Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Иде ли ново имотно дъно?

Публикувано от Р.Станоева 
Re: Иде ли ново имотно дъно?
09-06-2011 - 11:26:14
avatar
А ако ти си изучавал икономикс през 1988 г във ВИИ Карл Маркс да спирам да споря с теб.

Има три вида загуби: малки, големи, и загуба на всичко. Който го проумee - печели !
Re: Иде ли ново имотно дъно?
09-06-2011 - 11:56:41
Quote
drakkar


Добре, от какво зависи цената според теб ?


Драги, последното, което искам, е да съм даскал в курсове по ценообразуване за идиоти. Които смело допускат, че е напълно възможно една икономическа дейност да съществува, при ситуация на продажна цена по-ниска от производствената.
Вече казах - при определена конюнктура и за определено / кратко/ време може и да се продава под себестойност. След изчерпването на възможностите на субекта-производител да продава на загуба, или цените се нормализират, или следва фалит. Така че, в една пазарна икономика действа желязно правило - ако си на пазара, то това е, защото печелиш. Всички губещи отпадат и то много бързо. Т.е. - големият процент играчи на пазара продават с печалба, продаващите на загуба винаги са малцинство и да се надява човек да намаже от чуждия стопански неуспех е доста наивно, доколкото мераклиите за намазване са много, а мазилото - ограничено.
Ето защо себестойността е лимитиращ фактор и има, макар и по-инертно, влияние върху цените! Цените винаги се стремят към стойности, осигуряващи определена печалба на производителите, т.е. към ситуация, при която продажната цена надхвърля себстойността. Обратното е фаза на икономическа смърт.
Нещо необяснимо във възражението ми към ония, които врякат превъзбудено, очаквайки продажбите на читави градски имоти под себестойност да станат обичайна практика след година-две? Ами нищо такова в големи мащаби няма да се случи - ще се продадат / и се продават в момента!/ определени количества имоти, принадлежащи на закъсали частни собственици или предприемачи, а после пазар просто няма да има - никой няма да строи, защото никой не е луд да строи , примерно, за 100, а да продава дори за 99, що се отнася до незакъсалите - те просто няма да продават. И двете неща са факт в настоящия момент - значителна бройка стойностни имоти се изтеглиха от продажба, а новото строителство е в минимални дименсии.
Та, кой каза, че себестойността няма никакво значение за цените ?
Що се отнася до масови продажби под себестойност - те са възможни само в условия на пълна катастрофа. По селата и днес има огромен брой селски къщи, които, образно казано, се подаряват на евентуалните мераклии, само дето купувачи почти няма - селото е в пълен колапс. Очакващите цени под себестойност така и не могат да схванат, че ако и в големите градове се стигне до таква катастрофа - ще се повтори селската случка, пак няма да има какво толкова да се намаже, защото покупките ще се обезсмислят тотално. Ето защо възразявам на този тип мислене - то е катастрофично и безотговорно, на принципа "след мен - и потоп!". Слава Богу, този сценарий в момента е малко вероятен, въпреки кризата.
Re: Иде ли ново имотно дъно?
09-06-2011 - 12:16:13
ivorad, би ли налял акъл на простаци като мен за следните неща:

  1. себестойност на панел и ЕПК
  2. себестойност на тухла
  3. себестойност на НИ (без значение какъв - както го чувстваш)
  4. себестойност на имот, продаващ се на ЗЕЛЕНО

Ако не си съгласен да го направиш публично - ще си платя за консултацията.
Обаче ако не обосновеш отговора ще има щети *beer*
Re: Иде ли ново имотно дъно?
09-06-2011 - 12:37:14
avatar
ivorad каква е себестойността в момента на 2- стаен 40 годишен панел в центъра на София, 64 кв.м. закупен за 10 000 лв с ипотека от ДСК с 1,5 % годишна лихва и изплатен преди 15 години.

ПП: панелния блок е строен от трудови войски

Жокер: имай в предвид, че сградите се амортизират за период 25 - 50 години

И каква му е пазарната цена на същия панелен апартамент и каква е връзката между себестойността и пазарната цена ?

Има три вида загуби: малки, големи, и загуба на всичко. Който го проумee - печели !
Re: Иде ли ново имотно дъно?
09-06-2011 - 13:02:19
Quote
ivorad
Quote
drakkar

Понеже не съм много интелигентен помествам цитат от Уикипедия

Както вече казах, дадохте достатъчен брой доказателства за интелигентността си. Няма нужада от нови.
Апропо, ще се опитам да удвоя Вашия мозъчен потенциал: икономикс не се изучава по Уикипедия. В момента, в който осъзнаете тази истина, ще станете поне два пъти по-интелигентен!
Ивораде, Вие също дадохте твърде много доказателства за вашата интелигентност и социален статус. Относно вашата компания, да не би загубите от имоти да са шестцифрено число, а пък Вие да не сте разбрали? Информацията е скъпо нещо. Тук само се коментира това, което е безплатно.
Понеже виждам, че не сте разбрали, да повторя и аз - себестойността и пазарната цена са две различни неща. Осми клас е достатъчен да бъде разбрано защо! В един пост по-нагоре сте написали голяма глупост, но няма да я цитирам за да не Ви излагам. Виждате ли колко съм толерантен? А Вие отвръщате с черна неблагодарност! Относно това, ще има ли в близките 10 години застой и поскъпване на средностатистическите градско-селски имоти, дал съм мнението си, отворете линка!

[neshtoto.com]



Редактиран 3 път(и).Последна редакция на 2011-06-09 14:05 от paio.
Re: Иде ли ново имотно дъно?
09-06-2011 - 13:38:24
Quote
Атанас Янев
ivorad, би ли налял акъл на простаци като мен за следните неща:

  1. себестойност на панел и ЕПК
  2. себестойност на тухла
  3. себестойност на НИ (без значение какъв - както го чувстваш)
  4. себестойност на имот, продаващ се на ЗЕЛЕНО

Ако не си съгласен да го направиш публично - ще си платя за консултацията.
Обаче ако не обосновеш отговора ще има щети *beer*

Да опитам аз, ако може.

1. Панел и ЕПК - себестойността няма значение за цената, но да речем на цена на 50% от цената на новото в района. Като е панел, да го подаряват ли?
2. Тухла - на старото около 75% от новото до него.
3. НИ - ???
4. На зеленото- 80-90% от на червеното.

Какво да го обосновавам, той колегата доста точно е казал почти всичко по темата.
Re: Иде ли ново имотно дъно?
09-06-2011 - 13:43:47
avatar
Quote
Imotko
Quote
Атанас Янев
ivorad, би ли налял акъл на простаци като мен за следните неща:

  1. себестойност на панел и ЕПК
  2. себестойност на тухла
  3. себестойност на НИ (без значение какъв - както го чувстваш)
  4. себестойност на имот, продаващ се на ЗЕЛЕНО

Ако не си съгласен да го направиш публично - ще си платя за консултацията.
Обаче ако не обосновеш отговора ще има щети *beer*

Да опитам аз, ако може.

1. Панел и ЕПК - себестойността няма значение за цената, но да речем на цена на 50% от цената на новото в района. Като е панел, да го подаряват ли?
2. Тухла - на старото около 75% от новото до него.

3. НИ - ???
4. На зеленото- 80-90% от на червеното.

Какво да го обосновавам, той колегата доста точно е казал почти всичко по темата.


Имотко като виден ъпър също признава, че "себестойността няма значение за цената"

Има три вида загуби: малки, големи, и загуба на всичко. Който го проумee - печели !
Re: Иде ли ново имотно дъно?
09-06-2011 - 13:46:10
Той говори за себестойност спрямо пазарна цена, ти ми говориш за % от несъвместими неща.

Единия говори за магаре, другия за жени - направи разликата!

Очаквам ivorad да каже - ще си платя!

Написах предложението си публично - ако иска да отговори безплатно, ако не - веднага нареждам парите или ги давам кеш на някой във Варна.

Не искам нищо повече от подписан стандартен договор за консултантска услуга.

редакция
drakkar, Имотко понякога пише разумни неща, като това в случая, просто се прави на ъпър от време на време winking smiley



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-06-09 13:48 от Атанас Янев.
Re: Иде ли ново имотно дъно?
09-06-2011 - 14:02:49
Кучета скача според тоягата, на бялото не можеш да кажеш черно. Т.е. че има сериозен спад, срив, сълзи и сополи, моного хора загубили много реални или виртуални пари, да.
Но: ъпърче съм, защото от имоти си изкарвам хляба;
ъпърче съм, защото сривът не може да продължава вечно и да направи имотите по джобовете на най-бедните части от населението;
ъпърче съм, защото отричате връзката между производствената цена на един нов продукт и съществуващите продукти на пазара, тази връзка не е пряка, но я има. Иворад ви каза, че може да се продава под себестойност за малко и от малко хора. Какво повече да се каже?
и най-вече - ъпърче съм, защото сривльовци има много, а трябва да има разновесие, иначе току виж много хора им повярвали, а това би било голяма грешка. Имотите няма да станат без пари.
Re: Иде ли ново имотно дъно?
09-06-2011 - 14:12:20
Имотко, не трябва да си ъпър, за да правиш пари от имоти smiling smiley

Напротив, ще направиш в пъти повече ако малко мълчиш като ъпър и мислиш реално, а след 2-3 години ходи и разправяй пак за ЪП, но на хора, които така или иначе биха купили при що-годе справедливи цени, а не космически.
И не ми казвай, че казвам космически, защото нямам пари winking smiley

Производствена цена (себестойност) на едно нещо е пряко свързана с бъдещото му производство/търсене/ и съответно насищане или дефицит от там и цена, но в България недостиг на жилища НЯМА.

Има недостиг на качествени имоти на топ локация, поради простата причина, че в България топ локация като истинска топ локация не съществува smiling smiley

Градски имоти без пари няма да има никога никъде. Или поне на това се надяваме всички - и ъпъри и трезво мислещи winking smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход