Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Имам нужда от ново жилище: какво, къде, кога

Публикувано от buyer 
Re: Имам нужда от ново жилище: какво, къде, кога
07-06-2011 - 18:18:29
Че от кога потребителските кредити станаха в такива размери, че да се купуват с тях апартаменти? Преди стигаха /около 10 000 евро максималния/ само за обзавеждане.
Re: Имам нужда от ново жилище: какво, къде, кога
07-06-2011 - 18:29:52
avatar
Quote
kikorak
Че от кога потребителските кредити станаха в такива размери, че да се купуват с тях апартаменти? Преди стигаха /около 10 000 евро максималния/ само за обзавеждане.

Е, това са подробности, на които " кандидат- новодомецът" не обръща внимание, надявайки се че и четящите няма много да се замислят.:]
Както и че, няма да забележат някои фрази- клишета, с които си служи една персона, пишеща под няколко ника.smoking smiley
Re: Имам нужда от ново жилище: какво, къде, кога
07-06-2011 - 18:30:37
buyer писа, че с потребителският кредит само ще допълни сумата за апартамента.

А за размера на потр. кредит, виж тук, дават до 50 000 лв.
Re: Имам нужда от ново жилище: какво, къде, кога
07-06-2011 - 18:45:08
Това с потребителския кредит ми го каза "мобилния банков консултант". Бях гледал реклами, че има такава услуга и реших да се възползвам. Звъннах в банката, определих си среща и човека дойде, обсъдихме ситуацията и ми предложи до 20 хил евро потребителски кредит (или ипотека, разбира се, но ипотеката нещо не ме грабна с тия "стойности на банковите ресурси" дето не можеш им хвана спатиите).
Разликата в месечната вноска между ипотечен (от друга банка, офертите сравнявам в moitepari.bg) и потребителски за 20 хил. евро е 6 евро/месец. Лихвата е променлива, но винаги можеш да рефинансираш, няма такса за предсрочно погасяване, няма ипотеки и т.н. административни разходи.

Мисля, че в моя случай потребитеският кредит е много по-подходящ.

Забравих: Срока на кредита е 7 год.
Re: Имам нужда от ново жилище: какво, къде, кога
07-06-2011 - 18:49:00
За тази сума трябват поръчители. Но пък може да има платежоспособни хора, които ще се съгласят да станат поръчители.
Re: Имам нужда от ново жилище: какво, къде, кога
07-06-2011 - 18:53:01
Не трябват поръчители, единствено превод на работна заплата по карта в банката и ползване ня някакъв пакет за плащане на комунални сметки, който струва 4лв/мес.

И аз се учудих, даже попитах изрично трябват ли поръчители - сумата не е малка за потребителски. Консултанта ми каза не, превода на заплата е достатъчен.
Re: Имам нужда от ново жилище: какво, къде, кога
07-06-2011 - 19:17:14
Quote
buyer
Здравейте,

От доста време чета форума от чисто практичен интерес - предстои ми покупка на жилище, а това май е единственият специализиран форум за имоти. Вече съм наясно с позициите на участниците, групите на "ъпърите" и "сривлювците" и т.н. Молбата ми е в тази тема да потърсим отговор на реални въпроси, а не разсъждения по принцип и междуличностни нападки. Ще съм благодарен ако изразяите вашите аргументирани мнения по следния казус:
Имам нужда от ново жилище. До сега съм живял само на квартира, нямам недвижима собственост, а.к.а. "безимотен" съм. Така си ми е добре, но започвам да се замислям за покупката на нещо свое (ще ми трябва) и изникват следните въпроси:

- къде да е то (става дума за София)? В момента живея в Центъра, ориентирал съм се към т.нар. "южни квартали", за предпочитене около южния парк.

- какво да е то? Притеснен съм, че панелите много бързо ще изгубят стойността си, новото ми изглежда много, ама много "low-cost", тухлата ме притеснява с това, че е стара и има нужда от сериозен ремонт.

- кога да е то? Това май е най-важният въпрос от гледна точка на споровете тук. Мога да отлагам покупката, но все пак не безкрайно.

- колко да е то? Мога ли да предположа, че ако харесам имот, листнат на 70 хил. ще се стигне до сделка на 60 хил?

Малко допълнителни данни: Не смятам да използвам ипотечен кредит (не ми харесват условията на банките) ще финансирам покупката със собствени средства + малък потребителски кредит. Не съм ходил на огледи все още. От редките ми срещи с брокери съм останал със смесени чувства към тях - мисля, че целта им е да стане сделката, като в името на тази цел са склонни да премълчат някой истини, ако те са неприятни за купувача. Честно казано малко ми е неприятно да тръгна по огледи, защото за мен е ясно, че няма да купя нито един от първите 5-10 видени апартамента, просто защото преди покупка искам да се запозная с цялото предлагане, а брокерите ще ме гледат изпитателно, обяснявайки ми колко хубав и подходящ за мен е точно този имот. Как да им кажа, че отивам само да го видя, а не да го купя.

Моля ви, нека стане дискусия, а не междуличностно заяждане. Благодаря на всички.



Здравейте buyer,

Според нас, преди да започнете каквото й да е търсене е необходимо да си отговорите САМ на повдигнатите въпроси!
От изключително значение при отговорите са обстоятелствата:
1/ Сам или с партньорката си ще живеете в жилището?
2/ Ако ще сте семеен, планирате ли в него да отглеждате децата си?
3/ ЗАДЪЛЖИТЕЛНО съгласувайте критериите за търсене на жилището с жена си. В крайна сметка, не забравяйте народната мъдрост:"В семейството жената избира, а мъжът - плаща!"
4/ След уточняване на критериите, отидете при професионален посредник по НИ и възложете с договор търсенето на мечтания имот, като не забравяте, че една от задачите на посредника е не да Ви разхожда като "простинал кон" из София, а да Ви спести време (пари) и нерви в търсене на подходящото жилище.
В тази връзка, повдигнатия в червено текст от Вашето запитване ни изненадва...От нашата практика знаем, че много рядко купувачите правят повече от 10 огледа. Ако това се случи, това означава, че нещо в заданието не е дефинирано правилно, или Вие не можете да направите необходимия компромис между това, което в момента реално съществува на пазара и своите мечти...

*Оставяме настрана безумните твърдения за "краткия живот" на панелните сгради и др. подобни, най-често афиширани от хора, които нямат нищо общо със строителния бранш, или такива, които се стремят да Ви манипулират с користни цели.
*Сградите, построени до 1995 г. ще понижат най-бързо пазарните си цени, просто защото банките ще кредитират преференциално новото строителство в което са вложили средства.
*Колкото до "южните квартали" - изобщо не са задължителни.
*Покупката се извършва в момент на необходимост, така че от тази гледна точка Вие решавате дали да купувате или не. Важно е, че ще купувате без да теглите ипотечен кредит!
*Въпроса "колко" е доста относителен. Не забравяйте, че поне 2/3 от продавачите за различните кандидат-купувачи, предлагат различни цени за сделка. Българина "умира да не се мине" и да не "изтърве" заможния купувач, комуто "да одере поне две кожи"...
*Нека да отбележим, че е от значение и безпристрастността на посредника по НИ, който би трябвало при обстоен анализ да Ви консултира за СПЦ (справедлива пазарна цена).
*Не на последно място е и начина на извършваната сделка. В тази връзка е интересно как ще подходите към шумно рекламираните от продавачите "скрити" ремонти, които уж правели жилището предпочитано.

Разбира се въпросите, които поставяте, далеч не могат да бъдат изчерпани в настоящия форум, така че... упоритост, търпение и късмет!

winking smiley



Редактиран 3 път(и).Последна редакция на 2011-06-07 19:42 от iciltd.
Re: Имам нужда от ново жилище: какво, къде, кога
07-06-2011 - 21:06:23
Quote
buyer


- къде да е то (става дума за София)? В момента живея в Центъра, ориентирал съм се към т.нар. "южни квартали", за предпочитене около южния парк.

- какво да е то? Притеснен съм, че панелите много бързо ще изгубят стойността си, новото ми изглежда много, ама много "low-cost", тухлата ме притеснява с това, че е стара и има нужда от сериозен ремонт.

- кога да е то? Това май е най-важният въпрос от гледна точка на споровете тук. Мога да отлагам покупката, но все пак не безкрайно.

- колко да е то? Мога ли да предположа, че ако харесам имот, листнат на 70 хил. ще се стигне до сделка на 60 хил?


Драги Купувачо, "какво и къде" трябва да решите лично, с оглед на предпочитанията и финансовите си възможности. Търсенето на съвети от странични хора е нелепо, все едно да питате каква жена да харесате....
Що се отнася до момента за покупка, засега, ако нямате остра нужда, може да поотложите покупката в очакване на по-ниски нива на цените. Идеалният вариант е да успеете да купите във фазата на минимума, само дето никой не може да Ви каже кога ще настъпи той.
Иначе, ако един имот е коректно оценен, отстъпката, на която можете да разчитате, не надвишава 6-7%. Ако някъде са обявили на 70 000, а се съгласят на 60 000, това най-често би означавало, че котировката на НИ е най-много 55 000.....
Това е. Успех!
Re: Имам нужда от ново жилище: какво, къде, кога
07-06-2011 - 22:57:36
@ivorad: Разбира се, че решението ще взема лично. Сравнението с жената не ми се струва удачно, все пак при имотите става дума само за пари и за текущата нужда от покрив над главата. Жилища се купуват, продават и т.н. (не че жените не са така в някои етноси smiling smiley ).

Идеята ми по-скоро беше да инициирам дискусия и да потърся вашия съвет като форма на първоначално запознаване с обстановката, както казах до сега не съм направил нито една конкретна стъпка в посока реализирането на плановете ми, с изключение на разговорите за кредита.

Благодаря на всички за изказаните мнения.
Re: Имам нужда от ново жилище: какво, къде, кога
08-06-2011 - 14:11:43
Бих ти препоръчал една нова сграда, която сега ще се строи до Южния парк откъм Иван Вазов, на ул."Бяла черква".
Почти не виждам слабости на мястото, а разбирачите от форума ще ти кажат как да се справиш с цената, че може да ти дойде малко височка.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход