Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Кога ще стигнем дъното

Публикувано от greenbul 
Re: Кога ще стигнем дъното
28-05-2011 - 13:50:41
avatar
Quote
Тинки Уинки
Абе greenbul, така и не се научи да гледаш цените на имотите спрямо инфлация, ръст на заплати, доходи и т.н.
......
В момента по твоята логика и моята графика сме около дъното и под нормалните цени.

Тинки,
като надуваха балона гледаха ли "инфлация, ръст на заплати, доходи и т.н.", ?
С колко са нарастнали доходите 2004 - 2008 и с колко цените на имотите ?
Или тези неща се гледат, само когато на някои им изнася !

Относно дъното - нивата от 2001 - 2002, може и под тях ако ината на продаващите продължи по - дълго.

Има три вида загуби: малки, големи, и загуба на всичко. Който го проумee - печели !
Re: Кога ще стигнем дъното
28-05-2011 - 14:09:18
Quote
drakkar
Quote
Тинки Уинки
Абе greenbul, така и не се научи да гледаш цените на имотите спрямо инфлация, ръст на заплати, доходи и т.н.
......
В момента по твоята логика и моята графика сме около дъното и под нормалните цени.

Тинки,
като надуваха балона гледаха ли "инфлация, ръст на заплати, доходи и т.н.", ?
С колко са нарастнали доходите 2004 - 2008 и с колко цените на имотите ?
Или тези неща се гледат, само когато на някои им изнася !

Относно дъното - нивата от 2001 - 2002, може и под тях ако ината на продаващите продължи по - дълго.

Как а не отчитам инфлацията. Синята линия е инфлацията. С отчитане на инфлацията излиза, че средните цени трябва да паднат с 35-40%.

Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване
Re: Кога ще стигнем дъното
28-05-2011 - 14:30:57
avatar
Quote
greenbul

Как а не отчитам инфлацията. Синята линия е инфлацията. С отчитане на инфлацията излиза, че средните цени трябва да паднат с 35-40%.

Аз такова понятие в пазарноориентирана икономика, не знам да има.
Кой казва, че трябва?
Кой казваше до преди 2г. колко трябва да струват не само имотите, ами " плазмите", дето се харчеха по 3 бона?
Re: Кога ще стигнем дъното
28-05-2011 - 16:06:26
Quote
Тинки Уинки
Абе greenbul, така и не се научи да гледаш цените на имотите спрямо инфлация, ръст на заплати, доходи и т.н.
Само тогава ще видиш истинската графика.


А това:
Quote

От графиката се вижда, че ако продавач днес отстъпи с 40% спрямо средните за момента нива, то ще бъде на печалба държейки парите в банка през следващите 2-4 години. Отстъпка от средните за района цени в размер на 35%, гарантира печалба на продавача за следващите най-малко 5-7 години.

Обратно, купуваите с кеш нямат приина да бързат, в случай, че договрената отстъпка не е от поне 40% спрямо романтините представи на продавачите от долния сегмент на ценовата крива.
ще си го лепна някъде.
След две години ще видим на какво дередже сме. Пък след 7 - направо не ми се мисли.
greenbul, изпадаш в положението на брокер от 2008 дето казва - купувай сега че идват 2000 е/м2 и ще си на голяма печалба.

При какви лихви в банката го смята това и при какъв наем, защото продавачът като продаде все пак трябва някъде да живее.

В момента по твоята логика и моята графика сме около дъното и под нормалните цени.
Ами Тинки купувай, че да не изпуснеш момента, щом е такава далавера. Аз лично смятам да изчакам поне 600 евро/кв.м. като гледам на къде са тръгнали нещата. И безработицата се покачва, продажбите спадат за сетен път, при ЧСИ се увеличават изнесените на търг имоти, увеличава се процента на лоши кредити, и батака в политиката си е същия, и криза из Европа и Америка си витае, да не споменавам Гърция ако гръмне какво става.
Единствено извънземните може да ни дигнат цените на имотите, ама дали ще дойдат *pardon*
Анонимен потребител
Re: Кога ще стигнем дъното
28-05-2011 - 16:45:59
Ама ние в момента сме под нивата от 2000 години по отношение на заплати в София.
Анонимен потребител
Re: Кога ще стигнем дъното
28-05-2011 - 17:16:01
Тая инфлация - много "права" - направо като партийната линия smiling smiley

Спрямо инфлация сме на ниво края на 2003- начало 2004 година.

Ти искаш цени от 2002 година, ама дали тогава те са били "нормални"?
В този период започна едно поскъпване точно поради ниските цени - излизаше по-евтино с кредит на 14%, отколкото под наем.
Виж, че цените 2000 - 2002 не са се променяли (от началото на графиката до точка А), докато инфлацията за периода януари 2000 - януари 2002 е 17%. Т.е. синята ти линия трябва да е с 17% нагоре. И от там твоите 35-40% дето ги сънуваш стават на към 20%.
Също не забравяй, че инфлацията се смята за цялата страна, а не конкретно за София.
Като ще сравняваш цени в София - сравнявай с нещо за София - заплати, защото те определят покупателната способност.
Анонимен потребител
Re: Кога ще стигнем дъното
28-05-2011 - 17:24:17
От де ги вземате тези данни за продажбите през 2011 - на сайта на Агенцията по вписвания няма нищо.

Тези спаднали продажби показват за мен едно нещо - отложени покупки.
Това в комбинация с растящите депозити ми подсказва за натягане на една пружина, дето пусне ли се - стой та гледай. Ще имаме повторение на ситуацията 2002-2004 година.

Аз също говорих за извънземни през 2004 година ама както се видя колко и да не ми се вярваше те дойдоха през 2007-2008 година. Реално човек трябва да се съобразява не с това как той смята, а как смятат "извънземните", защото те са "масата". А когато "масата" тръгне - няма спирка каквото и да й приказваш. Погледни само колко има писано в периода до 2005, че има балон и т.н. Е, спря ли това извънземните през 2007?
Re: Кога ще стигнем дъното
28-05-2011 - 17:35:56
"Отлаганията" винаги вървят ръка за ръка.Това е психологически модел.Не отлагаш само покупката на жилище.Отлагаш и други неща.Отлагаш нова кола,ново обзавеждане,някои други разходи,купуваш нещо по-евтино вместо по-скъпо с идеята да пестиш.
От там-дори да се окаже,че има такава "пружина",няма цялата и енергия да се развие в имотите.Дори на теория не е възможно.Сега ще се наложи да мислим с други категории,поне за известно време.Гърция е прекалено близо-и географски, и икономически.
Анонимен потребител
Re: Кога ще стигнем дъното
28-05-2011 - 17:52:16
Естествено, че вървят ръка за ръка, ама ефектът е следния.
Нямаш жилище и събираш за такова, затова не си купуваш нова кола. Нямаш нова кола и затова не ходиш на почивка на Малдивите и т.н. По този начин като се пусне пружината първо се "удовлетворява" нуждата, която е спирачка за останалите.
Re: Кога ще стигнем дъното
28-05-2011 - 17:56:05
avatar
Quote
Тинки Уинки
От де ги вземате тези данни за продажбите през 2011 - на сайта на Агенцията по вписвания няма нищо.

Тези спаднали продажби показват за мен едно нещо - отложени покупки.
Това в комбинация с растящите депозити ми подсказва за натягане на една пружина, дето пусне ли се - стой та гледай. Ще имаме повторение на ситуацията 2002-2004 година.

Аз също говорих за извънземни през 2004 година ама както се видя колко и да не ми се вярваше те дойдоха през 2007-2008 година. Реално човек трябва да се съобразява не с това как той смята, а как смятат "извънземните", защото те са "масата". А когато "масата" тръгне - няма спирка каквото и да й приказваш. Погледни само колко има писано в периода до 2005, че има балон и т.н. Е, спря ли това извънземните през 2007?

Да бе smiling smiley

Не е отлагане, а беше избързване. Избързването се случи преди 3 години. Т.е. който би купил през 2015 купи 2008 на върха, защото "утре ще е двойно". Като се види графиката с броя продажби, това се набива на очи - покупките от бъдещо време са изместени назад и се е получила неестествена гърбица. Така че в следващите 10 години продажбите ще са минимални (обратна гърбица). Все едно на равен пясък ако изровиш една шепа и я сложиш преди дупката - ще имаш бабуна, но след това дупка. Сега отиваме в дупката. Ако не беше ровено (демек нямаше кредитна простотия и юруш на маслините) нямаше да има гърбици (преди) и дупки (сега).
Отлагат много малък брой късметлии, които по някаква причина не са се набутали 2008 (примерно осъзналата се банката им е отказала кредит септември месец и други подобни). Тези хора са които купуват в момента (защото все пак продажбите не са 0).

Тинки, ти да не си купил 2009, като си решил, че цените вече са достатъчно ниски и сега да те е яд нещо? По нелогичните ти мисли нещо такова ми изглежда се е случило smiling smiley


239% или 3.39 пъти повече е нарастнал броят на обявите с цена 400-600 евро/м2 в последните 3 месеца, сравнено с предпоследните три месеца

„Четвърти километър – на всеки километър”
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход