Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Цена/Наем?

Публикувано от dodo2 
Re: Цена/Наем?
28-04-2011 - 14:02:20
Joan, пак си закъсняла – в поста си от 27-04-2011 - 22:35:32 вече съм писала, че става дума за настоящ адрес. Не случайно съм взела точно 4-та колона от сайта на ГРАО, тъй като настоящия адрес е по-показателен от постоянния. Хиляди пенсионери, които си живеят на село имат постоянен адрес в София, но настоящия им е другаде - по местожителство. Народът, който си бил "сменил" настоящия адрес с постоянен, не си губи регистрацията по настоящ адрес (освен ако не си смени местожителството, т.е не се изсели от София), така че регистрираните по настоящ адрес не биха могли да намаляват по тази причина. Намаляването на регистрираните само по настоящ адрес е индикатор, че намалява механичния прираст, т.е. хората, които живеят на квартира и нямат собствено жилище - потенциалните наематели и купувачи на имоти. Сега по-ясно ли е?

Камелия, относно последните данни за гр. София - току-що са ги извадили пресни-пресни (за обидите няма да коментирам - всички видяха кой пръв започна с зарзавадчийските номера от Женския пазар - "семпличка" и т.н.):

По данни на ГРАО от март 2011 г., жителите на София-град по настоящ адрес са 1 261 975 души [grao.bg]

По същото време НСИ чрез пребояване на населението е отчело 1 270 284 души - с над 8000 повече, което е нормално, защото брои всички хора, по една или друга причина пребивавали по това време в административния център на България.

По данни на ГРАО от декември 2008 г., жители на София-град по настоящ адрес са 1 268 210 души [grao.bg]

По същото време НСИ чрез ектраполация на данните от преброяването през 2001 е отчело 68 000 хиляди души по-малко, отколкото са били регистрираните по постоянен адрес в София - т.е. ОЧЕВАДНО е, че данните на НСИ за 2008 не са точни. Това обаче на Камелия и е много трудно да разбере smiling smiley



Редактиран 4 път(и).Последна редакция на 2011-04-28 14:22 от hala.
Re: Цена/Наем?
28-04-2011 - 14:10:09
Quote
hala
Joan, пак си закъсняла – в поста си от 27-04-2011 - 22:35:32 вече съм писала, че става дума за настоящ адрес. Не случайно съм взела точно 4-та колона от сайта на ГРАО, тъй като настоящия адрес е по-показателен от постоянния.

Не следя историята на псотовете ти, но цитирам твоя пост, в който беше писала, че дадените данни са по постоянен адрес. Ако си сбъркала, ок.

Както вече казах, не ми се е налагало да си сменям постоянния адрес и затова и идея си нямам какво се губи и как става работата. В случай че си права, се наблюдава сериозно разминаване в тенденцията, отчетена от ГРАО и тази от НСИ, който отчина механичен прираст от 10 000 души през 2010. А си мислех, че НСИ вземат данните си за миграцията от ГРАО *xxx*
Re: Цена/Наем?
28-04-2011 - 14:23:20
avatar
Quote
hala

По данни на ГРАО от март 2011 г., жителите на София-град по настоящ адрес са 1 261 975 души [grao.bg]

По същото време НСИ чрез пребояване на населението е отчело 1 270 284 души - с 9000 повече, което е нормално, защото брои всички хора, по една или друга причина пребивавали по това време в административния център на България.

По данни на ГРАО от декември 2008 г., жители на София-град по настоящ адрес са 1 268 210 души [grao.bg]

По същото време НСИ чрез ектраполация на данните от преброяването през 2001 е отчело 68 000 хиляди души по-малко, отколкото са били регистрираните по постоянен адрес в София - т.е. ОЧЕВАДНО е, че данните на НСИ за 2008 не са точни. Това обаче на Камелия и е много трудно да разбере smiling smiley

Сега, ако някъде намериш твърдение от мен, че жителите на София по "настоящ адрес" са повече, отколкото са били през 2008г. по "настоящ адрес", можеш да ми посочиш.
Наистина, става смешно.
Изглежда, не само на мен ми е трудно да те разбера, но и на хора, на които така запенено разискваната от теб, материя, е близка.
Продължавай да кОпаш и екстраполираш на воля!

Мозъчните гънки не се виждат, ама като ги няма,си личи!

За прост човек и силен вятър, прегради няма ...
Re: Цена/Наем?
28-04-2011 - 14:30:10
Quote
камелия "Сега, ако някъде намериш твърдение от мен, че жителите на София по \"настоящ адрес\" са повече, отколкото са били през 2008г. по \"настоящ адрес\", можеш да ми посочиш."

Че къде съм казала, че твърдиш такова нещо? Ти твърдеше, че жителите на София през 2011 са повече от 2008, сравнявайки произволни измислени данни. Забравили ли? "Елементарно, Утосън!", цитати от уикипедия и т.н.
Казвам, че ти е трудно да разбереш, че данните на НСИ за 2008 няма как да са точни, защото са получени чрез ектраполация, според която за м. януари 2011 населението на гр. София се е увеличило със 70 000 души! 70 000 души за 1 месец! Виждаш ли колко е абсурдно! Уви, май не виждаш*smiley_ahh*



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-04-28 14:31 от hala.
Re: Цена/Наем?
28-04-2011 - 14:34:29
Интересно нещо в ГРАО - доколкото набързо разгледах, София е единствената община, където населението по настоящ адрес е по-голямо от това по постоянен адрес.

И още нещо - в методологията на НСИ пише, че данните за механичното движение са по настоящ адрес, тоест наистина ги взeмат от ГРАО.

"При изследване на миграцията се наблюдава съвкупността на лицата, променили
обичайното си местоживеене (настоящ адрес). Събитията се регистрират в момента на тяхното
настъпване (появяване) и формират съответните периодни съвкупности за определен обхват от
време. За текущата демографска статистика този обхват е една календарна година.
Миграцията е вътрешна, когато лицето сменя обичайното си местоживеене в страната и
външна, когато лицето сменя обичайното си местоживеене от страната в чужбина или от
чужбина в страната."

Същите тези НСИ отчитат за 2010 за област=община София 10 000 механичен прираст.

Go figure! *xxx*
Re: Цена/Наем?
28-04-2011 - 15:06:30
avatar
Quote
hala

Че къде съм казала, че твърдиш такова нещо? Ти твърдеше, че жителите на София през 2011 са повече от 2008, сравнявайки произволни измислени данни. Забравили ли? "Елементарно, Утосън!", цитати от уикипедия и т.н.
Казвам, че ти е трудно да разбереш, че данните на НСИ за 2008 няма как да са точни, защото са получени чрез ектраполация, според която за м. януари 2011 населението на гр. София се е увеличило със 70 000 души! 70 000 души за 1 месец! Виждаш ли колко е абсурдно! Уви, май не виждаш*smiley_ahh*

Давай, повтаряй едно и също.
КОпай и екстраполирай!
Re: Цена/Наем?
28-04-2011 - 15:24:25
Quote
Joan "София е единствената община, където населението по настоящ адрес е по-голямо от това по постоянен адрес."
Фактът, че София е единствената община, където населението по настоящ адрес е по-голямо от това по постоянен адрес е обясним - хората, които нямат собствено жилище, а живеят на квартира (а те в София са с най-висок дял към постоянното население, в сравнение с останалите общини) най-често се регистрират само по настоящ адрес (което е необходимо, за да имат личен лекар и т.н). Но ако случайно се сдобият със собствено жилище и могат да си направят спокойно регистрация по постоянен адрес, то с това те НЕ отпадат от групата на регистрираните по настоящ адрес, докато не променят И него (при това само към настоящ адрес в друго населено място).

За тези 10 400 механичен прираст за община София (с все 50-те села и градове), според НСИ през 2010 и аз се озадачавам - откъде са ги взели е пълна мистерия! Кой ги знае какви данни по настоящ адрес използват! Едва ли взимат данните си от ГРАО, защото там населението по наст. адрес за общ. София за 2010 е 1397531 - с близо 5000 души по-малко отколкото през 2009 по същите параметри - 1402344. За механичен прираст и дума не може да става!

(Специално за Камелия, да не каже, че не пишем за гр. София - там по настоящ адрес за 2009 г. населението е 1267608 души, а за 2010 г. е 1261080, т.е с 6528 души по-малко.)

Така че със сигурност има разминаване, но Joan, това е част от предмета на разговора тук - произволните числа и методи на НСИ...

П.С. Камелия, зарзаватчийските си съвети ги запази за Женския пазар smiling smiley



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2011-04-28 15:39 от hala.
Re: Цена/Наем?
28-04-2011 - 16:08:44
hala,

Според мен е по-вероятно да има някакво методологическо обяснение на ситуацията, отколкото да е плод на конспиративен заговор за изкуствено увеличение на населението на София. smiling smiley И НСИ няма откъде другаде де вземат текущи данни за миграцията освен от ГРАО. Просто аз не знам как става това и кои и как данни се вземат и обработват.

Ясно защо настоящото население на София е доста над постоянното. А тъй като е напълно възможно някой от другаде да живее в София през цялата година, без да има дори и настоящ адрес тука (познавам такива и хич не им пука за лични лекари, плащат си, ако се наложи), не мисля, че числото на ГРАО е много информативно. Въпреки че формално има глоба, ако в еди си какъв срок не се регистрираш, човек винаги може да каже, че е дошъл оня ден (тоест е в срока) и няма как служителят в ГРАО да докаже, че не е така. Ако изобщо се стигне до регистрация след изтичане на срока, де.

Иначе за постоянен адрес не знаех, че трябва да притежаваш имот на територията. Така ли е наистина?

Колкото до задъстванията, на мен ми писна от тях. И нещо не виждам да са по-малко, може би се отнася за местата, където се налага да минавам, ама наистина ми писна от тях! А пък за къмютърите не ми се отваря дума - задръстванията в голяма степен се дължат и на тях.

Колкото до демография и икономика, и цени, имахме дълга и предълга дискусия с Демограф преди време и аз продължавам да си смятам, че корелацията БВП/цени е желязна, докато демография/цени хич не толкова, така че не знам защо ги дъвчете тези ГРАО и НСИ. С него си имаме облог (почти, щото все още не е точно дефиниран winking smiley) и ще поживеем, ще видим кое как ще е.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2011-04-28 16:13 от Joan.
Re: Цена/Наем?
28-04-2011 - 16:18:38
Quote
hala

Така че със сигурност има разминаване, но Joan, това е част от предмета на разговора тук - произволните числа и методи на НСИ...

Понеже виждам, че си по-наясно с ГРАО, можеш ли да дадеш логично обяснение на факта, че НСИ преброява в Пловдив 332 000, а според данните на ГРАО населението на град Пловдив към края на март 2011 е 382 000 по постоянен и почти 370 000 по настоящ адрес.

Тоест НСИ дава с близо 40 000 по-малко живущи по настоящ адрес в Пд отколкото ГРАО. Да не би хората да си стоят по настоящ адрес в ПД, пък да живеят всъщност другаде, където не са си направили труда да се регистрират ????
Re: Цена/Наем?
28-04-2011 - 16:28:27
avatar
Quote
Joan
можеш ли да дадеш логично обяснение на факта, че НСИ преброява в Пловдив 332 000, а според данните на ГРАО населението на град Пловдив към края на март 2011 е 382 000 по постоянен и почти 370 000 по настоящ адрес.

Тоест НСИ дава с близо 40 000 по-малко живущи по настоящ адрес в Пд отколкото ГРАО. Да не би хората да си стоят по настоящ адрес в ПД, пък да живеят всъщност другаде, където не са си направили труда да се регистрират ????

Точно това е причината.
В София отдавна е така- по 5-6 души живеят в едно жилище, без въобще да се регистрират.
И тъй като наемодателите имат интерес да не обявяват в общината, за да не плащат данък, блоковете са пълни с анонимни обитатели.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход