Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Кога ще стигнем дъното

Публикувано от greenbul 
Re: Кога ще стигнем дъното
28-05-2011 - 18:02:20
Quote
Тинки Уинки
Естествено, че вървят ръка за ръка, ама ефектът е следния.
Нямаш жилище и събираш за такова, затова не си купуваш нова кола. Нямаш нова кола и затова не ходиш на почивка на Малдивите и т.н. По този начин като се пусне пружината първо се "удовлетворява" нуждата, която е спирачка за останалите.

Остава да покажеш и кога исторически се е случило подобно нещо. Всичко друго са брътвежи, а в случая далеч от истината.
Re: Кога ще стигнем дъното
28-05-2011 - 20:28:14
Тинки ще се види кой е прав, но и върху заплатите има инфлация (сиренето не е без пари), а има и голямо изсветляване на доходи в този период, поне на мен тогава ми плащаха и в бяло пликче и на доста от познатите ми беше така. И аз съм на мнението че имаше избързване, има деца и хайде жилище, а сега си остават празни (още малки деца, или в чужбина или др. причини) има и такива с инвестиционна цел. Не знам дали си се разхождал из района Студентски, Витоша до Манастирски ливади, колко празни и вече построени сгради има та и строящи се има. Това са хиляди жилища (не се гарантирам с точка сметка, но са много), а когато тези хиляди жилища се понапълнят ще се изпразнят жилища отдавани под наем в момента в цяла София - това ще натисне още повече наемните цени на долу (а от там и на жилищата все по силно). Младите хора поради демографски причини ще намаляват, а и се увеличава излизането им да учат в чужбина (лошо няма но не се връщат в България). Нееднократно се показа че жилищата са многократно в повече от нуждата в момента и няма връщане освен земетресение за поразчисти ненужните.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-05-28 20:29 от hunterA.
Re: Кога ще стигнем дъното
28-05-2011 - 20:54:13
Ааа...dodo2...не така...гледай си статистиката...
Най-много вписани продажби за година е имало през 2007 - 325421
Тримесечието с най-много вписани продажби е четвъртото на 2006-та - 113287

[docs.google.com]

2008-а беше пикът на цените...т.е. имали сме един период на спадащи продажби и покачващи се цени...



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-05-28 20:56 от salvador.
Re: Кога ще стигнем дъното
28-05-2011 - 22:30:58
Quote
hunterA
Тинки ще се види кой е прав, но и върху заплатите има инфлация (сиренето не е без пари), а има и голямо изсветляване на доходи в този период, поне на мен тогава ми плащаха и в бяло пликче и на доста от познатите ми беше така. И аз съм на мнението че имаше избързване, има деца и хайде жилище, а сега си остават празни (още малки деца, или в чужбина или др. причини) има и такива с инвестиционна цел. Не знам дали си се разхождал из района Студентски, Витоша до Манастирски ливади, колко празни и вече построени сгради има та и строящи се има. Това са хиляди жилища (не се гарантирам с точка сметка, но са много), а когато тези хиляди жилища се понапълнят ще се изпразнят жилища отдавани под наем в момента в цяла София - това ще натисне още повече наемните цени на долу (а от там и на жилищата все по силно). Младите хора поради демографски причини ще намаляват, а и се увеличава излизането им да учат в чужбина (лошо няма но не се връщат в България). Нееднократно се показа че жилищата са многократно в повече от нуждата в момента и няма връщане освен земетресение за поразчисти ненужните.

графиката ми се базира на инфлацията спрямо 2003-та а не спрямо 2000 та година когато формулите показваха, че имотите са подценени. За заплатите съм абсолютно съгласен 2003-та всичко по фирмите беше в пликчета сега е по карти. Не спекулирайте с ръста на заплатите, гледайте инфлацията. За посочения период тя е 67,5%.

Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване
Re: Кога ще стигнем дъното
28-05-2011 - 23:14:20
avatar
Quote
salvador
Ааа...dodo2...не така...гледай си статистиката...
Най-много вписани продажби за година е имало през 2007 - 325421
Тримесечието с най-много вписани продажби е четвъртото на 2006-та - 113287

[docs.google.com]

2008-а беше пикът на цените...т.е. имали сме един период на спадащи продажби и покачващи се цени...

Е когато - тогава. Въпросът е, че това двойно и повече повишаване на броя на сделките не е заради това, че преди 20-30 години са се били родили тройно хора и сега си търсят жилище, а защото хора които биха купили по принцип, бяха пришпорени от обстановката да бързат. Ако нямаше имотна истерия нямаше да има и ръст на покупките, а щяха да са разпределени равномерно през следващите години. Тези са се били изтеглили тогава, а сега следва санитарният минимум на фиктивните сделки между роднини + много по-малко купувачи. Като сложим и демографския проблем, май скоро ще останат само сделките между роднини.

От друга страна... идват китайците winking smiley


239% или 3.39 пъти повече е нарастнал броят на обявите с цена 400-600 евро/м2 в последните 3 месеца, сравнено с предпоследните три месеца

„Четвърти километър – на всеки километър”
Re: Кога ще стигнем дъното
28-05-2011 - 23:40:21
Не се гъбаркай с китайците-реални инвеститори са,имат интерес и много надежди възлагам на тях.Не става дума за земеделска земя,естествено.Китайският бизнес има интерес към БГ и за щастие се намериха хора,дето гледат сериозно на този потенциал и искат да го развият.Майтап в това няма.Живата реалност си е,но иска много работа.
Re: Кога ще стигнем дъното
29-05-2011 - 00:20:48
Тема за дискусия: Кога е момента за апартамента?

От графиката се вижда, че ако продавач днес отстъпи с 40% спрямо средните за момента нива, то ще бъде на печалба държейки парите в банка през следващите 2-4 години. Отстъпка от средните за района цени в размер на 35%, гарантира печалба на продавача за следващите най-малко 5-7 години.



Един въпрос:
Кой от споделящите и проповядващи тази мъдрост се е възползвал лично от нея, т.е. да е продал или да продава собствен имот на цена с 40% по-ниска от средните за момента нива?

КОГАТО КАРТАТА И ТЕРЕНЪТ НЕ СЪВПАДАТ, ВЯРВАЙТЕ НА ТЕРЕНА.
Стара военна аксиома
Анонимен потребител
Re: Кога ще стигнем дъното
29-05-2011 - 03:39:04
аз не си спомням след 99 да съм получавал нещо в пликче, така че недей обобщава, хеля пък за 2003 година.
Анонимен потребител
Re: Кога ще стигнем дъното
29-05-2011 - 04:24:02
Че имаше избързване имаше,ама и доста хора казаха "баста" още след средата на 2006 и то не щото са късметлии, а защото отказаха да играят в глупостите, които се случваха на пазара на НИ.
Големия брой продажби през 2006-2008 беше свързан и с едно обръщане на не много чисти пари в имоти. Тогава една продажба влачеше след себе си още няколко, просто хората получили парите предпочитаха да ги вложат пак в имоти дето не е ясно дали им трябваха. От там дойде и големия брой продажби.
Та въпроса с твоята дупка е до колко тя е провокирана от потребност за жилище?

Идеята "дай да се купи нещо, че утре двойно", доведе и до това, че се купиха доста боклуци. 2002-2004 на мода бяха панелките дето излизаха по-евтини от наема. След това пък дойде новото дето е доста не функционално. Та в момента доста хора с възможности, но по стечение на обстоятелствата "снабдили'" се с жилище заради някаква истерия също се оглеждат на пазара.

Пак се връщаме до мисълта на Левон, че се купува, когато имаш потребност и възможности.
Възможностите(позволимостта) в момента в по-висока от 2000 година, а има е една потребност не само на тези, които търся "първи дом", а и тези купили да не се минат.

P.S. Спокойно додо, не съм купил 2009 година, нито пък виждам нещо нелогично в мислите си. И на мен едно време ми се струваха нелогични едни неща дето ми разправяше Joan, пък после ...
Re: Кога ще стигнем дъното
29-05-2011 - 05:47:10
avatar
Ами ако някой има пари в брой, не мога да разбера защо ще купува новопостроените гадости, миризливите панелки или довършващите със сетни сили и некачествено започнатите 2008 сгради? А няма да си построят къщи или да се организират в кооперации и да си правят 3-4 етажни блокчета на два пъти по-ниска цена. Още не мога да проумея защо това последното не е масова практика, а се дават пари на някакви изпаднали "инвеститори" (изключвам големите фирми), до вчера продавали джапанки на женския пазар, а днес тръгнали да строят с 10000 лева собствен капитал и търсещи баламурници да им финансират строежите на зелено.


239% или 3.39 пъти повече е нарастнал броят на обявите с цена 400-600 евро/м2 в последните 3 месеца, сравнено с предпоследните три месеца

„Четвърти километър – на всеки километър”
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход