Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Цена/Наем?

Публикувано от dodo2 
Re: Цена/Наем?
28-04-2011 - 16:35:44
Quote
hala
По данни на ГРАО от март 2011 г., жителите на София-град по настоящ адрес са 1 261 975 души [grao.bg]

По същото време НСИ чрез пребояване на населението е отчело 1 270 284 души - с над 8000 повече, което е нормално, защото брои всички хора, по една или друга причина пребивавали по това време в административния център на България.

По данни на ГРАО от декември 2008 г., жители на София-град по настоящ адрес са 1 268 210 души [grao.bg]

hala,

Нещо тук не се вързва.

Първо, НСИ пишат, че преброяването е по местоживеене "Преброяването на лицата се извършва на принципа на местоживеенето.", тоест не се броят тези, които по една или друга причина пребивават в столицата временно, а тези, които живеят тук. Най-близкото до това определение е преброяваето да е на принципа на настоящ адрес, макар не знам някой преброител да е искал документ за удостоверяване на адреса, хеле пък за тези там 3 милиона, които се преброиха електронно. Тоест в София са преброени тези, които са декларирали, че живеят в София, без изобщо да става въпрос къде и по какъв адрес са регистрирани.

От друга страна - за София преброяването дава бройка жители по настоящ адрес, по-голяма от ГРАО с около 8 000, но за Пловдив пък същото това преброяване дава с около 40 000 по-малко. На мен ми се струва, че просто в София си живеят нерегистрирани жители по настоящ адрес, а в Пловдив не живеят регистрирани жители по настоящ адрес. Друго обяснение не мога да намеря за тези разминавания.

Мжеду другото, мсиля, че само 8 000 повече по преброяване си е успех за ГРАО, тоест явно броят на нерегистрираните по настоящ адрес, но живеещи в София не е толкова голям, колкото се спрягаше по медиите преди преброяването. Тогава помня, че се спрягаха числа 20 000, 30 000 и т.н.

Така или иначе, аз лично не бих заложила пари на достоверността на данните на ГРАО за прираста на София winking smiley



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2011-04-28 16:46 от Joan.
Re: Цена/Наем?
28-04-2011 - 17:39:20
Quote
Joan "И НСИ няма откъде другаде де вземат текущи данни за миграцията освен от ГРАО"
Ами след като според ГРАО едни адресно регистрирани хора намаляват, няма как същите хора според НСИ да се увеличават (освен ако в НСИ не са открили гишета за адресна рег. :] Виж, на обратното не бих се учудила.) Явно в методиката на НСИ с екстраполациите И на мех. прираст има нещо сбъркано, което води до произволни числа.

За постоянен адрес не знам какво трябва да притежаваш, но ако живееш на квартира, не си сменяш произволно постоянния адрес, защото това е адреса на личната карта (на който адрес държавата общува с теб!), адреса за рег. на автомобил и т.н. Сменяш си настоящия като се регистрираш в общината – според адреса на поредната квартира (местожителство). Иначе с всяка квартира трябва да си сменяш личната карта и разни други документи.

Права си, че е напълно възможно някой от другаде да живее в София през цялата година, без да има дори и настоящ адрес тук. И точно по тази причина преброяването е отчело над 8000 жители на гр. София повече, отколкото имат адресна регистрация по наст. адрес. По-голямата част от тях вероятно живеят в гр. София дългосрочно. Мн. от пенсионерите, които са се прибрали на село са си запазили и настоящия адрес, така че луфта между перброяване 2011 и рег. но наст адрес 2011 става повече от 8000 със сигурност.

За да правим изводи за тренда ни трябва да знаем през 2008 колко повече са били живеещите без наст. адрес? Обаче не знаем, тъй като нямаме данни от преброяване през 2008.

Според НСИ излиза, че през 2008 г. населението на София е било с над 105 000 души ПО-МАЛКО, отколкото регистрираните по наст. адрес, което точно за София е абсурдно - сама казваш, че в София има приходящи нерегистрирани. Ето ги и данните:

НСИ - Население към 31.12.2008 г. в гр. София - 1 162 898 души (http://www.nsi.bg/otrasal.php?otr=19 – Население по градове и пол - динамичен ред).

ГРАО - регистрирани по наст. адрес в гр. София към дата 31.12.2008 г. - 1 268 210 души [grao.bg]

Така че тези 10000 мех. прираст въобще не ги взимай несериозно – както видя, според ГРАО такова нещо няма, а техните данни за София не се разминават толкова драстично с резултатите от преброяване 2011, както ектраполациите на НСИ.

Quote
Joan "Да не би хората да си стоят по настоящ адрес в ПД, пък да живеят всъщност другаде, където не са си направили труда да се регистрират ????"

Ако не се регистрират другаде тези 37 000 души как излизат в болнични без личен лекар (за него си трябва поне наст. адрес)? Може би според вас работят някъде в София на сиво-черно и не се разболяват? :] Не сме 1999 г. все пак! Делът на сивата икономика намалява.

Ако си стоят по наст. адрес в Пловдив, а живеят другаде, то най-вероятно това са хора на които не им се налага да се рег. С други думи – или са се преселили в чужбина, или са пенсионери, които са се върнали на село. За Пловдив е логично рег. по наст. адрес да са повече от преброените – мн. по-голям дял от населението го е напуснал и продължава да го напуска (както казах, вероятно най-вече на село или в чужбина), докато в София няма чак такъв отлив от дългосрочното население (за сравнение, Пловдив е намалял с 6 428 в сравнение с 2001 г.).

Публикувах поста си преди да съм видяла твоя, но "Преброяването на лицата се извършва на принципа на местоживеенето" не значи, че не се броят тези, които по една или друга причина пребивават в столицата временно. Напротив, броят се дори хората в болници и хотели - те пребивават там временно, но се броят.

[paper.standartnews.com]



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2011-04-28 18:23 от hala.
Re: Цена/Наем?
28-04-2011 - 18:13:19
Попаднах на нещо интересно:

Съгласно Закона за гражданската регистрация, български граждани, живеещи предимно в чужбина, които не са вписани в регистрите на населението и не могат да посочат постоянен адрес в Република България, се вписват служебно в регистрите на населението на район "Средец" на град София. (Чл. 93., ал 4)

Т.е. всички онези, които имат БГ гражданство и искат да си преиздадат бълг. документи, но са прекъснали връзките си с БГ до степен да нямат никакво недвижимо имущество в страната, биват вписани в регистрите на населението на район "Средец" на град София! Това обяснява защо населението по пост. адрес се е увеличило!

Ами че тези хора само ще се увеличават в бъдеще – значи населението на гр. София е обречено на растеж, за радост на Камелия.*drunk*
Re: Цена/Наем?
28-04-2011 - 18:27:46
avatar
Quote
hala
Попаднах на нещо интересно:

Съгласно Закона за гражданската регистрация, български граждани, живеещи предимно в чужбина, които не са вписани в регистрите на населението и не могат да посочат постоянен адрес в Република България, се вписват служебно в регистрите на населението на район "Средец" на град София. (Чл. 93., ал 4)

И после, служителите от район Средец " служебно" участват в преброяването, като попълват формулярите от името на вписаните?smoking smiley
Чудесно хрумване, защо не го патентоваш?:]

Quote
hala
Т.е. всички онези, които имат БГ гражданство и искат да си преиздадат бълг. документи, но са прекъснали връзките си с БГ до степен да нямат никакво недвижимо имущество в страната, биват вписани в регистрите на населението на район "Средец" на град София! Това обяснява защо населението по пост. адрес се е увеличило!

Ами че тези хора само ще се увеличават в бъдеще – значи населението на гр. София е обречено на растеж, за радост на Камелия.*drunk*

С това си заключение, изби рибата!
Сега съм спокойна за бъдещето на София.
пп. Май, раничко си почнала с бирата......
Re: Цена/Наем?
28-04-2011 - 18:48:29
Quote
камелия "И после, служителите от район Средец \" служебно\" участват в преброяването, като попълват формулярите от името на вписаните?smoking smiley Чудесно хрумване, защо не го патентоваш?:
"]
Това са си твои идеи, не ни ги приписвай – ние сравняване данните от преброяването с данните по наст адрес, а не по пост. адрес.

Просто Joan някъде беше споменала, че докато населението по наст. адрес е намаляло, населението по пост. адрес в София се е увеличило, та се сетих за закона.


Quote
камелия "С това си заключение, изби рибата! Сега съм спокойна за бъдещето на София."

Ами продължавай да си спокойна – още колко такива има да си преиздават документите и да ги регистрират в район Средец... За новополучилите БГ гражданство да не говорим! Населението на гр. София по пост. адрес верно ще се увеличава.:]

Относно коментарите с какво съм започнала – ще ги отдам на възпитанието ти. Все пак, Женския пазар, знам как е... И съчувствам!:}



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2011-04-28 18:51 от hala.
Re: Цена/Наем?
28-04-2011 - 18:59:32
avatar
Quote
hala
Quote
камелия "И после, служителите от район Средец \" служебно\" участват в преброяването, като попълват формулярите от името на вписаните?smoking smiley Чудесно хрумване, защо не го патентоваш?:
"]
Това са си твои идеи, не ни ги приписвай – ние сравняване данните от преброяването с данните по наст адрес, а не по пост. адрес.

Просто Joan някъде беше споменала, че докато населението по наст. адрес е намаляло, населението по пост. адрес в София се е увеличило, та се сетих за закона.


Quote
камелия "С това си заключение, изби рибата! Сега съм спокойна за бъдещето на София."

Ами продължавай да си спокойна – още колко такива има да си преиздават документите и да ги регистрират в район Средец... За новополучилите БГ гражданство да не говорим! Населението на гр. София по пост. адрес верно ще се увеличава.:]

Относно коментарите с какво съм започнала – ще ги отдам на възпитанието ти. Все пак, Женския пазар, знам как е... И съчувствам!:}

Мозъчните гънки не се виждат, ама като ги няма,си личи!

За прост човек и силен вятър, прегради няма ...
Re: Цена/Наем?
28-04-2011 - 19:18:38
??? Камелия, копира целия ми пост, само за да ми кажеш, че нямаш мозъчни гънки и че си упорита като силен вятър! Излишно е, струва ми се - в този форум едва ли остана някой, който да не го е разбрал. Не е нужно да продължаваш да го доказваш, но пък щом те успокоява... winking smiley

Относно регистрациите по пост. адрес - сетих се, че преди време имаше новини как на адрес ул. Искър 6 (празна къща) фигурирали регистрирани над 500 български турци, а на ул. Веслец 27 били регистрирани 150 македонци, та явно хората без пост. адрес ги регистрират не само в Средец, но и в други райони на София. Но тези хора най-вероятно изобщо не живеят в БГ.

Quote
Joan Колкото до демография и икономика, и цени, имахме дълга и предълга дискусия с Демограф преди време и аз продължавам да си смятам, че корелацията БВП/цени е желязна, докато демография/цени хич не толкова, така че не знам защо ги дъвчете тези ГРАО и НСИ.

Joan, не съм попадала на дискусията ви, но корелацията демография/цени е много по-релевантна за наеми. Ако в един град имаш намаляващо население, т.е. увеличаване на свободните площи за отдаване и по-малък брой потенциални наематели, наемите са обречени да бъдат ниски. От тук пък съответно става по-изгодно да се живее под наем, а от това пазара на имоти замръзва – нещо, което наблюдаваме в момента.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-04-28 20:10 от hala.
Re: Цена/Наем?
28-04-2011 - 21:07:30
.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-04-28 21:07 от hala.
Re: Цена/Наем?
29-04-2011 - 10:02:10
Quote
hala
Quote
Joan "И НСИ няма откъде другаде де вземат текущи данни за миграцията освен от ГРАО"
Ами след като според ГРАО едни адресно регистрирани хора намаляват, няма как същите хора според НСИ да се увеличават (освен ако в НСИ не са открили гишета за адресна рег. :] Виж, на обратното не бих се учудила.) Явно в методиката на НСИ с екстраполациите И на мех. прираст има нещо сбъркано, което води до произволни числа.

demograph добре е обяснил кое защо и как се случва и как НСИ ползват данните на ГРАО. Ако имаш въпроси или коментари по това - моля обръщай се към него за разяснения. Ако пък просто си търсиш потвърждения на своята теза, лесно ще си ги намериш smiling smiley

Със здраве!
Re: Цена/Наем?
29-04-2011 - 10:36:35
Именно - обяснил е, че ГРАО не занулява регистрациите - нещо, което обясних в другата тема - рег. се зануляват автоматично при смяна на адрес. Можеш да си направиш сметката колко хиляди са си сменили регистрацията в София с такава извън София.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход