Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Преглед на печата - 2010

Публикувано от general 
Re: Преглед на печата - 2010
25-01-2010 - 21:38:36
Гледате ли бай Продан Христов по нова ?
neo
Re: Преглед на печата - 2010
25-01-2010 - 21:52:59
Дянков е хванал за гушата една изстискана икономика и й казва - танцувай!


Написано от Проф. д-р Димитър М. Иванов, икономист и финансист, председател на Гражданско сдружение ГЛАС*, на 25-01-2010 08:17
Преглeдано : 175
България мина през пет, шест, седем трудни години на две правителства, които доведоха страната до кризата. Не само до икономическата, но до едно рухване на политически, културни, на морални ценности. Тройната коалиция по същество развали международния имидж на България в Европа. Европа спря да вярва на България като член на съюза. Блокираха ни европейските фондове и т.н. В този смисъл изборите през миналото лято бяха решаващи и трябва според мен по достойнство да отчетем въпроса с приключването на управлението на тройната коалиция. Тоест идването на власт на ГЕРБ, макар и в едно правителство на малцинство, бих казал е много важно за държавата. Много важно за излекуване на страната от две правителства - царското и на тройната коалиция, които създадоха действително една системна криза в цялата страна.
Аз съм уверен, че министър-председателят и членовете на екипа му разбират предизвикателствата пред България. Правителството се създаде действително много бързо - за да започне да работи в името на намаляване на щетите от кризата. Но там е работата, че нищо съществено - според мен, в тази област не беше свършено. Това, на което аз държах и продължавам да държа, считам, че България все още няма - една силна национална, антикризисна програма. Приета с национален консенсус, приета от всички политически сили, закрепена със закон на българския парламент. Национална антикризисна програма, която да покрива всички основни елементи на българската действителност. Основното е: Първо, отблокиране на запушените кредитни потоци към фирми, към домакинства, към публичен сектор и т.н. Но.... - нямало пари. няма пари. Това не е така. Защото тази криза е уникална, но за нея има някакви уроци. И това са уроците на Великата депресия, които големите страни - от Америка, през Великобритания, Франция, Германия, го направиха. Те решиха, в условията на криза, да отпушат бюджетните си дефицити, за да могат да активизират икономическите си. Ние какво трябваше да направим днес?
Вижте какво се получава - казваме, че общините са в огромен бюджетен дефицит, фирмите са в дефицит, домакинствата са в дефицит, твоето семейство е в дефицит, а финансовият министър какво казва: „Държавата няма бюджетен дефицит, имаме абсолютен бюджетен баланс". Къде е този балансиран бюджет? На витрината. Той не съществува, налице са абсолютно колапсирали публични сектори - здравеопазване, образование, инфраструктура, вътрешна сигурност.
Откъде да вземем парите - има минимум два сигурни източника. Пактът за стабилност и развитие на Европа дава възможност на страните-членки да ползват до 3% бюджетен дефицит. Значи ние в момента изстискваме, ние сме хванали за гушата една икономика, в която няма бизнес, всичко е замряло - има ..................[forumat-bg.com]
Re: Преглед на печата - 2010
25-01-2010 - 21:58:02
Позволих си по-горе малко черен хумор. Реално, обаче, отдавна съм си дала сметка, че всъщност, не се надявам да държавата и пенсиите. Както не бих приела, разбира се, ако зависи и доколкото зависи от мен, да съм в тежест на децата си. Дори, като и като морално чувство. Защото, само пенсия, означава точно това.

Така увеличавайки възрастта за пенсиониране, аз съвсем не виждам смисъл за осигуряване, още по-малко да гоня максимум. С целия ми позитивизъм, не мисля, че при този интензивен и изпълнен със стрес живот, бих се възползвала много време от така лелеяната пенсия.

Все, пак това след бейби бума, става проблем и за останалите страни. Както и решнието там за вдигане на годините за пенсия. Официално, обосновката е, че продължителността на живота се е повишила. Така ли е, не знам.
Re: Преглед на печата - 2010
25-01-2010 - 22:13:25
Извинявам се на всички !
Моите възгледи са крайно десни !
Аз не участвам в избори и нямам стремеж да ги печеля.
Аз не харесвам държава, която ражда пенсионери, а държава в която се раждат деца. Аз лично издържам 3 пенсионери-майка ми и на съпругата ми родителите и всички са с по 200 лв пенсии и отделно си плащам осигуровки и данъци, което обезпечава още поне 2-3 пенсионери. До тук-ок !
Но когато на гърба ми се яхне едно бивше ченге, което работи в балкан секюрити и взема по 500 лв заплата, ми идва в повече, или пък бившия началник ТИЛ Полоковник Мъглявов с пенсия от 720 лв-някак ми загорчава и почвам да превивам нозе...
Прощавайте !

В крайна сметка-някой трябва да произвежда, някой трябва да прави пари, за да се харчат...



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-01-25 22:20 от Naskata.
...
25-01-2010 - 22:17:14
....



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-02-10 13:00 от studenta.
Re: Преглед на печата - 2010
25-01-2010 - 23:26:30
Quote
Naskata
Извинявам се на всички !
.......................................................
Но когато на гърба ми се яхне едно бивше ченге, което работи в балкан секюрити и взема по 500 лв заплата, ми идва в повече, или пък бившия началник ТИЛ Полоковник Мъглявов с пенсия от 720 лв-някак ми загорчава и почвам да превивам нозе...
Прощавайте !

В крайна сметка-някой трябва да произвежда, някой трябва да прави пари, за да се харчат...

Напоследък засичам доста такива примери на "другари" допринесли "много" за развитието на родината ни и съответно в момента взимат и тавана за пенсия (мисля, че си прав за 720 лв.). И сега по TV-то гледах, че ще махат тавана на пенсиите през 2012. Това ще е прекрасно за бившите номенклатурни другари били на ръководни постове и даже може и активно да са участвали в ликвидирането на пенсионните фондове. Много справедливо, не мислите ли? Обаче има и друг пример за който някак си не съм чувал никакви коментари. Става дума за 66 хилядната полицейска армия която две десетилетия така хубаво си е вършила работата, че в момента сме образцово общество без никаква престъпност*black eye*. Обаче в примера трябва да се наблегне не на редовите момчета вършешти каквото могат с мизерните технически средства, а на онези "канцеларски специалисти" мислещи само каква далавера и съглашение с престъпните среди да сътворят. Интересното е, че те вече са си направили "стажа" и могат да се пенсионират и да си вземат 20 брутни заплатки.Ако си мислите, че техните заплати са като на редовите полицай (около 600-700 лв) много се лъжете. Разбира се това се плаща от нас редовите данъкоплатци, "доволни" от добре свършената от тях работа. Защо мислите, че Б. Б. не предприема реформа в системата? Защото няма достатъчно пари за да изплати тези "заслужено" изработени 20 заплатки на специалистите.

Muza и ти си права (според мен) и още преди 15 години разбрах, че не мога да се надявам на пенсионната система. Причината беше дипломната работа на съпругата ми засягаща темата за емиграция,имиграция, естествен прираст и др. подобни. Ivel добре го е казал, че това е световен проблем и пенсионната системата е грешно структурирана.
Re: Преглед на печата - 2010
26-01-2010 - 07:50:36
Скоро гледах един документален филм за амбицията на Хитлер да превземе Сталинград само защото е носел името на Сталин, иначе не е бил никак стратегически за хода на WW2. И това било фатално за обрата на войната, тоест ако не е фанатизирал това, нещата са щели да се развият доста по неблагоприятно за руснаците. Та сега усилията на ББ и Дянката да влезем ERM2 и евентуално в Евро зоната някога си, много ми напомнят този фанатизъм. Без углед на хилядите хора, които ще бъдат жервувани за тази фикс идея - лошо лекувани, лошо обрзовани, вредно хранени и стресирани и тнт. Оня ден гледах едно интервю на ББ и видях онова фанатично пламъче в очите му когато заговори за приемането на еврото. А за какво ни е това евро и какво му е лошо на лева вързан за еврото твърдо. Толкова ли са тъпи Дянката и компания да го разберат. Ако искат да дръпне тази икономика пуснете го лева в тесни граници +-15% нека си плава. Е така "джаст фор фан" дето викат. И да видим на коя граница ще закове. След половин година още 15 % и пак и пак и току виж след година две икономиката започнала да диша криво ляво. Еврото само ще ни пречи - момента е такъв, че сега точно ама никък не ни трябва.

_________________
Re: Преглед на печата - 2010
26-01-2010 - 09:48:03
Петков: “Белене” ще се строи, каза ми Бойко

Quote

В лична среща с министър-председателя Бойко Борисов получих неговите уверения, че АЕЦ "Белене" ще продължи да се изгражда. Това обяви в Плевен депутатът от БСП Румен Петков.
Re: Преглед на печата - 2010
26-01-2010 - 10:54:08
Quote
Ivel
Скоро гледах един документален филм за амбицията на Хитлер да превземе Сталинград само защото е носел името на Сталин, иначе не е бил никак стратегически за хода на WW2. И това било фатално за обрата на войната, тоест ако не е фанатизирал това, нещата са щели да се развият доста по неблагоприятно за руснаците. Та сега усилията на ББ и Дянката да влезем ERM2 и евентуално в Евро зоната някога си, много ми напомнят този фанатизъм. Без углед на хилядите хора, които ще бъдат жервувани за тази фикс идея - лошо лекувани, лошо обрзовани, вредно хранени и стресирани и тнт. Оня ден гледах едно интервю на ББ и видях онова фанатично пламъче в очите му когато заговори за приемането на еврото. А за какво ни е това евро и какво му е лошо на лева вързан за еврото твърдо. Толкова ли са тъпи Дянката и компания да го разберат. Ако искат да дръпне тази икономика пуснете го лева в тесни граници +-15% нека си плава. Е така "джаст фор фан" дето викат. И да видим на коя граница ще закове. След половин година още 15 % и пак и пак и току виж след година две икономиката започнала да диша криво ляво. Еврото само ще ни пречи - момента е такъв, че сега точно ама никък не ни трябва.


*ok**ok**ok*

Да , ама нямат нито "топки" нито чисти гащи за направят подобно нещо. На всички е ясно в каква посока ще поеме левът, което означава няколко неща :
- увеличение на тежестта по изплащане на кредитите / които са около 40 млд.евра общо/защото банките по никакъв начин няма да приемат пасивно редукцията и ще превалутират веднага левовите задължения
- намаляване със съответния процент на реалната стойност на депозитите , което още в началото на процеса може да предизвика голям "Бууум" при някои, ако не всички банки.
- голям проблем при междуфирмената задлъжнялост - те нямат възможност автоматично да си превалутират/ и изравнят/ вземанията и ще се получи сериозно ощетяване на кредиторите и обогатяване на просрочилите длъжници./сред които длъжници са държавата и общините/.
- девалвация на лева ще означава неспасяема девалвация на качеството на живот, защото нали никой не си въобразява, че заплатите, пенсиите и другите социални плащания ще бъдат компенсирани.
- обезценка на материалните активи и от там поредния "положителен " резултат за БФБ респ. перспективите за дългосрочно инвестиране в БГ.
-Ще излезе наяве най-добре пазената "тайна", че след 20 год . ДЕМОкрация/ защото нашият вариант е наистина демо-версия/ икономиката е куха и безкрайно зависима от външни финансови фактори.И ако ,недай боже, гръцките ,турските, сръбските, македонските и румънските фермери ни затворят едновременно границите за 2-3 месеца то ние буквално ще измрем от глад или в най-добрия случай ще останем на хляб и вода.

Горното е най-общо казано.

Та ситуацията сама се определя като "Параграф 22" - шансовете бяха пропиляни през последните 10 - 15 год. и американците ги стигнахме и надминахме само по бързината на забогатяване и броя на милионерите на глава от населението.
Полезни ходове на този етап - няма .Познавайки българската народопсихология и манталитет , агонията се очертава да е дълга ,мъчителна и доста подла. Вече се вижда кой ще "духа супата" - по данъците, намеренията в здравеопазването и предстоящата /поредна/ пенсионна реформа. Спасяването отново ще бъде прокламирано като висша българска добродетел в стил "Гюро Михайлов", ще е според препоръките на Остап Бендер и строго поединично - както винаги по нашите земи.
Всъщност тези които ядоха ГОЛЕМИТЕ кюфтаци - пак ще продължават да ги хапват а сметката ....на принципа на колективното преразпределение.
Re: Преглед на печата - 2010
26-01-2010 - 12:10:06
Впечатляващо включване на Статус по-горе и не мога да се въздържа да не прибавя още нещо .....

Дори само споменаването на идея за промяна на фиксирания курс ще доведе до огромни опашки от уплашени, но и озлобени хора пред банките. Тези с еврото ще поискат да си го съхраняват по някакъв по надежден за тях начин, а тези с лева ще поискат да го трансформират в нещо друго .... каквото може. В тази посока спирам до тук и оставям на въображението на всеки да реши, какво може да се случи по опашките и след това.

Да допълня отново Статус - нека не забравяме, че огромните планини от натрупан дълг е пасив някому, но от другата страна е нечий актив, който стои от обратната страна на икономическото отношението и чака да получи нещо срещу своето вземане. Прекарани кредитори и сринати банки - това ще стане.
Оставям на въображението на всеки да реши, какво може да се случи след това.

Има мнения, че падането на лева ще доведе до увеличаване на експорта. Класическа схема и горчиво лекарство на МВФ, но защо ли се случва така, че все на нас ни спестяват горчивата истина, че това лекарство работи само в страни със сериозни вътрешни ресурси. И обърнете внимание - тук визирам не само някакви там материални и природни ресурси. Трябват и хора - много хора, млади хора. Защото девалвацията не е някакво магическо средство, извадено то шапката на фокусник. Другото име на девалвацията е : подаряване на активи на чужди държави или, ако ви харесва повече, износ на национален продукт и доход. Когато има една активна и мотивирана, многорбойна прослойка от млади хора, на които ще се "обясни" и те ще разберат (ще усетят или ако щете ще приемат нещата както това ства при млади хора) - става въпрос за временна мярка, която ще помогне да се извади страната на друга орбита и ще дойде време нашият труд и жертва да се бъде оценен и възмезден. А в България на кого ще го кажат това. На Бг пенсионерите или на младежите, които имат масово само купони и дискотеки в главите. Не ги виня за това - то има своите жетейски основания и обяснения. Българската икономика, доколкото е останала, е високо импортоемка, енергоемка и ниско призводителна, генерираща все повече услуги и нонтрейдъръл активи, за които никои не се е притеснил да не изпусне. Това упражнение вече го играхме. При 1000 лв. за 1 ДМ левът беше подценен около 50 до 67 %, по-скоро е голямата стойност, но да не спекулираме, че няма надеждна информация. Къде го големият износ ? Би ледвало условията да са като по учебник. Случи се противоположното - внос на всичко мислимо. И друго - предприятията ги окрадоха и после започнаха да дават цеховете под наем на фирмички за произовдство на ПВЦ дограма, която да обслужва строителния бум, който се разгъна със заемен ресурс отвън. И защо това?! За да стоят сега празни апартаментчета !? Не, това не работи! Благодаря !
Оставям на въображението на всеки да реши, какво може да се случи след това.

Жертви отново ! Защо ?! За да може бандитите да демонстрират колко са велики и как могат да крадат отгладуваното! Не благодаря!

Да продължавам ли още ? Защото наистина имо още много неща !
Преди години аз примерно реших да направя пенсионна осигуровка! Т.н. трети стълб. Сещате ли се какво ще стане с нея, а да не говорим какво е вече дереджето там. В Началото на 2008 една от структурите, която стопанисва такъв фонд и следва да се грижи за неговата доходност даде (едва ли не принудително) сигнал за началото на срива на БФБ. Къде бяха регулациите?! Конфликтът на интереси ?!
А последиците ?!

Сега викат, ще бачката до края (докато дишате) и ще плащате още за осигуровки. Айде, бе ! Бившите елити се уредиха с пенсии на макс. Настоящите елити - какво да говорим за тях, положението на всички е ясно !

Има и други изключително атрактивни последици, но и това ми развали настроението.
Та, ако се пипне борда и най-големият бунак ще му стане кристално ясно какво става в тази страна и то по един толко болезнен и гротесктен начин, че не съм сигурен за последиците.
То и сега е ясно, но някак си инерцията ни носи и никой не иска да отваря по своя инициатива нова голяма пробойна в лодката, в която така или иначе сме всички.

От действията на ББ и Дянков става ясно, че те ги виждат тези неща и са наясно, че от борда има само един изход, и този изход се нарича ЕВРО. След това няма да потече мед и масло, но кой ти мисли за след толкова време?!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-01-26 13:02 от nacheff.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход