Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Злобните джуджета: "Искаме разтеж! Ъп, Ъп, Ъп! Искаме разтеж!

Публикувано от paio 
Re: Злобните джуджета: "Искаме разтеж! Ъп, Ъп, Ъп! Искаме разтеж!
06-03-2012 - 17:22:57
Quote
имотен
Та то няма нито една сделка сключена последните 6 месеца, без да е свалена цената от 5% нагоре, стигайки до 40% в отделни случаи!
------------------
За пореден път - откъде знаеш това , а отворко ? А кой си не ме интересува. Че обичаш да се правиш на мъж разбрахме, типично за провинциален комплексар.
Навлизаме в ексепшън, ма мноу болезнено, с мноу нерви, дезориентация граничеща с отчаяние...........липсата на аргументи се "компенсира" с обиди, ма тва е нормално според психолозите, но не променя нещата.
Re: Злобните джуджета: "Искаме разтеж! Ъп, Ъп, Ъп! Искаме разтеж!
06-03-2012 - 17:24:31
Хайде де отворко, кажи откъде знаеш на какви цени стават сделки, моля те ?
Re: Злобните джуджета: "Искаме разтеж! Ъп, Ъп, Ъп! Искаме разтеж!
06-03-2012 - 17:34:58
*black eye*



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2012-03-06 18:19 от darkside.
Re: Злобните джуджета: "Искаме разтеж! Ъп, Ъп, Ъп! Искаме разтеж!
06-03-2012 - 17:41:07
Quote
Атанас Янев
Имотен, с удоволствие ще прочета прогноза от нелаици.

Но, за жалост, такива до момента не съм видял.
Освен няколко обиди или нелогични неща.

От време на време Др. Иванов казва по нещо, но то е рядко пряко свързано с бъдещата цена на имотите и не е оформено като прогноза.

Че имоти, на които аз им казвам имоти, за без пари няма да има - няма да има.

Това и трите ми кучета го знаят.

От хора, които се пишат като експерти в бранша, последните 4 години само чета неща от рода на "Цените удариха дъното", "Дефицит в свръх луксозния сегмент", "Сега цените са най-изгодни за инвестиция в НИ". Повечето са или брокери, или кредитни агенти, или банкери. Всички, до един, пряко обвързани с проценти и печалба спрямо цената на имотите.

Без да се обиждаш - до колкото помня си брокер.
Няколко души бяха написали, че на брокерите не им е работа да анализират пазара и да правят прогнози.

Ако не купувачите, продавачите и брокерите - то кой има право да прави прогнози, които следва да се четат като достоверни?

Ще ми стане приятно да прочета прогноза или анализ до момента от теб, но коментари като "един лев нямате, какви сте вие, цял живот ще сте под наем" не се броят *beer*

А че пазара ще си върви - ще си върви.
Така както вървят автомобили за по 500 000 евро и нагоре, така както вървят и преоценени домати за по под 30 стотинки килото.

Имаме една къщичка с такъв автомобил в гаража. Колко струва тя според вас?

Всеки има право да дава прогнози и все някой ще познае, както все някой улучва и 6-те числа, но разликата от достоверната до вярната прогноза е огромна. Вярна прогноза на практика няма. Не помня кой беше, но беше казал, че му се иска до говори с еднорък икономист, за да не може да каже "от друга страна" / "on the other hand" / т.е. някой да даде точна прогноза и да не се застрахова, че няма да се сбъдне.

Другият момент е, че една силно достоверна прогноза, разпространена масово, работи срещу сбъдването си.

КОГАТО КАРТАТА И ТЕРЕНЪТ НЕ СЪВПАДАТ, ВЯРВАЙТЕ НА ТЕРЕНА.
Стара военна аксиома



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2012-03-06 17:48 от dragula.
Re: Злобните джуджета: "Искаме разтеж! Ъп, Ъп, Ъп! Искаме разтеж!
06-03-2012 - 17:43:13
Според мен 5% процента е средната отстъпка от офертната цена, а не минималната.

КОГАТО КАРТАТА И ТЕРЕНЪТ НЕ СЪВПАДАТ, ВЯРВАЙТЕ НА ТЕРЕНА.
Стара военна аксиома
Re: Злобните джуджета: "Искаме разтеж! Ъп, Ъп, Ъп! Искаме разтеж!
07-03-2012 - 13:27:39
Quote
имотен
Анализ можеш да получиш във всеки момент от мен, само си го поискай.

Очаквам го. Ще се радвам, ако прочета нещо и за периода 1997-2003, тъй като по това време съм бил непълнолетен и честно казано ми бягат конкретни цифри и събития. Само което съм чувал от други, което е несериозно *beer*
Re: Злобните джуджета: "Искаме разтеж! Ъп, Ъп, Ъп! Искаме разтеж!
07-03-2012 - 16:41:43
Quote
aircraftcarrier

Ta попитам правилно.Какъв дял от сделките се сключват на нива под офертните и каква е средната стойност на постиганите отстъпки?И ще си позволя да задам един неправилен въпрос.Цените до края на годината накъде ще вървят нагоре или надолу?

Ето ти моят отговор, понеже питаш правилно / с уговорката, че това е само мой личен опит, натрупан в компанията в която работя,нямам претенции за статистическа достоверност, обхващаща целия пазар на НИ у нас/:
1. Съотношението "имоти, продадени на обявена цена/ имоти, продадени с отстъпка" в нашата практика е приблизително 60:40. Това съотношение е доста високо / в полза на първите/ защото прилагаме принципа да обявяваме имоти само на цени, близки до котировките, фантазии на продавачи просто се отхвърлят.
2. От имотите, продадени с отстъпка, над 85% са с намаление между 3 и 5%. При ниския ценови клас / 30-60 000 Е/, процентът нараства до над 95, особено при най-евтините оферти. Отстъпки над 10% изобщо са рядкост и най-често се дължат на някаква спешна нужда на продавача, която налага незабавна реализация.
3. Как се държат играчите на този пазар?
Различно. Нормалните продавачи приемат разумните котировки и нямат особен проблем да реализират сделки. Фантазьорите са хазартен тип, голяма част от тях се опитват да направят удара на живота си, само дето леко са пропуснали времето за това....Умните купувачи също се облягат на котировките, запознати са отлично с цените в интересуващия ги район и когато им падне нещо изгодно - не се колебаят. Сред тях, разбира се, също има някакъв процент хазартни играчи - те разчитат на кеш и обикновено се стремят да свалят цената драстично. Една малка история от последния месец: работих по сделка, при която продавачът / заможен инвеститор в няколко области, в т.ч. и НИ/ искаше да продаде свое жилище в престижен софийски район, с чудесна локация, отлично качество и добри наематели. Тъй като целта бе максимално бърза реализация, предложихме му схема със 7% по-ниска цена от средната за района. Продавачът беше наясно с нещата и прие нашата стратегия. Първият кандидат лъсна някъде на втория-третия ден от публикуването на обявата. Ланци, маркови дрехи, скъпа кола, мутренско поведение........, абе като излязъл от песента за Баровеца. Огледа имота, страшно му хареса / жилището наистина е бонбон, макар и доста скъп/, изигра целия пирует "знаеш ли аз кой съм?!??", а накрая направи контрапредложение, което сваляше цената с над 60 000 Е. Втори път му обяснихме всичко, за което бяхме го вече уведомили, че жилището е уникално, че цената е със 7% под средните котировки за квартала, а имотът е в топ 10 на района, е........не, " така стоели нещата", щял да се обади след месец, тогава ще купи и по-евтино.
Обади се след около седмица. Със същата оферта+селски намеци за "бонуси", явно бе размислил. Нямаше как да приемем, вече преговаряхме с друг кандидат, казахме му и това. Той се изхили и обяви това за "брокерски трик", бил наясно и с тези работи. Пожелахме му лек ден. Обади се пак след няколко седмици, този път лично дойде с великодушно предложение - вдига офертата с 10 000, понеже бил човек. Изслушахме го внимателно, а после го уведомихме, че имотът вече е продаден.
Това е положението!
Що се отнася до тенденциите, моята прогноза за 2012 е много семпла: докато не станем свидетели на категоричен икономически растеж, процесът на плавно падане на цените ще продължи, с различно темпо в различните сегменти. Разбира се, никакви падове от 30% за месец, па макар и март, не са особено вероятни - ако годината се окаже тегава, като миналата, очаквам спад между 3 и 5% на годишна база.
Ако към третото-четвъртото тримесечие се усети някакъв ръст в икономиката, възможно е пълно уравновесяване на пазара и дори лек ръст в четвъртото тримесечие.
Толкова от мен!
Re: Злобните джуджета: "Искаме разтеж! Ъп, Ъп, Ъп! Искаме разтеж!
07-03-2012 - 17:01:00
Иворад благодаря.
Re: Злобните джуджета: "Искаме разтеж! Ъп, Ъп, Ъп! Искаме разтеж!
07-03-2012 - 17:02:01
avatar
Quote
ivorad
... изигра целия пирует "знаеш ли аз кой съм?!??", а накрая направи контрапредложение, което сваляше цената с над 60 000 Е...

Каква беше исканата от продавача цена за този имот, че тоя да я свали с 60 000 евро ?

Има три вида загуби: малки, големи, и загуба на всичко. Който го проумee - печели !
Re: Злобните джуджета: "Искаме разтеж! Ъп, Ъп, Ъп! Искаме разтеж!
07-03-2012 - 17:09:29
Quote
drakkar
Quote
ivorad
... изигра целия пирует "знаеш ли аз кой съм?!??", а накрая направи контрапредложение, което сваляше цената с над 60 000 Е...

Каква беше исканата от продавача цена за този имот, че тоя да я свали с 60 000 евро ?

Малко над 190 000. И си струва всяка стотинка!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход