до там, не знам и не мога да дам бройка, ама с тях си става доста висок брой предлагани по един или др. начин имоти от закъсали заради кредити хора.

Интересно, защо толкова ви харесва да твърдите, че много хора губят имотите си?
Имаш ли представа, колко са купените имоти до 2008г.?
Колко от тях са с ипотеки?
И накрая- да видиш, тези 20% лоши и преструктурирани кредити, какъв процент са от всичките сделки?
Сигурно ти прави впечатление, че периодично задавам въпроса, но всички се разсейвате, щото не ви изнася да направите изчислението.
Къде- къде по- вълнуващо за вас е, да се изявявате като пророци и да развявате апокалиптични картини.
Ами да интересно е колко са тези купили с кредит имоти. Ако се сложи да са 30% от всички и от тях 20% са лошите излиза, че 6% от закупените имоти са обезпечение на лоши кредити. Обаче тези 20% лоши кредити са моментни, примерно 10 или 15-те или колкото са били през 2009 година лоши кредити отдавна са отписани от лошите кредити и тези имоти са разпродадени, скоро и 20-те процента и те ще са отписани и те ще са продадени, на тяхно място ще има нови имоти в този процент лоши кредити. Така привидно процента лоши кредити е подобен но имотите са нови и нови, като са около а може би минават 10% от всички имоти закупени през 2005-2008 (върха на балона), въпреки че по-горе се каза, че са 6% (но това е моментно изражение), но добавени лошите кредити 2009, 2010 и 2011 се стига до горния доста по-висок процент. Това са и имоти разпродадени по трудния начин чрез търгове, но в бройката не се включват и имотите продадени от кредито-получателите преди да дойде изпълнителното производство и идването на ЧСИ и запорирането на имота. С тях може да е и доста по интересен процента, но тук само може да се гадае колко е, но си мисля че не е никак малък.
Личното ми мнение е, че не е трудно да си представим, че общо разпродадените имоти поради неспособност да се обслужват кредитите са минали 15% от продадените имоти през споменатия имот (търг + разпродадени заради трудност имоти). Разбира се не е приятно за тези хора, че са изгубили собствеността си, но това е когато не са си направили добре сметките.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход