Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Есен 2010-Зима 2011 - Показатели за Втора Вълна на Спада!

Публикувано от ivo107 
Re: Есен 2010-Зима 2011 - Показатели за Втора Вълна на Спада!
20-05-2010 - 08:41:51
Здравейте,

Аргумента за липса на нови сгради е спорен относно бъдещите цени! Защо ли? Ами днешните продавачи от първичния и вторичния пазар трябва да се кръстят новите сгради да не започнат скоро. Започнат ли, то тогава ще има нова калкулирана себестойност и що годе конкурентно изградена печалба. Но по важното е че новите цени ще пратят текущите в пенсия с тренд надолу!Всичко в БГ пак е сведено до лобиране. Пламене, знаеш ли колко ПРАЗНИ КОМПЛЕКСИ И ИНДИВИДУАЛНИ СГРАДИ в момента са с 10-20-30% заетост. Съответно останалите 70-80-90% незаетост кой ще запълни и на какви цени?


Аргумента за делението на категории е приемлив, но само на пръв поглед. Зависи какво влагаш в понятието 'сравнително добри жилища'.Защото:
1. Едва ли е определящо само качеството на сградата?
2. Къде остава локацията?
3. Къде остава локацията в локацията?
4. Къде остава гледката?
5. Къде остава бъдещото застрояване?
6. Къде остават фасилити мениджмънта и комуникациите в съседство?


В този контекст е трудно да съпоставиш 2 сгради като едната е сложиш в 1/2 категория а другата в 3/4 категория.Ами ако тези 2 сгради са една до друга, но едната е строена качествено а другата не? Ами ако тази качествената е с асфалтова улица отпред но няма гледка?Ами тази която има кална улица но е с гледка?......Самият ти виждаш че категоризирането е невъзможно в който и да е район на София поради липсата на какъвто и да е градоустройствен план в миналото, а сега е прекалено късно.
От тук идва и контра-тезата на другия ти лайфмотив - че хубавите апартаменти/сгради са продадени. Това не се случва както на първичния пазар в момента (от строител) , така и на вторичния пазар (от собственик). Продажби и в момента има на въпросната 1-ва категория, друг е въпроса каква е цената?

От тук и цялата ти теза - че цените няма да падат повече заради липсата на 1/2 група.Абсурд!1/2 група и в момента е в циркулация на пазара, само че с неефективни цени.Затова купувачите се раздвижиха, гледаха И В МОМЕНТА ПАК Е ТИШИНА НА ПАЗАРА! Клиентите залагат на море, лято и почивка и чакат да видят как ще реагират продавачите на есен.Ако не, пак ще чакат.Депозитите им нарастват, инфлацията е ниска, скритата дефлация е огромна.

Срива на втората вълна ще дойде не от вторичния пазар защото там е народопсихология.Вторичния пазар няма да си позволи хикакъв разход само и само да задържи до последно.Дори и кредитната му вноска да е висока той някак е търпи. Но какво се случва на първичния пазар - там строителя има готова сграда на Акт 15/16 за продан но клиенти няма, в същото време размера на заема е огромен, данъците за сградата са огромни, неустойки на реализираните продажби го чакат. Ето от къде ще дойде старта на втората вълна. А първичния пазар тръгне ли, неминуемо ще принуди и вторичния да реагира.


Относно това че хората си доплащат та да се довършат сградите и че това явление е масово, и че то ще спре спада ми се струва някаква шега от твоя страна затова няма да го дискутирам.

За финал ти казвам: Оживлението през април/май беше на база хора с кеш които не им издържаха нервите да чакат и накупиха на вече отчаяните продавачи имотите които бяха пак на балонирани цени но с добра отстъпка.

Ами сега накъде?

Поздрави


Quote
Пламен Николов
- ниското качество на завършените сгради. Това е малко абсурден аргумент, но реално това вдига цените. Сравнително добрите жилища ( смного условно наклонение winking smiley са продадени. Остават 2-а група - не толкова лошите, 3-та група лошите и 4-та група съвсем лошите имоти. Сега цената на 2-а група е замръзнала с тенденция към леко покачване. На 3-а и 4-а група им падат цените. Ако свършат тези от 2-а група това ще се повтори с другите две.

- закъсалите строители. Когато строителя закъса на акт 15 имаш два варианта - да го съдиш или да се бръкнеш за едни 7-8 000 Евра допълнително, да му ги дадеш, да го напсуваш и да се надяваш да стигне до акт 16. Познавам няколко човеци, които са се спрели на втория вариант. Ако тези човеци тръгнат да продават със сигурност ще стискат до последно преди да намалят цените.

Сигурно има още ама като се сетя ще ви пиша пак *smiley_ahh*



Редактиран 3 път(и).Последна редакция на 2010-05-20 09:21 от ivo107.
1.9
Re: Есен 2010-Зима 2011 - Показатели за Втора Вълна на Спада!
20-05-2010 - 09:18:47
Quote
SAHIB 31
Quote
1.9
Quote
Imotko
И обърнете внимание какво е написал Пламен Николов.

Това правя.

- спиране на строителството. С просто око може да се види, че основно се довършват започнати сгради и не се започват нови. Да, но колко са застроените вече и оферирани, а пазар няма. Има и много, които са спрени на някакъв етап - вероятно друг строител ще ги завърши. Вече видях такъв случай.

- ниското качество на завършените сгради. ... Това малко от потенциалните купувачи могат да преценят. Друго е важно за тях.

- закъсалите строители. Когато строителя закъса на акт 15 ... че и на 14 варианта е един - фалит и удовлетворяване на кредиторите по веригата. Ако начело е Банка - познай какво ще получат купилите на зелено. Следва продажба на обекта на друг строител за завършване и отново на пазара, но на друга цена.
====================================
1.9 ЛЕВА, виж на кръстовището на Велчо Атанасов и Блага Димитрова в Редута дали не започват ново?
След като посетиш адреса, ще ти дам друг в Надежда ІІ част. На територията на столицата мога да те разхождам всеки ден да преоткриваш ново строителство! Ще станеш по-мобилен от брокер.:]

Абе SAHIB 31, кой ти гпеда Редута и Втора Надежда. Там просто аз НЕ КУПУВАМ. И изобщо не ме интересува на какви цени се или ще се пределагат.
Re: Есен 2010-Зима 2011 - Показатели за Втора Вълна на Спада!
20-05-2010 - 09:31:34
avatar
Quote
ivo107
Здравейте,

Аргумента за делението на категории е приемлив, но само на пръв поглед. Зависи какво влагаш в понятието 'сравнително добри жилища'.Защото:
1. Едва ли е определящо само качеството на сградата?
2. Къде остава локацията?
3. Къде остава локацията в локацията?
4. Къде остава гледката?
5. Къде остава бъдещото застрояване?
6. Къде остават фасилити мениджмънта и комуникациите в съседство?


В този контекст е трудно да съпоставиш 2 сгради като едната е сложиш в 1/2 категория а другата в 3/4 категория.Ами ако тези 2 сгради са една до друга, но едната е строена качествено а другата не? Ами ако тази качествената е с асфалтова улица отпред но няма гледка?Ами тази която има кална улица но е с гледка?......Самият ти виждаш че категоризирането е невъзможно в който и да е район на София поради липсата на какъвто и да е градоустройствен план в миналото, а сега е прекалено късно.
От тук идва и контра-тезата на другия ти лайфмотив - че хубавите апартаменти/сгради са продадени. Това не се случва както на първичния пазар в момента (от строител) , така и на вторичния пазар (от собственик). Продажби и в момента има на въпросната 1-ва категория, друг е въпроса каква е цената?

От тук и цялата ти теза - че цените няма да падат повече заради липсата на 1/2 група.Абсурд!1/2 група и в момента е в циркулация на пазара, само че с неефективни цени.Затова купувачите се раздвижиха, гледаха И В МОМЕНТА ПАК Е ТИШИНА НА ПАЗАРА! Клиентите залагат на море, лято и почивка и чакат да видят как ще реагират продавачите на есен.Ако не, пак ще чакат.Депозитите им нарастват, инфлацията е ниска, скритата дефлация е огромна.

Срива на втората вълна ще дойде не от вторичния пазар защото там е народопсихология.Вторичния пазар няма да си позволи хикакъв разход само и само да задържи до последно.Дори и кредитната му вноска да е висока той някак е търпи. Но какво се случва на първичния пазар - там строителя има готова сграда на Акт 15/16 за продан но клиенти няма, в същото време размера на заема е огромен, данъците за сградата са огромни, неустойки на реализираните продажби го чакат. Ето от къде ще дойде старта на втората вълна. А първичния пазар тръгне ли, неминуемо ще принуди и вторичния да реагира.


Относно това че хората си доплащат та да се довършат сградите и че това явление е масово, и че то ще спре спада ми се струва някаква шега от твоя страна затова няма да го дискутирам.

За финал ти казвам: Оживлението през април/май беше на база хора с кеш които не им издържаха нервите да чакат и накупиха на вече отчаяните продавачи имотите които бяха пак на балонирани цени но с добра отстъпка.

Ами сега накъде?

Поздрави
-----------
дете мое кривогледо *smiley_ahh* ,
единствените истински неща в поста ти са в "болд-червен"

1 - "народопсихология" , предпочитам пазарния термин "масова психология" , "стаден инстинкт"
-----
а тя , масовата БГ психология е следната :
- 45 % от БГ-йците живеят в минало време (носталгици по отминалото)
- 45 % от БГ-йците живеят в бъдеще време ( мечтатели за обещаното)
- 10 % от БГ-йците живеят в настоящето (разкрачени между дървеното рало и I-POD a)
---------
при 90 % тиквеници и 10 % рационални , т.е. 100 % желаещи - как я виждаш тази твоя "прогноза" - на мен ми прилича на полюция !

2 хора които не им издържаха нервите - Пазарите се движат точно от такива хора - ТЕ правят лавините , които помитат И такива като Теб.........сещаш ли се..........тук имената ,претенциите и цвета на очите няма значение - или "скачаш" ....или чао до 2025 год..ако си жив*angel*

ти ще репликираш за общия процент потенциални Купувачи и ще си прав , НО !
най-обективният маркетинг за потребителските нагласи на масите се прави на масови места
Какво Обичат оФцете се разбира на Местата , където ходят оФцете!
Ако аз правя маркетинг за някоя Банка - дали има желаещи за покупки - ще съм готов за 5 мин !!!
просто преглеждам форумите и ако всички говорят за спад - значи всички са Купувачи , търсещи еФтиния !
думите са оръжие,което оФцете използват срещу себе си
думата "Пазар" върви с думата "Банка" .............това понятно ли ти е ?
а Банките имат интереси - различни от оФчите , защото всичко е Психология !
Re: Есен 2010-Зима 2011 - Показатели за Втора Вълна на Спада!
20-05-2010 - 09:47:05
Quote
прУфесУр тъпарон
Пунди,

Ша ме извиняваш копуеле, ама нали бях помолил да не се 'оцветява в кафяво' темата.

Поздрави,

smoking smiley

дете мое кривогледо *smiley_ahh* ,
единствените истински неща в поста ти са в "болд-червен"

1 - "народопсихология" , предпочитам пазарния термин "масова психология" , "стаден инстинкт"
-----
а тя , масовата БГ психология е следната :
- 45 % от БГ-йците живеят в минало време (носталгици по отминалото)
- 45 % от БГ-йците живеят в бъдеще време ( мечтатели за обещаното)
- 10 % от БГ-йците живеят в настоящето (разкрачени между дървеното рало и I-POD a)
---------
при 90 % тиквеници и 10 % рационални , т.е. 100 % желаещи - как я виждаш тази твоя "прогноза" - на мен ми прилича на полюция !

2 хора които не им издържаха нервите - Пазарите се движат точно от такива хора - ТЕ правят лавините , които помитат И такива като Теб.........сещаш ли се..........тук имената ,претенциите и цвета на очите няма значение - или "скачаш" ....или чао до 2025 год..ако си жив*angel*

ти ще репликираш за общия процент потенциални Купувачи и ще си прав , НО !
най-обективният маркетинг за потребителските нагласи на масите се прави на масови места
Какво Обичат оФцете се разбира на Местата , където ходят оФцете!
Ако аз правя маркетинг за някоя Банка - дали има желаещи за покупки - ще съм готов за 5 мин !!!
просто преглеждам форумите и ако всички говорят за спад - значи всички са Купувачи , търсещи еФтиния !
думите са оръжие,което оФцете използват срещу себе си
думата "Пазар" върви с думата "Банка" .............това понятно ли ти е ?
а Банките имат интереси - различни от оФчите , защото всичко е Психология !
Re: Есен 2010-Зима 2011 - Показатели за Втора Вълна на Спада!
20-05-2010 - 09:54:22
avatar
Quote
ivo107

Пунди,

Ша ме извиняваш копуеле, ама нали бях помолил да не се 'оцветява в кафяво' темата.

Поздрави,

smoking smiley

--------------
кафявото е по-добър вариант от светло-жълтото
но пък може и да си пич.....нищо че не ти личи *smiley_ahh*
Re: Есен 2010-Зима 2011 - Показатели за Втора Вълна на Спада!
20-05-2010 - 10:46:37
Погрешните допускания водят до погрешни изводи, както винаги, и желаното се взема за действително.
Първа грешка-защо си решил, че всички строят с огромни заеми?
Втора грешка-защо си решил, че до акт 16 нищо в една нова сграда не е продадено?
Трета-не съди по себе си, не всички чакат само лихвите по депозитите да им увеличат парите, че да стигнат за имот.
Re: Есен 2010-Зима 2011 - Показатели за Втора Вълна на Спада!
20-05-2010 - 11:17:23
Здравей,

Не става въпрос за мен или теб, а за конюктурата на пазара. Той сам говори за себе си. Като почнеш с просрочените дати за изпълненние на строителните обекти от Строителната камара, Общините и т.н.После виж колко фонда за недвижимости се оттеглиха от БГ или регистрират загуба на СФБ. Може да се поинтересуваш и от терминираните или забавените финансирания (например до скоро Уинслоу с Главболгарстрой) . Процентно самофинансиранията и не-банковите заемни фондове са малко за да формират натиск върху общата картина на нереализирана задлъжнялост.

Продажбата до Акт 16 е има, не съм и твърдял друго. Въпроса е колко са сградите които бяха платени почти на 100% зелено по време на бума и те въобще могат ли да се взимат под предвид при сегашния текущ първичен пазар. Май те не влизат в сметките? Вторичния пазар в тях създава някакъв общ процент от продажбите, но е доста малък за да е фактор.Какво да говорим обаче за сградите из София които са пред Акт 15/16 и как им вървят продажбите?

Относно 3-ия въпрос отново отиваш към частното вместо към общото. Ако частното избира риска и има портфейл в борси, фондове, акции и т.н. то общото е нормално да избира симплекса и сигурното в депозита гарантиран от Фонда.

Отделно защо смяташ че купувачите разчитат на лихвите да им докарат пари за имот - АБСОЛЮТНО ГРЕШНО! Никой от тях не разчита на тях защото ако някой който е решил да купува имот и има 50 000 евра на 5% средно, едва ли ще очаква тези 250 евра/месечно или 3000 евра/годишно да му решат проблема с покупката. То е ясно като намери имот на добра цена ще дръпне потребителски/ипотечен да се самофинансира. Но дотогава клиента си стои под наем и банката му плаща наема, та дори от горе. Според теб колко дълго е готов да чака този клиент - доста дълго! Прогнозираната инфлация за 2010/2011 не го бърка, отделно вдигане на цена на имот е трудно да бъде реализирана поради фактори като външни пазари и липса на клиентски ресурс. Този клиентски ресурс се изчерпа и се преобразува в периода 2004-2008.От там максимата на пазарната икономика - малкото е скъпо, многото е евтино. Кои са много и кои са малко? Малко са клиентите! За да ги привлечеш като ресурс ти трябва ЦЕНА, ДОБРА ЦЕНА.[/b] В момента е няма. Няма и пазар. Но една 2-ра вълна на спада ще отпуши пазара.

Поздрави,

smoking smiley




Quote
Imotko
Първа грешка-защо си решил, че всички строят с огромни заеми?
Втора грешка-защо си решил, че до акт 16 нищо в една нова сграда не е продадено?
Трета-не съди по себе си, не всички чакат само лихвите по депозитите да им увеличат парите, че да стигнат за имот.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2010-05-20 11:51 от ivo107.
Re: Есен 2010-Зима 2011 - Показатели за Втора Вълна на Спада!
20-05-2010 - 12:13:28
Quote
ivo107
Здравейте,

Преди да изревът всички пундювци и платени писачи във форума, да кажа че не откривам нито топлата вода, нито си чеша езика а просто пускам темата за да чуя малкото останали сериозни форумни играчи които имат желание да драснат някой ред. Хора които са 'големи спецове' в имотите и хора които обективно си търсят поле да се заяждат, да пропуснат темата. Молбата ми е не за друго, ами и тази тема да не се 'осере' (с извинение - нали деца във форума няма). Лично аз смятам че има фактори тази есен изненадващо да разберем че кризата не е отминала както се тръби и да има втори реален спад. Не искам да се впускам в подробности, но поне за мен накои от факторите са:
а) неспокойните зад-океански пазари
б) прегряването на някои азиатски икономики
в) кризата на прасетата - PIGS (Portugal, Italy,Greece, Spain)
г) продължаващия спад на имотите в Западна Европа и САЩ
д) безсилието на ЕС и МВФ за нестабилното евро
е) скритата дефлация в БГ
ж) 85% некачествено ново и неподържано старо като сграден фонд в БГ
з) разтящите лоши кредити на банките, които стоически до момента се опитват как да ги скрият
и) широкосекторната безработица и свиването на държавния портфейл в БГ
й) факта че например за София спада от 15-25% реално не се усети на имотния балон и цените реално в София си стоят все още балонирани
к)....и още наколко други....но нека да чуем и тези които имат НАИСТИНА какво да кажат

Поздрави,

smoking smiley

Имай предвид, че коментара ми няма силата на анализ, т.е.-не изказвам мнение какво ще се случи-дали ще паднат/качат/задържат цените.
по точка а) - не виждам пряко отношение(говоря съизмеримо в месеци) към българският пазар на недвижими имоти. Дали някой американски бизнесмен от средната класа ще фалира си е по-скоро негов проблем, а не наш. Фондовата борса в българия не е толкова силна колкото американската и влиянието и е по-малко.
по точка б) - това пък съвсем няма отношение за България-основния ни бизнес е със Западна Европа.
по точка в) - по този въпрос още не е известно реалното развитие на нещата, т.е. може и да се размине
по точка г) - това е...абе това е много манипулативно поднесено - някои щати (или поне някои области) са доста по-слабо засегнати от кризата, там даже спадът е по-скоро символичен. А в Лондон например има ръст на имотите. А да не коментираме, че кризата, след като удари щатите, дойде 2-3 год. по-късно при нас.
по точка д) - това значи скъп долар. Т.е. на руснаците(които работят основно с тази валута) ще им става по-евтино да идват и да купуват тук. Не е непременно нещо лошо за пазар в евро.
по точка е) - виж тук нямам какво да кажа. Не знам дали си прав, може би има известен резон(макар, че някои стоки си покачват цената).
по точка ж) - няма някаква таблица или категоризация(поне до колкото на мен ми е известно, не че съм се интересувал специално) какво е качествено и какво не. А все повече блокове от старият жилищен фонд, променят облика си към положително(поне за София говоря).
по точка з) - растящо е и новото кредитиране. Сега не ми цитирай други коментари и анализи. Приеми го за чиста монета-расте уверявам те, при това съвсем с не лоши темпове, поне предвид обстановката.
по точка и) - да, безработицата може да се окаже сериозен проблем, заради които може би(само може би) ще паднат цените. Прогнозите са, че тя ще почне да пада в следващите месеци, ама това може би е само прах в очите. Свиването на държавния портофейл - ако пръснат парите в България ще падне безработицата...дай боже така да стане.
по точка й) - във момента пазара е в ситуация 2007г. Това пак е информация първа ръка, не чета на никой писанията, казвам ти го като сравнение на човек от практиката. Сделки има, в сравнение с миналата година доста по внушителен брои. Даже коментарите върху тези които са си уцелили цената са доста по малки от тези миналата година, което ме навежда на мисълта, че положението е поне близо до закрепяне. Недей да преценяваш какво е балон и какво не-брокерите първо съобщиха за евентуален балон, сега ти казвам, че цените няма на къде много да падат (казвам това с уговорката-имам предвид сегашния пазар...за пазара след три месеца мога да си коригирам мнението). Това, че на някой не му харесват цените-винаги ще има доволни и недоволни. А да не коментираме, че в следващите 2-3 години има реална вероятност да скочат цените на земеделските земи(след 2013-ако не се лъжа тогава трябва да се приеме новата стратегия за земеделието от ЕС), а това също са НИ. Така, че сегментирай пазара, за какво говорим.

А сега моето мнение-цените на апартаментите ще са според заплатите на хората и достъпността на кредитирането(в момента то е на добро ниво, остава заплатите да се пооправят, но дори да останат такива, не чакайте голяма разлика със сегашния пазар).

И още нещо-на места в София в момента спадът гони 40% за отделни сегменти. Това е мое наблюдение при средни пазарни цени. Може и повече да се окаже за някои квартали.

Та-това имам да кажа smiling smiley ...и предвид нрваите в тоя форум сега знам, че ще ме изядат всякакви псевдо анализатори и ще ме засипят с лични нападки.
Моля-ако някой не му харесва просто да е достатъчно културен да не ме коментира или поне да е в границата на приличното.
Re: Есен 2010-Зима 2011 - Показатели за Втора Вълна на Спада!
20-05-2010 - 12:24:02
avatar
Quote
Mamsi

А сега моето мнение-цените на апартаментите ще са според заплатите на хората и достъпността на кредитирането(в момента то е на добро ниво, остава заплатите да се пооправят, но дори да останат такива, не чакайте голяма разлика със сегашния пазар).

И още нещо-на места в София в момента спадът гони 40% за отделни сегменти. Това е мое наблюдение при средни пазарни цени. Може и повече да се окаже за някои квартали.

Та-това имам да кажа smiling smiley ...и предвид нравите в тоя форум сега знам, че ще ме изядат всякакви псевдо анализатори и ще ме засипят с лични нападки.
Моля-ако някой не му харесва просто да е достатъчно културен да не ме коментира или поне да е в границата на приличното.

-----------

не разчитай друже на добронамереност !
излагаш аргументация в разрез с тълпата - ще те прегазят - Педерони,Тъпарони и Говорони има достатъчно тук !
както казва един "майстор" - по време на Тренд алчността се материализира,става видима , можеш да си "отрежеш "
и ако не се сещаш за какво иде реч - алчността от 2005-2008 се повтаря ПАК - търси се изгодна сделка и ПАК ще разберат оФцете ,че очевидното е очевидно грешно !*ok*
1.9
Re: Есен 2010-Зима 2011 - Показатели за Втора Вълна на Спада!
20-05-2010 - 12:49:42
прУфесУре, като си толкова убеден в твърденията си, защо си толкоз нервен бе братче?
И защо си се загрижил толкова за оФцете, че пускаш тема след тема с еднотипно съдържание?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход