Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Цена/Наем?

Публикувано от dodo2 
Re: Цена/Наем?
02-05-2011 - 12:06:36
Quote
dodo2
А ти провери, дали N не участва случайно във формулата или в тъпото УНСС са ви научили само да цъкате на SPSS и си забравила? И си направи изводите. Според мен няма нужда да ми се пъчиш, след като си написала простотията, която съм почернил, но ако чувстваш нужда - продължавай. Стилът Камелия много ме забавлява.

Ясно smiling smiley Не ти се пъча, просто ти обяснявам, че не знаеш и не разбираш за какво говоря, защото ти липсват базисни познания за това какво е корелация, и какво и как мери тя. И затова няма как да си говорим с теб.

А иначе тук е пълно с такива като теб "специалисти" smiling smiley И затова разговорите ви се свеждат до "ти си педераст", "а ти пък патка" smiling smiley Обсъждането на медианата е върхът на вашите усилия smiling smiley Нямам намерение да си губя времето с това.

Със здраве!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-05-02 12:10 от Joan.
Re: Цена/Наем?
02-05-2011 - 12:14:44
avatar
Така като гледам от отговора ти, май ти не знаеш какво точно е коефициент на Пиърсън и как се смята (не с SPSS), щом циклиш едно и също? Следващия път може да се опиташ да намериш корелация при по-малки N и от 9 - ще си още по-успешна.


239% или 3.39 пъти повече е нарастнал броят на обявите с цена 400-600 евро/м2 в последните 3 месеца, сравнено с предпоследните три месеца

„Четвърти километър – на всеки километър”



Редактиран 10 път(и).Последна редакция на 2011-05-02 12:17 от dodo2.
Re: Цена/Наем?
02-05-2011 - 17:43:11
Quote
Joan
Quote
hala
Quote
Корелацията се смята

Joan, както вече споменах, не съм ви чела дискусията, но не забравяй, че думата корелация може да означава просто "mutual relation of two or more things, parts, etc "[dictionary.reference.com] Така че, за да правиш изводи за взаимната връзка на две или повече неща не винаги е нужно да смяташ коеф. на Пиърсън smiling smiley

Относно "обратната корелация между цени на жилища (и наеми също)" - за да не се бъркат частните случаи с общото, наблегни на логиката [en.wikipedia.org] , предикатната! (поне ще ти помогне да не правиш "изводи" като в другата тема.:] ) Знам, че не се учи в УНСС, което очевидно е голям пропуск.

hala,


Единственият, който разбра за какво говоря тогава, е demograph, и честно призна, че корелацията я има и е такава, каквато написах, но според него, след 2012 ще се промени. Което е напълно възможно. Но понеже не ми обясни защо смята така, в смисъл просто знае, че е така, без да го обоснове, реших да не споря повече, а просто да се обзаложим. Той каза, че иска да изчака резултатите от преброяването, за да си дефинира добре позицията, аз се съгласих и сега чакаме. След като демограф е готов, ще си уточним параметрите на облога и ще чакаме 2012 да видим smiling smiley

И все пак да кажа - става въпрос за корелация за ред от 2010 до 1993 назад, до когато има данни на НСИ. И става въпрос за корелация между демография (измерена с прираст) и цени на жилищата, и от друга страна, за БВП и цени на жилищата. Направи редовете, сметни коефициента и тогава ще разбереш за какво говоря. Обратната корелация в откъса от реда 2000-2008 говори нещо, и то не е, че е частен случай winking smiley

За да кажа нещо за тази корелация, съм я смятала и анализирала, а не просто чела за нея в уикипедия. Но тук нямам намерения да се впускам в лекции или спорове, само ще ти кажа, че средната аритметична, медианата (любима на Додо winking smiley) и модата са най-елементарните показатели, за познаването на които моите преподаватели пускаха на изпита по статистика такива като теб и Додо, тъй като останалата част от статистическите методи им идваше в повече. Корелация и регресия отиват в друга сфера, така че моля да не обсъждаме, тъй като ще си говорим на различни езици winking smiley Същото беше посланието ми и към Додо, който непрекъснато прави честотни разпределения и смята средни на цените. Нямам нищо против лаическите ви занимания със статистика (и корелация), просто няма как да си говоря с вас на тази тема. Както вече казах, езиците ни са различни.

Със здраве и успех в заяжданията winking smiley



како джоланке.... знаеш ли кво е математиката? тва е вид обяснение на логиката.... днешно време университетите бълват математици,които не знаят кво е математика .... смятат,без да знаят кво смятат и после кой ми сра в гащите.... едно нещо да знаеш от мен:
математиката е УЛЕСНЕНО обяснение на логиката...... та такива като теб са тръгнали да смятат математически неща,без да имат логиката.... математиката НЕ Е ТРУДНОТО-логиката е трудното.....
та,за кво смяташ корелативно изменение в рейшиото демография/цени ,когато това има НЕ второстепенна роля,а десетостепенна роля????
ето ти малко мъдрост на заем,че да знаеш в бъдеще че анализа е логически ,а математиката е улеснено обяснение на логиката,а не като теб да използваш математика,и чрез нея да търсиш логика:

1.бъркаш причинно следствената връзка-балона в имотите в софия се получи от наливане на капитал,а не от емиграционна вълна в следствие на високотехнологичен или индустриялен бум.
с други думи,народа почна да изва в софия заради строителството,а не строителството да следва урбанизацията......
тва е такъв абсурд,последиците на който ще гледаш в бъдещите петилетки и ще дохде деня,когато ще разправяш,че няма как да паднат имотите в софето под 150 евро/кв ,защото няма как да стане.....
2.поради това,че урбанизацията бе в следствие на строителния бум,сега сроителния крах ще доведе до обратното- ДЕурбанизация , строителството и в двата случая е причината ,а демографията следствие ,а не обратното,както ти си мислиш! или урбанизацията не е главен критерий за цените,а количеството строителство е критерий за процентната урбанизация....
та ако искаш моа да си направиш къв си искаш математически коефицент ,но върху броя прпоцентното намаляване на строителството,спрямо процентното намаляне на трафика по ломско и цариградско шосеwinking smiley

а кога стане време за рейшио върху цените на имотите,преди да се праиш на математик няма да е зле да знаеш кво повлия на качването на цените....... а тва е натрупания дълг на бг,който е толкова голям,че бг във война да беше по станишово време,пак нямаше да натрупа такова количество.......
трябва ти баланса дълг/ резерви на бг за тва време,спрямо изменението на цените за тва време.и бъдеща прогноза няма как да направиш с детски математики като коефицента на пиърсън,защото имаш акселарация на дълг до 2008,но после диспропорционално изсмукване на капитал от бг в следствие на този дълг- демек всяка една чужда стотинка като се появи в системата и веднага поема я за гърция,я за австия ,я за италияwinking smiley и ще продължава така в бизкото ио далечно бъдеще..... та аз съм ги правил тия сметки и моа да ти кажа,че вече се съмнявам,че средната цена в софето може да удържи и 150 евро на кв ......
ама като за теб- разрешавам ти да използваш корелацията дългов баланс / цени от как комунягите дойдоха на власт и да си направиш една корелативна графика до 2008 година... по нататък недей,че само ще сгрешиш и ще си мислиш,че цените ще останат на тия нива,защото дълга не расте...... нямаш логиката и знанията да осмислиш защо цените тепърва ще падат ........ та ето ти помощ груби сметки:
2004 дълг 12 милярда,резерви 6 милярда- балансов дефицит на бг от 6 милярда..... 2008- дълг 34 милярда,резерви 11 милярда- дефицит от 23 милярда,което е към 4 пъти или ръст от 300%

и сега имотите- 2004 средна цена към 350 евро , 2008 средна цена към 1100 евро или грубо към 3 пъти - 200 процента ръст.
или за всеки чужд лев трупан дълг цените в софето са рипкали със 0.75 стотинки... а процентния ръст е 66. (тук моа да имаш проблемки,щото ви знам кви процентаджии са ви сделали в УНССто)

ако един ден почнеш да мисиш логически,вместо да зубриш математически,моа да ти дам и насоки как да сметнеш бъдеща прогноза на спад ,спрямо дългово покритие и облигаране на бг ,или с колко ще паднат цените на имотите в държава ,заробена монетарно в пъти над това ,което може да си позволи
Re: Цена/Наем?
02-05-2011 - 18:23:55
Асенка, ни те бива много в прогнозите...... туй дет го пишиш не требваше ли да стане 2009г? Нали помниш, спирала, всеки продава да се отърве, колкото можи по бърже...., помниш ли??? Петрола.....нали щеше да пада много, пак тогава, майче беше към осемдесе долара варела, що стана така, виж го де литна та се не виде..??? златото, и то, де беше, де отиде??
Re: Цена/Наем?
02-05-2011 - 19:43:13
........"с колко ще паднат цените на имотите в държава ,заробена монетарно в пъти над това ,което може да си позволи"..........Асене, не знам случайно ли написа това, но ще трябва да обясниш на аудиторията по-обстойно, щото аз не моа, щот ми е беден речника....
Re: Цена/Наем?
02-05-2011 - 19:59:13
Joan, asen ти е обяснил за логиката – много необходимо условие, за да не правиш погрешни изводи.

Писала си, че “корелацията БВП/цени е желязна”. Аз не съм статистик, но пък съм учила логика и не ми се струва логично цените на жилищата да са повлияни най-вече от БВП (напротив - не беше ли в България БВП повлиян точно от цените на имотите? :]). Относно влиянието върху цените - нали точно ти в другата тема съветваш в съжденията си да не забравяме механичните демографски процеси (надявам се не смяташ, че тези процеси са следствие основно на промяната в БВП).

За мех. демографски процеси - аз не твърдя, че след 2008 г. София е град с намаляващо население заради отрицателния естествен прираст. Напротив - в тази тема съм писала: “Намаляването на регистрираните само по настоящ адрес е индикатор, че намалява механичния прираст, т.е. хората, които живеят на квартира и нямат собствено жилище - потенциалните наематели и купувачи на имоти.”

Защо се противиш да приемеш тезата ми, че за тренда на цените на имотите (особено цените на наемите) е по-добре да гледаш мех. демографски процеси, отколкото БВП?

Разбира се мех. намаляване на населението на София е следствие от някакви процеси, но основното влияние не е от намаляването на БВП, тъй като и намаляването на БВП само по себе си е следствие от същите процеси.

Я виж в сайта на НСИ и как се изчислява БВП, който корелираш с цените – “Брутният вътрешен продукт, изчислен по производствения метод, характеризира крайния резултат от икономическата дейност и се измерва с добавената стойност, създадена при производството на стоки и услуги от единиците, резиденти на икономическата територия на страната. По производствения метод БВП по пазарни цени се изчислява като сума от брутната добавена стойност по базисни цени общо за икономиката и корективите, които включват нето данъци върху продуктите, неприспадаем данък върху добавената стойност и мита върху вноса.” [www.nsi.bg] "Методът на доходите е съставна част от сметките за първично разпределение на доходите. Чрез метода се отразяват доходите като елементи на добавената стойност създадена в процеса на производство. Балансова позиция на метода на доходите е брутния опериращ излишък/брутен смесен доход." [www.nsi.bg]

Подсказка – виж по време на растежа кои са били основните производствени сектори, възоснова на базисните цени и добавената стойност от производството на които се изчислява БВП. Дали случайно не са свързани със строителството? Направи същото и за доходите, които се вкл. в изчислението на БВП.

Та от твоите “железни корелации” какво излезе? Че цените на имотите влияят върху цените на имотите.

BTW, като си “смятала и анализирала” че е толкова желязна корелацията БВП/цени, би ли ни казала защо не се е проявила в периода от 1999 до 2001? Тогава БВП нараства, а цените на имотите са заковани.

Ето БВП за страната в млн. лева (за 1999 е преизчислено в деноминирани лева)
1999 23790
2000 26753
2001 29709


БВП на човек от населението – в лева:
1999 2898
2000 3274
2001 3754

[www.nsi.bg].

А средните цени в лева на м2 жилищна площ са съответно:

1999 321,95
2000 319,52
2001 320,53


Данните са от сайта на НСИ. [www.nsi.bg]



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-05-02 20:10 от hala.
Re: Цена/Наем?
02-05-2011 - 20:26:38
PERO:

1.петрол-не се занимавам с него от близо 2 години.....ако ще ти е за успокоение,бая пари загубих от него. в твоето измерение на парите-някъде към един блок в лозенец супер,екстра,мега лукс към сегашни цени

2.златото-писал съм кво требе да се купува вместо злато -американски акции ,или в краен случай,ако си манияк на благородните метали-сребро,вместо злато....
дори и кои акции съм казвал-документирано е- форд,генерал илектрик,гугъл
или ако си държал злато от тогава до сега ,за всеки лев в момента да имаш към 1.70лева. ако си направил като мен и си си купил форд и генерал илектрик,в момента на всеки продаден лев злато и купени тези компании,за всеки лев да имаш към 4 лева grinning smiley grinning smiley grinning smiley grinning smiley grinning smiley grinning smiley ..... моа да провериш,ако ми не верваш....
та тамън 4 пъти съм утрепал златните "магнати" в процентна печалба ...... че дори и златото е едно от нещата,които са поскъпнали НАЙ МАЛКО,само че и тва не го знаеш .....
а ,че златото въобще се е качило е поредното доказателство,че населението на земята е нищо повече стадо овце,които временно потриват ръце и после плачат...... че дойде и тва време,вЕрвай ми...... дотком балона продължи 10 години,после рев...... имотния балон продължи 7 години,после рев, да видиме колко ще продължи златния балон....

3.имотите? ами преди прогнозата ми беше дъно при 300 евро към 2009 ,достигане на лоши кредити над 8 % ,което да доведе до банков колапс,фалиране на всички банки изиоти,наред с бгетовските и чуждите , после влизане на нови банки и капитал в бг и излизане от кризата към 2013........
ама сега,точно заради това,че имотите не са паднали до 300 евро,а банките продължават да НЕфалират по 20% лоши кредити,съм си променил прогнозата на срив под 150 евро и криза,от която може и десетилетие да не излезе бг,което от своя страна ще доведе до мощна емиграция и има голям шанс бг да се загуби като нация ......
просто идея си нямах,че управляващите ви ще са такива идиоти да спасяват банки с вашите пари ,ако знаех,че това ще стане още тогава щях да ти кажа да емигрираш колко се може по бързо....
а тва,че ти е странно,че спасяването на банките е лошо нещо и не може да разбереш идиотщината ,както и това,че колкото по се бави имотния спад,толкова повече имотите ще паднат ............е нормално- такива като теб въобще не са могли и да допуснат,че ще има имотен срив,както и няма да могат да допуснат,че дори още не е започнал как си требе.....
седи грей се и гледай само кво се задава в тая държава ,ама дано да си далече ,че иначе нямам сърцето да ви се подигравам ,а вече направи ви съчувствам на пишман родолюбците,дето всъщност сте най големия враг на самите себе си,но не го знаете...... да знаиш- най голямото зло,което се е случило на бг ,тва е българина,а най голямото зло за българина,това е неговата българщина..... който не го е разбрал и предпазил навреме,ще го почувства после
Re: Цена/Наем?
02-05-2011 - 20:58:54
Асенка.. не се радвам на чужди загуби, за разлика от множеството тук....виж ти си загубил от едно, а си спечелил от друго. А златото че се качва май се дължи повече на големите банки, които го изкупуват, или обръщат доларовите активи в злато, не толкова от населението. За банките- макар и с повишено ниво на лошите кредити, казват че имат и доста ресурси да поемат и по сериозни удари, лихвите по депозитите намаляват. И как няма да имат печалби като гонят нередовните платци до 9-то коляно - не е като при вас с закон за фалита на физически лица - взимат ти имота който си ипотекирал и дотам, минават още няколко годинки и си като нов с изчистено кредитно досие. И аз мисля, че не е лошо някоя и друга банка да фалира така както си фалират бизнеси, ама засега ги държат. Още повече, че са под контрола на банката майка в Европа, тук само рапортуват и изпълняват. Само че и в Щатско не е кой знае колко ясна картинката, защото официално банката фалира, но на практика е погълната от някоя друга, така че фалита е по скоро фиктивен. И вашия фонд за застраховка на депозитите FDIC май се поизпразни като резерв.
За българщината - да прав си, най големия враг на българина е в самата му главаsmiling smiley
Re: Цена/Наем?
02-05-2011 - 21:13:27
avatar
Quote
acen1975
ами преди прогнозата ми беше дъно при 300 евро към 2009 ,достигане на лоши кредити над 8 % ,което да доведе до банков колапс, фалиране на всички банки изиоти,наред с бгетовските и чуждите , после влизане на нови банки и капитал в бг и излизане от кризата към 2013........
ама сега,точно заради това,че имотите не са паднали до 300 евро,а банките продължават да НЕфалират по 20% лоши кредити,съм си променил прогнозата на срив под 150 евро и криза,от която може и десетилетие да не излезе бг,което от своя страна ще доведе до мощна емиграция и има голям шанс бг да се загуби като нация ......

Това е много крайно мнение. В природата празно място не остава, то веднага се заема от други.
Долара падна спрямо еврото и само за 2009 година 1 млн чужденци инвестираха във Флорида.
Ако тук тренда почне да потъва към 150, то още на 400 тук ще се появят чужденци.
В никоя европейска столица няма апартаменти за 10.000 евро.
В Албания ли ще са по-високи цените спрямо София? Ц, няма да стане.
За едно десетилетие толкова промени ще настанат, че ще забравим 2011г.
Иначе, и сега има апартаменти и къщи за 150, ............. но в провинцията.
България съвсем я приравнихте на Пакистан, Ангола, Бирма, ...........
Я пребройте колко МОЛ-ове имаме само.
България е на търговски кръстопът и винаги ще става алъш вериша.
Re: Цена/Наем?
02-05-2011 - 21:37:27
Откъде го довлякохте тоя виртуалния Асен да пише неговите си пълни глупости, та толкова ли го закъсахте сривльовците с прогнозите.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход