Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Преглед на печата - 2010

Публикувано от general 
Re: Преглед на печата - 2010
02-03-2010 - 17:15:07
Re: Преглед на печата - 2010
02-03-2010 - 18:05:57
Quote
palamud
Браво Скитър,
Хубаво е да видиш данните, както си ги направил
за мен успокяващото е, че ръстовете на паричната маса са спрели и леко се понижават.
От доста време се опитваха да го направят. Кризата много помогна.
Според мен банките капитализират от близо 2 години и до края на 2010 ще станат доста стабилни.
Естествено това дърпа икономиката назад.
Сега ще дръпнат ефективните фирми, за сметка на фалиращите риби, които се носят по течението smiling smiley

По-притеснително е какво става с това червенкото:
Re: Преглед на печата - 2010
02-03-2010 - 18:06:46
avatar
Quote
Dimitar.
Първанов иска оставката на Дянков

Чакаме Иво Инджев да пусне статийка за любимеца си smiling smiley

хм той бил бърз

Млад милиардер ли е Първанов? Не е млад, декларира вицепремиерът Дянков



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-03-02 18:13 от dodo2.
Re: Преглед на печата - 2010
02-03-2010 - 18:36:59
Quote

БЕЗРАБОТНИ И БЕЗРАБОТИЦА.ДО КОГА ЩЕ ИЗДЪРЖИ НОИ? [yphalachev3.blogspot.com]

Прогнозите на синдикатите за безработицата през 2010 г. са за равнище от 14-15 на сто, като това е консервативна величина. Това каза пред журналисти след консултативен съвет на ръководствата на КНСБ и КТ „Подкрепа“ президентът на КНСБ Желязко Христов.Официалната прогноза за безработицата през тази година е 11,4 на сто.По думите на Христов това ниво на безработицата вече е достигнато.Официалната статистика отчита само официалните данни за безработните, които получават обезщетения, отбеляза той.Синдикатите посочиха и песимистичните прогнози на работодателите, според които безработицата ще достигне 20 на сто.
Според официални данни, тълкувани от Българската стопанска камара, през 2010 г. всеки пети ще бъде безработен. Това заяви председателят на камарата Божидар Данев.В проценти това означава, че средно за страната реалната безработица ще бъде 19-20 на сто.
Икономиката на България ще започне да расте в края на следващата година. Това сочат данни от доклад на „Уникредит Груп”. Според анализаторите страната ни ще завърши 2009 г. с ръст на БВП от минус 5,2 процента спрямо първоначалната прогноза от минус 6,3 процента.
Проучване на Световната банка и ЕБВР сочи, че има два сценария за страната ни: бързо излизане от кризата е възможно за 4 години, бавно – за 10 години. Според различни източници отлагането на влизането на България в ERM 2 е заради желанието на Брюксел страната да покаже освен фискална дисциплина и стабилна икономика.
200 000 души в България ще загубят работата си до края на 2010 г, ако няма промяна в досегашната политика на правителството, заяви Пламен Димитров, вицепрезидент на КНСБ.
Става въпрос за фалит предимно на еднолични търговци, семеен бизнес, малки хотели и фирми. По данни на КНСБ се очаква безработицата в края на декември да е 15%.
Над 400 млн. лв. за месечни възнаграждения и осигуровки дължи българският бизнес на работниците си по данни на КНСБ.
От КНСБ и КТ "Подкрепа" ще излязат с общ пакет антикризисни предложения, сред които отваряне на фискална възможност изплащане на всички задължения, въвеждане на евтини кредити за бизнеса, държавни поръчки към ключови сектори на българската икономика и др.
От синдикатите са разработили и две групи мерки, засягащи населението. Сред основните искания на КНСБ и "Подкрепа" са увеличаване на минималната работна заплата поне до 260 лв., отпадане на тавана за обезщетение при безработица, подкрепа на безработни семейства с един жилищен кредит др.
"Пари в държавата има, въпросът е за какво да бъдат изразходвани", изтъкна Димитров. Според него сегашната политика на министър Дянков само влошавала положението и е довела до 4% спад на дохода на лице и 20 000 новорегистрирани безработни за януари - двойно повече спрямо предните 3 месеца.
Преките чуждестранни инвестиции продължават да покриват дефицита по текущата сметка изцяло, въпреки че отбелязаха драстичен спад.
Сред основните причини за отрицателния икономически растеж, очакван през тази година, са ограничените потребителски разходи. Потребителите ще бъдат под финансов натиск, тъй като у нас задлъжнялостта е по-висока в сравнение с останалите държави от Централна и Източна Европа.
От финансовия интернет пътеводител „Моите пари“ съобщиха, че лошите потребителски кредити, по които клиентите не са плащали вноската си над 90 дни, към края на декември са малко над 12 процента. Спрямо предходния месец те са се увеличили с над 14 процента. Лошите жилищни заеми са под 10 процента, но за месец са се увеличили с над 21 процента, сочат данните. Очакванията на експертите са процентът на необслужваните кредити да продължи да се увеличава и през тази година.
През четвъртото тримесечие на 2009 г. безработните лица в страната са 272.8 хил., а коефициентът на безработица - 7.9%. В сравнение със същото тримесечие на 2008 г. броят на безработните лица се увеличава с 95.1 хил., а коефициентът на безработица - с 2.9 пункта, показват резултатите от проведеното от Националния статистически институт Наблюдение на работната сила.
Броят на безработните се е увеличил с 95.1 хил. през последните три месеца на миналата година в сравнение със същия период на 2008 г.
През периода четвърто тримесечие на 2008 - четвърто тримесечие на 2009 г. се наблюдава по-значително увеличение на броя на безработните лица с продължителност на безработицата по-малка от една година. Той нараства с 86.8% и достига 155 200, или 56.9% от всички безработни.
Според данните на Националния статистически институт за една година заетите в България над 15-годишна възраст са намалели с 315 хил.
Държавата ще помогне на 52 000 безработни души да си намерят работа. Това обяви социалният министър Тотю Младенов. Общото финансиране на програма "Развитие" е на стойност 250 милиона лева.
С парите 60 000 лица ще бъдат изпратени на квалификационни курсове. След това от МТСП ще субсидират всеки работодател, пожелал да наеме едно от лицата, минало през такова обучение.
Държавата ще отпуска по една минимална работна заплата - 240 лева, а фирмите ще трябва да добавят още толкова от себе си.
Това означава, че след удържането на вноски за социално и здравно осигуряване новопостъпилите на работа ще получават около 360 лева заплата за срок от една година.
Ако държавни институции наемат служители по тази схема, министерството ще финансира изцяло тяхното заплащане. Официалният старт на програмата е 1 март (понеделник) като всички желаещи да се обучават или да наемат работници по "Развитие" ще трябва да подават заявления в районното бюро по труда.
В средата на януари с промени в Закона за социалното подпомагане бе гласувано узаконяването на професията "безработен". Резултатът е възможност за доживотно социално подпомагане поради отмяна на ограничението от дванадесет месеца за получаване на социални помощи от безработни лица в трудоспособна възраст от 1 януари 2011 г. Комбинацията от големи повишения на пенсиите и по-ниски ставки на социалноосигурителните вноски в последно време разшири дисбаланса между пенсионните вноски и пенсионните разходи и за осигуряване на устойчивостта на социалноосигурителните системи са необходими замразяване на пенсии,заплати и преразглеждане на последните социални безумия.
Как ще издържи НОИ до 1 януари 2011,а особено след това?Ще трябва още през лятото да се ревизира бюджета на осигурителния институт.
Девет месеца след като беше назначен за управител на Националния осигурителен институт , Сотир Ушев изненадващо подаде оставка, без да обясни защо.
Re: Преглед на печата - 2010
02-03-2010 - 20:08:33
Quote
По-притеснително е какво става с това червенкото:
Scyther , благодаря за полезните данни , но ще се радвам(предполагам не само аз) на коментара ти .
Re: Преглед на печата - 2010
02-03-2010 - 22:29:19
Quote
razbivach
Quote
По-притеснително е какво става с това червенкото:
Scyther , благодаря за полезните данни , но ще се радвам(предполагам не само аз) на коментара ти .

Лично аз предпочитам някой друг да коментира.
Личи, че държавата харчи фискалния резерв. Няма да определя това като правилно или неправилно, а ще се спра на моите разсъждения по този въпрос. Ще поставя под съмнение очаквания ефект от такова разходване на средства. През миналата година много от държавните плащания бяха спрени, за да се излъскат чепиците за пред ЕК, че белким ни се вържат и ни приемат с отворени обятия в ERMII. България прибра шкембето и наду гърдите, като пожертва бизнеса си, икономиката, фирмите и обикновените хора. В резултат икономиката се срина, а безработицата скочи. Сега, след като стана ясно, че ERMII ще го видим през крив макарон, Дянков се втурна да спасява каквото е останало с плащания от изтънелия държавен джоб по отдавна приключени проекти. Разбира се, с 10% "намаление". Надеждите са тези парички да се върнат обратно в държавата, като рестартират системата. Да, ама една голяма част ще бъдат засмукани от банките, защото и те имат да вземат. И то много. Няма как да се изолират банките, защото те са на входа и на изхода на паричния поток. А с тези погасителни вноски, лихви, такси и таксички на таксите - голяма част от паричките ще си останат там.
Така предишното правителство инжектира 3-4 милиарда в края на 2008, което макар да наду рекордно паричната маса, имаше твърде слаб средно и дългосрочен ефект, въпреки тогавашната далеч по-благоприятна среда. В една нормална икономическа ситуация, инжектирането на средства в икономиката има мултиплициращ ефект и стимулира потреблението. Но при колосална задлъжнялост, каквато е ситуацията в момента, всичко се изсмуква и ефектът е нулев. Поне това показва графиката, който ефект Асен1975 нарича паричен вакуум.

Нека се спра на това, какво се прави по въпроса. В цял свят подобно положение се лекува с данъчни облекчения, ниски лихви по кредитите, финансови стимули, централните банки подаряват пари на символична лихва, само и само да накарат хората да развържат кесиите, което да рестартира потреблението, търсенето и съответно икономиката. Най-грубо и общо казано, лекарството се състои в раздаване на пари. Или един вид контролирана инфлация, която се изправя срещу дефлацията и я тушира. Такива харчове рефлектират в бюджета като дефицит.
Българското откритие на Дянков е обратното. Той гледа да закърпи бюджета, завалията. Да има за хрантутниците на държавната софра, а на останалата икономика - майната й. И понеже пак не достигат, бой с данъчни проверки, увеличаване на данъците и извиване на ръцете на реалната, изпаднала в немилост съсипана икономика. И така онези, които до скоро вадеха хляба на държавата, сега са онождани един път от банките и втори път от правителството. В това се изразява антикризисната политика. Интересно какво ще се случи, когато приходите в бюджета се окажат драстично по-малко от предвидените?!
Бъдещите ефекти ще са значително поскъпване на живота, данъците и значителен ръст на безработицата. Като в банановите държави, в които държавният служител е богаташ, а всички останали ходят боси и голи.
Сега, някой ще рече, че си противореча. От една страна обвинявам изразходването на средствата, от друга страна го одобрявам.
Най-общо, моето мнение е, че политическото лекарство наречено борд е създадено да тушира инфлацията. То не е панацея за всякакъв тип кризи, а конкретно за инфлационна. Т.е., то е антиинфлационно лекарство. Но в условията на дефлация и дефлационна криза, то е все едно да лекуваш ниско кръвно с бета блокери. Държавите, които си обезцениха валутата се радваха на три неща: Парично предлагане, високи цени на стоките от чужбина и същевременно ниски цени на собствената продукция, което стимулира вътрешното потребление и износа. Като знаеш, че утре петте лева ще струват по-малко какво правиш? Харчиш ги днес. Това стимулира икономиката.
Другия вариант е голям заем от международна институция. Получаваш пари, срещу наложени задължителни ограничения. Неприятно за мнозина, но има дисциплиниращ ефект върху неразумните проекти, както и пари, с които да задвижиш нещата.
Независимо дали разсъждавам логично или не, дали споделеното виждане е правилно или не, в едно можем да сме сигурни. Краят на кризата няма да е скоро. При всички случаи, преди това някой ще изгори. Дали борда, дали данъкоплатеца, дали депозитарите или ипотекарите, или комбинация от споменатите, друго излизане няма. Задлъжнели сме и ще си платим. Въпросът е с какво?
Re: Преглед на печата - 2010
02-03-2010 - 23:20:53
Scyther *bow* за коментара!!!
Мисля си ,че всички ще "изгорим"....кой повече ,кой по-малко.
Имаше една поговорка за мечката,че днес ако играе у вас , утре ще е у нас....
*xxx*Re: Преглед на печата - 2010
03-03-2010 - 04:39:00
ами аз затова отдавна казвам че борда е вече излищен. харчим резерви и имаме неконкурентна икономика, задлъжняхме здравата.
псевдостабилност която компенсираме с генериране на дефицит и дълг (добре поне че дългът поне засега е частен).
единственото спасение за Бг като държава е да не позволява увеличаването на държавния дълг.
а че безработните ще ударят 30-40 процента е ясно, както е ясно и че имотите ще са макс. 149.99 евро на квадрат. топ локейшън.
Re: Преглед на печата - 2010
03-03-2010 - 06:13:29
avatar
Как добре го е предрекъл Красимир Петров : [bgpuls.com]

Re: Преглед на печата - 2010
03-03-2010 - 18:09:51
БНБ удари рамо на банковите заеми
На 8 декември 2009-а управителят на БНБ Иван Искров заяви пред мениджърите на кредитните институции, че Централната банка ще облекчи условията за отпускане на заеми. Три месеца по-късно обещанието му вече е факт.
Единствената държавна институция у нас, която изпълнява всичките си обещания в срок, е БНБ. И тя наистина се опитва да помогне за решаването на проблема с финансирането на бизнеса и намаляването на лихвените проценти. Противно на Министерството на финансите и правителството, които като цяло бълват голи декларации - как искали да подкрепят фирмите, а в същото време бавят плащанията си към тях и буквално ги изнудват да правят редукция на вземанията си, БНБ предприема реални мерки за по-облекчено отпускане на кредити.

Точно това целят промените в Наредба №8, които управителният съвет на БНБ прие в четвъртък 25 февруари. Веднага трябва да подчертаем, че най-големите улеснения ще са за потребителските и ипотечните заеми. С други думи, от тях най-много ще спечелят институции като "Банка ДСК", които години наред са давали с приоритет заемите на населението. Другите банки обаче също косвено ще получат бонуси от промените в Наредба №8. Те се свеждат до няколко на пръв поглед простички неща, които не говорят абсолютно нищо на широката публика.

На първо място, банките получават възможност да увеличават собствения си капитал с текущата си печалба, без за това да е необходимо да има решение на общото събрание - нещо което до момента бе задължително. А е известно, че обемът на отпуснатите кредити пряко зависи от размера на собствения капитал. Или, с други думи, колкото по-голяма печалба имат банките, с толкова по-висок капитал ще разполагат и повече ще могат да отпускат. Има и още нещо: по-големият капитал позволява на банките да поемат по-значителен обем нередовно обслужвани кредити, без това да води до увеличаване на цената на останалите заеми. Само по тези няколко описани дотук причини облекчението за признаване на печалбата като част от капитала ще позволи на банките да увеличат финансирането както за гражданите, така и за фирмите.

С промените в Наредба №8 се въвежда и много по-либерален режим за потребителските и ипотечните заеми. Рисковият коефициент, с който ще се оценяват потребителските кредити, намалява от 100 на 75% от размера им, а за ипотечните - от 50 на 35 процента.

Създава се впечатлението, че корекциите в Наредба №8 ще облекчат условията само по заемите за граждани. А къде остават фирмите, които са най-потърпевши от кризата? Отговорът е, че косвено измененията в наредбата ще донесат полза и за търговските дружества. Когато гражданите получат по-изгодни заеми (като цена), те ще ги обслужват по-редовно, разходите на банките за провизирането им ще намалеят и те ще имат повече свободни пари, за да кредитират и фирмите. Освен това, когато размерът на риска на кредитите за населението е по-нисък, това води до намаляване на общия риск, който са поели банките, което на свой ред открива допълнителни възможности за предоставянето на финансиране на търговските дружества.

Разбира се, не бива да се очаква, че гласуваните в четвъртък от БНБ промени в Наредба №8 ще доведат незабавно до рязко увеличаване на предлагането на заеми и до намаляване на лихвените равнища. Положителните ефекти от тях могат да се очакват едва след март, когато кредитните институции ще изготвят отчетите за първото тримесечие на 2010-а по новите правила. А и ако правителството не стане редовен платец по ангажиментите си към частните компании, усилията на БНБ за стимулиране на отпускането на заеми ще бъдат сведени почти до нула.
eye popping smiley

И коментар по въпроса.-
Наредба № 8 касае правилата за определяне на капиталовата адекватност на кредитните институции.Съгласно Чл. 22.(1) Банката установява отношението на обща капиталова адекватност като процентно съотношение между собствения капитал и рисково-претеглените активи.

Промяната на наредбата са "еднопосочни и целенасочени" - увеличаване на собствения капитал с временната печалба и намаляне на рисковия коефициент на кредитите/потребителски и ипотечни/ води единствено и само до подобряване "на книга" на отчета за капиталова адекватност - респ.повишението й. Всичко останало е "бла-бла" с цел да се прикрие обстоятелството, че Искров и Дянков дават възможност на банките да си напишат тримесечните отчети с "розовото мастило". Това обаче нито ще отпуши кредитирането, нито ще промени реалното състояние на капиталовата адекватност на банките и системата като цяло.
А иначе са си направо "гении" - как така намаляват рисковия коефициент на кредитите при нарастващ ръст на лоши кредити. Тук може да се направи и предположение, че по този начин облекчават провизирането на лошите кредити . И ако е така - може да започне "наддаването" коя или колко банки са вече пред фактически фалит и дали и с какви държавни пари Дянков и Искров ще се опитат да ги спасяват.
Искрено се надявам да греша ...smoking smiley



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-03-03 18:14 от status.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход