Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Имам нужда от ново жилище: какво, къде, кога

Публикувано от buyer 
Re: Имам нужда от ново жилище: какво, къде, кога
07-06-2011 - 15:12:03
Това за кредита е според зависи от момента и условията на банката.По правило е по-изгоден,но тука аз лично не бих се ангажирал с общи приказки-всеки случай е индивидуален.
Re: Имам нужда от ново жилище: какво, къде, кога
07-06-2011 - 15:12:17
Благодаря на всички, отговорите са ми от полза.

@niknik:
Потребителският кредит е от банка. Реших да е потребителски, защото:
- има много добър лихвен %, почти се доближава до ипотечния.
- няма такса предсрочно погасяване, като това е обусловено със закон. Това дава възможност ако банката започне да ти прави номера винаги да рефинансираш от друга банка и да им теглиш една.
- кредита се отпуска за един ден и процедурата е много по-лека. Реално парите могат да са в сметката на следващия ден.
- купуваш кеш (нямам предвид в брой, а че плащаш на продавача без да чакаш одобрения от банка и т.н., което е предпоставка за по-ниска цена).
- при просрочие (недай си боже, но човек трябва да мисли за всичко) първото жилище попада в несеквестируемото имущество, а при ипотеката казано с една дума - гориш.
- имаш си нот. акт и можеш да правиш каквото си поискаш с имота, вкл. да го продадеш или ипотекираш, защото той няма тежести.
Re: Имам нужда от ново жилище: какво, къде, кога
07-06-2011 - 15:17:43
Ходенето по огледи е задължително според мен, а това как ще те гледат брокерите, въобще не трябва да те интересува.
Re: Имам нужда от ново жилище: какво, къде, кога
07-06-2011 - 15:30:04
Щом си намерил лихва близка до ипотечния,действай!Наистина плащането има значение,най-вече,ако намериш подходящ имот.Не знам защо мислиш,че къща около София ще ти излезе скъпо.Нали не якупуваш,за да живееш няколко години само,а за цял живот?Това последното е плод на личната ми пристрастност към къщите и може да него вземаш под внимание.
Re: Имам нужда от ново жилище: какво, къде, кога
07-06-2011 - 16:23:20
Quote
buyer
Здравейте,

От доста време чета форума от чисто практичен интерес - предстои ми покупка на жилище, а това май е единственият специализиран форум за имоти. Вече съм наясно с позициите на участниците, групите на "ъпърите" и "сривлювците" и т.н. Молбата ми е в тази тема да потърсим отговор на реални въпроси, а не разсъждения по принцип и междуличностни нападки. Ще съм благодарен ако изразяите вашите аргументирани мнения по следния казус:
Имам нужда от ново жилище. До сега съм живял само на квартира, нямам недвижима собственост, а.к.а. "безимотен" съм. Така си ми е добре, но започвам да се замислям за покупката на нещо свое (ще ми трябва) и изникват следните въпроси:

- къде да е то (става дума за София)? В момента живея в Центъра, ориентирал съм се към т.нар. "южни квартали", за предпочитене около южния парк.

Въпрос на вкус, навици и т.н. никой не може да те посъветва за това


- какво да е то? Притеснен съм, че панелите много бързо ще изгубят стойността си, новото ми изглежда много, ама много "low-cost", тухлата ме притеснява с това, че е стара и има нужда от сериозен ремонт.


Ако не чуеш пеещи камбанки като влезеш в едно жилище, а първата ти мисъл е колко още ще го бъде и от колко колосален ремонт се нуждае, стой далеч. Недай си боже някой брокер да почне да ти обяснява кое как може да се прегради и усвои - бягай!

- кога да е то? Това май е най-важният въпрос от гледна точка на споровете тук. Мога да отлагам покупката, но все пак не безкрайно.

Никой не може да ти каже. Ако нищо не се случи спадът ще продължи поне още 2,5 години. Ако фалира някоя банка, може след година.


- колко да е то? Мога ли да предположа, че ако харесам имот, листнат на 70 хил. ще се стигне до сделка на 60 хил?

70 000 евро имат ключена стандартна отстъпка от 14 000 евро или спокойно можеш да о мислиш като оферта за 56 000 от там нататък колкото си договориш. При отстъпка над 40% и ако имаш парите по-добре купи.

Малко допълнителни данни: Не смятам да използвам ипотечен кредит (не ми харесват условията на банките) ще финансирам покупката със собствени средства + малък потребителски кредит.

Изключително разумна идея

Не съм ходил на огледи все още. От редките ми срещи с брокери съм останал със смесени чувства към тях - мисля, че целта им е да стане сделката, като в името на тази цел са склонни да премълчат някой истини, ако те са неприятни за купувача. Честно казано малко ми е неприятно да тръгна по огледи, защото за мен е ясно, че няма да купя нито един от първите 5-10 видени апартамента, просто защото преди покупка искам да се запозная с цялото предлагане, а брокерите ще ме гледат изпитателно, обяснявайки ми колко хубав и подходящ за мен е точно този имот. Как да им кажа, че отивам само да го видя, а не да го купя.

Казваш така: "Добър ден, бих желал да видя следния имот", това е.

Моля ви, нека стане дискусия, а не междуличностно заяждане. Благодаря на всички.

Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване
Re: Имам нужда от ново жилище: какво, къде, кога
07-06-2011 - 16:38:23
Благодаря за куража и съветите. Имам желание и някой и друг $, остава да се намери подходящо предложение и ще скачам.
Ако някой има нещо интерсно за продаване (предполагам тук има и продавачи/брокери) да пише на лични.


За къщата: Да, купувам за цял живот, но не искам да съм роб на колата си и да прекарвам половината си живот в нея, и без това сега тази синя зона ми коства доста нерви.
При варианта с къщата в покрайнините ще стана шофьор, пък и обичам да излизам вечер с приятели, което неминуемо е свързано с пиене. Може би след 20-тина години ще се замисля и над такъв вариант.
smiling smiley
Re: Имам нужда от ново жилище: какво, къде, кога
07-06-2011 - 16:48:27
Quote

За къщата: Да, купувам за цял живот, но не искам да съм роб на колата си и да прекарвам половината си живот в нея, и без това сега тази синя зона ми коства доста нерви.
При варианта с къщата в покрайнините ще стана шофьор, пък и обичам да излизам вечер с приятели, което неминуемо е свързано с пиене. Може би след 20-тина години ще се замисля и над такъв вариант.

Тогава продължавай да живееш под наем, и когато узрееш за къща, купувай smiling smiley
Re: Имам нужда от ново жилище: какво, къде, кога
07-06-2011 - 17:22:58
Най-важното е да не бързаш. Цените няма да се качат в близката година. Тоест няма да загубиш от бавенето.

Така или иначе докато разглеждаш ще минат няколко месеца.

Най-добре изчакай до април-май 2012г. Зимата е най-тежкия сезон. До тогава ще се види дали сегашните сигнали за негативно икономическо развитие ще се засилят и реализират.
Re: Имам нужда от ново жилище: какво, къде, кога
07-06-2011 - 17:54:27
Ще ти дам и един безплатен съвет, който не си ми искал - вслушай се в думите само на хора, които поне веднъж в живота си са купували или продавали имот.
Re: Имам нужда от ново жилище: какво, къде, кога
07-06-2011 - 18:06:26
Quote
k800i
Ще ти дам и един безплатен съвет, който не си ми искал - вслушай се в думите само на хора, които поне веднъж в живота си са купували или продавали имот.
Особено от хора, който са подтиквали хора и с леки подлъгвания са карали да стават сделки и на над 1200 евро/кв.м., които в момента са наполовина.

P.S. Sorry не се сдържах за безплатния съвет *beer*, прочетох без лични нападки и се извинявам още веднъж, нищо лично.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход