Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

За сефте графиката отчете 7xx

Публикувано от Анонимен потребител 
Re: За сефте графиката отчете 7xx
20-10-2010 - 18:58:45
Този спор ми напомня Джонатан Суифт и неговия Гъливер в страната на лилипутите,където имало две партии на яйцето! Партията на островръхците с политическата платформа за ценността на острата част на яйцето води безкомпромисна война с тъповръхците,споделящи ценностите на тъпия връх на яйцето! Та яйцето в нашия случай е самото предположение за нивата на офертите. Поканите за сделка,а не самите сделки се гледат чрез графики и сложни изчислителни програми,а голяма част от офертите са само стръв,мюре,но надлежно отчетени!Тоя пиниз с мюрето сега широко се практикува във веригите супермаркети под надслов "преференциални цени и отстъпки до изчерпване на количествата...",а те ,количествата априори са си изчерпани и народонаселението пазари по високите цени!Та така и със споменатото яйце-офертите,и горния връх и долния връх са блъф,но надлежно вкаран в графики:]
С тези няколко изречения споделям усещане,чувство и изобщо не е задължително непременно да съм прав!*drunk*Ще добавя още,че спорещите са ми изключително приятни за четене съфорумци!
Re: За сефте графиката отчете 7xx
20-10-2010 - 20:22:04
avatar
Абе спорът е по-специфичен.

Първо искам Тинки да си признае, че числото на imoti.net е средно с тегла.
Второто нещо което трябва да си признае е, че това се е получило като следствие на елементарна програмистка грешка (явно програмистът е бил преквалифициран филолог или нещо подобно без елементарни знания по аритметика).
Третото е следствие - теглата по този начин се асоциират с обявите по квартали безумно - обявите от квартали с малко обяви са с по-големи тегла от тези квартали с повече обяви (т.е. участват с по-голяма сила в определяне на числото).

Какви са следствията:
а) ако в един град кварталите с по-малко обяви са с по-ниски цени от кварталите с повече обяви (както е София - тук най-много обяви има в Център и Лозенец, а това са най-скъпите квартали), тогава Средно Случайно е под истинското средно аритметично (което просто се прави като се съберат всички цени и се разделят на броя). Колкото е по-голяма разликата в броя обяви между кварталите, толкова по-голямо е отстоянието на Средно Случайно от средно аритметично.
б) ако в друг град е обратно - кварталите с по-малко обяви са по-скъпи от кварталите с повече обяви, тогава Средно Случайно е над средно аритметично и колкото по-голямо е несъответстивето на броя обяви, толкова Средно Случайно е по-голямо от истинсткото средно аритметично - такъв пример е Варна.

А ако сравняваме два такива града, разликата става още по-драстична, защото едната стойност е над, другата под истинските средно аритметични и разликите се сумират. Така преди година imoti.net е показвал грешни стойности между София и Варна с разлика от 200 евро/м2.

Допълнително се придава и случайна вариация, защото има някои квартали с единични обяви и като такива те стават основно определящи за Средно Случайно на imoti.net. Да ама тази седмица има обява, другата изчезне и Средно Случайно ходи нагоре надолу неопределено (в зависимост от това дали някой брокер е пуснал или свалил обява).

Ако въобще се прави средно аритметично с тегла, по-скоро би трябвало да се дава по-голямо тегло на по-търсените квартали, а не на такива като Гевгелийски, който никой не знае къде се намира.

При всичко това няма как да си изкривя душата и да кажа, че има изобщо някакъв смисъл в тази измислена графика, представяща грешни стойности, които кръжат около истинското средно аритметично в imoti.net с +/-150 евро/м2 (а може преди 2 години и повече да е било).

*beer*
Re: За сефте графиката отчете 7xx
20-10-2010 - 20:47:04
Тинки, инструкции като за малоумни:
1. Четеш името на тази ТВОЯ тема
2. Гледаш графиката
3. Откриваш къде графиката слиза под 800
===
Явно си пропуснал аномалията на графиката на наемите. На 11.10. скочи 5-6 е/м2. Но на 20.10. изглежда съвсем различно... Какви ли изводи ще си направи, човек гледа графиката понеделник? А ако гледа вторник? А сряда? А сряда в 20:43 минути.
Въобще не би трябвало да ми пука за тъпата статистика на потъващия сайт. И не ми пукаше, докато не видях в един вестник да бъде цитирана и на нейна база (само на нея - ?!?!) да се правят заключения.
Ако има грешка в методологията и някой на ръка (образно) я поправя, защо не го е правил преди 2 години? Защо сега го прави? Ако преди 2 години грешката не е поправяна, а сега редовно (дори по 2 пъти на седмица) се поправя, това ако не е манипулация?
Или вероятно съм пропуснал обяснението на magic каква точно е грешката и как от 1.11.2010 точно ще бъде водена статистиката без да се налага "ръчното управление".
Re: За сефте графиката отчете 7xx
20-10-2010 - 20:51:13
фло...напълно споделям мнението ти.От собствен опит :
Те и преди се появяваха рибите,ама от както съседа си вкара парцела в регулация и го обяви за продажба (3 дка за 100 хил евра),мен ме налитат на ята,предлагайки ми цени около 60-70 хил евра за горе-долу същия по квадратура парцел (няколко м2 по-голям).Аз съм в същата процедура и нямам икакво намерение да продавам,още по-малко пък за тия пари...нищо равностойно като качества не мога да взема в момента на пазара срещу тях.
Графиките и средните стойности по сайтовете явно имат огромно значение,поне на психологическо ниво.
Re: За сефте графиката отчете 7xx
20-10-2010 - 22:36:32
Салвадоре, гледам не си от вчера във форума и би следвало много добре да знаеш, че догодина и 30000 няма да му вземеш.
Re: За сефте графиката отчете 7xx
20-10-2010 - 23:55:56
Quote
salvador
фло...напълно споделям мнението ти.От собствен опит :
Те и преди се появяваха рибите,ама от както съседа си вкара парцела в регулация и го обяви за продажба (3 дка за 100 хил евра),мен ме налитат на ята,предлагайки ми цени около 60-70 хил евра за горе-долу същия по квадратура парцел (няколко м2 по-голям).Аз съм в същата процедура и нямам икакво намерение да продавам,още по-малко пък за тия пари...нищо равностойно като качества не мога да взема в момента на пазара срещу тях.
Графиките и средните стойности по сайтовете явно имат огромно значение,поне на психологическо ниво.

Сигурен съм,че знаеш,ама да те подсетя,че е голямо предизвикателство градско чедо да подържа 3 дка двор!*drink1*
Re: За сефте графиката отчете 7xx
21-10-2010 - 02:08:40
@ Imotko...ама аз нищо не искам да му взимам бе човек...ако исках да взимам нещо,щях да се отърва от него още преди 2 години.Купувачи бол.Ама какво ще си купя после...апартамент ли...нещо мерси за тоя вариант,ама тоя етап от живота си,в който живея по апартаменти,мисля да го приключвам-просто продължи твърде дълго.Хващам се,че вече мисля с категориите,с които мисли стандартния апартаментен човек...А това е страшно...

@ фло...айде сега...с некви 3 декара ще се плашим... smiling smiley

btw...темата беше за графиката-да се върнем на нея.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-10-21 02:09 от salvador.
Re: За сефте графиката отчете 7xx
21-10-2010 - 07:33:29
Чудесно признание на Тинки по-горе. Тинки, ами щом стойностите нямат значение, предлагам да ги махнете от графиката и да оставите само движението. Така ще разберете най-накрая в имоти.нет за какво става дума, когато критикуваме графиката.
Анонимен потребител
Re: За сефте графиката отчете 7xx
21-10-2010 - 08:56:12
Това, което Тинки Уикни ще каже е следното:
1) Статистиката по квартали за съответния тип (1, 2, 3-стаен) се прави въз основа на данните за съответния квартал - не съм гледал как се смята.

2) Статистиката за градове се прави като средно аритметично без тегла на цените по квартали.
Ако в квартал1 има цена ц1, в квартал 2 цена ц2, квартал Н цена Цн - цената за града е
(ц1 + ц2 + Цн) / Н
тука тегла от гледна точка на квартал - НЯМА

3) Няма никаква елементарна програмиста грешка.
Предполагам използването на подобна методология е продиктувано от спецификата на базата данни. Както на всички им е ясно не могат да се пазят всички обяви за 10 години назад. Затова всеки понеделник се записват агрегирани данни по квартали. После на тяхна база се прави статистиката.

4) Ако трябва да се смята средна цена на м2 трябва да се съберат всички цени и да се разделят на всички квадратури.

5) Случайни работи няма. Графиката отразява състоянието на пазара. Методологията си има слаби страни, но те имат слаб ефект върху графиката, камо ли да я правят грешна
Re: За сефте графиката отчете 7xx
21-10-2010 - 09:09:29
Тинки, да правиш графиката да става 600 евро, тогава всички ще бъдат доволни. До Нова година да е готова.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход