Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Строежи продължават да никнат като гъби.

Публикувано от sid 40 
Re: Строежи продължават да никнат като гъби.
19-06-2011 - 21:59:33
Quote
Imotko
Е, точно в това е спорния въпрос, някои смятат, че дъното сме го ударили, затова започват да строят.

Може да са си направили сметката, че при още 30% спад, пак ще са на печалба. Ако строят качествено и не се подиграват с общи части, имотите им ще се продадат. В момента себестойността е толкова ниска, а качеството на вече построеното толкова трагично, че категорично си струва да се строи. Е да печалбата може да е 20%-30%, а не 300-400%, но пак е нещо.

Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване
Re: Строежи продължават да никнат като гъби.
19-06-2011 - 22:13:27
Да, да, точно така е, да знаеш. Всеки започва да строи, очаквайки продукцията му да поевтинее с поне 30-40%.
Аз лично очаквам цените в Редута, и без това не съм му фен, да го докарат до около 180-200 евро за квадрат. При тая себестойност от 100 евро максимум мисля, че за строителите е супер. Направо ще скачат от покривите от радост, ама от радост, не защото няма да имат пари да си купят въже.
Знам и още вицове, ще ти ги разкажа друг път.
Re: Строежи продължават да никнат като гъби.
20-06-2011 - 05:17:51
avatar
Quote
Imotko
Да, да, точно така е, да знаеш. Всеки започва да строи, очаквайки продукцията му да поевтинее с поне 30-40%.
Аз лично очаквам цените в Редута, и без това не съм му фен, да го докарат до около 180-200 евро за квадрат. При тая себестойност от 100 евро максимум мисля, че за строителите е супер. Направо ще скачат от покривите от радост, ама от радост, не защото няма да имат пари да си купят въже.
Знам и още вицове, ще ти ги разкажа друг път.


Imotko , ти си едно от хубавите неща, които можеха да се случат на този форум. Толкова си тъп, че всичко излиза наяве. Чак се чуди човек дали не го правиш нарочно. *huh*




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-06-20 05:52 от Камито.
Re: Строежи продължават да никнат като гъби.
20-06-2011 - 09:30:59
Не го правя нарочно, идва ми отвътре.
И като се обсъждат сериозни неща, не си бутай гагата. Тука става дума за големи пари, за 2-30000 евро за тристаен апартамент, къде се завираш при големите сделки.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-06-20 09:32 от Imotko.
Re: Строежи продължават да никнат като гъби.
20-06-2011 - 09:40:49
Quote
Imotko
Всеки започва да строи, очаквайки продукцията му да поевтинее с поне 30-40%.

Ooooo, това е фундаменталното икономическо условие, за да се строи въобще.
Не може да има никакво съмнение!
Re: Строежи продължават да никнат като гъби.
20-06-2011 - 09:53:12
При грийнбулномиката е така, ако ти изнася.
Re: Строежи продължават да никнат като гъби.
20-06-2011 - 10:38:47
Quote
Imotko
При грийнбулномиката е така, ако ти изнася.

Всъщност - пазарният хит са продажбите под себестойност. Когато някой предприемач разбере, че може да продаде под нея, веднага бърза да строи, за да не изпусне възможността да вложи 100, а да получи 70-80!
Игра само за големи тарикати*ok*
Re: Строежи продължават да никнат като гъби.
20-06-2011 - 11:20:01
Има логика да се започват строежи сега. Нека си представим следния случай:
Фирма А строи и продава жилища. Пазара върви нагоре, фирмата просперира, парите текат и всички са доволни. Фирмата е позитивно настроена за бъдещето си, започва да реинвестира и (къде като страничен фактор, къде не) неизбежно фиксираните разходи нарастват. Фирмата А е добре подготвена за растящ пазар, но тотално неподготвена за падащ, защото не може да намали т.нар. fixed costs (и въобще разходите си като цяло) от където и няма как да гони висока ефективност. Фирмата строи и себестойността на единица построена продукция е 100 условни единици (у.е.). Продажната цена е 300 у.е. и всички са доволни.

Но идва кризата. Продажбите намаляват, паричните потоци намаляват, структурата на разходите не е оптимизирана, защото още е от доброто старо време, когато парите са текли като река. Цените на материалите, труда и обезщетенията са по-ниски, като същевременно цената на ресурса от банките е висока. Пазара на зелено е компрометиран, никой не купува на зелено. Банките не дават кредити. Парите стават скъпи.

Фирма Б обаче няма тежкото наследство на фирма А. Фирма Б има оптимизирана, стегната структура. Гъвкава е, не е наляла печалбите си от славните времена в скъпо струващо оборудване, което сега седи и ръждясва. Фирма Б започва нов проект и строи, с идеята че ще продаде построеното, защото:
- цените на материалите са по-ниски
- цената на труда е по-ниска
- обезщетенията не са толкова безумни, както в бума
- има скътан финансов ресурс или достъп до такъв
- знае как да оптимизира производствения процес, така че той да е ефективен
- не прави безсмислени от гледна точка на бизнеса харчове (тук ги наричат "силикон и джипове"winking smiley

От това следва, че фирма Б вади на пазара продукт със себестойност с около 40% (това са мои предположения) по-ниска от А, а именно 60 у.е. Криза е, и това се вижда, затова Фирма Б предпочита да продава с по-ниска печалба, но да остане на пазара - нека печалбата е +100% - при тези условия крайната цена на Б ще е 120 у.е., което е със 60% по-ниско от цената на Фирма А от преди кризата. Освен това фирма Б се чувства защитена, защото дори и да не успее да продаде на 120 има възможност да свали цената до 100 (запазвайки печалба от 66%, а дори и по-ниско ако намали маржа на печалба), така че пак ще е в по-изгодна позиция от Фирма А, която реално ще продава на кост на 100, ако иска да е в пазара.

Всичко това е просто хипотеза. Но нека не забравяме, че строителните фирми в момента са в много конкурентна среда и това е в полза на пазара като цяло и на купувачите. Лошо е за тези от тях, които са произвели много продукция при старите пазарни условия - те ще трябва да преглътнат загубата и да реагират бързо, за да оцелеят.

Всъщност, базирайки се на горното може да се каже, че новите строежи ще повлияят на цените в посока надолу!
Re: Строежи продължават да никнат като гъби.
20-06-2011 - 11:29:57
avatar
Твоето мнение е единственото построено на някаква логика*ok*

- Как е, как е, продават ли се имотите?
- ... миииии продават се ..., ама не се купуват нещо?!!
Re: Строежи продължават да никнат като гъби.
20-06-2011 - 11:42:39
Quote
buyer
Всъщност, базирайки се на горното може да се каже, че новите строежи ще повлияят на цените в посока надолу!
Е това голяма част от пишещите тук никога няма да го разберат smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход