Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

За сефте графиката отчете 7xx

Публикувано от Анонимен потребител 
Анонимен потребител
За сефте графиката отчете 7xx
18-10-2010 - 09:41:15
Е, дойде времето да пусна и тази тема.

Днес стойността е 792.20.

Първата подобно тема пуснах 15 Юни 2009 година - тогава цената падна под 1000 е/м2 (994.70)
Втората на 9 Ноември 2009 - под 900 е/м2 (892.70)
И двете теми някой ги "бастиса" sad smiley

За статистиката - най-високата цена отчетена от имоти.нет беше на 8 Август 2008 година - 1171.77

Смятам всеки може да си направи сметка колко са паднали цените от 2008 насам и с какъв темп е било намалението.

Лично аз като гледам числата и това, че падането от 1000 до 900 ни отне 5 месеца, а от 900 до 800 близо година, то надали ще видим графиката да падне под 700.

Преди време правих едни сметки покачването на работната заплата от 2000 година и движението на цените.
Ако вземем за база първите данни от 2002 в база на имоти нет
Имаме следните средни цени за 1, 2, 3-стаен в евро на 18 Юли 2002 година - 240, 269, 288
Средно идва - 266 е/м2
Заплатите 2002 в София са били:
[www.nsi.bg]
3888 лева годишно.

Към момента заплата в София:
[www.nsi.bg]
819 и 841 за първо и второ тримесечие. Ако допуснем, че заплатите няма да падат следващите 2 тримесечие идва годишна заплата от 10026 лева (тука не влизат годишни бонуси, 13 заплати и т.н.).
Това е 2.58 пъти над това от 2002 година.
Ако преизчислим цената на имотите 2002 с този коефицент идва 686 евро цена на имот.

Та, аз като гледам май на 750 е някъде пресечната точка. След колко години ще я постигнем тази точка - не е ясно, но забавения темп на намаляване на цените е факт.
Re: За сефте графиката отчете 7xx
18-10-2010 - 09:56:06
avatar
Средната цена в imoti.net не е 792.20, а е 869 евро/м2. В imоt.bg, който има малко над 5 пъти повече обяви и може да се смята за по-представителна извадка (24337 срещу 4808 обяви), средната цена е 899 евро/м2.

Няма как да получиш средна цена като гледаш стойностите по квартали, без да знаеш по колко обяви има във всеки квартал. "Програмистът" на imoti.net явно и той не го е знаел това едно време.

:loveu:



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-10-18 09:56 от dodo2.
Re: За сефте графиката отчете 7xx
18-10-2010 - 10:01:04
avatar
P.S. А ако се търси пресечна точка някаква, то не трябва да се гледат заплати, а другата секция - наеми. Малко хора знаят, че днес отношението (цена на квадрат)/(наем на квадрат) е най-голямо от както има imoti.net и е около 220. Защото наемите падат с по-голяма скорост и от цените. Щом са разходящи, засега пресечна точка няма как да има.

*beer*
Re: За сефте графиката отчете 7xx
18-10-2010 - 10:32:38
Quote
dodo2
P.S. А ако се търси пресечна точка някаква, то не трябва да се гледат заплати, а другата секция - наеми. Малко хора знаят, че днес отношението (цена на квадрат)/(наем на квадрат) е най-голямо от както има imoti.net и е около 220. Защото наемите падат с по-голяма скорост и от цените. Щом са разходящи, засега пресечна точка няма как да има.

*beer*

Абсолютно! Напълно погрешно е да се правят иводи на база съпостявяне на цени на жилища и заплати. Съпоставянето на Цени на жилища и наеми е много по-показателно. Да съпоставяш цени и заплати, значи да предполагаш, че няма промяна в съотношението търсене предлагане. Единствено съотношението търсене/предлагане определя цената на дадена стока.Нима смяташ, че при този строителен бум през 2007-2008 и при този отлив на хора от столицата поради липса на работа, съотношението се е запазило? Очевидно че не се е запазило. Спадът на цените първо трябва да догони спада на наемиете. После спадът на наемите трябва да спре, след което да приключи процесът на сегментиране. В момента цените на имоти с много различни качества са твърде близки. Цената на жилищата, които не са излъскани до блясък, а им трябват 2 години ремонти и нам колко си пари за да се приведат във вид годен за живеене тепърва ще пада, а това ще дръпне още надолу средните цени. В заключение мога да кажа, че твоята логика може да е вярна само за средните цени на горния сегмент от имотния пазар. Долният сегмент може да претендира за цени около 300 евро на този етап. Така сумарно средните цени могат спокойно да паднат под 500 евро, поради това, че долният сегмент е много по-голям от горния.
Re: За сефте графиката отчете 7xx
18-10-2010 - 20:11:40
avatar
е как аз днес видях на 320 евро панелче в модерно предградие партер магазин ама става и на апартамент с малко преустройства smiling smiley
ето ви цена 620 лева на квадрат. какво по евтино от това...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
СРАМ МЕ Е ЧЕ СЪМ БЪЛГАРИН!
Re: За сефте графиката отчете 7xx
19-10-2010 - 11:42:30
avatar
Що ъперите не викат аааа ууу грозен квартала кочина .... smiling smiley а си траят а smiling smiley

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
СРАМ МЕ Е ЧЕ СЪМ БЪЛГАРИН!
Re: За сефте графиката отчете 7xx
19-10-2010 - 11:52:36
avatar
Quote
dodo2
P.S. А ако се търси пресечна точка някаква, то не трябва да се гледат заплати, а другата секция - наеми. Малко хора знаят, че днес отношението (цена на квадрат)/(наем на квадрат) е най-голямо от както има imoti.net и е около 220. Защото наемите падат с по-голяма скорост и от цените. Щом са разходящи, засега пресечна точка няма как да има.

*beer*

Пак точно в целта!

А някои твърдяха по това време миналата година (2009), че наемите щели да растат заради кризата! СМЯЯХ!
Re: За сефте графиката отчете 7xx
19-10-2010 - 12:18:58
Quote
palamud
Quote
dodo2
P.S. А ако се търси пресечна точка някаква, то не трябва да се гледат заплати, а другата секция - наеми. Малко хора знаят, че днес отношението (цена на квадрат)/(наем на квадрат) е най-голямо от както има imoti.net и е около 220. Защото наемите падат с по-голяма скорост и от цените. Щом са разходящи, засега пресечна точка няма как да има.

*beer*

Пак точно в целта!

А някои твърдяха по това време миналата година (2009), че наемите щели да растат заради кризата! СМЯЯХ!

То и за 149Е ТОП ЛОК се разправяше
Анонимен потребител
Re: За сефте графиката отчете 7xx
19-10-2010 - 12:28:34
Наемите и заплатите са вързани едно за друго.
Както много пъти съм казвал - имот може да си купиш с печалба от тотото, с продажба на наследството от баба си и т.н. Наем се плаща със заплата. Наем с печалба от тотото не се плаща, както и с продажба на имот.
Та, наемите и цените вървят ръка за ръка. Поради някакви причини едното може да избяга напред, както стана с наемите, заради балона с продажбите, но в крайна сметка всичко се връща в нормалните граници.

Та според мен към момента дали ще сравняваш с наеми или заплати е все тая.
Re: За сефте графиката отчете 7xx
19-10-2010 - 13:42:14
avatar
Много по-лесно се сравнява с офертни стойности на наемите, отлколкото със заплати по две причини:
1. никой не знае нищо за заплатите на хората, защото у нас за всичко нищо не се знае (Дянков определено трябва да владее хвърляне на боб, горкия);
2. не е коректно да се сравнява само със заплати, а с някаква функция между заплати и безработица, защото може средната заплата да е 10000 лева и безработица 90%, но наемите ще са 50 стотинки на квадрат. И понеже и за безработицата информацията тъне в мъгла - съвсем всичко ще е грешно.

И аз пак да кажа - единственото нещо, което може да е точно е представянето на офертни стойности (за продажба и наем), а то в този сайт - изненада - графиката на imoti.net, представяща данни за собствената им база с оферти е ГРЕШНА и далеч от действителността (в рамките на +/- 150 евро/м2). *beer*
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход