Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Депозити на домакинства за 3-то тримесечие на 2010

Публикувано от Анонимен потребител 
Re: Депозити на домакинства за 3-то тримесечие на 2010
28-01-2011 - 19:22:35
Разбрах от многото приказки няколко неща:
1. Хазайнът винаги е на далавера;
2.Банките също;
3.На всеки човек с кредит задължително му се случва едно от трите неща (или и трите) - губи си работата, развежда се или хваща рак. На влоговците такива неща не им се случват.
Re: Депозити на домакинства за 3-то тримесечие на 2010
28-01-2011 - 19:38:48
avatar
Quote
насакото яката
Тинки Уинки всичко което пишеш е така. На книга, да (макар, че ако се яви промяна и поскъпването е доста над един процент годишно, то такава промяна може да дойде и при лихвата и тя да се увеличи, при което наемателят пак да е на кяр). Но има нещо друго. Срокът от 6 и повече години е голям и за това време много неща могат да се случат. Човекът от примера, вероятно не тябва да е сингъл щом се гърби с ипотека. Ако след някоя година изгуби работа, или се наложи скъпо лечение на дете, или жена му кривне в страни и не могат да се гледат -той забие по чужбина, тя не плаща парно, сметки и в крайна сметка отиват на съдия изпълнител. В началото я мислят една, а след няколко години става съвсем друга. Получавасе както в лафа: "Сметките верни - парите ги нема?!". На книга е едно, но времената са несигурни и човекът трябва да си има винаги едно на ум. В случая, ако не може да разчита на някяква поддръжка 16000 са голям риск, най-много 5000.

Има една народна мъдрост- "Ако знаеш кога ще умреш, сам ще си изкопаеш гроба".
Твоето мислене е толкова пораженско, че направо човек да ляга и да мре.
Ми, всичко може да ти се случи- и саксия да ти падне на главата както си вървиш. Ще се зазидаш вкъщи ли?smiling smiley
Да имаш едно на ум и да не правиш нищо, са две различни неща.
Re: Депозити на домакинства за 3-то тримесечие на 2010
28-01-2011 - 19:40:08
Quote
камелия
Мозъчните гънки не се виждат, ама като ги няма,си личи!
За прост човек и силен вятър, прегради няма ...
Абе, Камелче, защо сега издаваш тайната, че и мозъчни гънки нямам, и съм прост човек smiling smiley
Re: Депозити на домакинства за 3-то тримесечие на 2010
28-01-2011 - 19:47:11
avatar
Quote
barbaron

Абе, Камелче, защо сега издаваш тайната, че и мозъчни гънки нямам, и съм прост човек smiling smiley

А ти що се правиш на такъв? Ако беше, щях да те оставя да си мреш от даденостите, ама ме дразни, като действаш по примера на Дядо Поп.smiling smiley
Анонимен потребител
Re: Депозити на домакинства за 3-то тримесечие на 2010
28-01-2011 - 19:55:55
Човек много добре трябва да си прави сметката, така че "насакото яката" си е прав, че трябва да се подсигури изход при "кофти" варианта. Аз затова казвам - жилище трябва да се купува със "свободни" пари, даже с част от свободните пари, а не с цената на лишения. Покупката на жилище не трябва да разваля стандарта на живот на човек. Ако ще го разваля значи човекът не е за това жилище или трябва още да поспести.
Re: Депозити на домакинства за 3-то тримесечие на 2010
28-01-2011 - 20:05:39
avatar
Quote
Тинки Уинки
Човек много добре трябва да си прави сметката, така че "насакото яката" си е прав, че трябва да се подсигури изход при "кофти" варианта. Аз затова казвам - жилище трябва да се купува със "свободни" пари, даже с част от свободните пари, а не с цената на лишения. Покупката на жилище не трябва да разваля стандарта на живот на човек. Ако ще го разваля значи човекът не е за това жилище или трябва още да поспести.

Е, не може съвсем без да се посвиеш, знаеш го добре. Самият ти се хвалиш, че плащаш никакъв наем, няма как да плащаш и " никаква " вноска по кредита. Деца растат, непредвидени неща излизат- ако щеш, обзавеждане да купиш, пак са извънредни разходи.
Лошо е да имаш неговите страхове, щото "изхода" от тях е да не се жениш, да нямаш деца, да не шаваш и да не дишаш..........smiling smiley
bah
Re: Депозити на домакинства за 3-то тримесечие на 2010
28-01-2011 - 20:50:09
avatar
Quote
Тинки Уинки
Идеята е, ако човека има 70% от цената на жилището кое му е по изгодно - да продължи под наем или да вземе заем? За както 70% от депозита му говориш?
Имаме човек имаш 40 000 евро. Иска да си купи жилище за 56К евро.
Трябват му 16К евро заем.
16К евро заем при лихва от 8% за 15 години са по 150 евро на месец.
Наема на подобно жилище както каза е 250 евро на месец.
При лихва от 5.5% месечно ще му "капе" по 180 евро - тука оставяме настрана дали едномесечен влог може да е с лихва 5.5%.
Вариант 1. За да живее под наем всеки месец трябва да заделя по още 70 евро (250 - 180).
Вариант 2. За да купи всеки месец трябва да заделя по 150 евро.
Приемаме, че човека заделя всеки месец по 150 евро (по-голямото от вариант 1 и вариант 2).
При вариант 1 тогава той ще спестява по 80 евро месечно. При вариант 2 всичките заделени пари ще ходят за вноска.
При вариант 1) на края на 6-тата година ще има 8000 евро отгоре на 40-те хиляди = 48 000
При вариант 2) на края на 6-тата година ти остават да изплатиш още малко по-малко от 12000 евро.
Значи какво излиза ако на края на 6-тата година това жилище дето сега струва 56000 струва по-малко от 48 000 + 12 000 = 60 000 то тогава наемателя е на кяр, иначе ипотекаря е на кяр.
Значи за 6 години, ако жилището поскъпне с по-малко от 4 000 евро, което е 7% от стойността му тогава наемателя е на +. За да се случи това жилищата трябва да поскъпват с най-много 1% годишно. Във всички останали случай ипотекаря е на сметка.

Тинки, похвално е написаното, като "изчисления" и "условия".
Според мен лихвите по влогове, ще падат с половин % годишно през следващите 6 години.
Пазарните цени на апартаментите след 6 години, ще са се повишили с 10 - 15%, спрямо днешните.
Ако съм прав, гореописаното от теб става невалидно (грешно).
Трудно се прави анализ за бъдеще време, защото променливите величини са много.
Анонимен потребител
Re: Депозити на домакинства за 3-то тримесечие на 2010
28-01-2011 - 21:51:31
Тази сметка е правена при определени условия и накрая имаме определен резултат.

От тук нататък всеки "мърдайки" началните условия съответно променя и резултата.
Аз също като теб смятам че:
1) лихвите по кредите ще падат до към 5.5-6%. Не вярвам под 5% да паднат.
2) лихвите по депозитите ще вървят надолу и скоро ще се радваме на ако някой ни даде 3-3.5% лихва
3) ще има инфлация от 4-5% годишно.
4) Наемите ще растат с темпа на инфлация.
От тук резултата от горната сметка се измества доста в полза на "ипотекаря".

Има и друг вариант:
1) наемите продължават да падат
2) цените на имотите продължават надолу с по 10% годишно.
3) лихви от по 6-7% продължават да се предлагат от банките.
При тези условия - нещата натежават в полза на наемателя.

Кое от горните ще се случи - един Господ знае.
Всеки сам трябва да прецени за себе си и да вземе решение.
Анонимен потребител
Re: Депозити на домакинства за 3-то тримесечие на 2010
28-01-2011 - 21:54:02
Аз твърдя, че имот трябва да се купува със "свободни" пари. Т.е. един вид след като си платиш всички сметки, парите дето ти остават вместо да ги влагаш в банката, част от тях да дадеш за ипотека, а другата част на сметка за черни дни.
Re: Депозити на домакинства за 3-то тримесечие на 2010
28-01-2011 - 22:31:58
Quote
Тинки Уинки
Аз твърдя, че имот трябва да се купува със "свободни" пари. Т.е. един вид след като си платиш всички сметки, парите дето ти остават вместо да ги влагаш в банката, част от тях да дадеш за ипотека, а другата част на сметка за черни дни.

*ok*
Това е и стратегически и тактически най-добрия начин за избягване на ситуацията "Без пара чиляк - сам на себе враг" . Малко хора си дават сметка, че собствения НИ , по доста финансови показатели е най-обременителния "член" на семейството и неудържимия стремеж да го имаш може /и това вече се случва/ да компрометира начина и качеството на живот на цялата останала фамилия.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход